Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Doar pentru destepti


22 raspunsuri la acest subiect

#1
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 18 august 2020 - 22:01

Tocmai ce m-am contrazis cu sotul si am nevoie de ajutor.

 

La un credit cu rate egale, unde valoarea ratei este de 400 de euro, daca dobanda anuala efectiva creste de la 2,02% la 3,31%, cu cat creste rata?  



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 18 august 2020 - 22:16

Se aplica noua rata a dobanzii la valoarea creditului ramas neachitat Aveti un scadentar si vedeti la fiecare moment cat este partea nerambursata 



#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 august 2020 - 22:47

Dobanda este anuala.

Rata lunara.

Presupun ca in cei 400 de euro este inclusa  si dobanda de 2,02%

 

daca calculezi la 12 luni vine in plus 5 euro/luna.

 

Dar nu  excelez in calcule  din  astea.



#4
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 18 august 2020 - 23:25

Se aplica noua rata a dobanzii la valoarea creditului ramas neachitat Aveti un scadentar si vedeti la fiecare moment cat este partea nerambursata 

 

Asa am spus si eu.

Nu poti calcula cunoscand numai datele enumerate de mine mai sus. Trebuie sa cunosti si care este valoarea ramasa nerambursata din creditul initial. Sotul meu sustine ca se poate, dar cand l-am pus sa calculeze si-a prins urechile. Oricum el sustine in continuare ca are dreptate. [:)]

Mai astept si alte pareri, eventual si o formula de calcul.



#5
bombi

bombi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.530 mesaje

Postat 18 august 2020 - 23:42

Alege Kreditraten la calculatorul de mai jos https://www.finanzen...editrechner.php

 

Creditul e deja in curs de derulare?

Dacă îmi trimiți toate datele, îți fac eu un calcul

 

Nu e nevoie, poți sa afli folosind calculatorul de mai sus 

1. Calcul 1: intrari = suma, dobânda, perioada originale

-> ar tb să obții ca rezultat rata lunara cunoscută (400 eur)

-> afli din scadentar valoarea nerambursata la momentul când se schimba dobânda 

2. Calcul 2: intrari = credit rămas, dobânda noua, perioada ramasa

-> rezultat = noua rata 


Editat de bombi, 19 august 2020 - 00:02 .


#6
bombi

bombi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.530 mesaje

Postat 19 august 2020 - 00:12

PS. Mă îndoiesc că chiar o să ți rezulte 400 la primul calcul, ca prea e rotundă suma 

Pp ca ultima rata e diferită 

 

Dacă chiar ai nevoie de calculul exact, in pasul 1 folosești calculatorul pt durata creditului cu datele originale și în pasul 2 calculatorul pt rata lunare cu datele noi



#7
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 19 august 2020 - 07:11

https://www.meilleur...ensualites.html

Se calculeaza cum a scris Marius.

 

Rata a fost variabila de la inceput ? Pt ca daca e fixa si renegociezi, s ar putea sa fie costuri suplimentare. Si in general, se renegociaza cand vrei sa obtii o dobanda mai mica, nu cand dobanda este mai mare. 


Editat de Judoka02, 19 august 2020 - 07:12 .


#8
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 19 august 2020 - 10:28

Formula de calcul pentru rate egale (rată = principal + dobândă = valoare constantă pe durata creditului) este următoarea, admițând că se plătește o rată pe lună, deci sunt 12 rate pe an:

 

R = (Credit rămas) * (Proc Dob) / 100 / 12 / (1 - (1 + (Proc Dob) / 100 / 12) ^ (-1 * n)),

unde n = numărul de rate

 

Trebuie să știm câte rate mai sunt și se poate stabili o relație între vechea rată și noua rată. Relația nu e liniară din cauza puterilor.

 

Dacă notăm cu R1 noua rată, vom avea formula:

R1 = (Credit rămas) * (Proc Dob nou) / 100 / 12 / (1 - (1 + (Proc Dob nou) / 100 / 12) ^ (-1 * n)),

unde n = același număr de rate

 

Dacă vrem să vedem cu cât crește rata nouă (R1/R), constatăm că nu contează creditul rămas pentru că se simplifică, dar e important numărul de rate.

 

Ex:

 

1. Pentru un împrumut de 49537 de euro cu procent anual de 2.02% pe 139 de luni, rata este de 400 de euro. Dacă procentul de dobândă crește la 3.31% anual, tot pe 139 de luni rata va fi de 429.54 euro. Rata crește cu 7.385%

 

2. Pentru un împrumut de 80000 de euro cu procent anual de 2.02% pe 139 de luni, rata este de 645.98 de euro. Dacă procentul de dobândă crește la 3.31% anual, tot pe 139 de luni rata va fi de 693.69 euro. Rata crește tot cu 7.385%

 

---------------------------------------------------------------------

Se vede că nu contează valoarea împrumutului, dacă numărul de luni e constant, rata crește în ambele cazuri cu același procent.

---------------------------------------------------------------------

 

3. Pentru un împrumut de 19900 de euro cu procent anual de 2.02% pe 52 de luni, rata este de 400 de euro. Dacă procentul de dobândă crește la 3.31% anual, tot pe 52 de luni rata va fi de 411.32 euro. Rata crește cu 2.83%

 

2. Pentru un împrumut de 80000 de euro cu procent anual de 2.02% pe 52 de luni, rata este de 1608.07 de euro. Dacă procentul de dobândă crește la 3.31% anual, tot pe 52 de luni rata va fi de 1653.55 euro. Rata crește tot cu 2.83%

 

---------------------------------------------------------------------

 

Deci relația dintre R și R1 depinde de numărul de luni. Cu cât ai mai multe luni rămase de plătit, cu atât rata va crește mai mult. Și e normal, pentru că la metoda ratelor egale (principal + dobândă), se plătește în primă fază mai mult dobândă și mai puțin principal.



#9
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 19 august 2020 - 10:37

Asa am spus si eu.

Nu poti calcula cunoscand numai datele enumerate de mine mai sus. Trebuie sa cunosti si care este valoarea ramasa nerambursata din creditul initial. Sotul meu sustine ca se poate, dar cand l-am pus sa calculeze si-a prins urechile. Oricum el sustine in continuare ca are dreptate. [:)]

Mai astept si alte pareri, eventual si o formula de calcul.

 

Concluzia este că soțul tău are dreptate, nu contează valoarea rămasă de rambursat dacă vrei să calculezi cu ce procent va crește rata. Raportul R/R1 pe care îl notez cu r este însă diferit în funcție de numărul de luni rămase și se calculează cu formula de mai jos:

 

       (Proc Dob) / 100 / 12 / (1 - (1 + (Proc Dob) / 100 / 12) ^ (-1 * n))

r = ------------------------------------------------------------------------------------------------

 

       (Proc Dob nou) / 100 / 12 / (1 - (1 + (Proc Dob nou) / 100 / 12) ^ (-1 * n))


Editat de danielag, 19 august 2020 - 10:41 .


#10
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 19 august 2020 - 11:06

Concluzia este că soțul tău are dreptate, nu contează valoarea rămasă de rambursat dacă vrei să calculezi cu ce procent va crește rata. Raportul R/R1 pe care îl notez cu r este însă diferit în funcție de numărul de luni rămase și se calculează cu formula de mai jos:

 

       (Proc Dob) / 100 / 12 / (1 - (1 + (Proc Dob) / 100 / 12) ^ (-1 * n))

r = ------------------------------------------------------------------------------------------------

 

       (Proc Dob nou) / 100 / 12 / (1 - (1 + (Proc Dob nou) / 100 / 12) ^ (-1 * n))

 

Foarte clara explicatia ta si iti multumesc. De fapt, multumesc la toata lumea care a incercat sa ma scoata din ceata.

Creditul nu e in desfasurare, acum doar ne facem temele si urmeaza sa mergem la banca. 

Concluzia e ca, acum fiind dobanzile foarte mici, trebuie sa negociem o perioada cat mai lunga de timp in care dobanda sa ramana neschimbata.

 

Si nu, sotul nu are dreptate!  [:-)))]  El sustinea ca poate calcula cunoscand doar valoarea ratei fixe si procentele de dobanzi, iar in calcul intra si numarul de rate care mai raman pana la final.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -