Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

moduri de prevenire a rapirilor


112 raspunsuri la acest subiect

#21
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 01 august 2019 - 10:33

Comada o poate face si parintele indierent i se da indicativul masinii.

 

indicativul taxiului nu este comunicat in toate localitatile, dar poti nota numarul cand vine masina.



#22
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 01 august 2019 - 10:37

mie ce a scris michelle_sua, cu insotitul adolescentului la baie si parinti care patruleaza voluntar prin oras, pt. a preintampina vreo nenorocire, mi se par semne de viata sub stres permanent. nu stiu daca ea isi da seama ca e anormala o asemenea situatie. ca banuiesc ca nu sta in ceva zona rau famata. la 15 ani, un flacau ar trebui sa stie sa dea macar un pumn, acolo, chestii basic de autoaparare, utile si pt. fete, sa spuna intr-un grup de baieti ca pe el il asteapta mami la usa de la baie, ar fi catalogat drept pampalaul grupului, si numai bine pt. psihicul lui n-ar fi. mai bine niste cursuri de autoaparare.

Ai inteles gresit. E vorba  de WC-urile din Mall, benzinarii, autostrazi samd unde mi se pare de bun simt sa fie insotit/asteptat de parinte. 

Si eu il pun pe barbata-miu sa ma astepte la intrare in wc in locuri din astea mai putin vizitate.



#23
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 01 august 2019 - 10:44

indicativul taxiului nu este comunicat in toate localitatile, dar poti nota numarul cand vine masina.

Adica la tine in localitate nu ti se spune la comanda, de exemplu, soseste masina 197 in 3 minute?



#24
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 01 august 2019 - 10:50

mie ce a scris michelle_sua, cu insotitul adolescentului la baie si parinti care patruleaza voluntar prin oras, pt. a preintampina vreo nenorocire, mi se par semne de viata sub stres permanent. nu stiu daca ea isi da seama ca e anormala o asemenea situatie. ca banuiesc ca nu sta in ceva zona rau famata. la 15 ani, un flacau ar trebui sa stie sa dea macar un pumn, acolo, chestii basic de autoaparare, utile si pt. fete, sa spuna intr-un grup de baieti ca pe el il asteapta mami la usa de la baie, ar fi catalogat drept pampalaul grupului, si numai bine pt. psihicul lui n-ar fi. mai bine niste cursuri de autoaparare.

Cand e barbatu/copilu in fata pisoarului ocupat cu altceva si vine unu din spate ii da una sa ii fura ceva crezi ca mai are timp de pumnul ala?

Sau cum sunt 2-3 pisoare se aseaza un tampit langa el si incepe sa vorbeasca mascari sa-l invite la una mica...



#25
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 01 august 2019 - 11:11

Si mie la fel...

 

Clar ca avea linii clare trasate referitor la contactul cu persoame straine, insotirul acestora, insa si eu mi-am axat eforturile pe droguri, bautura.

Sigur ca da. Exact asa am facut.



#26
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 01 august 2019 - 11:12

Ar fi vreo problema daca un batbat/baiat foloseste cabina de toaleta unde inchizi usa si...voila.



#27
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 01 august 2019 - 11:15

Noi nu l-am pazit niciodata pe fiu-miu pe la WC-uri de cind s-a marit. Insa nu am mers in cine stie ce locuri parasite, caci la WC-urile de la mall-uri, pe la stopurile de pe autostrazi si alte locuri asemea e plin de lume. Cum au spus si altii, grija mea sint drogurile si bautura, nu rapirile....



#28
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 01 august 2019 - 11:23

Eu l-am incurajat pe fii mio sa fie independent de mic, clar eram acolo , in umbra, stia si stie ca sunt 100% pentru si alaturi de el, insa l-am incurajat tacit sa fie independent.

 

Eu aveam 27-28 de ani cind a murit mama si asa cumplit am simitit sentimentul asta de ...parasire(si nu ...nu ma ducea mama nicaieri, nu a stat dupa fundul meu cum se spune, am fost destul de independenta raportat la vremurile respective), incit am abordat o alta metoda de crestere a propriului copil.

 

Eu din ce am citit , nici nu este sanatos -mai ales asupra baietilor, sa exerciti atita ...hai sa-i zic indulgent control, din punct de vedere psihic, psihologic.



#29
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 01 august 2019 - 15:25

Adica la tine in localitate nu ti se spune la comanda, de exemplu, soseste masina 197 in 3 minute?

 

nu. niciodata.

 

mi se spune "trimit, o zi buna".



#30
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 01 august 2019 - 15:32

Ai inteles gresit. E vorba  de WC-urile din Mall, benzinarii, autostrazi samd unde mi se pare de bun simt sa fie insotit/asteptat de parinte. 

Si eu il pun pe barbata-miu sa ma astepte la intrare in wc in locuri din astea mai putin vizitate.

 

eu nu ma duc cu Alex la baie in mall, s-a intamplat sa fiu in interiorul magazinului, cu cosul de cumparaturi pe jumatate umplut, sa-l pocneasca o nevoie urgenta, mi-a spus ca se descurca, nu e nevoie sa-l insotesc... si nu o data...

 

dar asta la noi acasa...

 

in alte orase, ai dreptate, sunt mai vigilenta...




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -