Sari la conținut

Sari la conținut


Cerclaj cervical


20 raspunsuri la acest subiect

#1
Clau138

Clau138

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 23 februarie 2020 - 21:47

Buna. Mi s-a facut cerclaj cervical. Repaus total la pat pe toata durata sarcinii. Doar mers la toaleta, dus si controale medicale. In rest stat intinsa in pat, mancat tot in pat, spalat pe dinti in pat, etc totul facut stand in pat. Ce riscuri pot aparea de la faptul ca mananc in pat? Pb cu stomacul, arsuri, etc. Ce alte riscuri mai pot aparea? Ms!

 



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 24 februarie 2020 - 11:12

Buna. Mi s-a facut cerclaj cervical. Repaus total la pat pe toata durata sarcinii. Doar mers la toaleta, dus si controale medicale. In rest stat intinsa in pat, mancat tot in pat, spalat pe dinti in pat, etc totul facut stand in pat. Ce riscuri pot aparea de la faptul ca mananc in pat? Pb cu stomacul, arsuri, etc. Ce alte riscuri mai pot aparea? Ms!

Niciun risc.



#3
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 24 februarie 2020 - 11:42

Clau, poti sa stai pe un fotoliu, poti manca la masa linistita.

Si em am avut risc de nastere prematura, cu col scurt si deschis. Nu am avut cerclaj ca in Franta nu se mai face de 20 de ani. Au ajuns la concluzia ce nu serveste la nimic, repausul da. 

Cel mai rau in situatia asta e mersul, statul in picioare. Acu mersu prin casa e ok, ca nu faci km faci numai cativa pasi.



#4
Clau138

Clau138

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 24 februarie 2020 - 11:55

Clau, poti sa stai pe un fotoliu, poti manca la masa linistita. Si em am avut risc de nastere prematura, cu col scurt si deschis. Nu am avut cerclaj ca in Franta nu se mai face de 20 de ani. Au ajuns la concluzia ce nu serveste la nimic, repausul da. Cel mai rau in situatia asta e mersul, statul in picioare. Acu mersu prin casa e ok, ca nu faci km faci numai cativa pasi.

 

Multumesc mult pt raspuns! Eu la ultimul control de luna trecuta am avut colul 29.1 cm. Sapt trecuta la morfologia fetala de trim 2 l-am avut la 22 cm. Si dr a decis sa imi faca cerclaj pt a evita riscul sa se deschida colul si alte pb. Vineri am facut interventia. Peste 2 sapt am control. Pana atunci trebuie repaus total la pat. Doar mers la dus/toaleta si atat. De mancat mananc in pat. Nu am voie sa stau pe scaun. Niciun efort. Mie imi este teama de faptul ca mancand in pat intinsa in urmatoarele 4 luni sa nu ajung sa am pb la stomac gen arsuri, gastrita sau altele. Am si varice. Le am de dinainte de sarcina. Am facut analizele de trombofilie si astept rezultatele. Prin faptul ca nu fac miscare exista si riscul sa iau in greutate mai mult decat trebuie? Am citit ca si repausul la pat creste fluxul sanguin catre fat si poate creste usor greutatea acestuia. 
 



#5
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 24 februarie 2020 - 12:37

probabil ca masuratorile au arata 2.91 cm si 2.2 cm sau 29.1mm si 22mm. nu de alta... dar 29 de cm are colul o girafa :)

 

lungimea colului se poate modifica, mai ales daca respecti perioada de repaos. relaxeaza-te.



#6
Clau138

Clau138

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 24 februarie 2020 - 12:42

probabil ca masuratorile au arata 2.91 cm si 2.2 cm sau 29.1mm si 22mm. nu de alta... dar 29 de cm are colul o girafa :) lungimea colului se poate modifica, mai ales daca respecti perioada de repaos. relaxeaza-te.

 

Da, asa e cum ai zis tu. Am gresit eu. :) Stau in pat si ma simt de parca sunt pe alta lume. Fiind o persoana activa, repausul asta ma termina. Si de aici greselile. :)

Oricum fiindca am facut cerclajul, nu cred ca mai conteaza daca se modifica lungimea colului sau nu. 



#7
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 24 februarie 2020 - 12:45

Clau, eu l-am avut de 2cm la 27s. Repausul a ajutat mult si s-a lungit apoi. pana la urma am nascut la 40s :). De la 35s nu am mai stat in pat, copilul era sus si colul lung :)))).

Da, clar ca nefacand miscare o sa iei ceva mai mult in greutate.

Serios ca nu trebuie sa stai intinsa toata ziua, semi alungita e ok.

Nu te stresa, o sa fie bine.



#8
Clau138

Clau138

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 24 februarie 2020 - 13:04

Clau, eu l-am avut de 2cm la 27s. Repausul a ajutat mult si s-a lungit apoi. pana la urma am nascut la 40s :). De la 35s nu am mai stat in pat, copilul era sus si colul lung :)))). Da, clar ca nefacand miscare o sa iei ceva mai mult in greutate. Serios ca nu trebuie sa stai intinsa toata ziua, semi alungita e ok. Nu te stresa, o sa fie bine.

Ms de incurajare! :)

Eu sunt in saptamana 22 acum. Da, tu nu ai facut cerclaj si a fost mai simplu. Probabil nu a fost asa mare restrictia. La cerclaj pb e ca pe masura ce sarcina avanseaza, copilul creste si apasa pe col. De aia tre repaus total. Fara efort decat toaleta, dush si controalele medicale. 
Nu stiu cat ar fi ajutat daca nu faceam cerclaj, ci doar repaus la pat. Era mai mare riscul de nastere prematura sau avort. Sau daca se deschidea colul, atunci nu se mai putea face cerclaj. Deci preventiv mi s-a facut. Nu e placut sincer. Cum te poti bucura de sarcina stiind ca apar fel si fel de pb?



#9
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.635 mesaje

Postat 24 februarie 2020 - 13:23

Clau, si eu am intrebat de cerclaj si mi s-a spus ca nu mai fac, ca s-a demonstrat ca nu are niciun efect. Si cu cerclaj si fara copilul creste si apasa pe col .... e exact la fel.



#10
Clau138

Clau138

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 24 februarie 2020 - 13:34

Clau, si eu am intrebat de cerclaj si mi s-a spus ca nu mai fac, ca s-a demonstrat ca nu are niciun efect. Si cu cerclaj si fara copilul creste si apasa pe col .... e exact la fel.

 

Am inteles. La mine dr nu a vrut sa riste sa se deschida colul inainte de termen. Ca au fost cazuri cand s-au deschis si la 30 sapt si de aici nastere prematura. Cred ca la fiecare e diferit. Poate sa fie si poate sa nu fie. Depinde cum ai noroc... 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -