Sari la conținut

Sari la conținut


Greta Thunberg - copiii au dreptul la o planeta albastra

greta planeta viitor

487 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 25 septembrie 2019 - 11:17

Greta Tintin Eleonora Ernman Thunberg (n. 3 ianuarie 2003, Suedia este o activistă de mediu suedeză care încearcă să oprească încălzirea globală și schimbările climatice. În august 2018, a devenit o figură proeminentă pentru începerea primei greve școlare pentru climă, în față clădirii parlamentului suedez.

 

În noiembrie 2018, ea a vorbit la TEDxStockholm; în decembrie același an s-a adresat Conferinței Națiunilor Unite pentru Schimbările Climatice, iar în ianuarie 2019 a fost invitată să vorbească la Forumul Economic Mondial de la Davos - de aici 

 

Planeta se incalzeste in ritm accelerat, unele tari din Asia devin deja de netrait din cauza poluarii... 

Oare ce va ramane copiilor din aceasta planeta albastra?



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 25 septembrie 2019 - 11:18

În decembrie 2018, Thunberg s-a descris ca fiind "diagnosticată cu sindromul Asperger, tulburare obsesiv-compulsivă (TOC) și mutism selectiv".[11] Pentru a diminua amprenta de carbon a familiei, ea a insistat ca ei sa devină vegani și să renunțe la zborurile cu avionul.



#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 25 septembrie 2019 - 11:40

În decembrie 2018, Thunberg s-a descris ca fiind "diagnosticată cu sindromul Asperger, tulburare obsesiv-compulsivă (TOC) și mutism selectiv".[11] Pentru a diminua amprenta de carbon a familiei, ea a insistat ca ei sa devină vegani și să renunțe la zborurile cu avionul.

Nu am stiut pina acum, insa cumva am realizat din discursul ei ultim, ca e ceva in neregula.

 

Mie drept sa va spun , mi-a dat fiori discursul ei si un sentiment d emare teama.Nu pentru ce vrea sa transmita- eu personal incerc sa protejez patratica mea de ani de zile, e foarte bine ca se face pressing la toate nivelele, ci pentru cum transmite mesajul. Nu mi-as dori ca Greta sa aiba puteri de decizie...

 

Eu insa vreau sa stiu ceva concret despre cum sa ne protejam planeta, vreau ceva concret referitor la plastic-plastic care de fapt a fost introdus sa reducem consumul d ehirtie, deci sa protejam padurea, nu campanii sforaitoare si ridicate mai mult decit trebuie , in slavi, de presa.


Editat de andacos, 25 septembrie 2019 - 12:47 .


#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 25 septembrie 2019 - 11:42

Am uitat sa spun, cred ca e o mare, mare campanie publicitara in spatele Gretei(gurile rele speculeaza deja ca ar fi milionara), are deja inlocuitorul premiului Nobel cistigat!!!



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 25 septembrie 2019 - 13:25

Scrie undeva ca populatia umana stapaneste planeta? Suntem cea mai inteligenta specie, dar nu cred ca Terra e a noastra defel. E a ei insasi. Prin poluare ne facem in primul rand rau noua, ca fiinte. Noi facrm astm, boli dr plamani, pietre la rinichi, intoxicatii si altele. Oamenii mor din aceste cauze. Planeta este asa cum a fost, va mai fi , poate altfel, si dupa noi.

O specie distruge alte specii, nu am inventat noi asta. Daca nu erau distrusi dinozaurii, care, apropo, nu poluau cu plastic, dar tot au disparut, specia umana era doar hrana. 

Poluam, ne facem rau, ne autodistrugem, disparem, apar altr populatii/specii. Sa folosesti planeta ca motivatie mi se pare cam "plangacios".

Noi, oamenii, am progresat, ne-am schimbat. Mai vrea /poate cineva care s-a nascut cu lumina si caldura in casa sa se intoarca la fantana si opait? Schimbarile astea au fost dorite tot de oameni.

E mai sanatos sa traiesti la tara, sa faci mestesug simplu? Poate, din anumite puncte de vedere. Daca esti in situatia asta si ai un copil bolnav, te urci in masina poluanta sa il duci la medic? Sau astepti sa ajungi cu bicicleta? Sau te superi pe medic ca spune "nu am curent, nu vad sa fac operatie seara". 

Toate astea sunt mai mult sau mai putin asumate de oameni.

Oameni mor si din cauza bolilor, din cauza evolutiei bacteriilor si a virusilor, din cauza foametei.

Domnisoara are dreptate privind intr-o perspeciva, dar eu cred ca sunt mult mai multe semne de intrebare la care nimeni nu are raspuns, explicatie sau solutie.

De exemplu, cercetatorii afirma ca e periculos la soare, explozii solare, ca soarele este la maximum de activitate stelara a lui. Bun, asta nu ne afecteaza in niciun fel? Ploaie de meteoriti, comete in apropierea pamantului nu afecteaza? 

Am fi chiar foarte infumurati sa ne imaginam ca suntem (ca specie) atat de importanti incat dictam noi soarta planetei, poate si a universului, in curand. De fapt facem parte dintr-un sistem atat de mare, care este in permanenta schimbare, ca si noi... cu toata nepoluarea tot vor fi boli, rele, cataclisme si extinctie. 



#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 25 septembrie 2019 - 13:29

Dilema mea este: a fost o vreme cand oamenii nu poluau. De acord toata lumea? Si atunci totusi exista foamete, lupta, scalvagism, inegalitati, boli crunte, rautate, saracie si tot ce se pune acum in highlight... si atunci daca dispare poluarea dispar acestea? Ar prefera cineva sa lupte cu ciuma bubonica sau cu astmul?



#7
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 25 septembrie 2019 - 13:45

Hmmm, ne vom lupta cu caldura excesiva, furtuni teribile, inundatii...vom muri de foame si boli, calamitati naturale (sau mai putin). Ca nu mergem inapoi, tot la acelasi final ajungem, dar pe alta cale. 



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 25 septembrie 2019 - 13:52

Dilema mea este: a fost o vreme cand oamenii nu poluau. De acord toata lumea? Si atunci totusi exista foamete, lupta, scalvagism, inegalitati, boli crunte, rautate, saracie si tot ce se pune acum in highlight... si atunci daca dispare poluarea dispar acestea? Ar prefera cineva sa lupte cu ciuma bubonica sau cu astmul?

Nu stiu dca am inteles exact ce ai vrut sa spui, insa cumva ma intreb si eu, nu o fi cumva parte din evolutia planetei?

 

Chiar daca aceasta evolutie inseamna d efapt distrugerea speciei umane...

 

Nu doresc sa minimez efectele poluarii, dezastrele pe care noi oamenii intentionat sua mai putin intentionat, le producem, insa cred ca si planeta evolueaza si evolutia asta poate fi neprielnica vietii...



#9
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 25 septembrie 2019 - 14:10

Hmmm, ne vom lupta cu caldura excesiva, furtuni teribile, inundatii...vom muri de foame si boli, calamitati naturale (sau mai putin). Ca nu mergem inapoi, tot la acelasi final ajungem, dar pe alta cale.

 

Dar daca nu ar mai fi poluare, am putea preveni un adtfel de sfarsit? E dilema mea reala...



#10
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 25 septembrie 2019 - 14:13

Nu stiu dca am inteles exact ce ai vrut sa spui, insa cumva ma intreb si eu, nu o fi cumva parte din evolutia planetei? Chiar daca aceasta evolutie inseamna d efapt distrugerea speciei umane... Nu doresc sa minimez efectele poluarii, dezastrele pe care noi oamenii intentionat sua mai putin intentionat, le producem, insa cred ca si planeta evolueaza si evolutia asta poate fi neprielnica vietii...

 

Da, la asta ma gandesc si eu, ca face parte din evolutia speciei, ca suntem cam marunti, cu poluarea noastra sa distrugem planeta. Ne autodistrugem pe noi, ca specie. Dar ne autodistrugem si prin altele, nu doar prin poluare. Si prin evolutia stiintei..o sa ma mai gandesc, dar cred ca tot vom disparea, ca nr acutura Terra de pe spatele ei ca nu ne mai suporta, ca ne omoram intre noi, ca ne omoara progresul... cumva tot acolo ajungem... nu stiu, asta cred acum, dupa ce am vazut fetita aceea asa categorica.





Etichetat si cu greta, planeta, viitor

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -