Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scandal la Hollywood

scandal abuz hollywood

581 raspunsuri la acest subiect

#51
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 13 octombrie 2017 - 14:43

Eu nu as face comparatia intre aceste femei si copii abuzati de preoti. E vorba despre femei si nu despre niste minori.

Oricare din aceste femei abuzate (celebre!)  - daca ar fi facut scandal in media - iesea mai devreme la iveala mizeria cu care se indeletnicea acest om. 

G. Paltrow - face parte dntr-o familie foarte respectata la Hollywood - nu cred ca ei nu i s-ar fi dat atentie si cred daca vorbea despre ce stie sau ce i s-a intamplat. 

Nu pot sa nu gasesc o vina in tacere - in a face un compromis sexual si sansa de a lua un rol. Pentru ca aici este o alta parte a problemei. 

Multe din aceste femei cereau ceva la schimb. Nu e vorba despre un copil minor, in rol de camerista care intra la Winstein in camera si este abuzat - ci de unele femei care intrau in camera lui cu un fel de trade-deal. Si asteptau un rol intr-un film produs de Miramax. 

Ca nu veneau ca sa ii tina de urat sau cu pastilele de tensiune.

 

Eu cred exisa multi Weinstein in aceasta lume si conceptul nu e unic. DIn pacate.

 

Ce nu intelegi este ca sistemul...SISTEMUL nu permite ca majoritatea plingerilor sa iasa la iveala. Se tin unii pe altii in brate. Cum a putut un Harvey Weinstein sa aiba tupeul si indrazneala sa se arunce la cineva ca Paltrow (care se stie ca avea parinti ilustrii si cunoscuti in Hollywood - nu avea nevoie de Weinstein)?

 

Exact asta iti scapa...faptul ca SISTEMUL permite acoperirea si cocolosirea acestor predators si care MIZEAZA exact pe rationamentul tau: ori si-a dorit-o, ori si-a meritat-o, ori a mintit, ori a profitat...si uite asa acest comportament ABUZIV este perpetuat nu prin tacerea victimelor ci prin sugrumarea/suprimarea  vocilor victimelor.


Editat de antmil, 13 octombrie 2017 - 15:06 .


#52
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 13 octombrie 2017 - 14:44

Guess what, nu s-a ajuns nicaieri, politia a investigat, a adunat probe, Procuratura a decis sa nu faca nimic.

 

Escaladare sau cum se spune.



#53
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 13 octombrie 2017 - 14:47

...dar normal ar fi ca o persoana abuzata sa poata depune plangere penala oricand, respectiv in ziua agresiunii, peste un an, peste 20.

 

Plangere penala se poate depune in termen de 3 luni de la data agresiunii. Exista termene de prescriptie a faptelor.



#54
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 13 octombrie 2017 - 14:51

Pepco, cred că faci confuzie între viol și hărțuire sexuală.

 

Nu despre viol discutam aici? Hartuirea sexuala e mai greu de dovedit.



#55
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 13 octombrie 2017 - 14:52

Da, este un sistem de 'acoperire' care lucreaza in favoarea banilor. Pana si celebrul NYT a avut povestea abuzului despre acest tip de vreo 10 ani insa a decis sa nu spuna nimic.

 

Acum insa, cu Social Media - cred ca aceste intamplari pot mult mai usor sa ajunga in spatiul public si ar trebui sa fie mai simplu sa faci scandalul sa izbucneasca. 



#56
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 13 octombrie 2017 - 14:55

culmea rasului mi se pare faptul ca dl Weinstein a mers direct la o clinica de tratare a problemei de sex addiction - de parca merge la clinica, il trateaza si e om nou nout.

 

E ca si cum ar fi avut un abces dentar, isi trateaza dintii si e gata, fain sanatos. Din nou ipocrizie. 



#57
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 13 octombrie 2017 - 15:00

Da, este un sistem de 'acoperire' care lucreaza in favoarea banilor. Pana si celebrul NYT a avut povestea abuzului despre acest tip de vreo 10 ani insa a decis sa nu spuna nimic.

 

Acum insa, cu Social Media - cred ca aceste intamplari pot mult mai usor sa ajunga in spatiul public si ar trebui sa fie mai simplu sa faci scandalul sa izbucneasca. 

 

Pina in 1975 termenul de "sexual harassment" nici nu exista. Practica era pur si simplu uzuala...era obisnuinta, era riscul care ti-l asumai ca femeie pentru ca doreai sa conduci, sa muncesti, sa avansezi.



#58
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 13 octombrie 2017 - 15:32

Nu despre viol discutam aici? Hartuirea sexuala e mai greu de dovedit.

 

Nu, de Hărțuire in principal. Cele mai multe s-au plins ca au fost invitate in camera lui de hotel cind aveau 17 ani, însă nu spun ca ai fost forțate sa și între in camera.

 

Eu înțeleg ca.poate nu au putut raporta la acea vreme, dar cine le-a obligat sa i se spânzure de Gîț la petreceri? Mi-a plăcut Angelina , femeie cu șira spinării! A refuzat total sa aibă de a face cu el. O poza nu am găsit cu ea lățită toată pe el! Deci se poate sa ai cariera și fără sa accepți avansuri sexuale!



#59
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 13 octombrie 2017 - 15:34

Bill Cosby - Faimos si bogat - si-a drogat victimele

Bill O'Reilly - faimos si bogat

Bill Clinton - nu necesita introducere

Roger Ailes - faimos si bogat

Clarence Thomas - Judecator la Curtea Suprema

Elliot Spitzer - Procuror General in NY State

Bob Packwood - senator

David Letterman - comedian - faimos si bogat

Mario Batali - faimos si bogat

 

lista asta e luuuuungaaaa...

 

70% din cazurile de sexual harassment nu sint raportate fix pentru ca reactia este exact de a stigmatize victima. Asa sintem conditionate sa reactionam si pina cind nu ni se va mai pare "normal" sa ne asteptam la acest comportament de la cei la putere si pina cind nu ne mai amagaim cu iluzia ca este suficient sa raportezi, sa pleci, sa ii dai cu sticla in cap, acest comportament va continua linistit.

 

 

O multime de alte actrite au semnalat acest comportament de-a lungul anilor nu doar de la Weinstein si nu s-au ales decit cu critici si cu tras pe linie moarta...dar este amuzant si crapam de ris cind mai iese cite-o stire suculenta.

 

Thandie Newton a povestit cum un regizor a vrut sa ii filmeze sub fusta.

Charlize Theron a povestit cum la 18 ani si-a gasit regizorul in pijamale...18 ani!!!! Cit de fragila si ne-experimentata esti la 18 ani?

Jane Fonda a fost data afara pentru ca a refuzat avansuri.

Susan Sarandon a povestit acelasi lucru.

Hellen Mirren a facut declaratii ca I s-au facut avansuri neplacute.

 

Dar e normal sa re-victimizam aceste femei decit sa ne uitam de unde provine acest comportament si ce ne face sa toleram ca "asa stau lucrurile"???



#60
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 13 octombrie 2017 - 15:48

No onein theur right mind accepta ca hartuirea de orice natura  e acceptata , nu a insinuat nimeni asta . E vorba de niste asa zise vedete care au  fost platite cu milioane de dolari pentru un rol obtinut cu compromisuri sexuale . 

Am citit aici articolul pus de Dark in care fata din Noua Zeelanda descrie atat de crud realitatea din lumea showbizului . Mi a ramas cumva in minte ce spune de Helen Christiansen cu M Hutchens si J Chirac  . My holly world!!

Si totusi ea nu a acceptat nimic .E vorba de Zoe Brocks

Sa mai spunem ca drogurile sunt o obisnuinta , sau asa cum afirma Gordon Ramsey , sunt presarate pe prajituri in loc de zahar vanilat ... 

 

Va rog nu mai faceti paralela intre scandalul de la Holls si copiii abuzati , doua situatii total diferite 


Editat de Collins20, 13 octombrie 2017 - 15:52 .




Etichetat si cu scandal, abuz, hollywood

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -