Sari la conținut

Sari la conținut


Cerclaj cervical


20 raspunsuri la acest subiect

#11
Buburuza_Ruza

Buburuza_Ruza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 24 februarie 2020 - 18:01

Clau, si eu am intrebat de cerclaj si mi s-a spus ca nu mai fac, ca s-a demonstrat ca nu are niciun efect. Si cu cerclaj si fara copilul creste si apasa pe col .... e exact la fel.
Perfect de acord. Am avut Pb mari cu colul,dar dr a decis să nu facă cerclajul, e inutil. Am stat la pat toată sarcina, ieșeam doar la control, mergeam la baie și atât. Uneori mâncam la masa(destul de rar pt că simțeam cum apasă jos bebe), fara raport intim. Mai mă plimbam cate 5-10 min prin casa..in rest nimic. Intre tinp colul s.a mai lungit si spre sf bebe era sus, cu toate că toată sarcina a țopăit pe col .Am născut din alte motive la 37s. Sarcina cu bine la capăt!

 

* Când mă ridicam din pat , foloseam o centură pt sustinerea burticii și zic eu că m.a ajutat. O poți încerca, dar sa ai grija sa nu strangi burtica.


Editat de Buburuza_Ruza, 24 februarie 2020 - 18:04 .


#12
Clau138

Clau138

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 24 februarie 2020 - 21:31

Perfect de acord. Am avut Pb mari cu colul,dar dr a decis să nu facă cerclajul, e inutil. Am stat la pat toată sarcina, ieșeam doar la control, mergeam la baie și atât. Uneori mâncam la masa(destul de rar pt că simțeam cum apasă jos bebe), fara raport intim. Mai mă plimbam cate 5-10 min prin casa..in rest nimic. Intre tinp colul s.a mai lungit si spre sf bebe era sus, cu toate că toată sarcina a țopăit pe col .Am născut din alte motive la 37s. Sarcina cu bine la capăt! * Când mă ridicam din pat , foloseam o centură pt sustinerea burticii și zic eu că m.a ajutat. O poți încerca, dar sa ai grija sa nu strangi burtica.

 

Da, am inteles. E greu cand trebuie sa stai la pat in timpul sarcinii. Ai acumulat mai multe kg din cauza asta? Iar cu centura, ms de sugestie. :)



#13
Buburuza_Ruza

Buburuza_Ruza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 25 februarie 2020 - 15:49

Am pus 20 kg [:)] ; a contribuit și faptul că am stat la pat,dar sarcina vine la pachet cu kg in plus și dacă stai și dacă nu stai la pat. Cunosc multe mămici care au fost foarte active până la 7-8 luni și au pus tot 20. Stai liniștită, vei scăpa de ele după naștere, important este sa fie bebe bine!



#14
Clau138

Clau138

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 27 februarie 2020 - 12:40

Am pus 20 kg [:)] ; a contribuit și faptul că am stat la pat,dar sarcina vine la pachet cu kg in plus și dacă stai și dacă nu stai la pat. Cunosc multe mămici care au fost foarte active până la 7-8 luni și au pus tot 20. Stai liniștită, vei scăpa de ele după naștere, important este sa fie bebe bine!

 

Multumesc pt incurajare! :)



#15
Buburuza_Ruza

Buburuza_Ruza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 27 februarie 2020 - 14:34

Cu plăcere ! Sarcina usoara! :)



#16
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 28 februarie 2020 - 10:11

Eu - activa opt luni jumate din noua: +30kg

Prietena mea - cerclaj, stat la pat 6 (sase!!!) luni (inca dinainte de cerclaj): +12 kg.

 

Dupa un an jumate: amandoua back to normal.

 

[Edit] Sarcina usoara!


Editat de BlackCat4evR, 28 februarie 2020 - 10:11 .


#17
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 28 februarie 2020 - 11:14

Claud, doctorul meu a considerat ca si la Mcoca, nu se face preventiv cerclaj. Sarcina gemelara, cu istoric de SOE, toate fetele ce le stiam cu gemeni cu cerclaj la pat, el nu a considerat ca este mevoie, pt ca: a avut paciente care au nascut prematur cu tot cu cerclaj care a dus si la complicatii, cerclajul se poate infecta, nu face lucruri preventiv. Dupa lungi discutii am ales sa nu facem. La 31s la un control, colul era intredeschis, mi-a pus pessar - e ca un inel de cauciuc sa ii zic, care tine colul. Nu a recomandat nici atunci repaus, cred ca in total am stat maxim 5 zile in pat cu gemenii, in rest nici concediu prenatal nu am avut. Am nascut prematur la 35s4z, dar nu din cauza colului, la cezariana am vazut cum a zburat pesarul cat colo. Recunosc eu am fost mega panicata de nasterea prematura si de col, si doctorul meu mi-a zis ca colul uneori e doar una din probleme, si asa e. In total am luat 7 kg, copii au avut cam 5 kg impreuna, nu am facut nimic special, doar o sarcina extrem de toxica.

 Sarcina prezenta, ca si Blackpisi de voie de nevoie (copii mari au 2 ani) nu am stat in pat decat poate la fel maxim 5 zile, am luat 5 kg, fetita are deja 3700 kg, la fel sarcina super toxica. Inca nu am intrat in concediu prenatal.

 Singura chestie cu kg multe acumulate, se zice ca te recuperezi mai greu la cezariana, dar cred ca depinde de persoana.



#18
Clau138

Clau138

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 01 martie 2020 - 15:38

Eu - activa opt luni jumate din noua: +30kg Prietena mea - cerclaj, stat la pat 6 (sase!!!) luni (inca dinainte de cerclaj): +12 kg. Dupa un an jumate: amandoua back to normal. [Edit] Sarcina usoara!

 

Multumesc! :) Sper sa fie ok la final. 



#19
Clau138

Clau138

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 01 martie 2020 - 15:43

Claud, doctorul meu a considerat ca si la Mcoca, nu se face preventiv cerclaj. Sarcina gemelara, cu istoric de SOE, toate fetele ce le stiam cu gemeni cu cerclaj la pat, el nu a considerat ca este mevoie, pt ca: a avut paciente care au nascut prematur cu tot cu cerclaj care a dus si la complicatii, cerclajul se poate infecta, nu face lucruri preventiv. Dupa lungi discutii am ales sa nu facem. La 31s la un control, colul era intredeschis, mi-a pus pessar - e ca un inel de cauciuc sa ii zic, care tine colul. Nu a recomandat nici atunci repaus, cred ca in total am stat maxim 5 zile in pat cu gemenii, in rest nici concediu prenatal nu am avut. Am nascut prematur la 35s4z, dar nu din cauza colului, la cezariana am vazut cum a zburat pesarul cat colo. Recunosc eu am fost mega panicata de nasterea prematura si de col, si doctorul meu mi-a zis ca colul uneori e doar una din probleme, si asa e. In total am luat 7 kg, copii au avut cam 5 kg impreuna, nu am facut nimic special, doar o sarcina extrem de toxica. Sarcina prezenta, ca si Blackpisi de voie de nevoie (copii mari au 2 ani) nu am stat in pat decat poate la fel maxim 5 zile, am luat 5 kg, fetita are deja 3700 kg, la fel sarcina super toxica. Inca nu am intrat in concediu prenatal. Singura chestie cu kg multe acumulate, se zice ca te recuperezi mai greu la cezariana, dar cred ca depinde de persoana.

 

Din ce am auzit, cerclajul nu este eficient in sarcina gemelara. Dar cred ca la fiecare e diferit. Depinde cum reactioneaza organismul.  Imi pare rau ca ai avut sarcina toxica. Imi imaginez ca e greu astfel. Dar important e ca bebeii sunt ok. Nu toate se pot lauda ca au avut o sarcina fara pb. Important e ca atat mama, cat si copilul sa fie ok. Sarcina usoara iti doresc! :)



#20
katy2020

katy2020
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 18 iunie 2020 - 17:16

Bună seara doamnelor, însărcinată in 32 de săptămâni si 3 zile, acum 2 săptămâni mi s-a descoperit colul scurtat de 0.92 mm și lichid in exces, după 1 săptămâna de tratament și repaus total la pat lichidul a revenit la normal colul a ajuns la 10 mm, iar după încă o săptămână de tratament și repaus total la pat colul a ajuns la 1.78 cm, menționez că am și trombofilie, cele care ați avut probleme cu colul până la cât ați reușit să duceți sarcina? Și încă ceva credeți ca ar afecta dacă as ieși măcar 1 data pe săptămână la o gura de aer, o limonada ceva? Mulțumesc anticipat 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -