Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Celule stem pentru cresterea unui nou dinte!


86 raspunsuri la acest subiect

#41
andrei300300

andrei300300

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 01 martie 2020 - 18:20

Pentru ca pare tema interesanta am facut ceva sapaturi pe internet. Va ganditi doar la radacina unui dinte, insa PersoImplant, unul dintre proiecte ( din Germania) are o gama mult mai variata de aplicare a cresterii de celule osoase.

Si daca exista o mare legatura intre cerere/oferta, intre stoparea unor solutii cand cele actuale aduc mai multi bani... exemple sunt nu numai in medicina, farmacie ci si in industria automobilistica.

M-as bucura sa aflu mai multe informatii daca aveti.

 

Cristina

Cele pe care le dentit sun si cele din spatiul public. dr Mao jeremy a reusit sa faca o matrita a noului dinte de care se vor atasa viitoarele celule vii si care mai tarziu vor forma noul dinte.Dar nu a iesit nicaieri pe piata,Aici trebuie sa intervenim noi ca plimbatul zaharelului a mai fost si in 2010 cu bulbul crescut la soareci,Sa le spunem ca vrem asa ceva din partea dentistiilor.Ca oameni aiai de unii singuri se vor pierde in timp.Ca le vor da peste mana astia cu implanturile.Lor le convine sa piarda miliarde ca vine nenea Mao cu matrita lui?Evident ca nu.D-asta am zis sa scot sobolanii la lumina prin lunga postare de mai sus.Ca toata lumea sa constientizeze in ce mocirla e invartit de firmele de implantologie si dentist.

 

http://www.impactlab...th-in-2-months/

 



#42
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 10:03

Am plecat de la idee ca treaba cu celulele stem e cea mai cercetata si relizabila.Atat timp cat s a mediatizat ar fi trebut sa stiti procesul de recoltare pana la stadiul final.Si DA! treaba asta trebuie expusa ca un nou produs.Daca astazi dentistii sunt doar niste comercianti noi clientii cerem un nou produs ca ne-am saturat de acesta (recititi partea cu masina si dentistul)

Am impresia că ați făcut o fixație pe subiectul acesta ,în primul rând ar trebui să vă mai interesați să vedeți de ce nu se practică aceasta metodă și după aceea poate veți ajunge la o altă părere!

 



#43
andrei300300

andrei300300

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 19:04

Am impresia că ați făcut o fixație pe subiectul acesta ,în primul rând ar trebui să vă mai interesați să vedeți de ce nu se practică aceasta metodă și după aceea poate veți ajunge la o altă părere!

Dincolo de blaturile ordinare dintre dentisti si firmele de implantologie.Ar mai fi asa-zisele riscurile asupra oamenilor.au trecut 10 ani de cand s-a testat cu succes pe animale.De ce nu s-a dus mai departe catre oameni.Iar m-as apuca de elaborat mai mult decat am spus pana acum.Daca dvs nu vreti sa intelegeti ca treaba asta e oprita benevol de catre detinsti spaguti de fimele de implantologie e treaba dvs nu vreau eu sa va largesc orizonturile de gandire limitati-le singura



#44
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 19:09

Andrei300300, aici combatem idei nu persoane.

Accepta parerile ce nu coincid cu ale tale fara sa jignesti.

 

Respecta Regulamentul.



#45
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 19:32

Exact în același stadiu a ajuns și subiectul lui de pe Softpedia. La primul derapaj va fi sancționat sau banat. Și pe SP se face mistocareala la greu, aici i s-a răspuns mai mult decât civilizat. Părerea mea este ca inițiatorul nu știe sa poarte un dialog civilizat, nu are respect fata de interlocutori, nu ar trebui să-și mai piardă cineva timpul să-i răspundă sau sa încerce sa aibă un dialog cu el, este pierdere de timp.



#46
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.704 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 19:36

Mie mi se pare un subiect foarte interesant si chiar vreau sa aflu mai multe despre asta. de citit si asta Păstreaza dinții de lapte ai copilului pentru că sunt o sursă de celule stem

Se extrag celule stem simplu din Dinții  ținuți intr-o cutie, nu trebuiesc păstrați într-un anumit fel  de laborator? 



#47
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 19:53

Se extrag celule stem simplu din Dinții  ținuți intr-o cutie, nu trebuiesc păstrați într-un anumit fel  de laborator? 

Michelle, vorbeste la un laborator/banca de celule stem si te lamuresti acolo mai bine.

Mamica finutelor mele a recoltat din cordon si pastreaza dintii de lapte ai fetelor la o banca din asta. Nu  stiu amanunte.



#48
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 19:58

Michelle, nu ai citit articolul pana la final. Se recoltează dintele de lapte când e aproape gata sa cada, se pune într-un lichid special, se pregătește proba care mai apoi este stocata în mediu controlat, similar cu recoltarea și păstrarea celulelor stem din cordonul ombilical, etc. 

Dinții păstrați acasă, ca "suvenir", nu pot fi folosiți în scopul indicat de articol. 



#49
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.704 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 20:37

Michelle, nu ai citit articolul pana la final. Se recoltează dintele de lapte când e aproape gata sa cada, se pune într-un lichid special, se pregătește proba care mai apoi este stocata în mediu controlat, similar cu recoltarea și păstrarea celulelor stem din cordonul ombilical, etc. 

Dinții păstrați acasă, ca "suvenir", nu pot fi folosiți în scopul indicat de articol. 

 

"Fie ca ii pastrezi intr-o cutiuta mica de bijuterii sau intr-o cutie specializata  - cu compartimente speciale pentru fiecare dintisor ... ideea este ca nu ar trebui sa aruncam margelutele de dintisori ai copilului. Mai bine sa pastram dintii de lapte."

 

articolul e scris si tradus f prost, cu multe greseli si info care se bat cap in cap.


Editat de michelle-usa, 02 martie 2020 - 20:38 .


#50
andrei300300

andrei300300

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 02 martie 2020 - 21:16

Exact în același stadiu a ajuns și subiectul lui de pe Softpedia. La primul derapaj va fi sancționat sau banat. Și pe SP se face mistocareala la greu, aici i s-a răspuns mai mult decât civilizat. Părerea mea este ca inițiatorul nu știe sa poarte un dialog civilizat, nu are respect fata de interlocutori, nu ar trebui să-și mai piardă cineva timpul să-i răspundă sau sa încerce sa aibă un dialog cu el, este pierdere de timp.

Va rog sa nu va dati cu parerea despre lucrurile la care nu ati asitat.In cazul meu discutia cu moderatorii forumului care nu isi fac treaba de a aproba mesajele in timp util .Si le lasa la vedere numai pe cele care au rol de a denatura subiectul.Revin la ideea care m a plimbat pe toate forumurile cand am deshis subiectul.Fiecare intelege cat poate si actioneza cum crede.


Editat de andrei300300, 02 martie 2020 - 21:40 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -