Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copil pedepsit la Grădinița


38 raspunsuri la acest subiect

#21
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 26 septembrie 2018 - 09:44

Si eu, din punctul de vedere al copilului agresat!

Din vara au un coleg nou, pana acum mi-a venit copilul acasa, muscat, palmuit, impins, ciupit pana a invinetit-o, dat cu sticla in cap(in partea cu dopul) de a avut cucui! A, sa nu uit, apasat copilul pe cap, pus la pamant si apoi urlat, alergat! asta voua vi se pare un comportament ok pentru un copil de 4 ani jumate? Bagat mana in castronelul cu ciorba si aruncat continutul in farfuria celorlalti? Sunt multi in clasa, 29, au ingrijitoare dar nu in permanenta in clasa!

Intr-un an, mama a venit o singura data, la serbare, mai vine bunica, destul de rar, care atunci cand i s-a reprosat comportamentul de aruncat cu mancare, a zis ca stat copilul la ta-su in Turcia 2 saptamani si acolo se mananca cu mana! [alcool]

Doamna chiar incearca, dar totusi, educatia pleaca de acasa, parintele trebuie sa fie principalul educator, apoi gradinita, scoala!

Nu numai fie-mea e in situatia asta, el bate toti copiii, le da palme, sare pe ei, unuia i-a tras un pumn in burta si cand doamna a intervenit, i-a tras ei un picior in glezna!
Azi avem sedinta, i-a spus doamna bonei, sa vina mama la sedinta, sunt curioasa daca o sa vina.



#22
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 26 septembrie 2018 - 10:28

Valentina, mi se pare f stresanta situatia. E de datoria educatorilor si a conducerii sa rezolve, chiar daca se pleaca de la comportamentul si educatia copilului de acasa. Dar fiind in rom si cum prezinti tu situatia,nu mi-as face prea mari sperante.



#23
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 26 septembrie 2018 - 11:13

Si eu, din punctul de vedere al copilului agresat!

Din vara au un coleg nou, pana acum mi-a venit copilul acasa, muscat, palmuit, impins, ciupit pana a invinetit-o, dat cu sticla in cap(in partea cu dopul) de a avut cucui! A, sa nu uit, apasat copilul pe cap, pus la pamant si apoi urlat, alergat! asta voua vi se pare un comportament ok pentru un copil de 4 ani jumate? Bagat mana in castronelul cu ciorba si aruncat continutul in farfuria celorlalti? Sunt multi in clasa, 29, au ingrijitoare dar nu in permanenta in clasa!

Intr-un an, mama a venit o singura data, la serbare, mai vine bunica, destul de rar, care atunci cand i s-a reprosat comportamentul de aruncat cu mancare, a zis ca stat copilul la ta-su in Turcia 2 saptamani si acolo se mananca cu mana! [alcool]

Doamna chiar incearca, dar totusi, educatia pleaca de acasa, parintele trebuie sa fie principalul educator, apoi gradinita, scoala!

Nu numai fie-mea e in situatia asta, el bate toti copiii, le da palme, sare pe ei, unuia i-a tras un pumn in burta si cand doamna a intervenit, i-a tras ei un picior in glezna!
Azi avem sedinta, i-a spus doamna bonei, sa vina mama la sedinta, sunt curioasa daca o sa vina.

 

 

Comportamentul copilului nu e ok, cu siguranta, dar voi nu trebuie si nu puteti sa va rafuiti decat cu cei in grija carora ati lasat copiii. Prin contract , gradinita si scoala se angajeaza sa asigure siguranta copiiilor in timpul programului. Copilul cu siguranta nu are nicio vina, e doar la mijloc.

Imi aduc aminte de un copil care a fost tinut la televizor tot timpul, cand a venit la gradinita avea comportamentul descris de tine, in mare . La sfarsitul programului cand gradinita avea program comul de povesti , mama trebuia sa vina sa il ia. Copilul respectiv e marisor acum , si e foarte cuminte si asezat. 

 

Eu din ce citesc la subiect , e clar ca in invatamant sunt persoane fara pregatire psihologica adecvata. Mi-a mai povestit cineva cum la un liceu, baietii mai zvapaiati sunt chemati in biroul directorului si li se da cate o chelfaneala. Probabil , pentru ei , mai bine decat  scaderea notei la purtare, dar stai si te intrebi de ce e director si profesor, implicit, daca nu are metode specifice. Cum naiba sa lovesti un om de 16-17-18 ani?

 

Diana, ce obraznicii mai face piticul tau?



#24
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 26 septembrie 2018 - 13:03

Piciul meu e acasa ca ii curg mucii. Dar nu prea am mai avut plangeri. Chiar daca umbla la calcularor e problema lor ca il tin langa copii. S-a mai potolit nu mai musca . Incerc sa ii explic ca nu e frumos sa loveasca.



#25
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 26 septembrie 2018 - 13:11

Explica-i de ce nu trebuie sa mai loveasca, nu ca nu e frumos. Pentru copii notiunea asta este abstracta si nu o inteleg. Pe cand, daca-i explici ce simte si cum se simte copilul agresat, nu are cum sa nu devina empatic.



#26
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 02 octombrie 2018 - 08:43

Si eu, din punctul de vedere al copilului agresat!

Din vara au un coleg nou, pana acum mi-a venit copilul acasa, muscat, palmuit, impins, ciupit pana a invinetit-o, dat cu sticla in cap(in partea cu dopul) de a avut cucui! A, sa nu uit, apasat copilul pe cap, pus la pamant si apoi urlat, alergat! asta voua vi se pare un comportament ok pentru un copil de 4 ani jumate? Bagat mana in castronelul cu ciorba si aruncat continutul in farfuria celorlalti? Sunt multi in clasa, 29, au ingrijitoare dar nu in permanenta in clasa!

Intr-un an, mama a venit o singura data, la serbare, mai vine bunica, destul de rar, care atunci cand i s-a reprosat comportamentul de aruncat cu mancare, a zis ca stat copilul la ta-su in Turcia 2 saptamani si acolo se mananca cu mana! [alcool]

Doamna chiar incearca, dar totusi, educatia pleaca de acasa, parintele trebuie sa fie principalul educator, apoi gradinita, scoala!

Nu numai fie-mea e in situatia asta, el bate toti copiii, le da palme, sare pe ei, unuia i-a tras un pumn in burta si cand doamna a intervenit, i-a tras ei un picior in glezna!
Azi avem sedinta, i-a spus doamna bonei, sa vina mama la sedinta, sunt curioasa daca o sa vina.

 

Se intampla toate astea copiilor vostri si inca ii mai lasati la acea gradinita?

Chiar ca nu se va schimba nimic niciodata daca exista mame ce accepta asa ceva.

Acele educatoare/ingrijitoare nu isi fac datoria . Nu exista scuze de genul sunt multi copii. Ele trebuie sa gaseasca solutii daca au acceptat postul si ridica salariul bine merci. Altfel sa renunte sau sa ceara om.



#27
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 02 octombrie 2018 - 09:30

Se intampla toate astea copiilor vostri si inca ii mai lasati la acea gradinita?

Chiar ca nu se va schimba nimic niciodata daca exista mame ce accepta asa ceva.

 

 

 

Mutarea nu este o solutie, copilul este agresat, problema nu este la el. Poate mamica trebuie sa munceasa si nu isi permite bone sau gradinite private. De acord cu partea a doua a mesajului.



#28
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 02 octombrie 2018 - 10:10

Daca si i-ar muta toti s-ar sesiza cineva.

daca lumea accepta atunci de ce sa fie cautate solutii?



#29
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 02 octombrie 2018 - 10:24

Si eu, din punctul de vedere al copilului agresat!

 

Azi avem sedinta, i-a spus doamna bonei, sa vina mama la sedinta, sunt curioasa daca o sa vina.

 

 

Valentina, a fost sedinta ?

 

mamica, e total aiurea, cum sa plece copiii, ii pedepsim pe cei care nu au nici o vina ? [batcap]

Trebuie luate masuri de catre personal si de catre directoare, sunt atatea solutii care pot fi gasite. Avem un copil de scoala primara cu un comportament neadecvat, e pus deocamdata sub observatie, dar se poate ajunge la eliminarea lui de la after school.

Gandestete ca daca acum se comporta asa, ce va face mai tarziu in colectiv la scoala?



#30
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 02 octombrie 2018 - 10:49

E gradinita nu scoala. 

In Romania nu se iau masuri dupa cum se vede de la sine  . Iar mai sus nu rasufla .

Decat daca cineva face scandal , video, etc sau daca se intampla ceva ce nu se poate ascunde cum ar fi sa se goleasca grupa . 

.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -