Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Februarie 2020

sarcina gravida februarie 2020

535 raspunsuri la acest subiect

#231
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 16 iulie 2019 - 11:10

Buna dimineata,

 

Eu astazi am fost la analize si m-au secat de puteri si de ieri am un nod in gat, nu prea pot sa mananc nimic.

 

Zi usoara sa aveti!

catalina , incearca sa mananci macar ceva fructe - nu ti face bine s anu mananci nimic- sau macar bea apa si hidrateaza te. sanatate multa



#232
catalinabl

catalinabl

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 16 iulie 2019 - 11:17

catalina , incearca sa mananci macar ceva fructe - nu ti face bine s anu mananci nimic- sau macar bea apa si hidrateaza te. sanatate multa

 

Da, pai fructe, apa si branza pe astea m-am bazat. Joi am programare la doctora si o sa vorbesc si cu ea despre lipsa poftei de mancare. Eu sunt la prima sarcina, dar nu pot spune ca ma simt foarte rau, dureri nu am, am avut foarte putine in saptamana 5, acum doar sanii s-au marit si sunt durerosi, greturile si somnul. 



#233
Gina90

Gina90

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 16 iulie 2019 - 12:35

colega mea a incercat sa l scurteze dar a amenintat o ca i schimba postul - deci a renuntat . eu inca nu am pus problema si nici nu cred ca o sa fac asta . aici avem si comision. la alte departamente nu.

Au voie sa faca asa ceva? Stiam ca prin lege, gravidele sunt protejate. Eu nu lucrez in vanzari, deci nu ma afecteaza cu nimic micsorarea programului. Am mai avut colege gravide cu program prescurtat.. deci nu cred ca as avea probleme (sper..). Am si sefa de treaba si posibilitatea de a lucra de acasa.

Mai nou, nici eu nu am pofta de mancare, poate doar iaurt, branza si fructe/legume. Am devenit obsedata de morcovi- ii tai sticks-uri si ii mananc in loc de chipsuri/gustare. Astazi a fost ziua unui coleg si a comandat pizza. Abia m-am chinuit sa mananc o felie sa nu bata la ochi si sa nu o dau afara..

Dar, am aceeasi parere ca si Oana, mai bine sa ma simt rau sa stiu ca e bebe acolo..



#234
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 16 iulie 2019 - 13:31

Au voie sa faca asa ceva? Stiam ca prin lege, gravidele sunt protejate. Eu nu lucrez in vanzari, deci nu ma afecteaza cu nimic micsorarea programului. Am mai avut colege gravide cu program prescurtat.. deci nu cred ca as avea probleme (sper..). Am si sefa de treaba si posibilitatea de a lucra de acasa.

Mai nou, nici eu nu am pofta de mancare, poate doar iaurt, branza si fructe/legume. Am devenit obsedata de morcovi- ii tai sticks-uri si ii mananc in loc de chipsuri/gustare. Astazi a fost ziua unui coleg si a comandat pizza. Abia m-am chinuit sa mananc o felie sa nu bata la ochi si sa nu o dau afara..

Dar, am aceeasi parere ca si Oana, mai bine sa ma simt rau sa stiu ca e bebe acolo..

Nu au voie , iti dai seama . dar nu exista nici un articol in lege care sa i oblige sa te lase pe acelasi post acelasi departament - este doar un alineat care face referire la salariu si atat ... prpbabil o sa le aduc medicale cand o sa ma simt f obosita



#235
lamaytadulce

lamaytadulce

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 16 iulie 2019 - 14:54

Fetelor, nu vreți sa întrați pe grupul de Facebook? Este mult mai simplu de urmărit acolo. 



#236
pishkot

pishkot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 16 iulie 2019 - 15:24

Eu nu as vrea ...  parca imi place mai mult aici



#237
catalinabl

catalinabl

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 16 iulie 2019 - 15:27

Mie imi e mai ok aici momentan, nu prea stie nimeni cunoscut de bebe si nu vreau sa risc momentan sa ma dau de gol pe facebook. :)



#238
CrinaS2019

CrinaS2019

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 16 iulie 2019 - 17:16

Bună bună. Sunt din Iași, am 28 de ani și sunt însărcinată cu al2lea copil. Am 6 sapt de sarcina:) ma bucur de cunoștință!

Bine ai venit si sarcina usoara!



#239
CrinaS2019

CrinaS2019

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 16 iulie 2019 - 17:20

Multumesc, sarcina usoara si tie!! Se pare ca intrarea in saptamana 8 se lasa cu greturi mai intense si de vreo 2 saptamani nu prea mai am pofta de mancare, ba chiar am slabit un kg.

Incearca sa mananci ceva uscat dimineata. Un covrig, biscuite, banana. La mine astea au functionat.



#240
Zizizuza

Zizizuza
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 16 iulie 2019 - 17:29

Buna mamici si viitoare mamici. Ma alatur si eu bulgarasilor de februarie ,cu dpn 26.02.2020. Am 8s de sarcina, am facut eco si totul e ok. Sunt la a doua sarcina, mai am o fetita de 3 ani. Greu m-am prins cum sa postez aici, sper ca am postat unde trebuie




Etichetat si cu sarcina, gravida, februarie 2020

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -