Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Analfabetism funcțional, de 44%

invatamant scoala

94 raspunsuri la acest subiect

#81
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 06 decembrie 2019 - 11:39

Iar cu Realschule nu ai bac, un Ausbildung durează și el 1-2 ani. 

Raman la părerea mea , ca tine de sistem.

 

J,

te inteleg dar eu admir sistemul german. pt ca imi vad colegii. 

vad studentii care in cele 3 saptamani care stau pe capul meu scot sufletul din mine. si unii nu sunt la Universitate, sunt la colegii, si nici nu au bac.

 

Nu orice are bac in Germania. si cine il are se invarte si e foarte bun si se descurca.



#82
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 06 decembrie 2019 - 11:40

De ce?

pentru ca intr-un manual scoalar sa fie o astfel de aberatie



#83
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 06 decembrie 2019 - 11:43

s

 

Am o prietena in Germania, locuieste la Frankfurt. Fata ei a terminat scoala acum cativa ani, n-a vrut sa mearga la liceu. Acum lucreaza si brusc si-a dat seama ca nu-i ajunge si vrea la facultate, dar ptr asta ii trebuie examenul de bac. Ups. A mai invatat vreo 3 luni si a lasat-o balta. Uite ca sistemul n-a ajutat-o . Se intampla si la case mai mari. 

 

edit telefonul imi autocorecteaza cum vrea el 

stii vulpea si strugurii ei?

 

e usor sa intri la liceu in clasa 5-a dar e cumplit de greu sa ramai. pt ca poti sa ramai repetent la latina sau la muzica si nu ai dreptul decat 1 an sa repeti anul.



#84
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 06 decembrie 2019 - 11:59

Laura,

 

trebuie sa iti scriu ca eu de 9 ani de zile nu mai am nici un concediu, cu exceptia celor 6 saptamani in vara in care pot pleca fara caiete dupa mine. Cand vin acasa de la servici si verific teme, citesc materiile in avans si apoi explic copiilor. 
unele sunt minunate si citesc textele in avans de placere ca de ex la etica uneori imi prind urechile ca de ex aseara cu Imparatul al doilea bizantin, evul mediu, uneori si la Mathe tre sa fac corelatiile intre denumirile din capul meu cu cele din germana. Pt ca copii mei cel putin pana in clasa 9-a nu au invatat doar de la scoala. 
cel putin cel mic e o adevarata lupta sa il tin un scoala. Daca nu era tat-su un mediator excelent, zbura din scoala. Pt ca nu face fata. Are 35 de ore in clasa 7-a. Si, chit ca are un IQ de 126 sta extrem de prost la atentie (70). Nu se poate concentra, nu retine nimic in clasa. Si, scoala te ajuta, dar nu iti baga in traista.
 
daca as fi avut niste fete silitoare cum am fost eu, feerie pe campie.
 
ce nu imi place mie sistemul germana: tezele la toate materiile, multe imediat dupa vacanta. Lipsa temelor.
ce mi se pare mie greu. Ei au teza la Muzica sau bio de ex. Toata materia de la 10 Septembrie intra in aceasta teza care este in ianuarie. Deci trebuie sa o structurezi cumva si sa retii asentialul 
Au 2 teze/anuale la materiile cu <3 ore sapt si 4 teze anuale la materiile celalalte (franceza, engleza, germana au cate 5-6 ore si Mathe 5 ore)
 
ce e bun:
separarea copiilor dupa clasa 4-a. Copii mai slabi la invatatura merg la scoala reala. fac 10 clase si merg mult pe sistemul dual. nu fac franceza de ex, nu fac asa multe ore. Am o pretena, comoda, care ea a zis ca nu are nervi  sa stea dupa copii si i-a bagat la scoala reala.Punct.
- sistemul de selectie anual. Raman in clasa cei mai buni. am o pretena cu fata la un liceu in oras din 29 mai sunt 16 copii in clasa. 
- poate ca in ro se invata mai mult in scoala si ma refer doar la mathe si asta doar in anumite scoli, dar in facultate cursurile sunt la fel de interesante. asta fac comparatie cu o stundenta care am intalnit-o acu 15 ani pe DC si studia economia in oras. si am vazut cursurile de econometrie si in sfarsit am inteles de ce am facut econometrie in facultate :)

Editat de DidiAlex, 06 decembrie 2019 - 12:03 .


#85
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 06 decembrie 2019 - 13:12

Dana,

 

din cate am inteles eu, aleatorul asta e de fapt un esantion reprezentativ.  si Esantioanele astea chiar sunt reale si reprezentative. 

Eu, am lucrat o perioada pt ICCV. In plus facand cibernetica si statistica la ASE si Sociologia la Uni Bucuresti stiu cat e de studiata problema. Nu trebuie sa te indoiesti de reprezentare acelui esantion.

Tocmai asa am inteles si eu. Nu e nicidecum aleatorie selectia. Am citit ca rezultate au fost si despartite in functie de mediul social al elevilor. Sunt multe informatii oferite de aceste teste.

Spre deosebire de testele nationale, aceste teste PISA ne permit sa ne comparam elevii cu cei din alte tari, ceea ce mie mi se pare important. In plus mie mi se pare ca avem o problema cu aplicarea cunostiintelor, iar testele noastre nationale nu cred ca evalueaza bine acest aspect. Reactia Japoniei a fost cu totul diferita de cea a Romaniei, si ei au inregistrat o scadere, si desi s-au clasat mult mai sus ca noi, deja se pregatesc sa ia masuri. Japonia ar putea fi un model pentru noi din multe puncte de vedere.



#86
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 06 decembrie 2019 - 18:37

Ale citeste mult ptr ca si noi citim mult si ptr ca i-am citit de mica si ptr ca intodeauna cumparam carti.

 

Eu nu cred ca un parinte poate inlocui profesorul de la catedra si daca caietele baiatului nu-ti plac, Pepco, mai ia cateva caiete din clasa si compara-le si apoi poti avea o parere obiectiva. 

 

- nu functioneaza peste tot, sunt si exceptii, cunosc personal.

- am vazut alte caiete.

 

la tine, dupa cate ai povestit la alt subiect, cadrele didactice au tot interesul sa mentina standardele sus. :)

 

 

 

...au si profesori care sunt praf ca si pedagogi  (dupa 2 ani jumate de studiat fizica aproape ca nu sunt in stare sa isi faca o tema fara ajutor de la noi, pt ca profa e absolut praf, nu ii ajuta sa inteleaga nimic din ce preda, vorbeste ca tv-ul chestii teoretice pe care copiii nu le inteleg, iar daca indraznesc sa spuna ca nu inteleg ii face prosti si lenesi si in toate felurile, ca ei ar fi de vina ca nu pricep, ea preda atat de bine!)  .

 

despre asta e vorba. :)

 

Informatiile vin in valuri, 2-3 ore si gata, alta notiune total noua si eventual total abstracta/ teoretica

 

la matematica am prins o saptamana cu ora si lectia. :)


Editat de Pepco, 06 decembrie 2019 - 18:40 .


#87
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 06 decembrie 2019 - 18:43

Nu , nu toti trebuie sa fie ingineri, doctori, etc, ok, care dintre voi este de acord cu asta ptr propriul copil, nu ptr al altuia !? 

 

eu. :)

si vecinul. :) fata lui si-a dorit intotdeauna sa devina maestru bucatar pt. a lucra pe vase de croaziera. a pasit deja pe drumul acesta. parintii nu s-au opus.


Editat de Pepco, 06 decembrie 2019 - 18:46 .


#88
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 06 decembrie 2019 - 18:48

Tineri neinstruiți, care nu se vor putea integra pe piața muncii pentru că sunt situații în care nu înțeleg ce li se cere și care provin din medii vulnerabile, ăsta trebuie să fie semnalul de alarmă. 

 

si care vor avea drept de vot peste cativa ani.



#89
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 08 decembrie 2019 - 18:45

Laura, dar ti se pare normal ca un copil sa aiba 6-7 ore zilnic la scoala iar un profesor doar 4!!!!!!!. Cred ca ministerul daca vrea un invatamant normal aici trebuie sa schimbe ceva. La ora actuala norma unui prof/ invatator este de 19-20 ORE / Saptamana. Un adult adica. Un elev are 30 de ore +++++ orele pe care le petrece individual pentru teme, research, sport si altele. Cum vi se pare asta

Cred ca tu confunzi orele petrecute de profesor cu elevii in clasa cu norma lui didactica, orele petrecute in scoala.

 

Aici avem aproape la fel, 20-25 de ore cu elevii pe saptamana, atat sunt de toate, nu se poate mai mult ( adica toti elevii au 5 ore de curs pe zi, cu pauza de pranz de 75 min in care mananca, se joaca si/ sau fac activitati parascolare). Elevii stau in total 7 ore la scoala pe zi.

 

Norma didactica a unui profesor e de 32.5 h pe saptamana.

 

Nu vad aici parinti care ar vrea sau ar avea interesul in mai putine ore de scoala. Majoritatea suplimenteaza cu service de garde ( pre si afterschool) din cauza orarului de munca.


Editat de Fleurdelise, 08 decembrie 2019 - 18:46 .


#90
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 08 decembrie 2019 - 18:49

eu. :) si vecinul. :) fata lui si-a dorit intotdeauna sa devina maestru bucatar pt. a lucra pe vase de croaziera. a pasit deja pe drumul acesta. parintii nu s-au opus.

 

Si eu.

 

Stiu ca al meu copil are potential, dar daca nu va dori inginer, doctor, chiar deloc facultate, voi accepta. E mai rau sa cheltui bani, stres, nervi cu studii pe care copilul nu e in stare sa le termine sau le uraste.





Etichetat si cu invatamant, scoala

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -