Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Detartrajul - cat de des?

detartraj

51 raspunsuri la acest subiect

#21
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 13:12

 

 


Editat de moon16, 24 martie 2017 - 13:31 .


#22
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 13:17

Nici pe mine nu ma da cu nimic la detratraj,e adevarat ca il face o asistenta si depinde foarte mult de ce mina are(am avut si eu parte de bagat adinc in gingie de i-am dat peste mina de citeva ori ),insa sub anestezie sau cu anestezic local nu mi s-a facut niciodata.

 

Si Eu am  retineri cu detartrajul asta...nu-s chiar atit de convinsa ca-n citiva ani nu vine cineva sa spuna ca nu e sanatos pentru dinti.

 

Insa il fac,daca asta e trendul acum si se presupune ca e sanatos...il fac.



#23
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 13:47

Moon, o sa intreb, Parca data trecuta mi-a dat cu un spray, dar tot intr-o baie de singe am sfirsit!

 

Da si eu am un singur dentist de ani de zile si sint multumita tare de el. Are toate detaliile mele, mi-ar fi greu sa imi schimb dentistul.

 

Btw, aici o sora medicala (hygienist se cheama) face detartrajul, nu dentistul.



#24
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 13:52

spray-ul anestezic doar diminueaza durerea, nu opreste si sângerarea. depinde mult de "materialul clientului" cat de tare doare si daca gingiile sangereaza sau nu la detartraj.

 

pepco, in mod sigur tartrul se depune indiferent daca te speli super constiincios pe dinti. n-ai vreo perie industriala. atata timp cat ansa stomatologica "agata" intre dinti, acolo e tartru.



#25
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 13:59

spray-ul anestezic doar diminueaza durerea, nu opreste si sângerarea. depinde mult de "materialul clientului" cat de tare doare si daca gingiile sangereaza sau nu la detartraj.

 

 

Da,da...asa imi spune si mie dentistul ca am dinti foarte sensibili,nervii sunt aproape de suprafata dintilor (nu stiu eu cum sa explic foarte bine)si de asta si simt durerea mult mai intens decit altii.

 

Fii mio e la fel,avem acelasi dentist.



#26
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 14:11

Da si eu sint cum e mai rau! Gingii singeroase si sensibila la durere! Si sint si predispusa, pot sa ma spal cit de bine, calcarul se depune la greu, la naiba!



#27
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 15:32

 Pepco, am si eu o curiozitate: de ce mergi la atatia dentisti diferiti? nu esti multumita? ca mie nu mi se pare chiar ok, unde merg eu imi au tot istoricul, radiografii, mulaje de tot felul, ortodontul vorbeste cu implantologul si dentistul, se mai consulta. Nu imi imaginez cum as merge in alta parte, cum as putea explica toata povestea. Intreb.

 

Da, de unii nu am fost multumita, am ramas cu impresia ca nu erau interesati decat de bani, am si platit mai mult decat era cazul si problema tot nu a fost rezolvata. Au aparut complicatii si am considerat ca am nevoie de mai multe pareri, in plus, problema mea este cronica, cu pusee de acutizare, si am preferat sa am 2-3 dentisti la indemana, pentru ca nu intotdeauna prindeam la timp programare. Istoricul mi-l stiu astia in care am incredere.



#28
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 15:47

moon, dar tu locuiesti in romania ? daca nu, atunci e simplu. e loterie cu dentistii pe la noi.

e greu sau aproape imposibil sa gasesti un dentist bun, cu preturi decente, care sa-si dea si interesul, sa-ti ofere solutii alternative/conservative (sau cum s-or numi) in loc de clasica extractie sau scoatere de nerv.

si cand il gasesti, e foarte aglomerat si cautat, greu cu programarile. nu toti cei care lucreaza isi pot permite sa-si ia liber sau sa se invoiasca la nesfarsit pentru a merge la dentist in timpul orelor de lucru, cand poate e mai liber la cabinet.

iar daca iti mai face si surpriza ca dupa cativa ani sa emigreze in nu's ce tara, o iei de la capat.

 

in romania nu sunt bani suficienti pentru servicii stomatologice gratuite. bugetul alocat /plafonul e mic si se consuma imediat. restul pacientilor - platesc daca isi permit, daca nu - rabda pana isi pierd dintii sau nu se mai poate face nimic pentru a-i salva.

pentru persoanele cu venituri medii si mici, este aproape imposibil sa-si permita plata serviciilor stomatologice de care ar avea nevoie. iar daca mai este si numeroasa familia, nici atat.

cand ai un salariu de 1400 lei, sa dai 100-200 lei la o singura vizita la dentist, e crunt.


Editat de CorinaDani, 24 martie 2017 - 15:57 .


#29
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 15:50

moon, dar tu locuiesti in romania ? daca nu, atunci e simplu. e loterie cu dentistii pe la noi.

e greu sau aproape imposibil sa gasesti un dentist bun, cu preturi decente, care sa-si dea si interesul, sa-ti ofere solutii alternative/conservative (sau cum s-or numi) in loc de clasica extractie sau scoatere de nerv.

si cand il gasesti, e foarte aglomerat si cautat, greu cu programarile. nu toti cei care lucreaza isi pot permite sa-si ia liber sau sa se invoiasca la nesfarsit pentru a merge la dentist in timpul orelor de lucru, cand poate e mai liber la cabinet.

iar daca iti mai face si surpriza ca dupa cativa ani sa emigreze in nu's ce tara, o iei de la capat.

 

in romania nu sunt bani suficienti pentru servicii stomatologice gratuite. bugetul alocat /plafonul e mic si se consuma imediat. restul pacientilor - platesc sau rabda pana isi pierd dintii sau nu se mai poate face nimic pentru a-i salva.

 

Da, in Bucuresti. 



#30
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 24 martie 2017 - 16:02

ok. atunci probabil n-a avut rost sa-ti explic, scuze.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -