Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Hot coffee


1574 raspunsuri la acest subiect

#491
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 04 octombrie 2019 - 01:42

Ladies,

 

good to see you! Desi ora e mai mult de un pahar de vin decat o cafea:)

 

dupa o pauza de ani buni, stau in tribune. Alex a hotarat ca baschet e pasiunea lui si ca ajucat destul pe maidan, asa ca acum e la evaluari pt echipa de campionat. Asa mai am si eu timp de dat pe aici!

 

vara a fost foarte incarcata si a trecut fulgerator. Tudor se adapteaza la liceu, in prima zi a dormit prea mult si a pierdut autobuzul asa ca si- a facut schimbari drastice in program. Se trezeste la 5.45 sa manance, face un workout, isi pregateste lunch.. la 7.15 iese pe usa. De la programul asta a adormit in class zilele trecute!

 

amandoi merg acum la cadeti. Alex inceput tir, tudor s-a mutat de la tir la speaking and debate. Si cum e baiat mare ( 14 ani in decembrie!!!) ne antrenam impreuna la gym. Ne-am inscris amandoi la muay thai inca din iulie.

 

eu am reusit o intindere de zile mari la hamstring si reactioneza cumva si muschiul fesier si nu pot sa stau pe scaun fara sa plang. Si am plans destul ca am avut un program brutal la munca toata vara! In picioare nu pot sa stau din cauza genunchilor, asa ca fac fizio din 2 in 2 zile. Mi-am luat si cateva zile de medical acu’ vreo doua saptamani, am clacat de stres si durere. Burnout complet. Acum incerc sa imi reintru in ritm...

 

insa e bine ca in curand plecam in vacanta. Spania pt 2 saptamani.

 

inainte sa inchei, va mai spun ca si Miss Berry e bine, husbandul a facut gard la curte acum poate alerga dupa veveritze in voia inimii!

 

mai trec eu pe la voi, pana atunci


#492
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 04 octombrie 2019 - 07:58

Fetele sunt bine in general. Ma tin in priza non-stop cu toate activitatile, petrecerile, iesirile lor. De ceva timp plec dimineata inaintea lor si a inceput sa imi placa. Discutam de seara cum e vremea, cam ce mancare sa ia. Nu ne place sa facem sandwichuri de seara. Au timp sa faca ele dimineata in general. Sau mai iau iaurturi cu cereale si seminte in capac si doar le arunca in ghiozdan.

Doar ca acum au o campanie de facut miscare. Scoala care castiga primeste bilete la un parc de distractii. Si vor sa plece dimineata sa bicicleasca 1-2 km inainte de scoala ca sa faca puncte. Ele au o cheita pe care o scaneaza la niste aparate puse prin oras. Am primit si eu card asa ca bagam plimbari pe dealuri, prin oras. Se primesc puncte si pe la munte. Mai avem de bagat puncte pana la sfarsitul lunii.

 

Dar cum vina toamna peste noi incepem sezonul de citit intensiv. Am niste sacose pentru carat carti de la biblioteca. Problema mea e ca cea mare vrea sa citeasca in engleza. Dar are examene anul acesta si ar trebui sa isi imbunatateasca norvegiana. Am ajuns la un compromis sa ia si si de la biblioteca. Favoritele ei sunt cartile cu mitologie, cele cu Percy Jackson si mai are o serie la care a tot citit de la craciun. A primit recent un Kindle si isi mai cumpara carti si de pe Amazon. Dar ii plac si cele pe hartie. Uneori exagereaza cu cititul si insist sa o scot la plimbare.

Cea mijlocie a inceput si ea sa citeasca. Ei ii plac cartile cu detectivi, mistere, operatiuni. Cea mica nu are chef dar mai stau eu seara cu ea sa ii citesc. I-a placut o serie Amuleta dar acum zice ca e prea greu pentru ea, ca nu mai intelege.

 

Aquai, vacanta frumoasa in Spania! Unde mergeti, ce vreti sa vizitati?

 

Ce ma bucur ca e vineri. Maine dorm pe saturate. Sper. Saptamnana  viitoare au vacanta fetele. N-am facut nici un plan sa mergem pe undeva. Asta este. Mai sunt si vacante pe acasa.



#493
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 04 octombrie 2019 - 10:43

D


Editat de DidiAlex, 12 octombrie 2019 - 02:15 .


#494
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 04 octombrie 2019 - 10:45

Eu mai am 24 zile de concediu . Și doar cu 3 pot trece in anul viitor. Deci voi avea liber . Tre sa zugrăvim și sa punem parchet in casa nou. 



#495
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 04 octombrie 2019 - 11:02

Eu am 23.6 zile de concediu si pot transfera maxim 14 zile pentru anul viitor. Am muncit cam prea mult anul acesta si acum vreau nu vreau trebuie sa iau concediu. Am avut o saptamana de paste in Danemarca si inca 2 in Spania. Dar am avut si ore suplimentare lucrate. Ar fi fost fain s amergem undeva saptamana viitoare. De craciun nu prea imi vine sa ne plimbam. Imi place sa facem bradul si sa stam pe acasa. Eventual de revelion. In Spania e cald si bine dar parca nu as mai vrea tot acolo.



#496
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 04 octombrie 2019 - 11:15

Si Maya e in clasa a 5-a. Schimbate totala de program, de ritm. Dupa prima luna suntem incantati. Are o medie de 19,5/20 deocamdata. E f serioasa. Face o gramada de sport, 8h/sapt : 4h cu scoala si 4 in particular, plus pianu.

 

La mine la lucru e cam trist. Se fac reorganizari si nu imi miroase bine. Era f fain pana acum, o placere sa vii la lucru. Cred ca s-a cam terminat epoca asta


Editat de mcoca, 04 octombrie 2019 - 11:17 .


#497
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 04 octombrie 2019 - 12:48

Otilia, buna strategia cu plecat inaintea fetelor! si mie imi place sa o tai de acasa dimineatza inaintea lor, ma scuteste de niste nervi :) spor la citit in engleza!

 

in spania facem tur madrid, granada, malaga, gibraltar si madrid back again. asa mi-a traznit mie prin cap ca vreau sa vad locuri calde, palate si runi maure. husbandul vroia barcelona, dar cum nu s-a inghesuit sa faca rezervari si planificari, tough luck. imi fac eu damblaua :))

 

coca, bravo mayei! si tin pumnii sa nu te afecteze prea rau reorganizarile.

 

Didi, mic Tudor zici :))) eu sincer am asa o strangere de inima cand il vad ca mine de inalt ... si in acelasi timp e inca asa lipicios si mamos, si somnoros. si e super serios, I swear... isi planifica viitorul nu glumesc. petrece timp sa se gandeasca cum trebuie sa se schimbe (comportament, atitudine) ca citez "these are the years when you make it or break it!) si mom, I'm going to make it!

 

unde in canada va fi baiatul tau daca aplica?

 

in alta ordine de idei, aseara am plans pe bune. o sa ziceti ca am innebunit. Dupa ani de struggles cu sistemul scolar canadian, ce citesc la stiri? Comisia drepturilor umane lanseaza investigatie publica cu privire la calitatea instructiei scolare in ceea ce priveste scris/ citit, in mod special pt copiii cu disabilitati (gen dislexie).

 

Right to Read: Inquiry into Reading Disabilities Backgrounder

Dyslexia is the most common reading disability. It involves difficulties with accurate and/or fluent word recognition, and poor spelling and decoding abilities.

People who have a reading disability may experience problems with:

  • Learning letters and their sounds
  • Organizing written and spoken language
  • Reading quickly enough to understand
  • Keeping up with and understanding longer reading assignments
  • Spelling.

 

What are the early signs of reading disabilities?

Some signs of a reading disability in young children may include:

  • Difficulty remembering simple sequences such as naming the days of the week, or reciting the alphabet
  • Difficulty rhyming words such as hat and cat
  • Trouble recognizing words that begin with the same sound (for example, bird, baby and big, which all start with b)
  • Difficulty retrieving words (often using words like “stuff” and “that thing” instead of specific words to name objects)
  • Trouble remembering names of places and people
  • Difficulty remembering spoken directions.[2]

Reading is a foundational skill. Without the proper interventions and accommodations, people with reading disabilities may not learn to read and may have difficulty with other subjects in school (for example, word problems in math). Along with academic problems, this can lead to social and emotional effects, including increased stress and anxiety, problems with self-image and depression.

In adulthood, low literacy can lead to under-employment and higher rates of homelessness, incarceration and suicide.



#498
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.235 mesaje

Postat 04 octombrie 2019 - 13:01

Aqai, suna bine traseul tau. Banuiesc ca vreti sa urcati pe stanca din Gibraltar. Noi am stat cu emotii ca masina era inchiriata pentru Spania iar acolo e teritoriu UK. Eu nu am fost in Madrid si Granada. Si multe alte locuri. Mereu mai adaug destinatii de vizitat  [:)]

 

Copii vostri vorbesc in engleza cu voi?

 

Mcoca, e mult 8 ore de sport pe saptamana dar e foarte bine pentru sanatatea ei.

 

Apropo, eu stiam ca le face bine ochilor daca ei stau mult la lumina naturala. Ieri la control la ochi imi zice tehniciana ca nu conteaza. Hmmm.



#499
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 04 octombrie 2019 - 14:35

G


Editat de DidiAlex, 12 octombrie 2019 - 02:16 .


#500
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 04 octombrie 2019 - 15:00

Otilia, si eu sunt in dubiu cu stanca!!!! Poate luam un tur? Asta o sa bad la fatza locului.

 

Copiii vorbesc in principal in engleza. Au perioade in care vor sa vb romaneste ... nu stiu dupa ce criterii

 

didi, nu stiu cum e Tudor. Aici cum nu au carnet de note decat la sf de semestru e greu de spus. Vad rezultate la teste cel mult, dar testele nu sunt unicul criteriu pt nota. Asa ca sunt int-un fel de limbo ... gen om trai si om vedea

 

 

 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -