Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Ghetarul pluteste pe valurile verii


718 raspunsuri la acest subiect

#71
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 05 august 2019 - 15:09

Fleur, ce vacanța lunga și frumoasa ați avut! Și mai aveți! Mai ca mi-ar plăcea și mie in învățământ :)). 

 

Si cu M am ieșit cu lesa o perioada, pana s-a obișnuit cu zona. Așa intenționăm și cu Mira. Încă e prea devreme, trebuie prima data sa se obișnuiască cu casa, cu animalele. 

Dar facem pași in fiecare zi :). Încet dar facem :). 

 



#72
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 05 august 2019 - 15:22

Fleur, la voi Tangerine e o filială / subsidiară a Scotiabank, deci au o bancă ”umbrelă” sub care sunt licențiați, auditați, verificați. Revolut a funcționat o perioadă fără să fie acreditat ca bancă, din decembrie anul trecut sunt acreditați în Lituania (deși ei au sediul în Londra - Canary Wharf).

 

Edit: da, am avut noroc că n-a fost mai rău la furtună, am auzit de acoperișuri căzute și alte probleme.


Editat de danielag, 05 august 2019 - 15:23 .


#73
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 05 august 2019 - 18:02

michelle, la ce banca are tatal tau cont in dolari ? nu are si internet banking, sa faca el transferul on-line, fara sa mai fie nevoit sa apeleze la serviciile bancii ? am tot citit despre cardul revolut, toata lumea il lauda, pe mine nu m-a interesat subiectul, asa ca nu iti pot da prea multe detalii.
are la Brd. 

Tata e in varsta are 83 de ani, e f sharp, dar nu are calculator sa faca asta...



#74
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 august 2019 - 18:06

Am avut un we greu sper ca șapte viitoare sa fie mai ușoară. Mâine așteptăm sa vina sa ne taie stejarul.Doamne ajuta ! Am iar problema cu bancile din romania.... mi a trimis tata niște dolari.

S a dus la banca cu dolarii americani, i a depus in contul lui de dolari americani.... apoi a făcut transferul la mine.

Dar funcționara in loc sa trimită dolarii americani a trimis canadieni. ASa ca ca am primit o suma mult mai mică și deocamdată diferența de dolari nu este nici in contul lui tata... nu știu unde e!

E ceva de groaza! Cum e posibil sa se fi făcut greșeală , nu îmi pot închipui.

Treb sa ii spun deseară lui tata, sa meargă la banca și sa vedem cum descurcam itele. Dar Mi e pur și simplu groaza sa ii spun lui tata sa nu i se facă rău bietului om. Uffff!!!!

Michelle, tu ai primit banii in contul tau? Daca ai primit banii in contul tau aveai cont de dolari canadieni?

Daca a fost la banca si a facut transfer nu bancar ori  a scris  gresit moneda in care sa primesti tu banii ori s-a intamplat ceva la tine.

Roga-l sa-ti arate documentul de transfer.

 

Eu tocmai saptamana trecuta am facut un transfer in USD. Ce-i drept intern. Anul treccut am facut si unul extern.  Insa nu au fost probleme. Toate facute prin banca si toate au comision.



#75
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 05 august 2019 - 18:09

A venit Silvia plină de vopsea acasa, dar fericita. Toată săptămâna asta au de văruit/vopsit. Azi au făcut boxele. Urmează toată lemnăria, tavanul, ușile. 

 

Apoi am fost cu Mira la vaccin. E așa de cuminte in mașina! Acasa nu miauna deloc. E muta. A zis Silvia ca e așa :). In mașina a mieunat puțin, așa subțire și ascuțit, ca o pisicuța :). Apoi s-a culcat. 

 



#76
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 05 august 2019 - 18:11

A fost la banca, prima data au incercat sa o dea de gard .... apoi au vazut ca tata stie contabilitate mai mult ca ele. Idea e ca directorul e in concediu si tot cele care au facut greseala incearca sa remedieze.... si tare imi e ca deja sunt pe o Cale gresita. Mi au spus ca anuleaza transferul , si face din nou. Sincer nu stiu daca e posib. Transferul a fost facut, banii sunt in banca mea.... si nu cred ca pot sa ii ia Inapoi.le am spus ca ei sa plateasca toate comisioanele aferente. Vom vedea ce iese.... nu am crezut nici Eu ca din cont de usd pot sa trimita cad.


Editat de michelle-usa, 05 august 2019 - 18:16 .


#77
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 05 august 2019 - 18:15

Michelle, internet banking poți avea și pe smartphone cu Android sau ios, eu așa am, și soțul la fel. 



#78
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 05 august 2019 - 18:19

Michelle, internet banking poți avea și pe smartphone cu Android sau ios, eu așa am, și soțul la fel.
stiu, dar tata treb sa se duca la banca sa ii faca cont online.... si nu stiu daca se descurca....si ce fac cei se acolo cand deschid contul. 

#79
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 05 august 2019 - 18:19

Vai Michelle, ce tampenie. Ai mai avut tu o data aventuri din astea.

 

Eu am un cont in Romania, pe care ca sa il poata accesa cei de la banca trebuie sa foloseasca cnp-ul lu tata, care e imputernicit pe cont, ca altfel e ascuns. Si nu pot face nimic sa il faca "vizibil" :))). Am fost de nenumarate ori, am vorbit cu nenumarati directori.



#80
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 05 august 2019 - 18:21

Michelle, internet banking poți avea și pe smartphone cu Android sau ios, eu așa am, și soțul la fel.
stiu, dar tata treb sa se duca la banca sa ii faca contul online.... si nu stiu daca se descurca....si ce fac cei se acolo cand fac aplicatia asta. 

 

Si Eu aici am banking online...




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -