Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Detartrajul - cat de des?

detartraj

51 raspunsuri la acest subiect

#41
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 20:25

CorinaDani eu o intrebasem pe Pepco, tocmai ca nu ma intelegeam. Eu cu familia mea mergem cam de 3 ani aici: eu merg ft des (cat am avut aparat orto mergeam odata la 4-6 saptmani), si intr-adevar greu am gasit sa faca treaba buna. Pana sa ajung la ortodontul meu (ca pe el l-am gasit primul), am platit destule consultatii ca sa mi se spuna - nu ma bag (ce e drept eram si un caz dificil). Ortodontul meu este si prof. la Fac. de Stomatologie din Bucuresti, deci preturile lui nu as putea sa spun ca sunt mari. Am o prietena la Cluj a carui aparat a costat 6000 eur (ambele arcade), al meu atunci a costat mult mai putin. Depinde de bugetul fiecaruia. Prin job avem abonamente ft bune la Medlife, care are imi ofera anumite lucruri pe stomato gratuit sau cu reducere, dar nu merg la ei, pt ca sunt multumita. Am nr privat de telefon al doc. si la nevoie pt urgente stiu ca ii pot contacta pe watsApp, cu programul nu am avut probleme - ne stie orarul de job si se muleaza, lucreaza si la ore mai tarzii sau vine si sambata.

 Legat de ce spuneai de salarii, cred ca depinde si de cum ai fost obisnuit: soacra-mia, de ex., merge as spune regulat la dentist (nu ca mine, dar merge) si are 51 ani. Locuieste in provincie si acolo serviciile medicale nu sunt asa scumpe.

 


Editat de moon16, 24 martie 2017 - 20:26 .


#42
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 22:17

De ce a primit CorinaDani trei voturi negative? A descris perfect realitatea.



#43
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 22:23

nota de plata a fost 1350RON, nu e ieftin, dar nici prohibitiv, sa stai cu dureri din lipsa de bani - ma refer aici la middle class sa zicem.

 

Este mai mult decat jumatate din salariul mediu net.



#44
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 22:29

Locuieste in provincie si acolo serviciile medicale nu sunt asa scumpe.

 

Depinde si unde mergi, moon16. O clinica moderna iti poate cere 150 de lei pentru o extractie. Un cabinet mai putin... glamour iti poate cere 80.

 

Clinica moderna poate taxa separat anestezia (injectia). Cabinetul celalalt o ofera gratuit.


Editat de Pepco, 24 martie 2017 - 22:30 .


#45
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 martie 2017 - 10:37

Pe site-ul fiecarei Case de asigurari judetene exista lista cu cabinetele dentare care au contracte incheiate cu Casa de asigurari si pot oferi servicii gratuite sau cu reducere destul de mare.

 

Merita studiata lista si vazute care sunt serviciile oferite gratuit sau cu reducere.

Am o prietena care are mari probleme cu dantura. Nu a avut bani sa-si faca, implanturi, portelan samd si a ales servici ifetine si bune - cu alte cuvinte are placa si e foarte multumita. Si e o femeie tanara,  dar nici nu a stat fara dinti sau cu dinti stricati in gura.

 

Asijderea soacra mea.

 

Important e sa cunosti ofertele, legislatia. Bineinteles ca trebuie sa verifici daca lista e actuala, sa dai telefon la cabinete sa vezi daca nu si-au terminat plafonul - sa vezi ce poti face gratis sau redus ca sa-ti imbunatatesti dantura.

 

(Asa cum nu multa lume stie ca  IOR functioneaza si face lentile pentru ochelari mult mai ieftine si mult mai bune decat orice alt cabinet de optica)

 

 

 

#46
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.653 mesaje

Postat 25 martie 2017 - 14:35

Eu tocmai ce mi-am facut primul detartraj din viata mea (la 27 de ani), tot pentru ca pana acum nu imi recomandase nici un dentist. A fost, sincer, o placere, nu stiu cum am traut fara pana acum si planuiesc sa merg la 6 luni cu sfintenie :)) ce-i drept, a fost facut cu ultrasunete si la un cabinet care merge fix pe ideea de dentist fara durere ca brand :) 200 RON ca pret, mi se pare absolut decent. Deci se poate si fara durere, sau cine stie, am fost eu mai norocoasa :)

 

Tot la ei mi-am scos recent doua masele de minte crescute aiurea, una cu laser (semiinclusa) si una fara (iesita suficient cat sa se comporte ca orice masea normala la extractie), plus inhalosedare (eram terifiata sa nu ma doara, asa ca am vrut si asta, data viitoare nu mai cer, pentru ca nu m-a durut absolut nimic, nici in timpul operatiei nici in recuperarea de dupa). Mi-a placut asa de mult cum s-au purtat cu mine ca peste o luna cand ma vindec total la primele doua, ma duc sa le scot si pe celelalte :)) nota de plata a fost 1350RON, nu e ieftin, dar nici prohibitiv, sa stai cu dureri din lipsa de bani - ma refer aici la middle class sa zicem. Oricum mi-e clar ca noi ca mentalitate generala ne ferim de dentist din cauza experientelor traumatizante din copilarie, si pana cand nu devine situatia grava, nu mergem la dentist. Deci, prost cu preventia, rezulta multa durere in viitor si costuri pe masura...

 

50 de euro detartrajul e enorm. Deja e cu mult mai scump ca in Franta de exemplu, unde e 29 de euro. Pai intro tara cu salariul medei de 500€, e f scump detartrajul.

 

Sa dai la dentist mai mult de jumatate din salariu nu e usor.

 

Ok, data tu castigi 1000 € pe luna, incearca totusi sa te gandesti la cei ce nu castiga atat inainte sa spui ca preturile sunt corecte.



#47
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 martie 2017 - 15:41

Mcoca, eu cred ca cabinetul acela despre care vorbeste Unicorn e un cabinet particular si are dreptul sa isi puna ce preturi doreste si clientii au si ei dreptul sa considere acele preturi corecte (pentru ceea ce ofera), neprohibitive, asa ca pentru clasa de mijloc.

 

Exista cabinete cu preturi mai mici, cabinete care pot face detartraj gratuit. Fel si fel.

 

Pe mine o curatare profesionala (detartraj, airflow si periaj, care dureaza vreo ora) ma costa 280 lei. Daca as face numai detartraj ar fi 100 de lei. Si detartraj al ambelor arcade de la stanga la dreapta.

Deci din punctul meu de vedere pretul e corect vizavi de ceea ce imi ofera.

 

Daca mi-ar face detartraj doar la incisivii principali probabil ar fi doar 10-20 de lei sau gratis.



#48
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.653 mesaje

Postat 25 martie 2017 - 16:20

Viviana, si detartrajul meu de 29 de euro et la fel ca al tau de 280 de lei.

Dar este bine ca lumea in Romania e multumita :).


Editat de mcoca, 25 martie 2017 - 16:20 .


#49
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 martie 2017 - 17:11

Viviana, si detartrajul meu de 29 de euro et la fel ca al tau de 280 de lei.

Dar este bine ca lumea in Romania e multumita :).

Nu. Nu am gandit ca in Romania lumea este multumita si nu cred ca este.  Eu sunt multumita. Ma bucur ca tu platesti mai putin. In momentul in care nu o sa mai fiu multumita si o sa simt ca e ceva incorect o sa schimb cabinetul. 

Daca nu o sa mai am posibilitatea financiara nu o sa-mi mai fac, sau o sa aleg ceva mai ieftin.

 

Si imi pare rau ca altii nu au posibilitatea sa aiba si ei servicii de top si de ultima generatie in stomatologie, dar  asta nu ma face sa ma simt vinovata.



#50
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 26 martie 2017 - 21:18

Ah, legat de stomatologie, din ce am vazut, pana si urgentele au nevoie de programare, ceea ce mi se pare o contrazicere a definitiei termenului "urgenta". O prietena de-a mea avea dureri groaznice, a intrebat in doua locuri, unde stia/spera sa fie mai ieftin, si nu au primit-o decat peste 4-5 zile.

 

200 de lei am platit si eu pentru detartraj, cand l-am facut. Am stat o ora, o ora si ceva.


Editat de Pepco, 26 martie 2017 - 21:20 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -