Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 1 voturi

moduri de prevenire a rapirilor

112 raspunsuri la acest subiect

Pepco

Pepco

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.693 mesaje

Postat 01 august 2019 - 00:15

de De ce s a adus vorba la acest subiect de mine și fiul meu, nu știu?! 

probabil pentru ca ce ai scris la celalalt subiect suna putin a paranoia, mai ales faza cu mersul cu el la baie la varsta pe care o are... te temi de droguri si homosexualitate, nu-i asa?

• 0

Pepco

Pepco

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.693 mesaje

Postat 01 august 2019 - 00:19

mie ce e scris pe FB mi se pare super util: daca folosesc uber sau taxi, sa se uite la numar si sa trimita un sms parintilor cu nr. masinii respective. sa fie, in caz de, doamne fereste.

in cazul meu particular, de maxima importanta mi se pare sa aiba telefonul la el, incarcat, cand iese din casa, si sa ma anunte in permanenta cand pleaca undeva mai departe.

• 0

michelle-usa

michelle-usa

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 16.307 mesaje

Postat 01 august 2019 - 00:28

Tu ai deschis subiectul, spune și cit de frecvente sint răpirile, nu ma trimite pe site-URI oficiale.

nu țin evidentă lor, și nu am timp sa caut poate later. dar pot sa spun la televizor se mediază saptaminal cazuri.... Iar noi la școala au fost cel puțin 1 caz pe an de tentativa de răpire( anul asta am auzit de 2 cazuri numai la noi la liceu.... primit alarma pe telefon) ....in zona au fost mai multe...

Trafic desex e real, existent in toată lumea, dar deh.... fiecare crede ce vrea. 

• 0

Laura25

Laura25

Membru VIP

• Moderators
  • 17.912 mesaje

Postat 01 august 2019 - 09:17

Un articol cu aceeasi tema:

https://adevarul.ro/...Xg_zzyYclgBQM38

Mie mi se par niste sfaturi de preventie de bun simt. 

• 3

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 21.927 mesaje

Postat 01 august 2019 - 09:18

nu țin evidentă lor, și nu am timp sa caut poate later. dar pot sa spun la televizor se mediază saptaminal cazuri.... Iar noi la școala au fost cel puțin 1 caz pe an de tentativa de răpire( anul asta am auzit de 2 cazuri numai la noi la liceu.... primit alarma pe telefon) ....in zona au fost mai multe...

Trafic desex e real, existent in toată lumea, dar deh.... fiecare crede ce vrea. 

"amber alert"  (alerta rapire copil) se da la voi si in cazurile in care un copil cu parinti divortati este luat de parintele care a pierdut custodia sau cazuri in  care exista custodie comuna si unul dintre parinti se relocheaza in alt stat si pleaca cu copilul fara sa fii obtinut acceptul celuilalt parinte.

• 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 21.927 mesaje

Postat 01 august 2019 - 09:36

mie ce e scris pe FB mi se pare super util: daca folosesc uber sau taxi, sa se uite la numar si sa trimita un sms parintilor cu nr. masinii respective. sa fie, in caz de, doamne fereste.

in cazul meu particular, de maxima importanta mi se pare sa aiba telefonul la el, incarcat, cand iese din casa, si sa ma anunte in permanenta cand pleaca undeva mai departe.

Cum am procedat eu.

De cate ori a plecat de undeva mai tarziu si nu am putut veni dupa ea i-am spus sa ia un taxi numai la comanda. Comada o poate face si parintele indierent i se da indicativul masinii. Cand se urca in taxi sa fie insotita  de  o alta persoana care sa-i spuna: sa ma suni cand ajungi, am luat numarul masinii. O data urcata sa ma sune si vorbim pana ajunge la destinatie - ca o chestie suplimentara.

Cu uberul e altceva. Dupa ce faci comanda si accepti, primesti totul dinainte pe aplicatia lor: numarul masinii, culoarea, tipul masinii, numele soferului, poza soferului. La uber stabilesti dinainte destinatia finala, masina  e urmarita prin GPS. Plus ca aplicatia are si un buton de panica pentru clienti.

• 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 21.927 mesaje

Postat 01 august 2019 - 09:42

Sincer mie mi s-a parut mai ok sa ma axez in prevenire pe droguri, bautura, viol decat pe rapire.

• 1

szivarvany

szivarvany

Membru VIP

• Membri
  • 22.744 mesaje

Postat 01 august 2019 - 09:44

Cum am procedat eu.

De cate ori a plecat de undeva mai tarziu si nu am putut veni dupa ea i-am spus sa ia un taxi numai la comanda. Comada o poate face si parintele indierent i se da indicativul masinii. Cand se urca in taxi sa fie insotita  de  o alta persoana care sa-i spuna: sa ma suni cand ajungi, am luat numarul masinii. O data urcata sa ma sune si vorbim pana ajunge la destinatie - ca o chestie suplimentara.

Cu uberul e altceva. Dupa ce faci comanda si accepti, primesti totul dinainte pe aplicatia lor: numarul masinii, culoarea, tipul masinii, numele soferului, poza soferului. La uber stabilesti dinainte destinatia finala, masina  e urmarita prin GPS. Plus ca aplicatia are si un buton de panica pentru clienti.

Fie`mea si si eu circulam des cu taxiul, de obicei ii fac eu comanda, in alte dati ma suna cand urca si mai stam pe telefon.

Dar mi se pare minunat Uberul, pacat ca la noi nu exista asa ceva.

• 0

andacos

andacos

Membru VIP

• Membri
  • 24.193 mesaje

Postat 01 august 2019 - 09:45

Sincer mie mi s-a parut mai ok sa ma axez in prevenire pe droguri, bautura, viol decat pe rapire.

Si mie la fel...

Clar ca avea linii clare trasate referitor la contactul cu persoame straine, insotirul acestora, insa si eu mi-am axat eforturile pe droguri, bautura.

• 0

Pepco

Pepco

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.693 mesaje

Postat 01 august 2019 - 10:24

mie ce a scris michelle_sua, cu insotitul adolescentului la baie si parinti care patruleaza voluntar prin oras, pt. a preintampina vreo nenorocire, mi se par semne de viata sub stres permanent. nu stiu daca ea isi da seama ca e anormala o asemenea situatie. ca banuiesc ca nu sta in ceva zona rau famata. la 15 ani, un flacau ar trebui sa stie sa dea macar un pumn, acolo, chestii basic de autoaparare, utile si pt. fete, sa spuna intr-un grup de baieti ca pe el il asteapta mami la usa de la baie, ar fi catalogat drept pampalaul grupului, si numai bine pt. psihicul lui n-ar fi. mai bine niste cursuri de autoaparare.

Editat de Pepco, 01 august 2019 - 10:29 .

• 3

Intrebari Panica

• Am nevoie de un sfat

Nicol1ch
    - Ieri, 23:03

• Sarcina

Guest__* - Ieri, 20:44

• Gemeni

lmihi1
    - Ieri, 13:00

• alxalx
    - Ieri, 11:53

• Torch

deeaan6
    - Ieri, 08:13

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Intalnirea cu medicul ginecolog

Lacra.S
    - oct 18 2019 08:20

• Am fost surprinsa de baietelul meu

Danielatyh
    - oct 17 2019 16:23

• Bebeluș

Marinca1996
    - oct 17 2019 14:16

• Intram in saptamana 24, cu emotii si sughituri...

AnaZoria
    - oct 17 2019 12:25

• Am ajuns cu bebe acasa :)

mihaela lia
    - oct 17 2019 12:09

Retete

• Tarta de prune si miere

Anda08
    - aug 20 2019 12:37

• Salata de capsuni

Anda08
    - iul 03 2019 12:02