Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Noiembrie 2018 (Brumarei de Noiembrie)

noiembrie 2018 sarcina gravida

107 raspunsuri la acest subiect

#41
MaraM23

MaraM23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 17 aprilie 2018 - 13:45

Buna, fetelor!

Am lipsit motivat, am fost internati in spital.

Sambata m-am pomenit cu sangerare, mi-am sunat dr si m-am dus in Urgenta.

Eu oricum iau tratament forte de sustinere.

Acum suntem bine, puiul creste si am revenit acasa.

Se pare ca sangerarea a fost de la o desprindere de saculet.

 

Sper sa fim ok in continuare!

 

Andreea si eu am DPN pe 26 nov. Ai 8 saptamani, nu?!

Sfatul meu este sa mergi cat de repede la medic sa vada de unde vine sangerarea( chiar dc e maro, asta inseamna ca e sange mai vechi sau curge fff putin si se oxideaza pana la iesire)

 

Eu am avut scurgeri maronii si sangerari la ambele sarcini. Cu tratament am reusit sa duc la termen primul copil si sper din suflet ca si sarcina asta sa aiba un final fericit.

 

Mergi la medic!!!



#42
PretuiesteviataMaria

PretuiesteviataMaria
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 17 aprilie 2018 - 19:14

Salutare! Sunt Maria,si sint si eu in așteptarea unui puiuț. Astăzi am hotărît sa ma înregistrez si eu alaturi de viitoarele mamici din noiembrie. Medicul spune ca mîine facem 10 sapt. Din săptămîna a 6 a fost grea situația la capitolul greață,dureri de cap,ameteli, periodic febra usoara si un pic mai tîrziu a aparut si voma. Care aparea tot mai des ,scăzînd in greutate cite puțin . În ultima perioada credeam ca deja rămîne in urma vomitind tot mai rar,dar ieri nu stiu ce se întîmplase ca de dimineață imi venise pofta de mar verde,si mîncasem jumatate.Nu după mult timp nu reușeam sa fug la baie.Mai tîrziu mi-am gătit un terci si iarăsi acelasi rezultat.Deci pînă seara tîrziu, absolut tot ce mincam duceam la baie :( .Eram lipsita de puteri si tremuram toată si toata ziua in pat.Nici de la începutul sarcinii nu am avut asa ceva,si astazi de abea am mîncat 2 covrigei uscați cu cîteva bobițe de poama ca imi era poftă si acu seara niste bucățele de cartof copt.

Azi am fugit la baie dis de dimineața si atît ,dar ma simt slăbită, si cum ma ridic din pat mai mult de 10 min imi sta iarăsi rău, amețeală si greață puternică. Ma tot întreb ce se întîmplă,si daca bebe e bine.. ce s-a întîmplat de o zi întreagă nu am reusit sa mănînc nimic cu succes.Si ma întreb daca bebe nu a avut de suferit cumva... Mîine mergem la medic,enorm de mult sper sa fie bine bebe . La voi cum ? Aveti parte si voi de asemenea "zile vesele ?"  Cum va descurcati ?



#43
MaraM23

MaraM23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 19 aprilie 2018 - 10:53

Cam multa tacere aici...

 

Speram sa gasesc mamici mai entuziasmate si mai dornice de comunicare. 



#44
gabrielarusz

gabrielarusz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 19 aprilie 2018 - 19:07

Buna dragele mele... Suntem Gabriela si un bebe de 8 săptămâni si 4 zile care azi avea crl 20mm si 189 ritm cardiac. Abia ce am descoperit acest topic si promit sa intru cat de des pot sa va scriu... Dupa cm as avea termen in 19 noiembrie dar dupa masuratori bebe e mai mic cu 1 săptămâna. Am 34 de ani e primul copil și suntem extrem de fericiți...am  facut torchul e ok  Doar ca nu am avut rubeola si va trebui sa am grija. Peste 3 saptamani facem dublu test. Speram sa fie bine  Va pupam si va îmbrățișam....aaa..am uitat sa spun ca nu am grețuri sunt o norocoasa... 



#45
gabrielarusz

gabrielarusz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 20 aprilie 2018 - 08:43

Probleme... Sunt constipata si ma chinuie ingrozitor...chiar am mici hemoroizi destul de durerosi... Am aplicat local crema Propoderm  sper sa fiu mai bine maine... Mi-am luat si prune deshidratate sper sa ma ajute. Voi cum va descurcați cu asta? Va pupam Gabriela si bebe... 



#46
adrianaBuc

adrianaBuc

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.292 mesaje

Postat 20 aprilie 2018 - 13:00

Buna

 

Marti am verificat una bucata outz, crescut in parametrii, cu activitate cardiaca (164 batai/min). Totul merge bine. Am hotarat sa fac panorama, asa ca m-am programat peste 2 saptamani la genetician. Maine fac si eu torch-ul si analizele de urina. Sunt un pic ingrijorata pentru ca am frisoane in permanenta, iar acum 2 saptamani am avut o infectie cu streptococ in care nu am facut gram de febra (asta inseamna ca am sistemul imunitar cam praf). Urmatoarea eco la 12 saptamani, desi as mai face una inainte sa dau o gramada de bani pe testul genetic.

 

De raul de sarcina nu ma pot plange prea tare, desi e acolo si ma seaca mai tot timpul, dar, comparativ cu sarcinile anterioare, e parfum. Astept sa scap de ele cat mai curand, sa redevin si eu om.

 

Mara, ma bucur ca esti mai bine. Ai grija de bebic.

 

Maria, ar trebui sa faci o vizita la spital pentru niste vitamine intravenoase. Starile tale de rau iti pot face rau si tie si lu' bebe. Eu te inteleg perfect, stiu ce inseamna raul cel mai rau de sarcina - am fost si eu ca tine in cam toate sarcinile anterioare (mai putin voma).

 

Gabriela, felicitari pentru samburel. Sunt curioasa de o treaba si tare as vrea sa stiu, daca o sa ai fetita. :)  - bine, mai e pana afli. Asa am avut si eu bataile inimii la ambele fete.

 

Fetele mai de la inceput? Nu mai zice nimeni nimic? deja va apropiati de finele trimestrului 1. :)


Editat de adrianaBuc, 20 aprilie 2018 - 13:02 .


#47
gabrielarusz

gabrielarusz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 20 aprilie 2018 - 13:13

Adriana draga, multumim de felicitari si voua va dorim multa sanatate si sa fiti bine...abia astept si eu sa aflu ce este...medicul a zis ca s-ar putea sa se vada peste 3 saptamani cand facem dublu test! Eram un pic ingorjorata de batai ca sunt cam mari dar a zis ca nu sunt peste limita si inseamna ca sarcina evolueaza...Crestem :-) O zi minunata!



#48
PretuiesteviataMaria

PretuiesteviataMaria
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 21 aprilie 2018 - 10:40

Salutare !! În mesajul anterior gresisem termenul actual, deci am avut vizită la medic joi si astazi avem 11 sapt si o zi ^_^ Medicul mi-a spus ca suntem bine. Tot ce s a întîmplat e ceva normal, a spus ca bebe e bine, motive de ingrijorare nu sint .Si ma bucur ca mi-am revenit si eu, ma simt deja mult mai bine . Adriana iti multumesc pentru receptivitate ♡ Sarcina usoara si frumoasa tuturor !♡ Pe curînd  :-*



#49
addalicious

addalicious
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 21 aprilie 2018 - 11:21

Buna, viitoare mamici ! Sunt Adda si am 25 de ani, sunt la prima sarcina, am 10 saptamani si am dpn 17 noiembrie. Marti ma duc iar la consult si abia astept sa vad bebelul cum s-a mai dezvoltat. De la 5 sapt vomit in fiecare dimineata si uneori seara daca nu ii place bebelului ce mananc, e foarte fitos.De o saptamana am inceput sa ma simt mai binisor, desi hormonii nu imi dau pace, plang din orice...sunt si nervoasa, nu ma mai recunosc. Va pupacesc


#50
adrianaBuc

adrianaBuc

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.292 mesaje

Postat 22 aprilie 2018 - 14:53

hello

Deci eu am burtika cea mai mica (bine, am DNP pe 29-30 noiembrie). Va invidiez pe cele care aveti deja 10-11 saptamani. Starea asta de rau permanent ma termina, desi am fost mai rau in alte sarcini! Am asa o ceata pe creier, si ma doare capul in permanenta, apa nu pot sa beau, stomacul imi e in gat mai tot timpul. Cum greu am concentrez la ce am de munca. As zace si as zace si as zace....


Editat de adrianaBuc, 22 aprilie 2018 - 14:54 .




Etichetat si cu noiembrie 2018, sarcina, gravida

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -