Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Primul vaccin anticovid - o zi mare pentru stiinta

vaccin

1964 raspunsuri la acest subiect

#591
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 ianuarie 2021 - 11:52

Sa traiti, am inteles! [:-)))] [:-)))] (de risul curcilor nu alta)

De aia razi?

 

Mai, scuza-ma a fost gluma. Cam tampitica, dar nu m-am putut abtine. 



#592
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 26 ianuarie 2021 - 12:57

Eu am înțeles că din toate flacoanele se pot face 6 doze, doar trebuie extrase cu ace mai mici.

 

Se pare ca suedezii nu au înțeles așa :)). Pai au specificat asta sau nu? N-am studiat, doar citesc știri :). 



#593
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 26 ianuarie 2021 - 13:06

Se pare ca suedezii nu au înțeles așa :)). Pai au specificat asta sau nu? N-am studiat, doar citesc știri :). 

 

Aici sunt instrucțiunile EMA referitoare la a șasea doză: https://www.ema.euro...ovid-19-vaccine

 

E adevărat, instrucțiunile nu au venit de la începutul distribuirii de Comirnaty, au fost actualizate ulterior.



#594
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 26 ianuarie 2021 - 13:53

Eu am relatat exact ce mi s-a spus, insa schimbarea regulilor asa din mers-cum, spui tu, da loc interpretarilor.

 

Laura, deci am avut dreptate cind am spus ca principiul de inscriere la vaccin(pe platforma on line) e "primul venit , primul servit".Nu mai stiu la care subiect am scris, eu am incercat sa-l inscriu pe sotul meu si cum inscrierea este inca pentru cei din faza 1, nu s-a putut.

Dana, nu stiu daca s-a mai scris pe undeva dar cand am inscris-o eu pe mama era “primul venit, primul servit” daca aveai peste 65 de ani. Cei cu comorbiditati, in afara categoriei de varsta nu se puteau inscrie pe platforma pt ca nu puteau pune documentele doveditoare. Puteau sa se inscrie prin medicul de familie. Cel putin asta am inteles eu.
 

Romania s-a organizat mai bine si mai transparent decat Qubecul. Mai transparent si mai eficient decat astia de aici, cu toate micile derapaje care se intampla peste tot. Am mai scirs, a scris si Fleur, aici primul ministru provincial si cei care il inconjoara au decis, nu stiu pe ce baza, ca a doua doza sa se faca 3 luni dupa prima. Primii vaccinati au fost batrani in rezidente si ingrijitorii lor. Asta in decembrie. Urmatoarea doza va fi in a doua junatate a lunii martie. In conditiile astea eu prefer sa mai astept cateva luni, pana cand am siguranta ca voi primi a doua doza la 21, sau 28 de zile, depinde de vaccin, cum sunt recomandarile oamenilor de stiinta.



#595
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 26 ianuarie 2021 - 14:02

Eu am relatat exact ce mi s-a spus, insa schimbarea regulilor asa din mers-cum, spui tu, da loc interpretarilor.

 

Laura, deci am avut dreptate cind am spus ca principiul de inscriere la vaccin(pe platforma on line) e "primul venit , primul servit".Nu mai stiu la care subiect am scris, eu am incercat sa-l inscriu pe sotul meu si cum inscrierea este inca pentru cei din faza 1, nu s-a putut.

 

 

Interesnt. Eu credeam ca voi locuiti in Germania. Sau vorbesti de o platforma germana?



#596
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 26 ianuarie 2021 - 14:05

Interesnt. Eu credeam ca voi locuiti in Germania. Sau vorbesti de o platforma germana?

Da, de platforma germana.



#597
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 26 ianuarie 2021 - 14:23

Nu știu alte tari cum sunt, dar la noi nu exista ace de tipul cerut Pt a extrage 6 doze de vaccin. Nu in toată țara. In câteva regiuni (inclusiv unde locuiesc eu) nu exista aceste ace, deci s-au extras doar 5 doze. Suedezii nu vor sa plătească deocamdată, așteaptă decizia UE. Nu cred ca suntem singurii. 
 

Am link doar in suedeza: https://www.dn.se/sv...svinner-vaccin/

 



#598
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 26 ianuarie 2021 - 23:03

https://www.reuters....s-idUSKBN29V23Y

Foarte buna veste. Sanofi a renuntat oricum la vaccinul lor, oprind proiectul de curand. Asa castiga si ei si Pfizer si mai ales se livreaza mai multe doE de care este nevoie stringenta. Sanofi are experienta imensa in sector, era si pacat sa nu se profite de ea. Plus ca producatorii cu capacitate de productie vaccinuri nu is la orice colt de strada.



#599
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 27 ianuarie 2021 - 03:13

Interesnt. Eu credeam ca voi locuiti in Germania. Sau vorbesti de o platforma germana?

 

 

Am inteles, pierdusem sirul :)



#600
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 27 ianuarie 2021 - 14:17

https://www.reuters....s-idUSKBN29V23Y

Foarte buna veste. Sanofi a renuntat oricum la vaccinul lor, oprind proiectul de curand. Asa castiga si ei si Pfizer si mai ales se livreaza mai multe doE de care este nevoie stringenta. Sanofi are experienta imensa in sector, era si pacat sa nu se profite de ea. Plus ca producatorii cu capacitate de productie vaccinuri nu is la orice colt de strada.

Intradevar, e o solutie foarte buna pentru a mari productia de vaccin.

 

La noi toti isi fac griji foarte mari cu mutatia asta a virusului, avem destul d emulte spitale complet in carantina...





Etichetat si cu vaccin

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -