Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Incepem scoala pe 14 septembrie...sau nu... si cele 3 scenarii in dezbatere

incepe scoala 14 septembrie noul an scolar 2020-2021

247 raspunsuri la acest subiect

#241
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.325 mesaje

Postat 21 septembrie 2020 - 11:40

A trecut o saptamana de scoala si la noi, totul ok deocamdata. Copiii stau singuri in banca, am 1,5 m distanta intre ei, au dezifectant la scoala, sapun, apa calda, lampi uv, in general cu masca pe fata dar si-o mai tin si sub nas cateodata, apoi o pun la loc. Au facut sport afara in curte, vineri ne-a pus sa semnam fisa de sanatate a copilului, au facut-o ei pentru toti copiii nou veniti. Azi ar fi trebuit la 12 sa luam tabletele, avem un contract de semnat, insa eu nu mai am concediu, asa ca n-am ajuns la 12 cum ne-a cerut doamna.

De azi al meu copil merge la after school, acolo la fel, spalat, dezinfectant, stau singuri la bancuta lor, ies in curte pe rand.

Vineri, luni si marti am inteles c-o sa fie scoala inchisa, se organizeaza alegerile, o sa fim online, nu stiu ce inseamna acest online la clasa pregatitoare, vom vedea.



#242
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 968 mesaje

Postat 28 septembrie 2020 - 10:47

Noi avem 2 saptamani de scoala, 1online - 1 on-site.

Sunt extrem, dar extrem de dezamagita de ce se intampla.

Dupa 2 saptamani, cei care sunt online inca nu se conecteaza cu cei din clasa. 

 

Cica nu au venit laptop-urile de la primarie. Sunt o parte dar nu le distribuie pana nu sunt toate. - Ca sa nu isi bata capul cu impartirea si managementul nemultumirilor de dupa.

 

Parintii, noi - adica astia de pe margine care ne uitam siderati, au dus un laptop. Da o eroare. Sa mori nu altceva. Incercam sa facem debug de la distanta dar profesorii nu sunt dispusi sa lase din ora lor pentru a face teste. Copiii testeaza depe telefoanele lor. Merge.

Azi urmeaza un alt test cu laptop & camera & microfon. - merge un tatic direct in scoala. Cica parintii nu au voie in scoala, deci intra pe interventia dirigintei.  [batcap]  

Am cerut inca o sedinta cu parintii in care sa discutam care este treaba. Chestia e ca toti asteapta alegerile. Si pana atunci nu fac nimik. Am intrebat daca exista un IT sa se ocupe de solutie: este dar e ocupat. --- Nu stim cu ce, ca nu s-a distribuit nici un laptop. Am intrebat care este procedura de utilizarea a laptop-ului de catre profi, daca au fost instruiti. Nimik. Nu au venit laptop-urile. Dupa aia se gandesc.

 

Daca vom cumpara laptop si solutia technica (camera / microfon / trepied pentru camera) - nu isi asuma nimik din depozitarea lor. Trebuie sa se ocupe copiii de instalarea laptopului & solutiei / dezintstalarea ei / depozitarea ei. -- Nu stim unde aveau de gand sa tina laptop-urile de la primarie si daca au facut vreun test pana acum sa stie ce trebuie facut.

 

Un dezinteres, dar mai ales o incompetenta crasa. Ma intreb daca scolile pot fi puse sub management militar. Altfel, astia nu cred ca razbesc. Pare ca, pur si simplu, isi doresc din suflet sa nu mearga. Nu se pot opune, dar fac, sau mai degraba nu fac, a.i. sa puna cat mai multe piedici. Piedici din acelea ascunse, sa nu poti sa ii condamni.

 

D-na diriginta se simte obligata sa o scuze pe d-na directoare. Noi parintii vrem sa vorbim cu ea fiindca sunt aspecte organizatorice care de fapt tin de organizarea pe care o decide directorului.

 

Singurele ore facute online sunt engleza, religie si biologie. Profesorii au venit cu laptop-ul lor. D-na de engleza - o draguta, copii din ambele serii au declarat ca este super tare si sunt incantati. La biologie s-a folosit un telefon de la un copil. Profa s-a contectat in room de pe al ei. (Sa nu vorbim de traficul pe care si l-au mancat.)

 

Dar ce sa te faci cand ceilalti pur si simplu nu vor, asa numai de dragul de a vedea cum se strica treaba.

 

Sunt extrem de suparata.



#243
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.742 mesaje

Postat 28 septembrie 2020 - 11:05

Vin si eu dupa 2 saptamani de experienta in sistem hibrid sa povestesc cum stau lucrurile.  Dupa cum am mai spus, am ambii copii in acelasi liceu, in clase diferite.  Calculatorul, camera, internetul dela scoala au fost achizitionate de scoala sau existau deja in laboratoarele lor (regulamentul de functionare interzice "migrarea" copiiilor prin laboratoare la orele de info, fizica, chimie, biologie, asa ca tehnica din acele laboratoare ce nu mai sunt folosite s-a mutat in clase) . 

Telekom a pus fibra optica saptamana trecuta in liceu suplimentar pe langa ce retea de internet exista. 

Cu unele mici exceptii , toti profesorii isi fac ora in clasa in asa fel incat sa fie cat mai bine auzit de cei de acasa, interactioneaza cu totii, li se preda, sunt intrebati, verificati si cei din online.  Cei care nu s-au straduit sa interactioneze cu cei de acasa, au trimis pe teams materiale suport (la biologie, istorie) . Temele se dau pt toti, unele din manual, altele fise /teste trimise in format electronic, sunt verificati prin sondaj in timpul orei sau , la unele obiecte, au fost cerute, electronic, pe teams de la toata lumea (poza la caiet, trimis online). 

 

Din online nu se vede mereu foarte bine la tabla, nu se aude mereu foarte clar, dar toti se straduiesc. Este obositor pt cei de acasa, este cu siguranta dificil si pentru profesori sa isi schimbe modul de lucru, dar se fac eforturi de adaptare din toate partile. 

Ai mei copii au fost online 2 saptamani, de miercuri merg in clasa. Pot sa spun ca au fost doua saptamani in care au recapitulat, au invatat, nu au stat deloc degeaba si nu le consider deloc doua saptamani pierdute, dimpotriva! 

 

Scoala face eforturi sa mearga, tehnic, lucrurile cat mai bine, se cauta si se testeaza tot felul de solutii pt a face sa se auda mai bine si mai clar, daca apar probleme tehnice intr-o ora, in cel mai scurt timp se intervine pt a regla situatia. 

 

 

Stiu ca nu e peste tot la fel de bine, dar nici nu e peste tot foarte rau. 



#244
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 968 mesaje

Postat 28 septembrie 2020 - 12:04

Ma bucur cand aud/citesc ca altii merg mai bine.

Imi doresc ca acesta sa fie trend-ul. Poate inteleg si cei de la liceul copilului ca inapoi nu se vor mai intoarce.



#245
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.325 mesaje

Postat 28 septembrie 2020 - 12:57

La noi a 2-a zi de online, din cauza alegerilor. Vineri au facut 45 min mate, n-a inteles mai nimic, nu se auzea bine deloc, la arte vizuale au avut de lucrat singuri si urcat pe classroom.

Azi au facut engleza si romana, inca nu stiu ce si cum, o sa vb cand ma duc s-o iau de la after.

Deja mi-a repetat de nu stiu cate ori" mami, mie nu-mi place online, ca nu aud bine, nu inteleg nimic, eu vreau cu doamna in clasa"!

La clasele mai mari e ok, la pregatitoare, clasa 1 e foarte dificil.

 



#246
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 28 septembrie 2020 - 13:59

Valentina, dar de ce nu s-a auzit ok, ca invatatoarea cred ca era acasa? 



#247
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.325 mesaje

Postat 28 septembrie 2020 - 14:01

Din cauza platformei cred, au facut pe meet, nu pe zoom, parca e mai bun si ofertant zoom-ul. Vedem cum a decurs azi.



#248
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.991 mesaje

Postat 29 septembrie 2020 - 10:53

Si la noi ca la Laura . 

Avem laptop in fiecare clasa, aceeasi marca, toti la fel. 

 

Sunt ore unde se vede mai bine sau nu, profesori de la care se aude mai bine sau nu. Intamplator sau nu, aceeasi. 

 

Am vorbit cu diriga, ea zice ca colegii ei nu se plang si le place mai mult hibrid ptr ca se poate lucra mai bine la clasa cu mai putini copii. Dezavantaj cei on-line, dar vine si randul lor. Ale zice ca ea a participat si de acasa, daca a avut ceva de zis. 

 

Ea diriga se plange ca nu-i place deloc, e profa de engleza, poate de-asta, pronuntia e mai greu de urmarit si corectat prin masca. Desi in perioada pandemiei a trimis lectii pe wattup, atunci nu s-a plans. 

 

Copiii se adapteaza. Singurul lucru care ii lipseste fetei mele este compania colegilor. 





Etichetat si cu incepe scoala, 14 septembrie, noul an scolar 2020-2021

Panic Questions

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

Last Blogs

  • Momentul potrivit

    BiancaBade
    - Astăzi, 12:58

  • Loviturile lui bebe

    DeeliaElena
    - Astăzi, 12:42

  • Alarma falsa

    E241298
    - Astăzi, 09:47

  • Sexul bebelusului

    ElenaN96
    - Astăzi, 07:39

  • Ziua cea mare

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 06:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -