Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

il mut, nu-l mut?


38 raspunsuri la acest subiect

#21
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 27 aprilie 2018 - 10:13

Pepco,

ce clasa e baiatul tau ? Ai mei au 1-2 ore de mate, de patru ori pe saptamana, teme (cl 2) are cam o pagina cu exercitii in fiecare zi. pe week end nu li se dau teme, dacat daca mai au ceva restante de terminat.

 

Unde traversezi este trecere pietoni ? 50 m e f putin .Si ideea Corinei este buna. In strainatate, la unele scoli, am vazut voluntari care stau la zebra in orele de intrare/iesire a elevilor.



#22
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 27 aprilie 2018 - 10:15

EliaElia, exact.

 

szivarvany, ce vrei sa spui? de atatea ori a venit Alex acasa cu pagini peste pagini scrise, teorie si practica, si-mi spunea ca nu a inteles/retinut nimic. nu gasesc suficient timp pentru a relua, reformula, explica iar si iar. matematica asta turnata in cap cu palnia mai mult mi-l oboseste, decat sa mi-l ajute sa inteleaga si sa se descurce singur cu exercitiile si problemele de nivel mai complex. daca materiile celelalte sunt asa, apa de ploaie, ce mai cauta in programa? un copil n-are deloc nevoie de cunostinte sociale, despre lumea din jur, despre natura, doar de matematica si romana? chiar ma gandesc sa cumpar manualele din care lucreaza si sa fac in vacanta de vara ce nu s-a mai lucrat in clasa.



#23
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 27 aprilie 2018 - 10:18

e clasa a III-a. orarul nu mai conteaza. 50 m x 2, inconjurat scoala, cam asa vine.



#24
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 27 aprilie 2018 - 10:26

 orarul nu mai conteaza. 

 

???

materiile principale la scoala primara sunt limba materna si matematica.

 

Celorlalti copii li se pare mult ? Fac fata ? Parintii din clasa ce parere au ?



#25
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.250 mesaje

Postat 27 aprilie 2018 - 10:46

In clasele 5-8 am avut diriginta o profesoara de engleza care facea cu noi engleza de cite ori avea ocazia, nu faceam niciodata dirigintie, PTAP, informare politica, faceam engleza tot timpul. Am urit-o atunci dar ce bine mi-au prins orele astea mai tirziu! Asa nu am avut nevoie de ore suplimentare de engleza in particular.



#26
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 27 aprilie 2018 - 11:08

e clasa a III-a. orarul nu mai conteaza. 50 m x 2, inconjurat scoala, cam asa vine.

100 m e nimic pentru a ajunge in siguranta. Eu merg oricat sa ajung la trecere semaforizata.

Eu cred ca fiind clasa a 3-a e frustrant totul, dar, nu ca o incurajare, nu ai idee cum va fi pe a 5-a. Incurajare era partea cu calirea din timp.

Imi pare rau, nu toti copiii sunt la fel, nici parintii, nici dascalii.



#27
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 27 aprilie 2018 - 11:20

La ritmul/felul de predare de care povesteste Pepco, bag mana in foc ca jumatate din elevi ramane pe dinafara. Iar din ceilalti 50% - cei mai multi tin pasul datorita stradaniei parintilor.

 

Io nu l-as muta daca nu e vorba de bataie sau chestii cretine rau.

Rezonez cu faza in care zici ca iti este rau de nu te poti aduna. Si mie mi se intampla de astea. In acele momente nu ma pot concentra nici macar sa fiu prezenta pentru plecarea din casa daramite sa ma mai gandesc si cum merge el la scoala. Asa, aproape, merge singur fara ajutorul altora.

 

Clasa a III/IV-a ... devine tot mai independent. S-ar putea sa se ceara el lasat singur. Da' macar sa fie in siguranta si fiind toata lumea in confort psihic. (adica si tu)



#28
EliaElia

EliaElia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 27 aprilie 2018 - 12:10

Pepco, manualele sunt online, manuale.edu.ro, n-ai de ce sa cumperi. Poate sa le vada direct pe tableta daca tii neaparat. Au si filmulete/cantecele in varianta electronica.

 

 

PTAP, informare politica, faceam engleza tot timpul.

Noi faceam sport la dirigentie, ca asta era materia dirigintei. Specializarea handbal, mai precis. In liceu faceam fizica.  Clasic romanesc, ca toti din cate stiu eu faceau asa.  Noroc ca nu mai exista informare politica etc.

Am mai prins o chestie in gimnaziu care se chema "optionale",  clasele cu pile aveau info, noi faceam fizica. Doar ca la info ar fi trebuit sa predea profesorul de mate, care surpriza... facea mate.

Eu recunosc ca mi-a folosit atata fizica , 5 ore pe saptamana tot gimnaziul (6-8), 5 ore in liceu. Am dat fizica si la BAC si la facultate. Si sunt relaxata in ceea ce priveste posibilitatea de a ajuta copchilu' in caz ca va avea nevoie.



#29
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.250 mesaje

Postat 27 aprilie 2018 - 12:21

Pepco, manualele sunt online, manuale.edu.ro, n-ai de ce sa cumperi. Poate sa le vada direct pe tableta daca tii neaparat. Au si filmulete/cantecele in varianta electronica.

 

 

Noi faceam sport la dirigentie, ca asta era materia dirigintei. Specializarea handbal, mai precis. In liceu faceam fizica.  Clasic romanesc, ca toti din cate stiu eu faceau asa.  Noroc ca nu mai exista informare politica etc.

Am mai prins o chestie in gimnaziu care se chema "optionale",  clasele cu pile aveau info, noi faceam fizica. Doar ca la info ar fi trebuit sa predea profesorul de mate, care surpriza... facea mate.

Eu recunosc ca mi-a folosit atata fizica , 5 ore pe saptamana tot gimnaziul (6-8), 5 ore in liceu. Am dat fizica si la BAC si la facultate. Si sunt relaxata in ceea ce priveste posibilitatea de a ajuta copchilu' in caz ca va avea nevoie.

haha! Eu am avut la un moment dar un diriginte profesor de romana, dar era un politruc ordinar si faceam si in orele de romana informare politica, eram la curent cu toate cuvintarile lui Ceausescu pe care le analizam cu minutiozitate! [batcap] As fi preferat de 1000 de ori sa facem romana si nu informare politica.



#30
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 27 aprilie 2018 - 15:06

Nu, materie turnata de-a valma peste ei, fara sa li se explice asa cum trebuie (astfel incat sa inteleaga logic) nu e ok... mai ales la matematica. Si nici nu-i pregateste mai bine pt ceea ce va urma la gimnaziu. Ba dimpotriva. Din experienta noastra de pana acum (final de clasa a V-a), ceea ce ajuta la gimnaziu (cand creste gradul de abstractizare) sunt 2 lucruri: sa fi inteles logic notiunile de baza (metoda balantei, ce inseamna parte din intreg - ie. fractie, ce pot schimba intr-o operatie matematica astfel incat, de exemplu sa ajunga mai usor la rezutat - ie. aplicatii ale proprietatilor adunarii/ inmultirii), respectiv sa aiba mare usurinta la calcule (cu un plus de beneficiu daca reuseste sa le faca mental)

 

In plus, planul cadru in vigoare prevede 4 ore de matematica pe saptamana la ciclu primar. Nu e legal sa faca matematica in locul celorlalte ore. Daca organizarea in scoala ar permite sa se faca ore suplimentare pt consolidare si parintii ar considera oportun, nu ar fi o problema. Parerea mea este insa ca mai mult de 5-6 ore de matematica pe saptamana la 9-10 ani e mult, mai ales ca la noi se preda algoritmic si se exerseaza repetitiv, fara prea multe activitati care sa le arate aplicabilitatea practica a notiunilor invatate




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -