Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Hot coffee


1574 raspunsuri la acest subiect

#511
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 11 octombrie 2019 - 15:10

Merci Mik :).



#512
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 12 octombrie 2019 - 16:05

Coca,

noi am luat vișin dd la bauhaus. Visinile sunt delicioase, dar copacul nu creste . De 4 ani  [smulgpar]

 

mik,

 

banuiesc ca are nevoie de plecare .

Cred vrea sa cu cunoască lumea. După ce termina liceul îl trimit eu in lumea larga 1 an. Așa merg toți ăștia din jur.

Dar ma uimește ca copii lui or sa meargă la școala la noi in cartier și dacă își uita cheia, or sa vina la noi .

Are o colega care a fost 2 ani in san francisco și a revenit și cel mai bine e in de.( tatăl lucrează la ABB )

acum are un coleg care a a fost in Toronto un an, tot in de e mai bine. Alta a fost in Australia . 

Cred ca e vorba de origini cu care te naști . Și mie îmi place in Moldova mea . Bine, mie INI place și bicurestiu. Lor deloc  [xx(]



#513
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 12 octombrie 2019 - 16:09

Joi am avut ședința cu părinții la clasa 9-a. Am avut așa un gol in stomac . Toată clasa a 9-a vor fi pregătiți sa îți definească o meserie, dacă vor social , mathe vs limbi etc etc . Târguri de job, de studii . 

La final de clasa 9-a vor trebui sa aibă deja contractul practica cu o firma . 

Unii fac in spitale , in scoli in firme . Pe el l- as trimite la basf sau sap. Sa văd care îl primesc . 

Dupa ce fac practica asta in clasa 10-a vor avea un project de făcut . 

La clasa 11a vor avea alta practica de 3 sapt. 



#514
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.867 mesaje

Postat 13 octombrie 2019 - 09:58

Buna dimineata, 

 

[cit]  [cit]

 

Si noi avem sedinta sapt. viitoare si am tot asa un gol: motivul , multi colegi care au plecat, au inceput ausbildung sau au schimbat scoala.

La germana, de doua saptamani nu au profesor  [bang] asa au patit si anul trecut. 

Pe al meu l- ar atrage tarile nordice, dar nu am nici cea mai vaga idee ce si cum . 

 

O duminica frumoasa  [i]



#515
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 08:20

Mesajul meu scris luni a fost pierdut. rau ! 

 

Scriam pentru Didi ca in Franta in invatamintul general se fac citeva practici in mediu profesional (intreprinderi, instututii, ateliere) ca elevi sa vada cum (se) lucreaza - in gimnaziu, si apoi daca le place - in liceu. 

Eu i-am luat pe toti 3 la mine la job si erau cu mai multi copii de profesori si cadre administrative si au facut mai mult vizite de laboratoare si biblioteci. Asa cind erau mici. La liceu unul a vrut sa vada un spital si nu s-a speriat de ceea ce il aspteapta (mie imi era frica sa nu zica ca doctor e ceva teribil) si altul a vrut sa vada o societate de soft si lui i-a placut. 

Pentru fiica-mea la anul as vrea sa o trimit la un cabinet de arhitectura ca sa-si faca o idee. 

E greu pentru parinti cind copii cer lucruri care nu se fac in famile si trebuie sa-i ajuti sa gaseasca ceea ce vor. 

 

La noi s-a instalat toamna, mai ploua, insa avem o toamna insorita cu totul in total. 

La capitolul "volatile" stau ciudat : dracoveniile fac greva si de vreo 3 saptamini nu mai fac oua.  [:)] N-as putea spune de ce. Am avut un atac in curticica mica unde pusesem un cocosh mai obsedat sexul si l-am gasit (de fapt copiii l-au auzit ca eu dorm bustean) atacat de o jivina care l-a muscat de creasta. Asa ca l-am oblojit si iar sta intre gaini si le alearga.  [il]  Alaturi de frate-su care e cocoshul shef. 

 

Va las cafea si mai trec eu. 


Editat de Mik, 17 octombrie 2019 - 08:29 .


#516
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 09:28

Noi asteptam vacanta cu nerabdare.

 

Maya e extrem de obosita. Clasa a 5-a nu-i deloc usoara. A lucrat f bine, o sa aiba o medie de peste 18/20.

M-am saturat de teme :).

 

Din pacate vremea se anunta naspa saptamana viitoare cand stau si eu acasa cu ele :(.



#517
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.867 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 09:44

Buna dimineata,

 

[cit]

 

Da, Mik, asa e , e mai usor cand sunt parintii in domeniu. Ai mei oscileaza intre veterinar si dentist, ceea ce noi nu avem legatura.  [:D] Dar e bine sa faca practica, sa vada cu ce se mananca, poate nu le place si se razgandesc. 

 

Coca, felicitari fetei  [:I] , doua sapt de vacanta ? Prin ce Zone stati? 

 

In vacanta vreau sa mergem la un muzeu de arhitectura si mobila, piscina, biblioteca, cam astea. 

Si sa mai lucreze la proiectele pt scoala. 

 

 



#518
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 13:39

Judoka, la Lyon suntem.

Da, 2 saptamani de vacanta.

La fiecare cca 7 sapt de scoala sunt 2 la vacanta.



#519
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 17 octombrie 2019 - 19:49

MIK, 

mersi mult de mesaj  [flo2]

 

pentru ca ai mei amandoi vor sa lucreze ca mine , și asta de când erau mititei ( tatsu odată le- a zis: dar ca el nu?! Noi lucram in aceeași firma ) 

ii trimit sa vadă și altceva . 

Ba R vrea sa devină profesor, câteodată . Îl las sa zboare .

acu 2 ani au fost la ziua copiilor la noi la servici. A venit o tipa de la personal din Hamburg și toată ziua le- a prezentat diverse concepte, au intrat prin diverse ședințe . Au fost vreo 10 copii . 

 

 

Noi avem 1 sapt vacanța la 6/7 săptămâni 

 

maine juniorul are teza nr 1 la germana : raport . 



#520
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.867 mesaje

Postat 18 octombrie 2019 - 10:00

Buna dimineata, la cafeluta, Coca, [flo2] pe acolo nu am ajuns, cred ca cel mai aproape am trecut pe langa Grenoble, veneam din Provence , dar nu am vazut nimic, era noapte. Fetele tale sunt nascute in Franta , nu ? Fii mea era ieri suparata, profu de franceza e bolnav si lor le suplimenteaza la ore cu mate sau germana [biz]

In rest, se anunta in Week end ploios si rece, deci cred ca facem seara de film cu pizza si chipsi. un Film pe care il recomand.

 

https://m.youtube.co...h?v=UMlOgd_4lSk Fetele iar au disparut: Caro,

Aqai,Otilia. Devo, nu ne mai scrii cate ceva ? un Week end cat mai frumos. [flo2]


Editat de Judoka02, 18 octombrie 2019 - 17:49 .



Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -