Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

Coronavirus in Italia. Sansa sa ajunga in Romania si restul Europei este de acum mult mai mare

coronavirus

441 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 23 februarie 2020 - 11:38

Va recomand sa cititi: https://stiri.despre...-ghid-si-video/

 

Panica in Italia?

In mai putin de 2h aveam avion spre Milano. Baiatul meu urma sa filmeze un music-video in urmatoarele 3 zile. Eu stateam la hotel, iar el la un prieten si coleg de facultate in Milano. Urma sa stea in casa bunicilor acestui prieten. 

 

Inca de Vineri seara, parintii italianului ne-au sunat si ne-au spus ca situatia din Milano devine ingrijoratoare.

Am inceput sa urmarim stirile, sa contactam prieteni romani din Italia. Sambata dimineata, panica nu era inca asa de mare.

 

Sambata la 14.00 colegul baiatului meu ne-a sunat si ne-a spus ca ne recomanda sa nu mai venim. Iar daca venim, il roaga pe Andrei sa stea cu mine la hotel. Nu doreau sa-si asume responsabilitatea pentru siguranta noastra. Ne-au avertizat ca la aeroport in Milano sunt cozi f. mari.

 

Sambata seara (ieri) am hotarat sa nu mai plecam. Intre timp, echipa video pregatita sa filmeze ne-a contactat si au contramandat si ei. 

 

Sunteti in Italia? Cum se vede aceasta panica de la voi?

 

Italia este un centru improtant de turism si business din Europa. Sansa ca virusul sa treaca rapid si la alte tari din Romania este de acum mult mai mare. Multi romani calatoresc zilnic catre Italia. 

 

Vecinii unor prieteni foarte apropiati din Romania locuiesc chiar in zona inchisa - care este deja in carantina. Au 3 copii. Prietenii nostri se gandesc deja cu groaza daca nu cumva au plecat spre Romania.

 

Din pacate, panica ii face pe oameni sa nu mai gandeasca rational. Cel mai bine este sa incerci sa te protejezi, cu masuri simple (vezi ghidul din articol) si sa stai calm. Imi este usor sa spun acest sfat, dar daca maine virusul ajunge in Romania sau Olanda (unde suntem acum), probabil ca o sa devin mai paranoic.

 

Care este parerea voastra?



#2
Buburuza_Ruza

Buburuza_Ruza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 23 februarie 2020 - 12:51

Noi suntem în Italia. In centru (majoritatea merg la lucru la Roma)ce.i drept,dar cum spun cei de aici ,,virusul a ajuns și în casa noastră,, . In aer parca se simțea de mult că stăm pe un butoi de pulbere având în vedere fluxul mare de turiști, multe orașe care sunt atracție pt toată lumea .. Stiam parca ,inconștient, că cele 3 cazuri care au fost descoperite (1deja s.a vindecat, a fost externat; chinezul e bine și el dar inca nu l.ai externat) sunt doar o amageala; la fel și cu aeroporturile..degeaba au pus ei termoscanner- intrau fie cu mașina fie cu rute ocolitoare.. Și am așteptat să se spargă bula! Sa se spargă și să se treacă la masuri concrete ;o întârziere în a depista cazurile,inseamna contaminări mai multe. Un reprezentant al sănătății spunea ieri că pt 5 cazuri confirmate trebuie sa ne gândim la încă 100 de cazuri nedescoperite încă..deci.. Situația e urâtă, intr.o noapte au trecut de la 54 cazuri in Lombardia la 89 (atât erau dimineața).. nu mai vb despre focarul din Regiunea Veneto si cate 1-2 în alte regiuni, cei de pe nava de croaziera ..deja măști in farmacii nu sunt , călătorii anulasem de ceva timp.. acum ne gândim să luăm ceva provizii sa avem in casa. Nu se știe niciodată de unde mai apare un focar. Ne consolam cu gândul că la Roma au fost pers. Care s.au vindecat, că în nord i.a izolat complet și sperăm că în următoarele două săptămâni să iasă la iveală toți cei bolnavi. Mai nasol e Ca' pacientul 1 a călătorit destul de mult în perioada în care nu a știut că are virusul.. Deocamdată românii din locul cu focarul nu pot pleca, nu intra și nu iese nimeni. Pentru alimente se duc transporturi speciale. Așteptam să vedem ce urmează și ne rugăm să fie bine. Din ce am simțit ,,pulsul,, pe aici, lumea este destul de îngrijorată. Situația se schimba din minut in minut cu cazuri noi și în alte regiuni. Sunt multe persoane (de ordinul sutelor) care așteapta sa facă testul..


Editat de Buburuza_Ruza, 23 februarie 2020 - 13:14 .


#3
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.249 mesaje

Postat 23 februarie 2020 - 13:22

In UK sint vreo 9 cazuri confirmate, nu văd ce ar trebui sa fac? In afara de a ma dezinfecta pe miini cind ies din magazine, cind ajung acasă, nu știu știu ce as mai putea face. Aici lumea nu e panicata, nu umbla nimeni cu măști căci s-a spus clar ca nu folosesc la nimic, din contra, cind se umezesc de la respirației sint un magnet pentru viruși și bacterii.  



#4
Buburuza_Ruza

Buburuza_Ruza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 23 februarie 2020 - 13:36

Asta e o pb si pt noi, nu știm de ce trebuie sa ne ferim .  Ne dezinfectam, spălăm.. măști in zona noastră nu se poarta,momentan. Am vrut sa cumparam că ne.am gândit în caz că... Personal mă gândesc că sunt mult mai multe cazuri și mă aștept să apară în toată Italia, pacientul 1 participând la niste concursuri zilele trecute, unde au fost persoane de prin toată Italia. Deja primul caz suspect a apărut azi in regiunea Umbria - 1 pers care a intrat în contact o alta care zilele trecute a fost in preajma pacientului 1. Din ce cazuri se prezintă aici ,înțeleg că se răspândește destul de ușor. Pacientul 1 a fost zilele trecute Intr.un bar(nu avea încă simptome) și a îmbolnăvit 3 persoane care habar nu aveau că el a fost în acel bar. Nici nu ma pot gândi că soția lui lucrează în învățamant și a fost la serviciu în tot acest timp. 

 

Autoritățile spun că sunt pregătite(se așteptau că cele 3 cazuri sa nu fie singurele) și că vor lua toate masurile necesare.


Editat de Buburuza_Ruza, 23 februarie 2020 - 13:39 .


#5
Buburuza_Ruza

Buburuza_Ruza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 23 februarie 2020 - 13:48

https://www.repubbli...talia-249329434

 

 

Ultimele cifre sunt de acum ,20minute. Probabil vor fi alte 2 focare in Piemonte si Reggio Emilia.



#6
IULIA0514

IULIA0514

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 23 februarie 2020 - 14:45

Din fericire nu suntem în italia dar am o prietenă care e acolo și îmi fac griji având în vedere că e însărcinată !

Sper din tot sufletul să fie bine!

 



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 23 februarie 2020 - 16:30

Am auzit ca sunt multi romani din zona de Nord a Italiei care se intorc cu masina in Romania. 

Nu exista nici un control la granit a- si oricum perioada de incubatie este de peste 27 de zile deci in aest fel virusul va ajunge extrem de repede in ROmania.



#8
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 23 februarie 2020 - 19:23

Cred ca este doar o chestiune de timp pana vor ajunge cazuri in toate colturile lumii, avand in vedere uimitoarea mobilitate umana a zilelor noastre. Daca incubeaza in atat de mult timp, este practic imposibil de tinut in frau.



#9
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 23 februarie 2020 - 20:44

chiar acum o verisoara de a mea care traieste aici e in romania intalnindu-se cu sora ei care a venit din italia ieri.   se va intoarce impreuna cu sotul meu in acel avion peste o saptamana.  asa ca daca e ceva letal va fi letal pe tot globul pentru ca nu stii cine cu cine si unde s-au intersectat.  

 

asa ce eu cred ca e doar panica , au trecut luni de zile de cand a aparut virusul si daca era mortal pentru oamenii sanatosi , inca odata eu nu am inteles ce anume ataca din organismul uman,  se inchideau aeroporturile.    



#10
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 23 februarie 2020 - 21:02

3 autocare cu parinti si copii urmeaza sa soseasca in vama Bors.

2 sunt pt. oradea si 1 pt. alba-iulia. vin din venetia - regiunea veneto.

 

ii asteapta epidemiologii in vama, pentru consult si o eventuala triere, cu recomandarea - recomandarea, nu obligatia, asa scrie - de carantina la domiciliu timp de 14 zile.


Editat de Pepco, 23 februarie 2020 - 21:05 .




Etichetat si cu coronavirus

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -