Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Stimulare ovariana (2)


125 raspunsuri la acest subiect

#91
Gianina34

Gianina34

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 31 iulie 2008 - 18:09

luci-eilm - scuza-ma ca nu ti-am raspuns, m-am luat cu problemele mele...
De programat, ma duceam in ziua 1-2 si vorbeam la receptie MMF pentru monitorizare eco in zilele 9-11-13 sau in functie de cum cadea sambata si duminica.

#92
luci.eilm

luci.eilm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 01 august 2008 - 14:54

Gianina, multumesc pentru informatii. Nu trebuie sa disperi pentru un folicul, parca erau mai multi.[flo][floare3]

#93
Gianina34

Gianina34

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 01 august 2008 - 16:26

Draga luci.eilm - mare dreptate ai avut cu pregnylul si spartul foliculilor. Degeaba statea el sa se sparga , facand injectia, s-a intarziat tot procesul cu 36 de ore, dandu-le timp sa mai creasca. Acum sunt linistita ([;)]s-a intors dr. Predoi si parca s-au rezolvat mai problemele); nu ma mai doare prin burtica, deci ori s-a spart, ori am ovulat. De prestat, nu am prestat regulamentar la 36 de ore ci in fiecare seara si inca o sa mai...
Inca mai am o raza de speranta...

Fetelor, mai stiti ceva de pregnyl?



#94
Rallu

Rallu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.067 mesaje

Postat 01 august 2008 - 16:51

Geanina si pe mine ma doare burtica...si pe stanga si pe dreapta.
Recunosc ca mai mult pe stanga desi aici foliculii erau mai mici.

Nu asa de rau, la orice miscare dar am pozitii in care chiar doare rau sau cand vreau la toaleta.

Sperantele mele sa se termine durerile o data cu ovulatia...sunt dar nu asa de mari...la 6 foliculi babani si inca vreo 2 mici...cine stie cand naiba se termina durerea.

"Nu conteaza ce ti se intampla in viata ci conteaza cum reactionezi la tot ceea ce ti se intampla."
http://tt.lilypie.com/VDwvp3.png

#95
luci.eilm

luci.eilm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 01 august 2008 - 20:27

Rallu, mananca albus de ou fiert (cat poti de mult), bea multa apa si ia No-spa (sunt si supozitoare).[flo]

#96
Rallu

Rallu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.067 mesaje

Postat 02 august 2008 - 02:24

No-Spa-ul l-am inghitit. Aveam in casa pastilute si oricum nu sunt fan supozitoare.
Bautul de apa multa...hmm...nu stiu ce sa zic...mi-e cam frica. Ma doare destul de tare cand se umfla vezica.
Eu oricum beau multe lichide, mai mult de atat parca n-am curaj pana nu mai trece un pic durerea.
Cat despre albusuri...astea cu ce ajuta? Contin albumina dar mai mult de atat nu ma duce capul la ora asta.
Acum am si eu o nedumerire: atata timp cat doare inca n-am ovulat? Sau nu s-au spart toti foliculii?
Cand se termina durerea inseamna ca s-a terminat si cu ovulatia?

E prima data cand faca asa ceva si recunosc ca nu ma asteptam sa ma doara asa de tare.
Ma rog...nici doctorita nu s-a asteptat sa produc atatia foliculi.

"Nu conteaza ce ti se intampla in viata ci conteaza cum reactionezi la tot ceea ce ti se intampla."
http://tt.lilypie.com/VDwvp3.png

#97
ganesha

ganesha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 543 mesaje

Postat 02 august 2008 - 18:43

fetelor ma alatur si eu voua! Sunt in a-2-a luna de stimulare cu clomifene din ziua 2-6, dar problema mea cea mare este ca nu sunt in tara si medicii de aici mi se par tare cuidati sau mai bine spus ceva mai in urma cu medicina.Spun asta pt ca dr mi-a dat stimulare dar nu m-a chemat la monitorizare iar cand i-am spus de pregnil nici nu a vrut sa auda ca cica sunt prea tanara(!eu a 31de ani, nu stiu ce o fi vrut sa spuna ca din cate stiu eu sunt cam batranica pt sarcina!). In prima luna am avut ovulatie( test facut) iar acum in cea de a doua tind sa cred sa nu si dau vina si pe faptul ca am intrat in ocean si apa era f rece si am racit.Am si eu o intrebare daca eu am CM de 34 de zile si ovulatia intre ziua 17 si 21 e recomandat sa iau clomifene incepand cu ziua a 2a, nu e prea devreme?am citi si despre scheme de tratamentcu clomifene care incep cu ziua5.


ganesha http://mt.lilypie.com/peJRp3.png

#98
Rallu

Rallu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.067 mesaje

Postat 03 august 2008 - 01:26

Fetele care au mai facut stimulare ovariana, va rog frumos poate puteti sa ma lamuriti si pe mine.

Sunt in Z17, dupa ce am facut pregnyl in z13.
Sa va spun care ar fi nedumerirea.
De cateva zile am inceput sa am o sensibilitate la nivelul mamelonului. La inceput la un san, acum e la amandoi.
De abia ieri seara am constientizat ca deja e o jena dureroasa.
Sanii nu sunt modificati ca volum sau consistenta (cel putin nu suficient pt. a-mi da seama) dar zona din jurul mamelonului tinde sa ia o culoare mai rosiatica si au aparut si mici protuberante (astea erau si pana acum insa acum sunt foarte reliefate).

Toate astea sunt confirmate si de sot (mai putin durerea pe care evident n-are cum s-o simta)...l-am intrebat considerand ca poate sunt "bolnav inchipuit".

E prima data cand am facut stimulare asa ca habar n-am daca aceste simptome pot fi rezultatul ei.

Dati-va si voi cu parerea.

"Nu conteaza ce ti se intampla in viata ci conteaza cum reactionezi la tot ceea ce ti se intampla."
http://tt.lilypie.com/VDwvp3.png

#99
clau0072

clau0072

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 03 august 2008 - 03:07

Buna fetelor! Ma alatur si eu voua in speranta ca voi afla mai multe si voi avea mai mult succes in cautarea drumului spre [bb]. Am si eu o nelamurire: pt stimulate ovariana am neaparat nevoie de indicatia medicului? Am programare abia in octombrie la consultatie si as vrea pana atunci sa incerc sa fac un Pregnil. Nu stiu insa cand. Ma poate ajuta careva???

clau

#100
ganesha

ganesha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 543 mesaje

Postat 03 august 2008 - 15:09

ralu ce pot eu sa-ti spun este faptul ca atunci cand eram in tara si am facut prima data stimulare cu pregnyl am si ramas insarcinata(din pacate sarcina am pierdut-o la 10 satamani), acum daca iei si utrogestan modificarile pot fi de la progesteron.Eu de 2 luni de cand iau si utrogestan imi apar modificari la nivelul sanilor pana imi vine cm.Acum totul e sa ai rabdare pana la data cand treb sa-ti vina mestruatia, stiu ca faza asta cu rabdarea e cea mai grea dar cred ca nu avem de ales.Parerea mea este sa nu te apuci de facut deste pt ca este mult prea devreme

ganesha http://mt.lilypie.com/peJRp3.png


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -