Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 4 voturi

Studii interesante


224 raspunsuri la acest subiect

#21
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 septembrie 2020 - 11:48

Daniela, abordarea Miandei este  diferita, energii spirituale, abordare holistica. E altceva. Si din punctul asta de vedere e OK ce spune. Am cochetat cu asa  ceva la un moment al vietii.

 

Cand esti mai pragmatic sunt greu de sesizat anumite nuante, subtilitati.

E o granita intre  fizic si  subtil. Cand a vorbit de nivel subtil nu s-a referit la faptul ca ii da ordine ovulului sa nu se lase fecundat ci s-a referit mai mult la niste principii incognoscibile.

 

E  complicat de explicat si mai  greu de inteles fara o literatura de genul asta  in spate.



#22
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 25 septembrie 2020 - 11:50

Observ ca este necesar sa clarific.

 

 

Femeia este responsabila de energia casei iar barbatul de ce din afara ei, sau cel putin asa este natural sa fie.

 

o fi asta natural pentru unii.. dar clar nu e pentru toti (si mai ales nu pentru toate femeile)



#23
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 25 septembrie 2020 - 12:05

eu nu stiu cata presiune pune societatea vs cata presiune ne creem noi asupra noastra insine...

 

da, munca e solicitatanta, dar e plina de satisfactii... spre deosebire de casa. casa e doar munca inutila... o rutina sisifica ce nu duce nicaieri. 

 

cred ca pasul urmator in emacipare este de fapt eliminarea muncilor casnice din lista femeilor. impreuna cu obiective mai realiste legate de cresterea copiiilor. multitudinea asta de experiente oferite copiiilor are ca efect ridicarea nivelului mediei, atata tot, nu vad sa creeze varfuri.



#24
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 25 septembrie 2020 - 12:37

Mamele cu job si copii nu-si educa mai putin bine copiii decit mamele care stau acasa. Totul e o chestiune de alegere, de organizare, de educatie, de echilibru, de mijloace, de intelegerea celor din jur. 

 

Nu inteleg viziunea unora cu vii "obosit de la serviciu dupa o ora de drum si faci treaba pe fuga". Multe din mamele care muncesc au joburi interesante pentru care au invatat si au muncit, un salariu mau mult decit corect. 

 

Am crescut cei trei copiii cu serviciu cu tot, a fost alegerea mea si nu regret. E adevarat ca am ales un job care sa-mi permita orare destul de suple, am platit cresa, bona, cantina, femeie la curatenie, autobuz cind erau mai mari si puteau pleca cu autobuzul de la poarta casei. 

 

Acum cu presiunea societatii : activitatile copilului trebuie sa si le doreasca macar un pic si sa poti sa i le organizezi. Societatea nu poate sa ma oblige sa postez pe FB si nici sa-mi incriu copiii la 4 activitati pe saptamina.  [:)]

 

Prefer sa lucrez ca fiu autonoma si sa le arat copiilor un model bun, sa le asigur o educatie excelenta (scoli bune, vacante interesante) si nu sa stau la cratita, la biserica si la plimbat ciinele ca asa e in trend . 



#25
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 25 septembrie 2020 - 12:39

 

" women with jobs spend just as much time parenting as the stay at home mothers did in the 70s"

 

lucrand 8-5  + cel putin 1 ora pe drum ...cate pt sa faci de la 6-9, cand se culca copilul? 

in 3 ore, treb sa faca mancare, curatenie, lectii, educatie(sa nu mai vorbim de activitati extrascolare, sporturi)...toate sunt facute pe fuga si nu se compara nici pe departe cu timpul, rabdarea care o mama il dedica cand sta tot timpul acasa,face totul pe indelete si are timp si de copii si de ea.

 

chiar nu se poate compara calitatea parentingul facut pe fuga cand deja parintele e f obosit de la munca, cu parentingul toata ziua.

copiii au ajuns sa fie mai mult educati de scoala, sau baby sittere, decit de parinti.

 

mai ales la rata ridicata de divorturi, cost of living, presiunea care se pune la munca, excelenta in orice, social media ... acum s-a ajuns ca o femeie sa faca totul ca speedy gonzalez, iar tatii sa munceasca zi lumina  sa poata sa intretina o familie....isi mai vad copii cand dorm.

 

si nu numai ca treb sa le faca pe toate, dar treb sa si dovedeasca la intreaga lume cum le jongleaza pe toate ...sa puna daily updates pe FB si Insta...sa isi pastreze imaginea de mama eroina.  

 

sincer cu pandemia asta, parca a mai pus frane la ritmul alert in care se traia.

 

 

Asta e parerea ta strict. La care nu cred ca adera prea multa lume.



#26
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 25 septembrie 2020 - 15:04

Acum fiecare va veni cu argumente care sa ii valideze alegerile facute in viata. Fiecare stie ce si cum si cat poate. Nu exista "reteta" universal valabila pt toata lumea. Sunt femei a caror vocatie e sa fie doar mame si gospodine (ma intreb totusi ce fac dupa ce copilul devene adult, cum isi reaseaza prioritatile si scopurile in viata ), sunt femei care nici nu vor sa aiba copii, sunt femei de cariera care au si prunci perfecti, femei care au joburi fascinante, femei care au joburi banale, femei care se duc cu drag la munca, altele care se duc doar de nevoie. Important e sa iti gasesti echilibrul, sa acorzi atentie si dragoste oamenilor si lucrurilor ce conteaza pentru tine .

 

Doar sa nu ajungi sa blamezi toata viata copilul ca te-ai sacrificat pentru el . 



#27
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 25 septembrie 2020 - 18:20

eu zic ca se pune prea mult accent pe ce cred altii si pe ce fac altii. Tine de maturitatea noastra sa ne asumam alegerile si sa nu ascultam ce zic unii si altii despre parentigul facut pe fuga, despre energii interioare, despre mame perfecte, amante perfecte, angajate excelente. Eu personal nu am simtit niciodata aceasta presiune. Daca am facut jobul cu pasiune, l-am facut pt ca am vrut, daca am facut lectii cu copiii, am facut pt am considerat necesar sa ii ajut, ma vopsesc pentru ca imi place sa ma simt frumoasa, gatesc pentru ca uneori imi place sa experimentez sau pt ca vreau sa imi rasfat familia, etc..

Asa ca nu prea sunt de acord cu articolul initial, mi se pare doar asa, o discutie la o cafea cu prietenele incecand sa ne gasim scuze pentru propriile alegeri.



#28
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 25 septembrie 2020 - 19:08

Articolul nu are de-a face cu parentingul sau veșnica lupta mame care lucrează vs. mame care stau acasă

...eu zic ca articolul aduce in discuție faptul ca (și) in pandemie responsabilitatea “casei” care acum este amestecată (lucrat de acasă, studiat de acasă, lumea toată acasă cu mizeria/deranjul aferent) pica preponderent pe femei...care oricum erau penalizate in sfera muncii având o familie (bila neagră, in general, ca femeie cind ai familie și copii).  
 

Se va face un mare pas înapoi (iar). 

 

Pe unele le îngrijorează/preocupa, pe altele nu. E firesc prin natura intereselor. 

 

 



#29
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 25 septembrie 2020 - 19:12

Articolul nu are de-a face cu parentingul sau veșnica lupta mame care lucrează vs. mame care stau acasă

...eu zic ca articolul aduce in discuție faptul ca (și) in pandemie responsabilitatea “casei” care acum este amestecată (lucrat de acasă, studiat de acasă, lumea toată acasă cu mizeria/deranjul aferent) pica preponderent pe femei...care oricum erau penalizate in sfera muncii având o familie (bila neagră, in general, ca femeie cind ai familie și copii).  
 

Se va face un mare pas înapoi (iar). 

 

Pe unele le îngrijorează/preocupa, pe altele nu. E firesc prin natura intereselor. 

 

Ant, dupa mine articolul asta este doar "hai sa ne plangem de mila''. De ce femeia, ca parte din cuplu, sta intr-o relatie pe care o considera inegala? Sau de ce nu face nimic sa o egaleze.


Editat de anja, 25 septembrie 2020 - 19:30 .


#30
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 25 septembrie 2020 - 19:35


x


Editat de michelle-usa, 25 septembrie 2020 - 21:41 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -