Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copil pedepsit la Grădinița


38 raspunsuri la acest subiect

#11
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 septembrie 2018 - 23:00

Dar, revenind la mesajul inițial, mi se pare revoltător modul de pedepsire al copilului, mama ar trebui să facă o sesizare scrisă la director și la inpspectorat. Este inadmisibil așa ceva  [smulgpar]



#12
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.867 mesaje

Postat 21 septembrie 2018 - 09:01

 

  Doamna educatoare ne spune in fiecare zi că nu e cuminte. Umbla la calculator, azi l-au găsit urcat pe dulap. 

  Eu sunt mulțumită caci nu se comportă urat cu el si incearca sa nu îl pedepsească. 

Tu nu esti la gradinita, deci pica in sarcina educatoarelor.

 

Eu ma intreb cum un copil de trei ani ajunge sa aiba acces la calculator  si sa se urce pe dulapuri ?? E o lipsa de organizate si de supraveghere din partea gradinitei. Cati copiii sunt in grupa ? Poate educatoarele sunt depasite de situatie.

Si daca face prostii si nu are nici o consecinta ?de ce nu ar continua bine merci.

 

Acasa sau afara cu copiii, musca ? Trebuie retras imediat ce comite actiunea si explicat ca daca se comporta asa, plecati de la joaca imediat. Amenintarea cu mosul e de prea lung termen si nu are efect, pt ca nu il afecteaza pe moment.



#13
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 21 septembrie 2018 - 09:27

Probleme cu muscatul a avut si cand a inceput cresa. S-a linistit dupa vreo 2 săptămâni . Este o educatoare pe tura la vreo 20 de copii. Umbla la unitatea de la calculator. 



#14
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.867 mesaje

Postat 21 septembrie 2018 - 09:40

Exact ce banuiam. Cum naiba au acreditari la gradinite la nr asta de copii, ma depaseste total. Aici pana la doi ani, sunt sase copii in grupa, de la doi ani maxim 10. Limita asta are un rost, nu ai cum sa supraveghezi eficient 20 de copii, mai ales la vartsa asta.

 

Unitate de calculator am vazut numai in biroul directoarei.

 

Solutia poate fi sa vorbesti cat mai mult cu cel mic, sa-l recompensezi daca are zile bune la gradinita si nu facem prostii, ii propui o iesire, o plimbare, niste jucaroiare, nu stiu, ce crezi tu ca i-ar place.



#15
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 21 septembrie 2018 - 10:51

Judoka, in gradinitele de stat asta este nr maxim de copii admisi-20.

In grupa fetitei mele-3,9 ani sunt 26 dar pe langa educatoare mai este in permanenta o dna ingrijitoare la clasa.

Gradinite de stat sunt putine si cererea e mare.

Chiar aseara la sedinta ne explica dna director ca este printre putinele gradinite de stat cu ingrijitoare permanenta la fiecare clasa.



#16
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 21 septembrie 2018 - 10:53

Oare numai mie mi se pare ca baieteii au comportamentul normal al unui copil de 3 ani jumatate? Intra intr-un mediu nou, sunt curiosi, isi incearca limitele, dar si pe cele ale parintilor. Daca se joaca la unitatea centrala, o face din curiozitate, daca musca, probabil ca exista motive sa o faca. Este stresat ca e intr-un mediu nou, nu poate comunica, nu este ascultat. Problema este la gradinita nu la copii. Adica, pedagogi care nu stiu sa le stimuleze curiozitatea, nu stiu sa-i tina sub observatie de la distanta sa nu li se intample ceva, dar sa le lase libertatea sa exploreze.

Eu nu vad absolut nimic rau Dyana. Rabdare, rabdare, vorbe frumoase, distras atentia de la prostioare si multa, multa dragoste.


Editat de anja, 21 septembrie 2018 - 11:08 .


#17
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 21 septembrie 2018 - 11:06

Cateodata stau si ma intreb daca educatoarele aplica si metode de PSIHOPEDAGOGIE.

In niciun caz nu umilesti un copil.

Metoda pusului la colt a fost dintotdeauna ceva respingator pt mine, un stigmat.

La fel si trasul de urechi.

Muscatul de care vorbesti tu, este pur si simplu o refulare a emotiilor de la gradi.

Incearca sa vorbesti cu el mai mult, intreaba-l de sentimentele lui cand face o prostie( ce declanseaza)dar in termeni cat mai simpli pentru el.

Nu folosi conditionari de genul nu mai primesti, nu mai vine mosul daca, nu te mai las.... si stii de ce pentru ca suntem primii care incalcam regulile.

La o mutrita de-a lui sau la o suferinta o sa alini exact cu ce ai zis ca nu o sa mai primeasca.

Am testat asta pe propria piele.

Nu folosi cuvinte de genul vina, rusine.

Vorbeste cu el si spune-i ca il intelegi si de comun acord cautati colacul de salvare.

Am fost odata la un curs de parenting in care ne-a explicat ca odata identificata emotia, sentimentul de frustare este mult mai usor sa gestionezi situatia.

Iti urez succes, stiu ca nu ne iese mereu cum citim in carti, este al naibii de greu pentru ca avem alte 1000 de griji pe cap, dar pentru ei si dezvoltarea lor emotionala suntem datori sa incercam.



#18
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 21 septembrie 2018 - 12:27

 Nu stiu daca am facut bine dar astazi i-am promis ca, daca sta cuminte si se joaca frumos mergem in parc dupa gradinita.  sa vedem ce spune educatoarea si cum voi reusi sa gestionez. referitor la calculator sau unitatea de la calculator as vrea sa le propun un birou cu usa pentru unitate astfel inchid acolo si nu mai poate umbla.



#19
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 21 septembrie 2018 - 12:43

 Nu stiu daca am facut bine dar astazi i-am promis ca, daca sta cuminte si se joaca frumos mergem in parc dupa gradinita.  sa vedem ce spune educatoarea si cum voi reusi sa gestionez. referitor la calculator sau unitatea de la calculator as vrea sa le propun un birou cu usa pentru unitate astfel inchid acolo si nu mai poate umbla.

Dyana, din punctul meu de vedere, nu e treaba ta sa te stresezi cu calculatorul. E treaba celor de acolo sa faca ce trebuie ca sa nu aiba copilul access. Daca nu fac nimic, inseamna ca e OK sa se joace acolo....

Eu as lua toate astea mult mai usor...si l-as scoate in parc chiar daca a facut prostioare..:)))



#20
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.322 mesaje

Postat 21 septembrie 2018 - 18:39

Diana, mai bine te concentrezi sa il bucuri cu ceva, sa il dragalesti , sa ilsurprinzi cu cate o jucarioara. Nici nu ii mai adu aminte ce a facut la gradinita, cu siguranta el a si uitat, iar acolo lasa-le pe educatoare sa intervina cum stiu ele mai bine , cu metodele pe care le invata in scoala. 

Citeste-i mult, lauda-l pentru orice raspuns, nu exista corect sau incorect la varsta lui. Cel mai important pentru el ar fi sa picteze si deseneze cat vrea.




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -