Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Siguranta copiilor in scoli


264 raspunsuri la acest subiect

#81
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.332 mesaje

Postat 23 mai 2023 - 09:54

Greva generala pe termennelimitat e o tampenie, trebuiau stabilite anumite zile si aduse la cunostinta parintilor, cine are concediu pe termen nelimitata, cine ssupravegheaza copiii?

La noi au fost 6 zile de greva, cam doua pe luna, anuntate dinainte si in timpul asta au fost negocieri, nu s-a ajuns la un pact dar nu a blocat examenele si sf de an , ar fi fost razboi!!

 

Cei care se pensioneaza anul acesta si gravidele nu au participat la greva pentru ca zilele nelucrate se extrag din salar si implicit pensia si indemnizatia vor fi mai mici:)



#82
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.332 mesaje

Postat 23 mai 2023 - 10:06

 

 

Este si in Romania un partid care tine sa ne ameninte cu sexo-marxistii decadenti din occident care vin sa ne fure copii sa ii dea la 'ghei' si sa ne oblige copiii in scoli sa faca sex si sa se faca homosexuali si ne interzica credinta stramoseasca. Solutia lor e nationalismul si xenofobia anilor '30 , eventual salvarea in bratele mamei-Rusia, singura pastratoare a valorilor ortodoxe si traditionale. 

Fara nici un efort pot sa iti gasesc cel putin 10 persoane convinse 100% ca in tara a fost data o lege prin care copii sunt luati de langa parnti pt ca sunt prea atasati de mame, ca vor fi dati cuplurilor homosexuale. Iti pot arata respectivii si cateva filmulete pe tik-tok cu presupusi asistenti sociali care smug din mainile mamelor copilasii. 

 

In timp ce inca e perfect normal sa zici oricand "tigan borat',"cioara", "jidan", "bozgor", "femeia e buna de doar de f$%^% si de batut" in familiile romanesti (de altfel profund rasiste, xenofobe, misogne in marea lor majoritate) , din proaspetele adoptate legi ale invatamantului s-a scos sintagma "obligativitatea promovarii diversitatii ca sursa de invatare", in care erau incluse egalitata de gen (intre femei si barbati, care e inca o f mare problema in tara) , incluziunea persoanelor cu handicap, a minoritatior etnice (inca sunt scoli cu clase 'de tigani si clase 'de romani') la presiunea bisericilor care nu au vazut decat promovare LGBT si sexo-marxisti . 

 

 

Daca in loc de diversitate ar fi spus egalitate cred ca era mai potrivit, in diversitate te pierzi , egalitatea ne aduce pe toti unde avem aceleasi drepturi indiferent de orice.

 

Misoginismul e infiorator, su mai ales in presa , imi amintesc ca am citit cu ani in urma niste articole despre Simona Halep, marea campioana, care in loc sa ii scrie simplu numele o numea " sotia lui tony iruc" ,



#83
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 23 mai 2023 - 10:37

Collins, paragraful respectiv nu se referea la drepturi egale, ci la promovarea descoperirii diferentelor dintre oameni (de etnie, cultura, traditii, abilitati fizice, religioase, de sex) , intelegerea si acceptarea, invatarea din lucrurile ce ne fac diferiti. 



#84
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 23 mai 2023 - 10:38

Da, cu greva asta generala, scolile sunt foarte sigure, ca deh nu e nimeni pe la ore....(ras amar)

 

Dana, si eu sunt efectiv furioasa cu toata greva din invatamant. Practic se loveste in beneficiarii educatiei, copiii. Care nu au nici o vina. Si nici eu, ca parinte nu am. Eu imi platesc taxele si impozitele, nu muncesc la negru, totul e legal, pe cartea de munca, deci banii mei se duc.... dar unde se duc, din pacate nu decid eu si nu raspund eu pt asta.

 

Plus ca si mie ca parinte imi pica prost totul, dupa 2 ani de pandemie cu scoala facuta din parti, de abia se asezasera lucrurile oarecum, e primul an scolar dupa martie 2020 in care s-a invatat normal, pana acum, in mai.

 

Vin profiii senini ca se ingheata anul, ca nu se mai dau examenele, ca blucheaza tot. Stres aiurea pe copii.

Dana, stii ca am si eu una din fete clasa a 8a, deci cu EN in vara.... caut sa nu vorbesc cu ea despre acest subiect, ea isi vede de invatat si de meditatii, dar mai  mai intreaba ce se intampla.... acum au banchetul si ii mai distrage si asta atentia. La banchet vin profii, nu e greva :)))

 

Of....eu inteleg si treaba cu salariile, ca nu sunt om tampit sa zic ca merge totul ca pe roate in tara asta.... sunt multe de nu merg, inclusiv invatamantul. Dar ar trebui sa preseze, prin liderii sindicali, pe factorii de decizie (politicienii), dar liderii sindicali de multe ori sunt ei amestecati politic, si iese un ..... din asta... 

 

In ce 1-2 ani cat s-a invatat online am avut la clasele fetelor profesori care nu au binevoit sa intre la orele online, sa predea, sa faca treaba.... dar salarii au luat. Atunci nu au facut greva :)))) ca de ce incaseaza salariu fara sa munceasca ??! Nah, e o problema si asta, incasarea salariului timp de 1 ani si jumatate fara sa faci nimic.... Atunci a fost ok, acum nu mai e, nu??? - vorbesc de profesorii in cauza, nu de cei ok, care si-au facut treaba.

 

Alta speta acum.... sunt vreo 2-3 materii la care copiii (de clasa a 8a) nu au suficiente note... ca le trebuie minim 4-5 note pt materii cu 1-2 ore pe saptamana.... Pai tu faci greva, cand pana u na alta nu iti indeplinesti sarcinile de lucru?! Una din indatoriri este sa pui note elevilor. Si nu e vorba ca au lipsit cu lunile de la scoala, e vorba de cateva absente poate.... dar n-au note... e vprba de 3 materii, la restul e ok. Mai ales ca sunt a 8a, puteau si mai atenti... Acum ne-au trimis fise pe net, ca in pandemie, cu textul "sa le faca pt note, daca vor mai veni la scoala si daca se vor incheia mediile". Multumim!

 

La liceu, la Andreea e ok, au note cate trebuie, dar, nah, trebuie incheiata situatia scolara... are medie mare, a tras pt bursa, sa ia peste 9.50.... La ei era vorba doar de mariri de medii, cine voia...

 

Collins, fetele mele sunt mari de-acum, deci la mine nu mai e cazul cu luat concediu pt a sta cu ele.... dar daca  se intampla situatia asta acum vreo 6-7-10 ani, ma lovea in plin. Iti termini zilele de concediu pe greva....

 

Trebuie presati altfel guvernantii... dar profii n-au zis nici car nici mar la legile educatiei proaspat promulgate.... alea merg mai departe, greva la fel.

Oricum e o prostie sa-i platesti pe toti la fel, ar trebuie dupa performante, dupa gradul de implicare. Din ce aud, sunt si unii profi de toata jena care nu dau pe la scoala (acum fizic) ca sa-si face meditatiile (din fericire nu in cazul fetelor, dar la alti copii ai unor cunoscuti). Si aia vor salarii mari, nu? La fel ca aia de au frecat menta in pandemie! Pe pariu ca aia sunt cu gura cea mai mare la greva.

 

Sziv, bafta la bac Guliei! Ce trece timpul!  [flo2]

 

Sper sa auzim si vesti mai bune.... fara inghetari ca e soare afara. SPer sa se gaseasca solutii pt salarizarea profesirilor. 



#85
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.332 mesaje

Postat 23 mai 2023 - 10:58

Collins, paragraful respectiv nu se referea la drepturi egale, ci la promovarea descoperirii diferentelor dintre oameni (de etnie, cultura, traditii, abilitati fizice, religioase, de sex) , intelegerea si acceptarea, invatarea din lucrurile ce ne fac diferiti. 

 

Diversitatea e un termen care si-a pierdut din esenta , poate Romania e abia la inceput.



#86
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 23 mai 2023 - 11:25

Diversitatea e un termen care si-a pierdut din esenta , poate Romania e abia la inceput.

un big like la mesajul asta. Cel putin in UK a cazut total in derizoriu, chiar e vazut ca ceva negativ de majoritatea....



#87
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 24 mai 2023 - 08:11

Nu o sa se ajunga la inghetarea anului. Au mai fost amenintari din astea in trecut.

Eu ii inteleg si pe ei, e singurul levier pe care il au. Mie mi se pare inadmisibil ca un profesor debutant sa aiba salariul 2500 de lei, in timp ce femeie de servici a lu matuse-mea are 3000. Dar se vrea calitatea invatamantului. Pai e un cerc vicios: cei buni nu se mai fac profesori desi ar vrea, dar na cu 500€ pe luna nu ajungi departe; si aia care se fac se fac din compromis.



#88
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 24 mai 2023 - 10:31

Un profesor cu 25 de ani vechime are 4400 lei iar un sofer din Ministerul Invatamantul are 5000 lei/luna.



#89
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 24 mai 2023 - 11:17

Un profesor cu 25 de ani vechime are 4400 lei iar un sofer din Ministerul Invatamantul are 5000 lei/luna.

 

Un profesor cu 25 de ani vechime are 6700 lei   



#90
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 24 mai 2023 - 11:30

4400 este salariul de baza la care se adauga sporuri (vechime, dirigentie, eventual bonificatie de merit, ore suplimentare). Nu stiu insa daca la pensie de ex se iau in calcul sporurile. 

 

Cred ca de fapt foarte suparati ar trebui sa fim pe politicieni , guvernanti si parlamentari.  In timp ce profesorii sunt trimisi la catedra sa astepte legea unitara de salalizare pt ca nu sunt bani, e deficit etc... parlamentul a dat o lege prin care au crescut cu vreo 100 de posturi salariatii unei agentii despre care nu cred ca stie prea multa lume ce face si care e scopul ei (altul decat sa ia bani grei niste amante/pile/nepoti) . Plus marirea cu 50% a salariilor de baza a tuturor angajatilor acelei agentii. 

Ministrul muncii a venit vesel sa anunte ca pensiile speciale aflate in palta nu se schimba, nu scad, nu se intampla nimic cu ele. In schimb tot poporul muncitor va iesi la pensie la 65 ani.  

Eu cred ca cererile profesorilor sunt legitime. La fel de adevarat este ca au ales momentul foarte prost, iar greva lor este folosita in diferite manevre politice intre PSD si PNL.  




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -