Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

il mut, nu-l mut?


38 raspunsuri la acest subiect

#11
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 25 aprilie 2018 - 19:26

pepco, la noua scoala, care are si liceu, nu se da examen de intrare in clasa a 5-a ?

 

ba da, daca vii de la alta scoala.



#12
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 25 aprilie 2018 - 19:28

alt aspect : te-ai interesat cum este programul in clasele 5-8 la noua scoala ? elevii invata dimineata sau dupa-masa ? conteaza enorm, ideal ar fi sa invete dimineata.

 

5 dimineata, 6-7-8 dupa-amiaza.



#13
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 26 aprilie 2018 - 09:15

Orice ti-am scrie noi aici, tu vei lua ce decizie consideri tu....eu mi-as consulta copilul si dorinta lui ar prima in luarea deciziei. As lua in calcul si...schimbare colectiv, invatator presupune perioada de acomodare, destul de dificil zic eu avand in vedere ca se suprapune si cu perioada de reacomodare dupa vacanta. Aceeasi problema va fi si anul urmator de la cl a 4 a spre a 5 a...destul de mult. Daca dorinta copilului ar fi sa il mut, il mut...insa ii prezint toate aspectele. 

Eu i-am acordat incredere copilului in clasa 1 a cand m-am vazut pusa in fata faptului ca nu avea cine sa il duca la scoala...ceas cu gps la mana, cu program de spionaj...cateva zile l-am urmarit si-am constatat ca e mult mai atent si responsabil in lipsa mea, l-am instruit si "zboara puiule"...insa eu nu sunt o "mama closca".



#14
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 26 aprilie 2018 - 09:47

eu nu stiu daca sunt o mama closca sau nu, dar pana la scoala de cartier, asa aproape cum e, avem de traversat o strada intens circulata la orele diminetii, si de masini, si de autobuze. trecerea nu este semaforizata si nu o data au avut loc accidente, de la usoare la grave (sange pe asfalt). este ceva obisnuit sa auzi scrasnet de frane cand traverseaza copiii.

 

am gasit o posibila sursa de referinte.



#15
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 26 aprilie 2018 - 10:24

pepco, ar trebui sa transmiti catre primarie si serviciul circulatie al politiei, o solicitare sau petitie, prin care sa ceri fie montarea de relantisoare, fie montarea unui semafor, fie alocarea unui agent de circulatie la "orele de varf", care sa supravegheze si sa dirijeze traficul, astfel incat copiii sa poata traversa in siguranta.

nu o faci neaparat pentru binele lui alex, ci pentru binele tuturor celor care locuiesc in zona si traverseaza pe la acea trecere de pietoni.

s-ar putea chiar sa ai surpriza sa ti se raspunda la solicitare, poate chiar sa se faca ceva pentru siguranta pietonilor.

eu asa am procedat pentru remedierea unor probleme legate tot de siguranta pietonilor, la o trecere din cartierul meu. am avut placuta surpriza sa constat ca aspectele semnalate au fost remediate la scurt timp dupa transmiterea solicitarii.


Editat de CorinaDani, 26 aprilie 2018 - 10:28 .


#16
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 26 aprilie 2018 - 18:15

semafoarele sunt la 50 m distanta, ca acolo e o intersectie +.

 

cand scapa puhoiul de masini din intersectie, nu toti mai au chef de se oprit iar dupa 50 m. as putea trece pe acolo, dar asta inseamna sa ma indepartez de scoala. uneori, fiecare metru in minus de parcurs conteaza.


Editat de Pepco, 26 aprilie 2018 - 18:20 .


#17
EliaElia

EliaElia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 26 aprilie 2018 - 21:05

Asta cu excesul de matematica e boala grea si raspandita in toata tara. Ai grija sa nu pici din lac in put.

Ai nostri nici macar notele muzicale nu le stiu ca lumea, mai putin de 10 ore tot anul.

Eu zic sa nu-l muti daca baiatul e integrat in colectiv si n-ai avut conflicte majore cu invatatoarea. Nu exista invatatoare perfecta, sigur are si cea noua problemele ei. Plus ca toti copiii din clasa sunt invatati cu stilul ei de lucru, ii va lua ceva timp sa se adapteze si din punctul asta de vedere.



#18
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 26 aprilie 2018 - 22:07

daca voi mai putin de 10 ore tot anul... noi nici una pana acum, asa spune Alex.

 

ce sa zic, ca saptamana asta au facut 2 h matematica/zi, indiferent de orar? de ce naiba e nevoie de atata matematica? m-a scos din sarite o alta mama, are copilul in sistem privat si-mi spunea ca nu e nimic anormal in atata matematica, e perfect daca invatatoarea are cerinte asa ridicate, cum sa nu reziste copilul, nu exista asa ceva, l-am rasfatat, cum, ii permit sa se odihneasca dupa-amiaza??? si temele??? simteam cum mi se aduna tensiunea in cap.


Editat de Pepco, 26 aprilie 2018 - 22:10 .


#19
EliaElia

EliaElia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 27 aprilie 2018 - 09:31

Probabil ca orele de joc si miscare, avap si civica sunt excluse. La noi avap a mai facut cateodata pe sem 1, probabil ii e frica sa nu vina vreo inspectie si aiba cateva planse. Dar astea care "nu se vad" - muzica, joc si miscare, de multe ori si civica se stie din start ca nu se fac.

Cam asa sunt toate la noi in scoala. De una singura am auzit ca e pasionata de romana. Au in fiecare zi de facut cate o compunere de  minim 1 pagina si le-a predat gramatica "pe stil vechi"  - adica au facut si subiect si predicat(nominal si verbal) si atribut si complement. Astea s-au scos acum de la 1-4, se cheama parti principale si parti secundare. In fiecare zi au de analizat cate un text de 1 pagina scris la 2 randuri, e adevarat, sa aiba loc sa faca analiza completa pentru fiecare cuvant. Fiecare cu scrinteala ei.

De-asta zic, verifica bine unde ajungi , sa fii sigura ca merita stresul mutarii.



#20
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 27 aprilie 2018 - 09:51

Pentru 50 de m merg la semafor ! 

 

Partea practica a sistemului cu matematica in plus e ca va fi usoara intrarea voastra in clasa a 5-a :-) Nu veti avea niciun soc major.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -