Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Primul vaccin anticovid - o zi mare pentru stiinta

vaccin

1964 raspunsuri la acest subiect

#561
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 24 ianuarie 2021 - 11:13

Dana, 

Eu nu am putut sa ma înscriu ( e drept ca momentan  nici nu vreau ) pt ca te intreaba ( cel puțin pe link - ul neu ) dacă ai 80 de ani, dacă ești personal pana la 5 categorii vitale și eu nu sunt in aceea categorie . 
 

Deci tu ai trecut de faza cu adresa de e-mail?

 

Sa inteleg ca dupa ce treci de faza cu e-mail-ul te intzreaba?

 

Didi, inscrierile se fac landuri, intra pe impfung ...(landul tau) si acolo incepi pasii de inscriere.

 

(iau asa cum ai scris cu informatiile mele, dar zau ca nu pricep de ce ridicati persoane de pe Fb, care nici macar nu sunt de specialitate , ca mari guru in ce priveste vaccinarea sau strategia de vaccinare,Informatiile se obtin din surse oficiale nu de la persoane particulare pe FB)

 

edit. Sotul meu intra in categoria a 3 a de vaccinare, desi eram sigura ca intra in a doua, am constat ca boala lui o incadreaza la categoria a 3 a de vaccinare.O sa fie cam cu probleme daca se intinde pina in primavara, in aprilie isi primeste perfuzia cu Rituximab, ne vom lovi exact de aceasi problema ca la vaccinarea antigripala.


Editat de andacos, 24 ianuarie 2021 - 11:19 .


#562
Elkia

Elkia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.100 mesaje

Postat 24 ianuarie 2021 - 11:25

Dana, 

 

ma omori  [:)]

 

asa cum citesc DC, așa Citesc și FB. Închid subiectul .

 

so, eu aici am încercat sa intru de forma, pt ca momentan nu am de gând sa ma vaccinez .

nu am trecut de nici un email. 

 

 

https://www.impfterm....de/impftermine

 



#563
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 25 ianuarie 2021 - 14:23

Dana, eu lucrez in invatamant, noi am intrat in etapa a 2-a, de aia m-am putut programa.



#564
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 ianuarie 2021 - 14:44

Dana, eu lucrez in invatamant, noi am intrat in etapa a 2-a, de aia m-am putut programa.

Am inteles cum e cu etapele in Romania, ideea este ca totusi nu se respecta.(sorry...aveam o banuiala ca nu se vor respecta intocmai programarile, ca se vor gasi modalitati de a intra in fata.)

 

Imi povestea cineva ca s-a dus sa anunte ca mama si soacra-inscrise on line, cu programare deci, nu vor sa se vaccineze insa daca se paote se vor vaccina ea si fiul ei(undeva la 30 de ani)...si s-a putut!!!



#565
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 25 ianuarie 2021 - 14:49

Aia da, eu sunt de acord cu asta. Decat sa arunci dozele, mai bine le dai cui vrea. Bine, normal ar fi sa fie chemati urmatorii de pe lista, dar na, poate omu nu poate sa vina fix atunci. Citeam ca prin Moldova pe undeva a fost intr-o zi o singura persoana la vaccin, deci celelalte doze au fost aruncate. Unii vor sa se vaccineze si au de asteptat cu lunile...



#566
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 25 ianuarie 2021 - 21:03

Si eu sunt de acord sa se vaccineze cine doreste, la sfarsitul programului, daca raman doze. pentru ca e absolut neechitabil sa arunci doze cand sunt tari care nu au primit pana acum nici o doza de vaccin! Asa procedeaza Israelul, din cate am inteles.

Nu sunt de acord cu `fenta" le-am inscris pe bunica si strabunica dar nu vor, pot sa ma vaccinez eu? Daca nu vor, nu le inscrii fortat, ca nu sunt copii, au dreptul la consimatamant. Asta mi se pare o modalitate de a fenta etapele, cum in trecut se bagau in fatza la coada unii cu copii de mana, copii imprumutati din vecini!



#567
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 ianuarie 2021 - 23:58

 

Nu sunt de acord cu `fenta" le-am inscris pe bunica si strabunica dar nu vor, pot sa ma vaccinez eu? Daca nu vor, nu le inscrii fortat, ca nu sunt copii, au dreptul la consimatamant. Asta mi se pare o modalitate de a fenta etapele, cum in trecut se bagau in fatza la coada unii cu copii de mana, copii imprumutati din vecini!

Exact asta e si punctul meu de vedere.



#568
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.259 mesaje

Postat 26 ianuarie 2021 - 00:21

Am inteles cum e cu etapele in Romania, ideea este ca totusi nu se respecta.(sorry...aveam o banuiala ca nu se vor respecta intocmai programarile, ca se vor gasi modalitati de a intra in fata.)

 

Imi povestea cineva ca s-a dus sa anunte ca mama si soacra-inscrise on line, cu programare deci, nu vor sa se vaccineze insa daca se paote se vor vaccina ea si fiul ei(undeva la 30 de ani)...si s-a putut!!!

Vara-miu s-a vaccinat deși n-are 80 de ani și nu e profesor. Are pile la doctorul de familie care i-a trecut comorbidități și lui și neveste-sii. Ori așa ceva in vest nu se face in veci. Avantajul de a trai intr-o țara corupta.



#569
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.665 mesaje

Postat 26 ianuarie 2021 - 09:35

Letitia, in etapa asta de vaccinare in Romania intra persoanele peste 65 ani (nu 80), persoane cu boli cronice (este o lista f f  lunga, foarte multa lume s-a incadrat acolo) , plus persoane din domenii considerate esentiale. Nu doar profesori, ci si angajati in tot felul de institutii ale statului, din domeniul energetic, politisti , jandarmi, chiar si muncitori in fabrici unde distantarea sau lucrul de acasa este imposibil .  Sunt sigura ca au fost si situtatii ca cea descrisa de tine, dar si plaja celor ce se incadreaza in aceasta etapa este foare larga. Problema cea mai mare, din punctul meu de vedere, este faptul ca pana acum pe platforma s-au programat pe principiul "primul venit, primul servit" , nu a fost o prioritizare a celor ce ar fi avut mai multa nevoie decat altii (acum se vorbeste ca se modifica platforma sa fie 75% persoane in varsta programate , dar si profesorii cer sa fie bagati mai in fata pt a se vaccina cat mai repede in persepctiva deschiderii scolilor)



#570
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 ianuarie 2021 - 09:36

Am inteles cum e cu etapele in Romania, ideea este ca totusi nu se respecta.(sorry...aveam o banuiala ca nu se vor respecta intocmai programarile, ca se vor gasi modalitati de a intra in fata.)

 

Imi povestea cineva ca s-a dus sa anunte ca mama si soacra-inscrise on line, cu programare deci, nu vor sa se vaccineze insa daca se paote se vor vaccina ea si fiul ei(undeva la 30 de ani)...si s-a putut!!!

Nu e chiar asa cum ai inteles tu sau cum interpretezi.

La noi, in functie de cum apar noi probleme coordonatorii campaniei schimba regulil pentru a imuniza cat mai multa lume si pentru a nu pierde doze.

 

Coordonatorul vaccinarii (la noi armata se ocupa, deci e un medic militar) a anuntat ca cei cu boli cronice, de pildă, care nu s-au putut programa pe platforma campaniei, se vor putea prezenta direct la centrele de vaccinare cu documente doveditoare.

Iar cei care nu au mai prins locuri, vor putea  să se treacă pe liste de așteptare, ca să nu fie irosite doze păstrate pentru cei programați care nu mai vin.

si da, mi se pare ok asa.

Asta nu inseamna ca o asistenta, sau un medic de la centru, care la sf de program au 2-3 doze ramase si niciun doritor sa nu isi cheme vreo ruda, prieten ca sa nu le arunce.

 

Am aici 2 vecini, tineri 30 si ceva de ani, sot-sotie, s-au vaccinat deja. El are diabet, ea are altceva cronic, au prins locuri undeva inr-un sat din buzau, el prin Prahova.

 

Adevarul e ca noi de aici din scaun habar nu avem de ce boli cronice sufera aproapele nostru tanar, ca doar nu se plimba cu certificatul medical pe strada.





Etichetat si cu vaccin

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -