Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Copiii morti pe munte

alpinism

116 raspunsuri la acest subiect

#31
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 25 aprilie 2017 - 09:27

Judoka, nu il poti obliga sa faca performanta. Nu vorbimd e dus la antrenament la fotbal ci de performanta.



#32
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 25 aprilie 2017 - 09:28

de multe ori m-am intrebat ce le lipseste sau ce au in plus acesti oameni, de simt nevoia sa depaseasca niste limite fizice sau recorduri ?

nu pot trai fara adrenalina, ce-i motiveaza si ce-i indeamna sa-si puna viata in pericol, cu buna-stiinta ?

e dependenta de senzatii tari, e o altfel de gandire, organismul lor functioneaza altfel, nu le e teama de durere, de pericol ? stie cineva ?

ma refer la adulti, nu la copiii impinsi de parinti spre performanta.

 

on-topic: de dimineata, la stiri, sora fetitei (cea care a renuntat imediat la alpinism cand a implinit 18 ani) spunea ca dupa inmormantare, vor face declaratii  in legatura cu ce s-a intamplat, va spune tot (orice ar putea insemna asta).



#33
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.886 mesaje

Postat 25 aprilie 2017 - 09:36

Dar de ce nu il pot obliga? Face antrenament mai intens , in detrimentul școlii sau a timpului cu familia sau prietenii ,ii creez toate condițiile dacă îmi propun, ii găsesc o scoala cu profil sportiv, unde e dificultatea?



#34
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 aprilie 2017 - 09:39

Hai, mai Xio, nu sufera comparatie povestile.

Povestea este sa nu iti pui copiii intr-un pericol anuntat cu probabilitate de producere 100%. Aici nu e vorba de un simplu drob de sare si nici de o nenorocire eventual posibila ci de o catastrofa sigura.

 

Intreaba-ti prietenii daca s-ar duce la escalada sau la ski pe un traseu unde s-a anuntat grad 5 producere avalansa. Si daca si-ar santaja si obliga copiii sa faca un sport extrem daca  ei nu vor  si daca i-ar lovi cu manusa inghetata peste fata daca refuza (declaratiile martorilor)

 

Fii-mea nu a facut catarari niciodata si nici nu schiaza asta nu inseamna ca  a fost crescuta sub clopot de sticla.  [:)]



#35
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.886 mesaje

Postat 25 aprilie 2017 - 09:42

Orice sport implica un risc, unii își rup picioarele, alții își uzează genunchii , la gimnastica poți sa cazi, etc

Nu e vorba sa ii  pui sub un clopot de sticla, dar poți sa alegi un sport care implica mai putine riscuri.



#36
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 aprilie 2017 - 09:43

Judoka, nu il poti obliga sa faca performanta. Nu vorbimd e dus la antrenament la fotbal ci de performanta.

Ba da Xio, il poti obliga daca vrei!

Un parinte are destule metode neortodoxe sa o faca. Nu e vorba de dus copilul la un antrenament cu un antrenor terta persoana. Atunci cand antrenorul este chiar parintele se schimba complet datele problemei.

 

Nu vorbim de fotbal si antrenament cu echipa ci de un antrenament 1 la 1 cu parintele.

Deosebirea este ca de la cer la pamant!



#37
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 25 aprilie 2017 - 09:57

Helau!

Initial, la prima stire, gandeam precum Mianda: " suficienta" suferinta pt un parinte sa traiasca toata viata cu " vina" unui " accident" in care si-a pierdut copilul. Pe fb vazusem primul comentariu acuzator la adresa parintilor si tare urat imi paruse, groaznic, fara picde mila. Intre timp si eu am mai gasit info. Una era despre sesizarea protectiei copiilor, pt ca aparuse o poza cu sora fetitei decedate acum. O poza cu tatal ei, unde ea fiind ft mica, sta cocotata in spatele tatalui, care la randul lui era cocotat pe nu stiu ce pisc de munte, in fine, detalii, el avea casca, ea nu! Asta a fost una dintre fazele care m-au izbit. Protectia copilului a raspuns constatand mizeria, dar nu a luat nicio masura. 

Copiii acum nu au avut casti, desi... Sora respectiva a avut si ea un accident urat impreuna cu tatal, tot prinsi de avalansa. Deci au fost mai multe nasoale in timp cu doua fiice ale aceluiasi tata. Sa fim intelesi: pozele erau probe clare nu despre sport, pasiuni, performanta, ci despre un parinte care si-a dus copiii acolo unde nu aveau ce sa caute, unul care incalca legea. Autoritatile nu au facut nimic, au aplaudat performantele. 

Cu muntele nu te joci, sunt atatea victime in randul adultilor experimentati, despre ce vorbim? M-a izbit si o declaratie a psihologului scolii unde era eleva fetita decedata, care remarca maturizarea precoce a fetitei si totodata face o afirmatie aiuritoare cum ca fetita " isi asumase". Wtf? Cat iti poti asuma la varsta copilariei? Si in conditiile in care tatal face abuz, verbal si nu numai? Bunica lui Ionut a fost lapidata de opinia publica, povestile gimnastelor care au revoltat atata lume si aici...suntem empatici cu un astfel de parinte? Si sa nu uitam ca au fost doi copii, desi discutiile sunt in special despre fetita si tatal ei, sora ei. M-a izbit decizia parintilor  baietelului decedat de a-l incinera si faptul caautoritatile sunt de acord, in conditiile in care se fac cercetari, dc va fi proces, in afara de constatarea medico legala, se vor mai cere expertize,uneori se cere dezhumarea...aici nu se va mai putea reface nimic, corpul va fi ars.

Xio, cu regret, dar tu iarasi din alt film, compari deciziile adultilor, mere cu pere...



#38
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 aprilie 2017 - 10:05

Da, cred ca durerea acelui tata va fi ca un munte de greu in suflet. Am compasiune pentru durerea lui. Insa un copil a murit. Poate si din cauza deciziilor lui iar asta e o problema. O mare problema. 

Si nimic nu il poate ierta - nici macar mila noastra.



#39
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 aprilie 2017 - 10:06

Ar tb sa nu spunem nimic si sa zicem bravo, haideti si altii si faceti la fel? Eu cred ca societatea tb sa ia atitudine si sa spuna ca nu e OK ca un minor sa fie supus la un asemenea efort si risc in ciuda oricarei pasiuni nebune. Adevarul gol golut e ca acei copii au murit din cauza parintilor lor incostienti. Ne dam peste cap sa limitam timpul copiilor la PC ca face rau dar e OK sa urce pe munte in conditii de risc extrem de avalansa, fara casca si coarda doar pt ca au o pasiune?

foarte bine spus!



#40
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 25 aprilie 2017 - 10:20

Ps: Sora, Coco/Crina cred ca momentan nu prea are alternativa in munca in afara de " a le preda" si altora ceea ce ea "a invatat", ma indoiesc ca e vorba de continuarea unei pasiuni intrerupte la "inaintata" varsta de 18 ani! Cu scoala....nu prea au dat pe acolo, nici ea, nici sora ei, fiind tinute ocupate ca sa ii faca tatalui palmares bun de luat ochii sponsorilor. Inedita era varsta lor, tatal fara ele cam greuceanu sa mai stranga recorduri. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Plimbare ❤️

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 19:31

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -