Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Ghetarul pluteste pe valurile verii


718 raspunsuri la acest subiect

#61
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 05 august 2019 - 13:08

Roli, si noi avem si suntem multumiti, mai ales ptr ca avem cardurile bancare UK care ne taxau 2.5% la orice tranzactie in afara UK, indiferent ca retrageam numerar sau plateam la comercianti. Si cum ne trezeam in concediu sau in Ro ca ne trebuiau rapid niste bani, se adunau comisioanele alea. 

Totusi Daniela nu e stilul de persoana alarmista de amorul artei. Recunosc ca B s-a ocupat de revoluturi si daca ea are ceva hinturi merita sa aflu, zic eu.



#62
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 05 august 2019 - 13:18

Da, da si eu sunt interesata  daca e vreo problema. Doar ziceam ca urasc tot ce inseamna banca in RO, de care oricum nu pot scapa. 



#63
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 05 august 2019 - 14:18

Salutari si de la noi.

Vacanta in tara e pe sfarsite, mi e dor de casa. Saptamana asta stam mai linistiti nu mai plecam pe nicaieri.

Am aflat ca fostul si a luat lucrurile din apartament, deci cand venim trebuie sa reorganizez si sa mai cumpar ceva mobila. Deja ma gandesc ce si cum sa aranjez.

 

La noi a plouat si a fost mai racoare zilele astea. Sambata am fost la party de copii, pacat ca nu s au putut juca afara ca era o curte frumoasa.

Am mers zilnic la gradina, acum dupa amiaza vom face porumb fiert acolo.

Vreau sa mai merg la o verisoara, la casa careia nu am ajuns pana acum, si sa ma mai vad cu un nepot, tot asa nu am apucat sa l vad anul asta.

In weekend fac bagaje si saptamana viitoare zburam spre casa. Vom sta o noapte in Viena.

Eu voi incepe munca in 10 zile de la venire iar copilul scoala in 2 saptamani.



#64
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 05 august 2019 - 14:32

Ioana, da, a terminat deja :). Și eu am zis că sunt neserioasă  [:D] , a stat fata asta 3 ani în Amsterdam și eu m-am dus o singură dată la ea până acum  [batcap].

 

Referitor la Revolut și ruși nu cred că trebuie să te iei după mine, eu fac urticarie doar când aud de ei :D, deci recunosc că sunt biased. Am citit prin primăvară că CEO-ul de la Revolut (născut la Moscova) e fiul unui director din Gazprom. Asta n-ar fi în sine o problemă, dar Revolut a negat inițial această știre. Ulterior însă au confirmat-o când au apărut și documente. Mai multe nu știu, am și scris că n-am investigat prea mult.



#65
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 05 august 2019 - 14:40

Roli, dacă te temi că banca românească închide și pleacă, cred că pentru Revolut e de 1000 de ori mai ușor să facă asta :). Banca românească are sedii, angajați, chiar nu poate închide fizic de pe o zi pe alta. Revolut poate, că totul e virtualizat.

 

E adevărat, pentru retragere de numerar în vancanțe / în alte țări, caz în care controlezi tot timpul câți bani ai în conturile Revolut, nu mi se pare un risc major cardul ăsta. Nu mi-aș ține la ei însă sume mai mari de un salariu (suma maximă pe care aș fi dispusă să o pierd). 



#66
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 05 august 2019 - 14:47

Roli, dacă te temi că banca românească închide și pleacă, cred că pentru Revolut e de 1000 de ori mai ușor să facă asta :). Banca românească are sedii, angajați, chiar nu poate închide fizic de pe o zi pe alta. Revolut poate, că totul e virtualizat.

 

E adevărat, pentru retragere de numerar în vancanțe / în alte țări, caz în care controlezi tot timpul câți bani ai în conturile Revolut, nu mi se pare un risc major cardul ăsta. Nu mi-aș ține la ei însă sume mai mari de un salariu (suma maximă pe care aș fi dispusă să o pierd). 

 

Pai au inchis destule banci pana acum. Nu, n-am incredere in nimic ce inseamna banca si cont. Cel mai sigur loc pentru banii mei este portofelul meu. Platesc cash in proportie de 90 %. Retrag tot si imi pun pe card doar sumele (mici) de care am nevoie cand trebuie sa platesc prin banca, sa evit drumuri, sau cand am rezervari pt vacante sau un bilet la nu stiu ce spectacol. In vacante imi las o suma (mica) tampon pe card pentru eventualitati.



#67
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 05 august 2019 - 14:49

Am scris despre Meteora. Velvet, enjoy! :)

 

https://salmi-ladrum...ia-meteora.html



#68
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 05 august 2019 - 14:59

Da, au închis multe bănci până acum, dar activele lor au fost transferate către alte bănci. Adică n-au spus azi că de mâine ei pleacă din țară și gata :).

 

Eu plătesc mult cu cardul, scot doar când știu că nu-l pot folosi (de ex. la vreo pensiune din Odorhei care nu are POS).



#69
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 05 august 2019 - 15:03

Mihaela, succes la dresat Mira, in special cu hamul, putine pisici fac asta. Poate ca va fi una din ele.

 

Michelle, cand te gandesti ca si victimele masacrului din Texas erau in majoritate la Walmart la cumparaturi de rechizite...

 

Daniela, am vazut la tv ce furtuna a fost la voi. Bine ca n ati avut alte pagube decat visinul despicat.

 

Ioana, voi tot porumbei, profitati cat mai aveti timp.

 

Velvet, sa tina bateriile incarcate cat mai mult timp! Ma bucur sa aud ca esti tanara si nelinistita.

 

Ella pe unde- o mai calatori? 

 

Mai voiam sa spun ceva cuiva dar bineinteles ca am uitat ce am mai citit.

 

 



#70
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 05 august 2019 - 15:08

Bancile sunt nesimtite peste tot...nu stiu care e alternativa...la noi Tangerine ( echivalentul ING) e banca virtuala.

Eu platesc totul cu cardurile, scot cash doar acolo unde nu e posibil.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -