Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Iulie 2018 (Trandafirasi de Iulie 2018)

sarcina iulie 2018 gravida

110 raspunsuri la acest subiect

#11
Betsie

Betsie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 20 noiembrie 2017 - 13:07

Eu am tras un pic de sperietura: luni se vedea doar sacul yolk, ceea ce dupa calculele mele nu era bine pt 5s6z. Am fost la alta eco vineri, cand s-a vazut embrion si batai slabe de inima. Se pare ca era mai mic bebe cu vreo 4 zile, abia atunci avea 5s6z. Avem re-evaluare vinerea asta...sper ca a prins putere...inca nu pot sta linistita....

Mult curaj draga MissAI, e inca micut bebe ca sa poata fi vazut f bine. Ai fost norocoasa ca ai auzit inimioara. O prietena avea 6 sapt si 3 zile si nu i-a auzit inca inimioara.. a chemat-o pe 4 decembrie pt ca a zisca e prea devreme. Ma rog sa fie bine si sa te linistesti! Te inteleg f bine pentru ca si eu stau cu emotii avand in vedere antecedentele. Dar sa ne gandim ca ne vom vedea bebelusii sanatosi in iulie, cu ajutorul lui Dumnezeu!



#12
MissAl

MissAl
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 22 noiembrie 2017 - 09:48

Pfff...Din punctul meu de vedere (nu am avut greturi deloc nici la prima sarcina) cea mai grea perioada din punct de vedere emotional mi se pare trimestrul 1, iar din punct de vedere fizic ultima luna si ceva pana la nastere...



#13
MissAl

MissAl
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 22 noiembrie 2017 - 09:51

Avand in vedere ca a 2a sarcina m-a prins cu multe kg in plus la purtator, la aprox 7 saptamani deja nu mai suport betelia blugilor care ma strange. Simt efectiv ca imi apasa pe uter. La prima sarcina am simtit asa cu vreo 6-7 saptamani mai tarziu...abia astept sa trec de morfo de trimestrul 1 ca sa pot purta blugi de graviduta (pana atunci nu o sa anunt la job)



#14
Betsie

Betsie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 22 noiembrie 2017 - 13:39

Eu am varsat de doua ori pana acum, uneori ma ia greata si alte ori nu. Parca imi da batai de cap...stau cu grija daca nu simt greturi... am facut si dozari Beta Hcg pt linistea mea...care nu chiar m-au linistit.... cresc valorile dar nu se dubleaza la 48 h. Eu la serviciu am anuntat deja, de data aceasta, pt ca mi-a fost f rau saptamana trecuta, dureri mari de spate si burta, iar doctorita mi-a dat medical. Ma bucur ca mai putem schimba pareri si stari pe aici. Eu am abia 5 sapt si 4 zile. Abia astept ecografia de saptamana viitoare!



#15
NextGen

NextGen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 22 noiembrie 2017 - 21:30

☺Buna tuturor, astept si eu un bebe in iulie, am aproximativ 7 saptamani, mai am o fetita de 1 an.

La prima sarcina am avut niste greturi înfiorătoare, momentan la actuala pare ceva mai bine.

Am fost la eco, totul bine, se vedea si inimioara 

Sarcina usoara tuturor!



#16
NextGen

NextGen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 22 noiembrie 2017 - 21:38

Avand in vedere ca a 2a sarcina m-a prins cu multe kg in plus la purtator, la aprox 7 saptamani deja nu mai suport betelia blugilor care ma strange. Simt efectiv ca imi apasa pe uter. La prima sarcina am simtit asa cu vreo 6-7 saptamani mai tarziu...abia astept sa trec de morfo de trimestrul 1 ca sa pot purta blugi de graviduta (pana atunci nu o sa anunt la job)

 

Poti lasa nasturii desfăcuti si ii prinzi cu un elastic de bani de gaica eventual si porți bluze sau tricouri lungi 



#17
miaw

miaw

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 22 noiembrie 2017 - 23:34

eu nu pot zice ca aveam kg in plus acum cand am ramas gravida dar din prima sapt nu am mai putut purta panatalonii mei, nu mai suportam sa ma atinga nimic in zona utetului. Am trecut direct la colanti. La prima sarcina am avut o burta imensa, nu m-am ingrasat decat vreo 12 kg dar si copilul a fost f mare. Cred ca se va repeta istoria pt ca deja am burta de gravida evidenta. 

Betsie, ce valori ai avut la beta? ai vb cu medicul despre asta, poate trebuie facut ceva.



#18
MissAl

MissAl
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 23 noiembrie 2017 - 11:10

Betsie, eu stiu ca dupa o perioada deja nu se mai dubleaza la 48h si la 72 sau chiar 96h! M-am documentat mult despre asta la prima sarcina!

Bun venit noilor mamici pe forum!



#19
Betsie

Betsie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 23 noiembrie 2017 - 12:48

eu nu pot zice ca aveam kg in plus acum cand am ramas gravida dar din prima sapt nu am mai putut purta panatalonii mei, nu mai suportam sa ma atinga nimic in zona utetului. Am trecut direct la colanti. La prima sarcina am avut o burta imensa, nu m-am ingrasat decat vreo 12 kg dar si copilul a fost f mare. Cred ca se va repeta istoria pt ca deja am burta de gravida evidenta. 

Betsie, ce valori ai avut la beta? ai vb cu medicul despre asta, poate trebuie facut ceva.

Valorile au fost urmatoarele:

13.11.2017 - 339.21 (4 sapt 2 zile)

16.11.2017 - 1118.18 (4sapt 5 zile)

18.11.2017 - 1992.76( 5 sapt)

21.11.2017 4733.45 (5sapt 3 zile)

 

Inca nu am vorbit cu dna doctor. Cumva mi se par ok, cumva stau cu emotii. Am citit ca la extrauterina creste mai greu. Mai am acum o durere de spate si burta care parca imi coboara usor in picior. As vrea sa astept pana moercuri sa vad cum e pozitionata sarcina si daca ii vede inimioara, desi voi avea 6 sapt si 4 zile doar.


Editat de Betsie, 23 noiembrie 2017 - 18:46 .


#20
NextGen

NextGen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 24 noiembrie 2017 - 16:19

Vești fetelor? Voi cand aveti următorul control?





Etichetat si cu sarcina, iulie 2018, gravida

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -