Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce parere aveti despre femeile care nu vor sa aiba copii?


63 raspunsuri la acest subiect

#51
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 15:37

Lista aia m-a facut sa zambesc , e adevarata dar depinde din ce punct vezi lucrurile . Si multe din lista le poti avea SI daca ai copiii , nu se exclud.

 

[flo2]  [flo2]  [flo2]



#52
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 15:43

Curiozitatea ma indeamna sa te intreb care sunt primele cinci lucruri din lista in topul tau , adica cele mai puternice argumente .

 

Din lista aceea sa scot 5 argumente care m-ar motiva sau 5 argumente ce imi apartin? 



#53
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.332 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 15:48

La 24 de ani ai inca o varsta la care poti sa iti construiesti o viata in care  sa joci dupa regulile tale , sa cum vad din fotografie  ca vrei . 

La 24 de ani putine femei se gandesc la copii . sunt prioritare studiile , cariera , timpul liber , dragostea , pasiunile .



#54
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.332 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 15:51

Care te-ar motiva sa nu ai copii. 

 

 

La noi , barbatul nu " suporta" pijamaua inainte de copil , dupa a suportat-0.:)))



#55
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 15:58

Sa va enumar criteriile care m-au detrminat sa iau aceasta decizie...  1. Lipsa unei stabilitati financiare , 2. Lipsa unei case( parerea mea batuta in cuie este ca trb sa am casa mea pt a aduce pe lume un copil si ca sa ii pot oferi macar strictul necesar, pt ca mi se pare imposibil sa duci o chirie si sa mai ai si un copil ) 3. Teama ca nu ma descurc. 4. Teama ca timpul meu liber va fii prescurtat, sunt genul de persoana care face ce vrea cand vrea, fara impedimente, 5. Teama ca voi face aceleasi greseli ca si parintii mei , 6. Teama de a naste, durerile , complicatiile ce pot interveni in timpul nasterii si dupa...7. Teama de a nu aduce pe lume un copil cu probleme... 



#56
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 15:58

Care te-ar motiva sa nu ai copii. La noi , barbatul nu " suporta" pijamaua inainte de copil , dupa a suportat-0.:)))

 

:)))) 



#57
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 17:40

Sa va enumar criteriile care m-au detrminat sa iau aceasta decizie...

Lista ta mi se pare o lista de probleme rezolvabile in timp. Desi nici una nu ne dorim copii, cred ca motivele din spatele acestei decizii sunt foarte diferite.

Si sfatul meu este sa astepti. Pana atunci, prezervativul e sfant [:)]


Editat de rall, 06 octombrie 2017 - 17:40 .


#58
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 18:30

1 si 2 se rezolva cu timpul. 3 cu ajutor din partea partenerului, a familiei sau a unei bone/menajere. 4 se rezolva dupa ce creste copilul un pic, 5 dimpotriva, vei sti ce greseli sa NU faci, 6 slava domnului ca exista anestezia epidurala, durerile trec si se uita rapid, 7 medicina a avansat suficient incat sarcina cu probleme sa fie depistata din timp.

Nu sunt motive, ci pretexte, majoritatea le-am avut si eu cand spuneam ca n-am nevoie de un copil. Inventam orice ca sa ma conving. De fapt ma pacaleam singura, chiar imi pare rau ca n-am devenit mama cu 10 ani mai devreme, ca sa pot face si al doilea copil, sa nu fie fetita mea copil unic, sa aiba un frate sau sora dupa ce noi nu vom mai fi.



#59
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 20:31

Sa va enumar criteriile care m-au detrminat sa iau aceasta decizie... 1. Lipsa unei stabilitati financiare , 2. Lipsa unei case( parerea mea batuta in cuie este ca trb sa am casa mea pt a aduce pe lume un copil si ca sa ii pot oferi macar strictul necesar, pt ca mi se pare imposibil sa duci o chirie si sa mai ai si un copil ) 3. Teama ca nu ma descurc. 4. Teama ca timpul meu liber va fii prescurtat, sunt genul de persoana care face ce vrea cand vrea, fara impedimente, 5. Teama ca voi face aceleasi greseli ca si parintii mei , 6. Teama de a naste, durerile , complicatiile ce pot interveni in timpul nasterii si dupa...7. Teama de a nu aduce pe lume un copil cu probleme...

 

Tot ce ai enumerat tu sunt temeri, nu motive. Temeri de competenta unui psiholog, Pt ca vin din copilărie, din modul in care ai fost crescută și modul greșit in care ai înțeles sa te raportezi la o relație și la un copil. 

 

Ma alătur și eu celor care te-au sfătuit sa încerci un psiholog. Sper sa găsești unul care sa ti se potrivească. Și dacă pe urma îți vei mai dori sa nu ai copil, dar din MOTIVE și nu temeri, atunci da. 

 



#60
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 06 octombrie 2017 - 20:32

Kitty poate te ajuta și asta: https://www.goodther...e-loved-0407155

 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -