Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de August 2019 (Pepenasi de August 2019)

august 2019 sarcina

335 raspunsuri la acest subiect

#261
Alina8502

Alina8502

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 16 ianuarie 2019 - 21:08

Buna, mamici! Astazi am si eu 9s6z cu DPN 15 august. Sunt la prima sarcina si am 35 ani. Am facut prima ecografie transvaginala la 6s si totul era in regula, i-am auzit si bataile inimii, avea 36mm iar doctorul mi-a spus ca se dezvolta normal. Mi-a spus sa continui cu Elevit 1 (incepusem deja sa iau) si progesteron la 12 ore (Utrogestan).La fix 8s am sangerat destul de tare si am mers intr-un suflet la urgente la Filantropia unde mi-au confirmat din fericire cu eco ca totul este in regula, din nou i-am auzit si bataile inimii. Insa tot cam de atunci simptomele de sarcina au disparut complet, sanii nu ma mai dor, nici dureri menstruale nu mai am, burta nu creste, greturi nu mai am. Citind si forumul si vazand asa de multe cazuri cu sarcini oprite din evolutie, sunt acum destul de ingrijorata si nu prea stiu ce ar trebui sa fac. Singura chestie care ma mai linisteste este faptul ca cervixul mi-a urcat destul de mult, nu mai ajung la el, inteleg ca asta se intampla cand se fixeaza sarcina. Dar altfel sunt in the best shape of my life :)Urmatoarea ecografie este abia pe 5 februarie cand am dublu test, atunci o sa am 12s5z. Cum as putea sa aflu pana atunci ca e ok bebe? Va pup!

 

Nu cred ca trebuie sa te sperie faptul ca ti-au disparut starile. Si mie mi s-a intamplat si in cateva zile au revenit in forta. Dar cel mai bine pt linistea ta e sa iti suni medicul sa te duci la un eco. Sau sa cauti pe altcineva in privat. Dar daca nu te duci la medicul tau, ai grija la ce "profesionist" mergi. Eu saptamana trecuta am avut niste scurgeri maronii, iar doctora mea nu raspundea la telefon. Si am fost in privat la altcineva care ne-a speriat ca avem dezlipire de sac si trebuie sa stau doar in pat. A doua zi am fost la medicul meu care mi-a aratat ca de fapt este un mic hematom, nimic ingrijorator. Trebuie doar sa nu fac efort si sa incerc sa stau cat de cat linistita.

Sunt sigura ca bebelul tau este foarte bine!!



#262
MotherOfDragons

MotherOfDragons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 17 ianuarie 2019 - 08:56

Buna! Ce mai faceti? Cum sunteti? 

Bifez si eu primele 200gr  [:-)))] la bord, care par ca au mers direct la sani ca am prins volum binisor.

Pare ca incepe si burtica sa isi faca aparitia, pare putin "umflata" deasupra op. de cezariana... sau mi se pare mie.  [batcap] Am aproape 12s. 

La voi se vede? 



#263
MotherOfDragons

MotherOfDragons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 17 ianuarie 2019 - 08:58

Buna, mamici! Astazi am si eu 9s6z cu DPN 15 august. Sunt la prima sarcina si am 35 ani. Am facut prima ecografie transvaginala la 6s si totul era in regula, i-am auzit si bataile inimii, avea 36mm iar doctorul mi-a spus ca se dezvolta normal. Mi-a spus sa continui cu Elevit 1 (incepusem deja sa iau) si progesteron la 12 ore (Utrogestan).La fix 8s am sangerat destul de tare si am mers intr-un suflet la urgente la Filantropia unde mi-au confirmat din fericire cu eco ca totul este in regula, din nou i-am auzit si bataile inimii. Insa tot cam de atunci simptomele de sarcina au disparut complet, sanii nu ma mai dor, nici dureri menstruale nu mai am, burta nu creste, greturi nu mai am. Citind si forumul si vazand asa de multe cazuri cu sarcini oprite din evolutie, sunt acum destul de ingrijorata si nu prea stiu ce ar trebui sa fac. Singura chestie care ma mai linisteste este faptul ca cervixul mi-a urcat destul de mult, nu mai ajung la el, inteleg ca asta se intampla cand se fixeaza sarcina. Dar altfel sunt in the best shape of my life :)Urmatoarea ecografie este abia pe 5 februarie cand am dublu test, atunci o sa am 12s5z. Cum as putea sa aflu pana atunci ca e ok bebe? Va pup!

 

Eu as merge la medic fara ezitare. 

E mult mai importanta linistea ta decat sa stai sa te stresezi inca 3sapt, nu-i face nici bebelusului bine stresul tau. 

Cel mai important e sa fii linistita si sa te bucuri de sarcina. 



#264
Lulu_16

Lulu_16
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 17 ianuarie 2019 - 10:41

Pentru confirmarea sarcinii am fost la un medic de la Regina Maria, si tot acolo m-am programat pentru eco dublu test. Nu ma are in evidenta niciun medic de spital. Inca sunt in cautarea unui medic bun pentru ca am si uterul septat si desi mi s-a spus ca septul este mic, exista riscul sa nu pot duce sarcina chiar pana la termen pentru ca bebe nu va avea destul loc sa se dezvolte. Sunt o mamica singura si cu toate cheltuielile din primul trimestru (analize - numai azi am platit la Synevo 750 lei pentru sange, apoi am eco dublu test - 500 si eco morfo fetal - 500), nu imi permit inca o ecografie la privat. Oare mamicile cu salariu minim cum isi permit sa aiba copii in Romania? O sa incerc sa ajung la o camera de garda pentru eco si daca totusi nu vor sa-mi faca, o sa ma programez la privat. Daca nu ma duc, o iau razna pana pe 5 februarie. Multumesc mult pentru raspunsuri si incurajare! Va pup



#265
MotherOfDragons

MotherOfDragons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 17 ianuarie 2019 - 17:38

Pentru confirmarea sarcinii am fost la un medic de la Regina Maria, si tot acolo m-am programat pentru eco dublu test. Nu ma are in evidenta niciun medic de spital. Inca sunt in cautarea unui medic bun pentru ca am si uterul septat si desi mi s-a spus ca septul este mic, exista riscul sa nu pot duce sarcina chiar pana la termen pentru ca bebe nu va avea destul loc sa se dezvolte. Sunt o mamica singura si cu toate cheltuielile din primul trimestru (analize - numai azi am platit la Synevo 750 lei pentru sange, apoi am eco dublu test - 500 si eco morfo fetal - 500), nu imi permit inca o ecografie la privat. Oare mamicile cu salariu minim cum isi permit sa aiba copii in Romania? O sa incerc sa ajung la o camera de garda pentru eco si daca totusi nu vor sa-mi faca, o sa ma programez la privat. Daca nu ma duc, o iau razna pana pe 5 februarie. Multumesc mult pentru raspunsuri si incurajare! Va pup

Eu mi-am facut abonament individual la Regina Maria, am facut cel mai scump pt ca exista f multe consultatii, ecografii, analize incluse in abonament practic pe an platesti aprox 2750lei, se poate plati trimestrial, semestrial sau anual, insa ai inclus in abonament orice consultatie la orice specializare, ecografiile sunt incluse in abonament cu un discount f mare, am avut abonament si la prima sarcina atunci erau 100% incluse in abonament si ecografiile de sarcina, analizele sunt incluse in abonament. Pe mine m-a ajutat f mult abonamentul la prima sarcina incat mi-a facut si de aceasta data. 

Medicul meu e la Regina Maria, acolo am facut toate controalele si analizele. 

 



#266
MotherOfDragons

MotherOfDragons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 17 ianuarie 2019 - 17:43

Eventual uita-te pe site-ul lor si vezi daca iti convine. Sunt si anumite analize care nu sunt incluse in abonament, insa ai f mari reduceri. 

De exemplu testul dublu nu e integral inclus, insa se plateste parca 80lei, in loc de 500lei. Chiar si asa se economiseste. 

Eu tin minte ca am facut niste calcule la primul abonament si in final iesisem cu mult in castig cu abonament decat fara. 

Eu am folosit abonamentul si pt alte specialitati. 

Am fost si la derma, am fost si la oftalmologie, am fost si la endocrinolog, la interne, la gastro, toate au fost incluse.

Inainte sa imi expire am facut un set complet de analize ca sa ma asigur ca sunt ok, a intrat in abonament. 

Am facut si Papanicolau tot prin abonament inclus. 

M-am folosit din plin de el. 



#267
MotherOfDragons

MotherOfDragons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 17 ianuarie 2019 - 17:45

Stiu ca multe investigatii se pot face la stat, insa la noi se asteapta la cozi infernale pt fiecare investigatie si am preferat sa abordez in privat, prin programari respectate totul. 



#268
MotherOfDragons

MotherOfDragons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 17 ianuarie 2019 - 18:53

In perioada aceasta au avut si ceva oferta prin care primele 3luni de abonament aveam 50% reducere.


Editat de MotherOfDragons, 17 ianuarie 2019 - 18:54 .


#269
Alina8502

Alina8502

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 17 ianuarie 2019 - 19:27

Fetelor, voi ce faceti impotriva greturilor? Putem lua ceva pastile? Nu vars, insa am o stare ingrozitoare de greata tot timpul, indiferent ca mananc fructe sau mancare usoara.



#270
MotherOfDragons

MotherOfDragons

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 17 ianuarie 2019 - 21:17

Fetelor, voi ce faceti impotriva greturilor? Putem lua ceva pastile? Nu vars, insa am o stare ingrozitoare de greata tot timpul, indiferent ca mananc fructe sau mancare usoara.

Eu mananc guma de mestecat. 

Eu vomez f des inca si mi-e rau cam toata ziua. 

 





Etichetat si cu august 2019, sarcina

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -