Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 4 voturi

Studii interesante


224 raspunsuri la acest subiect

#11
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 septembrie 2020 - 09:06

Da, meseria de mama devine tot mai complicata iar bara s-a ridicat tot mai sus.

Si exista aceasta presiune a oferi copilului tot ce poti - si acest stres ca daca tu ca parinte nu ai avut un anume lux sau comfort  - tu trebuie sa i-l acorzi copilui tau  - si aici ma refer in primul rand la oportunitatile de sport, activitati extrascolare.

 

Da - alergaturi la activitati extrascolare la maxim - cand copilul meu era la liceu - aveam in 5 zile a saptamanii de facut pe taximetristul - ba de dus la pian, ba la basket, ba la inot, ba la pregatire pentru examene...desigur avand si celelalte treburi casnice.

Pe de alta parte  - de catva timp - de cand am facut contul de instagram al Desprecopii - am vazut ce show off este pe instagram - sincer sunt mamici romance care arata ca fotomodele - si au copii maricei - cred ca presiunea de a fi mame perfecte este si mai mare

 

Acum este presiunea de a arata perfect (thank god nu am avut asta) de a poza poza perfecta, de a arata ca familia ideala. Presiunea de imagine a Instagramului este mult mai mare decat FB - iar noua generatie de mamici este activa acolo.

 

Da - presiunea mediei sociale este mare. Incep sa cred ca asta nu ne face mai fericiti. Pana la urma, noi - viata noastra - suntem produsul pe care il oferim.



#12
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 25 septembrie 2020 - 09:26

Da, meseria de mama devine tot mai complicata iar bara s-a ridicat tot mai sus.

Da, exista aceasta presiune a oferi copilului tot ce poti - si acest stres ca daca tu ca parinte nu ai avut un anume lux sau comfort  - tu trebuie sa i-l acorzi copilui tau.

 

 

 

Asta este o boala romaneasca as zice. 

Nu vad deloc aici, in jurul meu chestia asta.



#13
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 25 septembrie 2020 - 09:47

Asta este o boala romaneasca as zice. 

Nu vad deloc aici, in jurul meu chestia asta.

 

Poate pentru ca in Franta nu au trecut prin tot ce a insemnat frig, foame, lipsurile din perioada comunista. 



#14
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 25 septembrie 2020 - 10:57

Consecintele feminismului inteles gresit se vad deja in scaderea natalitatii.

Femeile sunt din ce in ce mai nemotivate in a deveni mame. 

 

Observ ca este necesar sa clarific.

 

In societatea moderna, presiunea exercitata asupra femeii este din ce in ce mai vizibila. Trebuie sa fie egala barbatului in orice si daca se poate, pe ici pe colo sa-l si domine. Ori asta intra in contradictie cu natura ei, cea de a da nastere si a creea. 

Femeia este responsabila de energia casei iar barbatul de ce din afara ei, sau cel putin asa este natural sa fie. Oricat ne-am bate cu pumnii in piept ca facem si dregem, ceea ce e cu adevarat important pentru noi este in interiorul casei. Noi suntem cele care dam ritmul casei si al cuplului, iar sarcina barbatului este de a se ocupa de partea materiala pentru ca femeia sa poata face toate asta.

Iar daca femeia moderna si-a luat pe cap si un job full time in afara casei, ramane treaba ei sa se ocupe de toate. Bineinteles, exista foarte multe cazuri in care barbatul isi asuma partea lui de contributie, dar n-ar mai fi fost scris articolul respectiv daca aceste exceptii n-ar fi fost exceptii.  [:)]

 

Si da, este foarte adevarat ca ambii parteneri decid sa aiba copii, dar copiii nu vin daca mama, la nivel subtil nu si-i doreste. 

Stiu ca ideile mele intra in contradictie cu convingerile multora, dar fiti sincere cu voi inseva, faceti o introspectie si vedeti daca pana la urma nu va situati tot pe acolo.


Editat de mianda, 25 septembrie 2020 - 11:06 .


#15
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.878 mesaje

Postat 25 septembrie 2020 - 11:02

 

Da - alergaturi la activitati extrascolare la maxim - cand copilul meu era la liceu - aveam in 5 zile a saptamanii de facut pe taximetristul - ba de dus la pian, ba la basket, ba la inot, ba la pregatire pentru examene...desigur avand si celelalte treburi casnice.

 

 

Acum este presiunea de a arata perfect (thank god nu am avut asta) de a poza poza perfecta, de a arata ca familia ideala. Presiunea de imagine a Instagramului este mult mai mare decat FB - iar noua generatie de mamici este activa acolo.

 

 

 

Si acum nu i prinde bine ca stie sa inoate sau ca  poate canta la un instrument ? 

Ar trebui sa existe un echilibru in toate. Evident ca si varsta e importanta, difera programul daca are cinci ani sau copilul are 15.
 

Eu fac pe taxiul pt copii pentru ei si pentru ca lor le place ce fac, in nici un caz ca sa urc poze pe instagram. 



#16
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 25 septembrie 2020 - 11:03

Mianda, înțelegi greșit feminismul. Nu-ți cere nimeni să fii mai egală cu nimeni și nici să domini pe altcineva. Feminismul spune doar că atunci când ești femeie și îți dorești să faci X sau nu-ți dorești să faci Y, societatea să nu-ți spună că vai, dar cum se poate așa ceva, doar ești femeie, nu se cade!

 

Nu consider că ține de femeie să se ocupe de energiile casei și nici că e treaba bărbatului să se ocupe partea materială. Treaba unui om este să se ocupe să fie el bine, cu alegerile lui, indiferent care sunt acestea (dacă alegerile lui nu prejudiciază pe alții, firește).



#17
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 25 septembrie 2020 - 11:11

Si da, este foarte adevarat ca ambii parteneri decid sa aiba copii, dar copiii nu vin daca mama, la nivel subtil nu si-i doreste. 

 

Copiii vin când se fecundează un ovul, ovulul se implantează în uter și sarcina e dusă la bun sfârșit. Să spui că o femeie care rămâne însărcinată, rămâne pentru că la nivel subtil își dorește asta nu e valabil pentru sarcinile care apar în urma unui viol, de exemplu.



#18
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 25 septembrie 2020 - 11:13

Mianda, înțelegi greșit feminismul. Nu-ți cere nimeni să fii mai egală cu nimeni și nici să domini pe altcineva. Feminismul spune doar că atunci când ești femeie și îți dorești să faci X sau nu-ți dorești să faci Y, societatea să nu-ți spună că vai, dar cum se poate așa ceva, doar ești femeie, nu se cade!

 

Nu consider că ține de femeie să se ocupe de energiile casei și nici că e treaba bărbatului să se ocupe partea materială. Treaba unui om este să se ocupe să fie el bine, cu alegerile lui, indiferent care sunt acestea (dacă alegerile lui nu prejudiciază pe alții, firește).

 

Eu nu-l inteleg gresit, am spus ca este inteles gresit de societate  si de aici apare presiunea pusa pe femeie.

 

Iar de partea cu energiile, stiu ca nu intra in aria de acceptare a multora.

E doar o imagine privita din alt unghi, nu trebuie sa vada toata lumea acelasi lucru. [:)]



#19
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 25 septembrie 2020 - 11:15

Eu nu-l inteleg gresit, am spus ca este inteles gresit de societate  si de aici apare presiunea pusa pe femeie.

 

Iar de partea cu energiile, stiu ca nu intra in aria de acceptare a multora.

E doar o imagine privita din alt unghi, nu trebuie sa vada toata lumea acelasi lucru. [:)]

 

Păi și tu pui presiune pe femeie :), că doar ea se ocupă în viziunea ta cu energiile casei. Uite, eu sunt femeie și nu consider că societatea trebuie să-mi spună că treaba mea este să mă ocup cu energiile casei :).



#20
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 25 septembrie 2020 - 11:24

Nu voi intra aici in detalii holistice, nefiind nici momentu si nici locul potrivit.

Era doar o alta abordare si luati-o ca atare. Cine rezoneaza cu ce spun eu isi gaseste singur raspunsuri la intrebari.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -