Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

Coronavirus in Italia. Sansa sa ajunga in Romania si restul Europei este de acum mult mai mare

coronavirus

441 raspunsuri la acest subiect

#11
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 23 februarie 2020 - 21:05

referitor la masti, cele recomandate sunt cele 3M.



#12
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 23 februarie 2020 - 21:09

inca odata eu nu am inteles ce anume ataca din organismul uman,

 

tu esti aeriana, ca de obicei.

e plin internetul de informatii.

https://www.healthli...ted-by-COVID-19



#13
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 23 februarie 2020 - 21:24

tu esti aeriana, ca de obicei.

e plin internetul de informatii.

https://www.healthli...ted-by-COVID-19

si tu draguta , ca de obicei!   internetul e plin de toate!

la mine in sat  se spune ca trebuie tratata cu aceeasi grija ca o gripa!



#14
Buburuza_Ruza

Buburuza_Ruza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 23 februarie 2020 - 22:08

Am auzit ca sunt multi romani din zona de Nord a Italiei care se intorc cu masina in Romania. Nu exista nici un control la granit a- si oricum perioada de incubatie este de peste 27 de zile deci in aest fel virusul va ajunge extrem de repede in ROmania.

 

S.a confirmat perioada de incubatie 27zile?



#15
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.700 mesaje

Postat 23 februarie 2020 - 22:46

10 orașe din Nordul Italiei sunt închise. Muzee,puncte turistice închise, meciuri anulate, am înțeles ca nu se mai țin nici slujbe in biserici... nu știu dacă doar in aceste zone afectate sau in toată Italia.

probabil și scolile sunt închise.


Editat de michelle-usa, 23 februarie 2020 - 22:47 .


#16
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 23 februarie 2020 - 22:55

asa ce eu cred ca e doar panica , au trecut luni de zile de cand a aparut virusul si daca era mortal pentru oamenii sanatosi , inca odata eu nu am inteles ce anume ataca din organismul uman, se inchideau aeroporturile.

 

Virusul afecteaza in special caile respiratorii inferioare si plamanii. 

 

Din pacate au fost cazuri letale de pacienti tineri si in prealabil sanatosi. De exemplu, medicul chinez care a anuntat printre primii pericolul si inca un medic chinez, recent. 29 de ani.

 

Rata mortalitatii nu este calculata cu exactitate inca, presupunand ca exista multe alte cazuri cu simptome usoare care nu au fost detectate si luate in calcul.

E foarte probabil sa devina pandemic si sa se manifeste apoi periodic, ca gripa sezoniera, din pacate. Omorand cu predilectie persoane in varsta, deja bolnave si cu imunitatea scazuta.



#17
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 23 februarie 2020 - 23:12

chiar acum o verisoara de a mea care traieste aici e in romania intalnindu-se cu sora ei care a venit din italia ieri.   se va intoarce impreuna cu sotul meu in acel avion peste o saptamana.  asa ca daca e ceva letal va fi letal pe tot globul pentru ca nu stii cine cu cine si unde s-au intersectat.  

 

asa ce eu cred ca e doar panica , au trecut luni de zile de cand a aparut virusul si daca era mortal pentru oamenii sanatosi , inca odata eu nu am inteles ce anume ataca din organismul uman,  se inchideau aeroporturile.    

Virusul, spre deosebire de sars sau mers, nu are o rata de mortalitate asa mare, asta nu insemna ca nu pot muri si oameni tineri si fara antecedente medicale, doar ca majoritatea victimelor sunt peste 60 de ani si cu antecendente medicale. In schimb se transmite mult mai usor si, nu exista vaccin, spre deosebire de virusul gripal. Nu e doar panica, Europa are o populatie imbatranita, sunt multe persoane de peste 60 de ani care se regasesc in segmentul de risc si care vor avea probabil nevoie de spitalizare. Din experienta Chinei vedem ca sistemul sanitar nu poate face fata unei epidemii de genul, nu exista suficiente locuri in spital si nici suficient personal medical.

Inchiderea aeroporturilor nu este o solutie, calatoria cu avionul nu e singurul mod de deplasare si ar fi putut fi transmis si daca s-ar fi impus masuri mai draconice, mai ales ca, s-a descoperit ca pot exista persoane purtatoare care pot sa transmita virusul desi nu prezinta niciun simptom. Efectele economice ale unor astfel de masuri draconice, care ne-ar fi afectat pe toti, probabil ar fi fost dezastroase.  In afara de mortalitate, a carei rata inca nu este clara, dar se pare ca e un pic mai mare decat cea a gripei, virusul are deja efecte economice negative, si in final, rezultatul unei pandemii va fi suportat si de cei care fac forme usoar prin pierderile economice provocate. Speranta e, ca odata cu venirea caldurii, situatia sa se amelioreze de la sine, ca si in celelalte cazuri de coronavirusuri si, pana in urmatorul sezon rece, sa se descopere un vaccin eficient.


Editat de Camelia09, 23 februarie 2020 - 23:15 .


#18
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 23 februarie 2020 - 23:14

Virusul afecteaza in special caile respiratorii inferioare si plamanii. 

 

Din pacate au fost cazuri letale de pacienti tineri si in prealabil sanatosi. De exemplu, medicul chinez care a anuntat printre primii pericolul si inca un medic chinez, recent. 29 de ani.

 

Rata mortalitatii nu este calculata cu exactitate inca, presupunand ca exista multe alte cazuri cu simptome usoare care nu au fost detectate si luate in calcul.

E foarte probabil sa devina pandemic si sa se manifeste apoi periodic, ca gripa sezoniera, din pacate. Omorand cu predilectie persoane in varsta, deja bolnave si cu imunitatea scazuta.

Probabil ca personalul medical e mai expus, datorita stresului si surmenarii rezultate.



#19
Buburuza_Ruza

Buburuza_Ruza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 23 februarie 2020 - 23:19

Astăzi am văzut la cumpărături lumea cu mănuși.

 

Și noi am luat în considerare posibilitatea de a merge acasă,dar ne gândim și la faptul că mulți vor pleca din zonele afectate spre România și nu știm cât de pregatite sunt autoritățile pentru o situație ca asta .

 

E o idee proasta neinchiderea granițelor, din punctul meu de vedere.



#20
Buburuza_Ruza

Buburuza_Ruza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 23 februarie 2020 - 23:25

10 orașe din Nordul Italiei sunt închise. Muzee,puncte turistice închise, meciuri anulate, am înțeles ca nu se mai țin nici slujbe in biserici... nu știu dacă doar in aceste zone afectate sau in toată Italia. probabil și scolile sunt închise.

 

 

Deocamdată sunt închise în zonele afectate. Sunt închise și școlile și universitatile până la 1 martie inclusiv.





Etichetat si cu coronavirus

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -