Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Siguranta copiilor in scoli


264 raspunsuri la acest subiect

#91
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 24 mai 2023 - 11:46

Eu cred ca au ales voit aceasta perioada, sa aiba impact maxim, sa loveasca in toti,  implicati direct sau indirect. Asa fac si la noi bugetarii cind programeaza grevele. Atunci cind ne doare mai tare, atunci lovesc cu greva. Doar nu va asteptati sa faca greva in vacanta de vara! 


Editat de Letitia1, 24 mai 2023 - 12:08 .


#92
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 24 mai 2023 - 11:52

Eu cred ca au ales voit aceasta perioada, sa aiba inpact maxim, sa loveasca in toti,  implicati direct sau indirect. Asa fac si la noi bugetarii cind programeaza grevele. Atunci cind ne doare mai tare, atunci lovesc cu greva. Doar nu va asteptati sa faca greva in vacanta de vara! 

 

Si mi se pare normal. Daca nu are impact o greva nu e bagata in seama.

Pt pensii, la noi au facut greva cea mai mare cei din transporturi. 



#93
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 24 mai 2023 - 12:01

Ca sa fie clar, pe mine nu ma deranjeaza deloc sa le dea profesorilor salariu cat mai mare, dar ma deranjeaza dubla masura. 

 

La legile educatiei nu s-au implicat mai deloc, in pandemie au fost mai mult lipsa, dar salariul l-au primit, la ore vin si fac cum stim. 



#94
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 24 mai 2023 - 13:41

Ca doar Dana vio stie ce fac toti profesorii. 

 

Atata rautate ...nici nu ai ce sa mai scrii.

 

As  putea sa scriu si cati bani iau eu in mana, nu ditamai brutul, cati ani vechime am, stiu direct care sunt banii net. Dar  cand vad  atata dispretuire si generalizare, este egal cu zero orice.

 

Plus ca nu e vorba doar de bani. Deloc.


Editat de velvet, 24 mai 2023 - 13:44 .


#95
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 24 mai 2023 - 13:42

Ca sa fie clar, pe mine nu ma deranjeaza deloc sa le dea profesorilor salariu cat mai mare, dar ma deranjeaza dubla masura. 

 

La legile educatiei nu s-au implicat mai deloc, in pandemie au fost mai mult lipsa, dar salariul l-au primit, la ore vin si fac cum stim. 

Nici ca puteam sa scriu mai bine. [flo]



#96
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 24 mai 2023 - 13:47

Ca doar Dana vio stie ce fac toti profesorii. 

 

Atata rautate ...nici nu ai ce sa mai scrii.

 

As  putea sa scriu si cati bani iau eu in mana, nu ditamai brutul, cati ani vechime am, stiu direct care sunt banii net. Dar  cand vad  atata dispretuire si generalizare, este egal cu zero orice.

 

Plus ca nu e vorba doar de bani. Deloc.

Velvet [flor] , ca in orice, sunt si exceptii, problema este ca profesorii dedicati sunt extrem de putini.

Politicul a cotropit tot si in invatamant si asta se vede.

 

Si eu sunt de acord sa fie cadrele didactice platite foarte bine, dar sa nu uitam de cei ajunsi pe posturi cu pile pe care  nu i misca nimic de pe scaune si cum foarte multi tineri nu au nicio sansa sa prinda vreun post.

 Fie`mea termina liceul pedagogic, nu vreti sa stiti cati vor sa ramana in sistem  [:(] , desi sunt tineri si cu mult drag si talent. Este foarte trist.



#97
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 24 mai 2023 - 13:51

Szi  [flo2]  tinerii nu intra in sistem din cauza banilor. sau parasesc sistemul din cauza banilor+ umilintei continue. As avea multe de spus, realitatea  de altfel, dar chiar este fara rost.

 

Eu nu cred ca profesorii dedicati au ajuns exceptii. Doar ca si ei parasesc sistemul unul cate unul.



#98
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 24 mai 2023 - 15:25

Problema este ca sunt profesori dedicati, implicati care isi fac treaba, vin la ore cf orarului, nu intarzie aiurea (nu vorbesc de exceptii) etc si profesori lenesi, care nu vin la ore, care freaca menta, tau pe facebook, care predau din 2 in 2 si lasa o gramada de materie nepredata etc.

Aceste 2 categorii de profesori, in conditii similare (vechime, grade etc) sunt platite la fel.

 

Mie mi-e neclar de ex. de ce profesorul care nu a intrat in toata pandemia la orele in sistem  online si-a incasat salariul fara nici o problema. Atunci nu a facut greva. Si-a incasat banii degeaba, el s-a ocupat de meditatii, s-a plimbat, Doamne ajuta ce-o fi facut. Dar de elevii lui nu s-a preocupat. Aici ar merita profeorii implicati, dedicati si corecti sa primeasca un surplus la salariu, nu toti la fel indiferent de ce fac. In sistemul actual, reclamatiile nu au nici o valoare, am reclamat ca anumiti profesori nu intra la ore si nu s-a facut nimic, ca e prof titular, ca nu avem ce sa facem, poare o avea probleme personale (!). O avea, nu zic nu, dar nu ne-a adus nimeni la cunostinta asta si in plus, pe o perioada mai lunga trebuia gasita o solutie, nu lasat totul in aer...



#99
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 24 mai 2023 - 17:26

Ca doar Dana vio stie ce fac toti profesorii. Atata rautate ...nici nu ai ce sa mai scrii. As putea sa scriu si cati bani iau eu in mana, nu ditamai brutul, cati ani vechime am, stiu direct care sunt banii net. Dar cand vad atata dispretuire si generalizare, este egal cu zero orice. Plus ca nu e vorba doar de bani. Deloc.

 

Daca tu zici ca asta e rautate inseamna ca esti fericita, nu stii cum arata rautatea. Dar nu-i frumos , ca profesor, sa insinuezi. 

 

Dar te contrazic ptr ultima propozitie : este vorba doar despre bani, ptr ca daca n-ar fi fost ar fi tb sa va aduceti aminte ca aveti sindicate atunci cu legile educatiei.

Acum e prea tarziu, au fost adoptate.  Sper sa nu aud in anii urmatori va va plangeti de acestea. 

 

Dar mai este o solutie: salariile bugetarilor sa fie publice, asta ar fi ceva chiar de speriat. 

 



#100
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 24 mai 2023 - 19:32

Din cate stiu eu, salariile bugetarilor sunt publice. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -