Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

11 ani jumate, prima data in tabara/singur

tabara probleme autonomie incaltaminte sport

20 raspunsuri la acest subiect

#11
RUXMAX

RUXMAX

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 15 mai 2018 - 14:47

El are un picior f lat in fata ( are un degetel in plus, cel mic-polidactilie cu sindactilie la dreptul) si nu se poate incalta cu nici un model de la Decathlon... Incerc sa-i iau second hand, adica pantofi purtati de altii, oricat ar parea de ciudat doar asa ne-am descurcat in general iarna...


Editat de RUXMAX, 15 mai 2018 - 14:49 .


#12
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 15 mai 2018 - 15:25

Rux - te inteleg perfect. Dar stii ceva? Puiul tau va veni de acolo mai sigur pe el si cu multe amintiri frumoase. 

E foarte buna varsta. E inca la finalul copilariei - e inca pui si un pic de ratoi cu niste mici razvratiri. 

 

Iti doresc mult calm si lui o vacanta superba.  [flo2]



#13
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 15 mai 2018 - 15:45

Eu am trimis-o pe fi-mea anul trecut, la 6 ani, in prima ei tabara. Vara asta va merge in alte doua.

 

Cu adultii potriviti in jur, e cea mai buna lectie pt independenta si responsabilitate pe care o poate primi :)

 

Bafta !



#14
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 mai 2018 - 15:56

rux, o varianta de incaltari, dar numai pentru perioada calda/uscata ar fi acest model de la sckechers, sunt incredibili de usori, partea textila este foarte elastica si maleabila, ca si cum ar fi o soseta atasata de talpa.

 

http://www.ro.skeche...s-gostrike/char

 

exista posibilitatea si sa-i faci incaltaminte pe comanda, la centrele ortopedice.



#15
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 mai 2018 - 16:21

Exista firme de incaltaminte la comanda.

 

Exista firma Ortoprofil care are ghetute ortopedice pentru diverse probleme. Merita un telefon sa vezi daca pot face si pentru baietelul tau.

 

Exista ghete pentru barbati cu fermoar pe o parte si sireturi in fata.

 

La IDM  e unul care are un dispozitiv special ce largeste/lateste  incaltamintea.

 

Toate astea in Bucuresti. Ortoprofil are mai multe filiale.



#16
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 15 mai 2018 - 17:02

Sau incaltari Camper - sunt foarte late si comode. Sireturile sunt doar de forma (elastice)



#17
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 15 mai 2018 - 18:04

Ortoprofil mai putin, nu sunt axati pe asta, ci pe alte dispozitive, Ortopedica mai mult, cu preturi... nu pentru orice buzunar (400+ lei o pereche de ghetute pentru un baietel de 5 ani - marimea 28).



#18
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 mai 2018 - 18:49

Ortoprofil mai putin, nu sunt axati pe asta, ci pe alte dispozitive, Ortopedica mai mult, cu preturi... nu pentru orice buzunar (400+ lei o pereche de ghetute pentru un baietel de 5 ani - marimea 28).

Ba da. Am lucrat cu ei de cand avea fii-mea 3 ani.



#19
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 16 mai 2018 - 09:28

Eu am descoperit recent la Deichmann incaltamintea Confort.Cautam ceva foarte comod pentru mama mea si asa am dat peste ei. I-am luat si fetei pentru scoala, si mi-a spus ca sunt cei mai buni pantofi pe care i-a avut . Nu stiu daca au si pentru barbati . 

 

Nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme, sunt destul de mari. A mea a plecat cate doua nopti incepand de la 8 ani cu Brownies, iar anul trecut a fost o saptamana cu scoala in Snowdonia. Nu au avut la ei telefon, scoala ne contacta daca era nevoie , primeam updates pe saitul scolii. Au fost si copii care s-au intors dupa o zi , au mers parintii si i-au recuperat pentru ca nu au mai vrut sa ramana.

Eu as recomanda sa l inveti sa fie tot timpul cu grupul sau cu prietenii si sa nu ramana in camera decat daca ramane si un instructor , niciodata singur sau doar cu un alt copil. 

Cei din tabara trebuie sa organizeze programul astfel incat sa nu ii oboseasca prea tare , in fond nu merg la cursuri de supravietuire ci sa se relaxeze.



#20
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 21 mai 2018 - 10:03

Va fi bineeee....si al meu pleaca pt prima data in tabara, 8 ani si 9 luni acum. M-am lamurit, ei sunt neputinciosi cand au cu cine, cand nu....sa vezi ce bine se descurcaaa, incredibil. Cu legatul sireturilor....cateva luni m-am strofocat eu sa ii arat, avea vreo 6 ani ceva, raspunsul..."nu potttt"...e, la un antrenament, unde are pantofi speciali cu siret iar eu a trebuit sa il las si sa plec, i-am spus sa roage antrenorul sa il lege...cand l-am preluat, l-am intrebat daca s-a descurcat cu sireturile si a raspuns foarte mandru ca da, singur....am facut ochii cat cepele si m-am uitat la antrenor..."Da, singur...si stie cum"...deci, pot...dar de ce sa se chinuie??? de atunci am scapat cu sireturile... La incaltaminte, gasesti la unele marci, si varianta pt picior lat. Singura mea temere sa zic, este ca va veni cu hainele curate inapoi...eu totusi am asa o speranta ca nu, ca si acasa se schimba...e, raie sa nu faca...in rest....si raie daca face, aia e!





Etichetat si cu tabara, probleme, autonomie, incaltaminte sport

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -