Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Stimulare ovariana (2)


125 raspunsuri la acest subiect

#101
luci.eilm

luci.eilm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 04 august 2008 - 10:43

Ganesha, noi stim ca pregnylul se da pentru a fi siguri de spargerea foliculilor. Altfel exista riscul transformarii lor in chisturi.
Ralu, da, diversele dureri ce apar sunt datorte schimbarilor hormonale prin care trece organismul. Sa intelegem ca nu te mai deranjeaza ovarele ?
Clau, da, orice stimulare ovariana trebuie urmarita ecografic (de medic) pentru a sti cand sa se administreze pregnylul (cand foliculii sunt maturi si ajung la cca. 18 mm).


#102
Rallu

Rallu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.067 mesaje

Postat 04 august 2008 - 11:54

Acum sunt in z19...durerile de sani persista.

Ovarele ma mai deranjeaza dar NU MAI DOR.
Adica la mine dupa stimulare si Pregnyl n-a fost o simpla deranjare ci m-au durut de-a binelea de ma sculam si noaptea sa ma duc la toaleta pt. ca nu suportam durerea cand ma tineam.
Acum sunt suuuper bine fata de acum cateva zile.
Jena si durere mai exista dar e in scadere. Nu mai sunt obligata sa fug non-stop la baie.
Practic as putea spune ca ma doare numai cand apas...daca le las in pace mai simt cel mult o jena.
Eu zic ca in cateva zile nici n-o sa le mai simt.

Sau, ma rog, asa sper eu.

N-o sa ma apuc de facut teste pt. ca n-ar iesi nimic decat eventual de la Pregnylul ala daca inca n-a iesit din organism (l-am facut acum 7 zile).

Ganesha, ma bucur pentru tine ca ti-a iesit dar la mine ma indoiesc.
Poate e cam devreme pt. simptome caci in afara de dureri de sani (ce-i drept neobisnuite pt. mine dar nici n-am mai facut stimulare pana acum) altceva n-am.
Nici temperatura nu depaseste 36,4 C dar si aici recunosc ca am o hiba: n-am luat-o niciodata pana acum doar ca sa vad cat e, deci n-am habar cat e temperatra mea bazala.
Daca asta e...atunci nu-i crescuta dar daca de obicei e sub 35...deja 36 e altceva...deci ...si aici ceata totala.

Asa ca...am decis sa termin cu prostiile, si sa plec o saptamana in cnocediu fara sa iau teste sau alte minuni dupa mine.
Cand ma intorc ma apuc eu si de testat si om vedea ce ne-a rezervat viitorul


"Nu conteaza ce ti se intampla in viata ci conteaza cum reactionezi la tot ceea ce ti se intampla."
http://tt.lilypie.com/VDwvp3.png

#103
krika

krika

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 05 august 2008 - 17:34

Rallu: spune-mi si mie unde ai gasit pregnyl? Ca eu fac stimulare de 3 luni si nu am gasit, mi-a dat diphereline ca inlocuitor probabil. Adica acum sunt la a 3 a incercare.
Mercic mult de tot....[flo]

krika

#104
ganesha

ganesha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 543 mesaje

Postat 05 august 2008 - 20:06

krika imi poti spune si mie te rog care este compozitia de la diphereline si daca produsul este romanesc sau nu? si aici este o criza legata de pregnil si ma gandesc ca poate am sanse sa gasesc un inlocuitor si aici.oricum astazi merg si la dr sa vad ce mai imi spune.
merci mult!

ganesha http://mt.lilypie.com/peJRp3.png

#105
krika

krika

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 05 august 2008 - 20:27

quote:
citat din mesajul lui ganesha

krika imi poti spune si mie te rog care este compozitia de la diphereline si daca produsul este romanesc sau nu? si aici este o criza legata de pregnil si ma gandesc ca poate am sanse sa gasesc un inlocuitor si aici.oricum astazi merg si la dr sa vad ce mai imi spune.
merci mult!

ganesha http://mt.lilypie.com/peJRp3.png

Da mi-a dat dipherelin de 0.1 mg 1 fiola subcutanat, deci sa nu se faca confuzie cu cel de 0.3 mg sau cam asa ceva care costa vreo 3-5 mil. lei, asta de 0.1 mg costa 240.000 lei vechi.

krika

#106
krika

krika

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 06 august 2008 - 10:03

Citat:
citat din mesajul lui krika
[quote]citat din mesajul lui ganesha
krika imi poti spune si mie te rog care este compozitia de la diphereline si daca produsul este romanesc sau nu? si aici este o criza legata de pregnil si ma gandesc ca poate am sanse sa gasesc un inlocuitor si aici.oricum astazi merg si la dr sa vad ce mai imi spune.merci mult!ganesha http://mt.lilypie.com/peJRp3.png<hr height="1" noshade id="quote"></font id="quote"></blockquote id="quote">Da mi-a dat dipherelin de 0.1 mg 1 fiola subcutanat, deci sa nu se faca confuzie cu cel de 0.3 mg sau cam asa ceva care costa vreo 3-5 mil. lei, asta de 0.1 mg costa 240.000 lei vechi.krika
am uitat sa-ti spun ca nu este romanesc produsul, nu stiu unde este fabricat pt ca de la farmacie mi-a dat doar cat am cerut.... este o cutie cu vreo 7 fiole, intelegi?krika

#107
felix76

felix76

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.874 mesaje

Postat 06 august 2008 - 10:27

Fetele, eu stiu ca dife se foloseste la inhibare si nici decum pentru spargerea foliculilor. Pregnylul contine betaHCG care produce maturarea si spargerea foliculilor iar dife, in cazul in care se utilizeaza in FIV se administreaza pentru impiedicarea ovulatiei si nu contine aceasi substanta activa ca pregnylul...

Asa ca aveti grija cum va jucati cu hormonii ca nu este de glumit cu asa ceva.

felix

#108
krika

krika

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 06 august 2008 - 13:02

Noi de unde sa stim...daca dr. mi-a prescris dife. Daca nu gasesc pregnyl sa i-au dife.intr-o concentratie mai mica.

krika

#109
bb_wanted

bb_wanted

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 06 august 2008 - 17:25

buna fetelor
ma alatur si eu voua la acest subiect, pt ca ma gandesc serios sa incep si eu o stimulare, dar cum si mai ales UNDE? ca pe aici la mine nu sunt dr de baza( mai de graba de "varza").in urma cu 2 luni am fost operata laparoscopic de dr tutunaru, care mi-a spus ca problema pe care o aveam s-a rezolvat si sa incerc o luna,(nu mi-a dat nici un tratament ,schema sau nu stiu ce...nimic), si daca vreau sa vin sa fac stimulare si inseminare artificiala.
cat timp dureaza monitorizarea asta?
cat costa toata treaba asta?


http://tt.lilypie.com/BqeVp3.png

#110
ganesha

ganesha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 543 mesaje

Postat 08 august 2008 - 02:13

krika multumesc pt raspuns.Oricum m-am hotarat sa iau o pauza cu stimularea pt ca dupa 2 luni de stimulari(nemonitorizate!!! pt ca aici nu se practica monitorizarea)dr mi-a spus ca am ovare polichiste, acum 2 luni nu a vazut nimic iar acum erau pline de chisturi ovarele mele( le-am vazut si eu la eco indovaginala).Asa ca desi el mi-a spus sa continui tratamentul inca 2 luni si mi-a mai adaugat si un medicament in plus eu m-am hotarat sa iau o pauza si sa incerc ceva natural bazat pe produse apicole.

ganesha http://mt.lilypie.com/peJRp3.png


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -