Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


46 raspunsuri la acest subiect

#41
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 01 ianuarie 2018 - 17:01

La multi ani, fete dragi! Sa va fie anul bun, frumos, luminos, asezat, linistit si plin de realizari! Sa va fie asa cum va doriti voi, ca aia este important! Dar cu sanatate! [flo2]  [pup]

 

Floricel, felicitari inca o data. [pup]  Asa e al doilea copil, in multe multe cazuri, mai zurbagiu. A mea ca bebelus nu a fost turbulenta dar ca toddler este clar mai iute decat sora'sa, mai reactiva, mai oricum si nu mereu mai asta e wow de dat pe spate ci de pus creierii parintilor la incercare. [afro]  Hang in there, e minunat oricum si sunteti binecuvantati.

 

Muahaha, mi-o imaginez pe Ioana la serbare [afro]  Cred ca si Alexutul  a facut la fel, am un feeling. [afro]

 

Miha va pup, am citit pm=ul si abia astept sa va intoarceti din calatorii si sa ne lasi 2 randuri, despre voi si despre cavalerul nostru desavarsit! [pup]

 

Va imbratisez pe toate(si pe cele care, poate, doar citesc si vor sa ramana asa) si va doresc numai bine! [pup]



#42
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 08 ianuarie 2018 - 14:14

Buna dragelor si La Multi Ani!

Sa aveti un an implinit, cu de toate, cu rabdare, cu sanatate, cu cat mai multe visuri implinite!

 

M-am gandit la voi, dar, cum suntem noi mereu pe drumuri, n-am reusit sa va scriu. Nici macar sa va citesc.

Ma bucur insa ca acum "v-am recuperat".

 

Flory felicitari si sa aveti multa sanatate! Lasa grijile in privinta kilogramelor acumulate si bucura-te de fetele tale frumoase si de familia ta minunata. Cum circula o gluma pe net "avem o eternitate sa fim numai oase".

Deja Elena este fetita mare! Eu ma gandeam ca abia in decembrie a sosit.

 

Lory multumesc pentru mesaj si pentru gandurile bune. Mi-ai infrumusetat ziua si mi-ai pus un zambet larg pe buze.

Te astept cu nerabdare sa ne mai scrii!

 

Noi...bine. Plimbareti din cale afara. Anul trecut chiar am batut recordul cu vacante si excursii si speram ca si anul asta, daca n-o fi mai bun, macar ca ala trecut sa fie.

 

Alex este si el un mamofil extrem. Am zis ca-si lasa nevasta sa vina sa-l tina mami "in bate".

Este fix nasica mica cu un an in urma ei. INCA!!!! este (ca si ea) dependenta de lapte si se alinta cand este acasa cu noi si nu mai vrea sa manance altceva. Se trezeste, din nou, noptile pentru "latici" si imi pune nervii la incercare ulterior ca nu mai vrea sa se duca in patutul lui.

Am scapat intr-un interval extrem de scurt si de pampers si de suzeta, iar acum e "baiat mae".

Este lesinat dupa avioane, trenuri si masini si inventeaza vehicule care mai de care mai ciudate: camioane cu aripi, avioane cu remorca etc. Evident, ca mami este cea pe care o prefera la joaca (in casa).

Stam in continuare foarte mult afara, ii place muntele (ehe, bei Grigore agheazma?) si cere singur sa plecam. M-au intrebat doamnele la cresa daca are rau de avion/masina si le-am zis ca are rau de stat acasa.

Il lasam uneori in weekend la mama mea si intreaba apoi cand mai merge.

Turuie vrute si nevrute cand in romana, cand in engleza. Canta repetitiv acelasi cantec sau ma pune sa i-l cant eu de n ori.

Este ambitios si incapatanat, incepe sa "planga" in orice. Este rasfatat si cu cornite (cum zice sotul) si imposibil de dezlipit de tine de multe ori cand are chef sa te iubeasca si sa te pupe (evident cu balele de rigoare).

Are preferinte la haine, inclusiv la "coloti" (chiloti) si sosete. Dar si la locul in care trebuie sa te asezi (sa se aseze) sau parcuri.

Stie zilele saptamanii si cand ajunge la "azi e mati" trebuie sa manance pizza.

Este cicalitor (ca mami), dar a crescut foarte putin (sau asa am eu impresia - poarta haine masura 92-98 si incaltaminte numarul 23) si a luat in greutate si mai putin (sau iar am eu impresia asta).

A facut tratament cu fier 3 luni, dar nu s-au imbunatatit decat valorile analizelor, nu si greutatea sau pofta de mancare.

In continuare dulciurile (inclusiv prajiturile de casa) sunt "yach" si prefera sarat zicand "salea e buma".

Iti trece repede in revista ca anumite alimente au "amine" (vitamine) sau ca in unele situatii faci "anticopi" ori ca ai "micobi".

Este greu de urnit de la joaca sa faca baie (sa faca orice, dar dupa baie stie ca vine somn si nu se mai joaca), dar si mai greu de scos din cada, unde isi cara diferite jucarii, in fiecare seara altele, pe care mai apoi le vrea in pat la culcare (si care, evident, sunt ude).

 

Cred ca as scrie un roman cu noi, dar ma opresc aici.

Pe curand!



#43
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 09 ianuarie 2018 - 12:00

Hai buna sa va fie inima!

 

Cum altfel: Happy Birthday, my dear Carmenus! Esentialul ti l-am spus deja, doar ca nu se putea sa ratez sa scriu tocmai de ziua ta! Love you! [il]  [flo2]

 

La multi ani, doamna mama Floricelei! Sa fiti sanatoasa, sa va bucurati de nepotele, fete, gineri si de toti cei dragi sufletului! Flory, sa o aveti muuulti multi ani alaturi de voi! [flo2]  [flo2]

 

Ah Soparlicul am citit pe nerasuflate! Este absolut minunat si adorabil Alexutul! [il]  [il] Asa minion cum e (il vezi tu)!

Voi ar trebui sa aveti ceva reducere de calatorie, de la joburi, ca prea sunteti toata ziua pe undeva. [:D]

Ce drag imi este sa citesc despre aventuri si despre toate progresele piticului! Sunt un intreg Univers mergator, copiii astia! Si ofera asa niste lectii de viata, de acum, de la varstele astea...ohhh.

Bravo pentru ca e baiat mare, Alexutul. Mi-e dor de ochisorii lui expresivi si de mocuta mereu pusa pe sotii! [il]  [pup]  [aerob]

 

Florycel La multi ani Ioanei, pentru duminica. [il]  M-am gandit la ea! Sper ca o tineti din petrecere in petrecere!

Ce fac fetele minunate? Sapt asta faceti 2 luni deja, incredibil ce trece timpul! Mi-e dor de miros de bebe  [il] , de la distanta asa, ca eu am inchis pravalia. [:)]

 

Noi ok-ish. Ni se intampla diverse, care par desprinse din filme proaste alternate cu bucurii incredibile. Mnoh, candva candva candva.....

Fetele sunt bine. Ieri Marmo a reinceput scoala, s-a trezit cu greu, bazaie ca nu mai are timp sa mearga la inot zilnic, etc.  Dar ii place proful ei, este un tip tanar (prea tanar), super handsome si plin de idei altfel.

S-a reapucat sa scrie povestioare sau nu stiu cum sa le numesc. SF. Cand era mai mica, a scris povestioare, unele rimate, pentru copii, evident iar cei de la scoala au publicat-o; este cartea ei in libraria scolii si e unul din punctele ei de mandrie. Acum vrea mai mult, e drept ca scrie foarte elevat, are o imaginatie aproape de speriat. (taica'su a si turnat in ea SF and stuff de (prea) mica). Revede Stargate SG-1 acum, ca sa o ajute sau habar nu am. Si vede pe repeat documentarul Cosmos. Mnoh, cam asa cu ea. Plus ca deja se duce cam mult spre lumea competitiilor, cu inotul si nu stiu daca nu este prea mult pt nici 10 ani. Vom vedea.

 

Pitica cea creata este o zapacita. Este un fel de evil coach pt sora'sa [:D] ...merge cu o mana in sold, pe marginea piscinei si tipa din toti rarunchii: Si-siiii  flutter kiiiick! Hardeeer! Stretch youuuur armsssss.etc etc. Ea este clovnul tuturor de acolo.

Profesoarele ei de la gradinita ne spun ca este nu de urmarit ci de extrem de tare urmarit talentul ei la desen, face deja desene cu oameni/case/locuri de joaca si le vezi, nu trebuie sa iti explice cineva ce desen este. Ne trebuia si un artist in casa, cu atatia realisti. Si cantaaa, cantaaaa: acum are o obsesie cu Party like a Russian, by R. Williams :))), I know, not the best song for under 3s:))).

Chestii de astea bebelusesti nu mai are de muuuult de tot, pampers/suzeta/biberon(bine, pe asta nu-l mai are de la 18 luni).

Pedaleaza cu spor pe o trotineta de la gradinita, asa ca spre partea asta ne vom indrepta pentru cadoul de 3 ani. Are multe multe obsesii, ocd-uri si toata gama de 'pentru ca asa vreau eu', fiind deopotriva amuzanta si foarte challenging. Cu hainele e o intreaga poveste, se dezbraca de zeci de ori, nu accepta aia si ailalta si si si, este singurul motiv pentru care ne ciocnim caposeniile. Si nu are nici 3 ani  [zirea]

Se deseneaza constant cu carioci, nu cred ca-i mai scot fata curand  [:D] ; cere broccoli, cheese, apple si icecream si in somn; ne raspunde continuu, la orice, de ramanem ca maimutele atarnate; cand vrea sa ne grabim si suntem prea lenti pt ea, bate din palme si zice: c'mon already, chop-chop!!! [:D]  [ph34r]  Ei, si cate si mai cate. Acum ne pregatim de controlul de 3 ani si de dat ochii peste cap, pentru ca este o uriasa si sigur iar vor comenta. Mnoh, viata e greu [:D]

 

Noi astia mari, well, decizii decizii decizii. Suntem bine, sanatosi, fericiti dar mult mult prea apasati, intinsi din toate partile. Avem un inceput de an...interesant, in care trebuie sa 'rupem pisica-n doua', in multe privinte, altfel ne vom garbovi.

 

Incerc sa-mi strecor o Romanie in program, in speranta ca mai reusesc sa-mi iau la revedere de la parintele meu...daca m-o mai putea astepta. Viata....

 

Cam asa. Nu promit ca apar mai repede de 2-3 sapt dar ma straduiesc sa nu dispar iar cu lunile.

 

Va imbratisez! [pup]



#44
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 09 ianuarie 2018 - 15:15

Buna dragelor!

 

Ce bine ca am gasit ce citi. Intrasem doar sa mai adaug cate ceva din ce-am uitat ieri si sa va spun ca am lasat cateva poze pe drive. Cele mai multe sunt de data recenta (Craciun la Herculane), cele cu "tutu op-op" ca sa vedeti cam cum ni se invart noua rotitele, iar aia cu "bica noua" ... ehe, sa vedeti cat de mandru este de bicicleta lui fara pedale [:-)))]. Asta ca ai adus aminte de noi mijloace de deplasare Lory!

 

La multi, fericiti si sanatosi ani Carmenus! Sper ca anul viitor sa nu mai uit ca esti nascuta in aceeasi zi cu colegele mele gemene de la gradi-scoala-liceu.

Sa traiesti, sa te bucuri de familia ta si sa ai o zi superba!

 

Si ca sa vezi ca nu este nimic intamplator...noaptea asta, pe la 3, cand m-au napadit insomniile dupa numeroasele ore de somn (3 la numar) ma certam singura ca tie nu ti-am lasat nici macar o propozitie.

 

Mi-e dor tare, tare de micile si delicatele tale minuni si de povestile tale. Poate te razgandesti si ne mai lasi doua-trei cuvinte din cand in cand.

 

Flory, daca tot a amintit Lory, urez si eu la multi ani cu sanatate mamei tale!

 

Wow Lory, dar fetele astea ale tale sunt niste fiinte extrem de inteligente. Tare mult imi doresc ca si Alex sa aiba macar un sfert din dorinta Marmotei de a cunoaste si de a fi competitiv. Bravo lor si bravo voua oameni frumosi ca le sustineti si le incurajati!

 

La scris si noi stam cam tot pe acolo. Mai stii pledurile alea albe de pe canapea??? Nu stiu cum se face ca mereu dupa ce la pun apar hieroglife pe ele in nici doua ore de la asezarea lor. Scrie pe orice (parchet, pereti, cani, sticle, maini, nisip, hartii etc.) si cu orice (creioane, pixuri, pensula cu acuarele, bete).

 

Si citeste...Noroc ca are cartile poze si le comenteaza dupa cum are chef, ca rabdare sa-i citesc n-are pentru mai mult de 5 randuri [soc].

Ma intreaba mereu ce scrie acolo sau dincolo, iar "Dev e Eba" sunt non-stop prezenti la radioul din masina. Daca vreau cateva momente de liniste, nu-i dau drumul deloc. Dar isi aduce aminte iute de ei. Si uite asa... "One potato, two potatoes...".

 

Va las ca asta fuse timpul. Merg sa iau Puturosul de la cresa.

Va imbratisez si eu cu drag si dor! Pe curand!



#45
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 09 martie 2018 - 11:08

Buna dragelor!

 

Va doresc sa aveti o primavara frumoasa plina de zambetele si imbratisarile calde ale celor dragi voua! La multi si fericiti ani!

 

Lory ziceai doua-trei saptamani. Ce este cu tine? Sper ca sunteti bine dragilor.

 

Flory voi? Ce face Ioana, dar Elena? Cum cresc ele? Tiiii tare dragalase trebuie sa fie impreuna.

 

Noi suntem bine, numai pe fuga. Si timpul parca fuge mai repede decat ne dorim noi si a inceput sa ma cam macine lucrul asta.

Uneori parca n-am timp suficient sa mi-l petrec cu Alex. Dupa ce-l iau de la cresa mergem zilnic in parc ("Cum mami si pe vremea asta? Bineinteles!"), apoi acasa ne jucam, facem impreuna de mancare sau ii dau sa manance, urmeaza baia de seara si somnul (undeva spre 10 seara). In weekend stam aproape mereu impreuna (uneori i se face dor de bunici si cere sa mearga la ei) si cu toate astea parca nu este de ajuns.

 

Ma intreaba de n ori pe zi daca suntem prieteni si-i raspund de fiecare data ca suntem cei mai buni prieteni. Promite ca nu mai face crize si dupa fiecare isi cere iertare  recunoscand ca nu e frumos cum s-a comportat.

 

Se trezeste noaptea motivand ca patutul lui e mic si nu are loc in el numai sa-l iau in patul nostru unde doarme, evident, pe 3/4 din el.

Cand il intreb de ce doarme in patul meu imi spune zambind, luandu-mi obrajii intre mainile lui: mi-a fost dol de tine mami. Ce sa mai zici in situatia asta? Te unge pe suflet.

 

Creste si nu-mi vine sa cred cat de repede. Viteza asta e ametitoare si uluitoare in acelasi timp. Deja vrea la scoala si ma gandesc cu groaza ca mult nu mai este nici pana acolo. Brrrr! Inchid ochii, ma scutur, cand sunt cu el il iau in brate, il miros (da, da!), il sarut pana se enerveaza si-mi zice "adunde", iar eu ii spun ca n-ajunge niciodata si cand il las la cresa face si el la fel zicandu-mi: iubilea n-adunde niciodata mami!

 

Ma opresc aici, astept vesti de la voi. Sa va gasesc cu bine!



#46
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 08 aprilie 2018 - 09:27

Hristos a înviat! Sa fiti sanatosi si iubiți.

 

De dinaintea botezului Elenei ma tin sa scriu...adică botezul a fost pe 19.02....dar nu am reusit si pace. Stiti cand aveam numai cuvinte de laudă si nu stiam cum se descurcă fetele cu job, 2 copii, casa, soț  etc...si eu cedeam?! Eiiii ..Acum chiar ca am o mare stima si deosebita dragoste pentru voi...eu nu ma descurc prea bine....Deși nu am job...decat cel de "casnică".

Timpul este un mare dusman acum pentru mine...Ce era înainte...dar acum si mai si.

Stau prost la capitolul somn....cred ca il recuperez intr-o alta viata/dimensiune.

 

Am avut botez, viroze peste viroze...ieșeam din una...stăteam 2-3 zile alta. Ioana le aducea de la gradi si Elena le pescui pe toate..dar toate ...are muci de la 3 săptămâni. Si acum sunt eu cu Elena lovite...asteptam sa ia si Ioana. 

Virusata fiind am stat noi fetele acasa si f f greu cu amândouă....Elena nu mai vrea sa stea in balansoar sau pățit numai agățată de noi. ( am purtat-o de la nastere ).

În rest prinși în rutină zilnică...eu fiind obosită si depășită mai am momente in care deraiez. Am început niste ședințe de terapie. 

As vrea sa va spun mult mai multe dar s-a trezit un pitic si cea mare oricum imi vorbeste pe fundal decat am inceput sa scriu. Ioana e minunata....e un copil.matur si isteț...totusi un pic cam fricoasa.

 

Va pup pe toate de la A la Z.


Editat de floryma, 10 aprilie 2018 - 21:14 .


#47
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 19 aprilie 2018 - 10:52

Adevarat a Inviat!

 

Sper ca sunteti bine cu totii. Din cand in cand ma gandesc la voi si "va scriu" in gand caci altfel iata ca nu mai apuc.

 

La noi paraca zilele trec asa fara cap si fara coada intr-o goana nebuna de tot. Iar totul se pare ca se accelereaza de la o zi la alta incat am senzatia ca n-am timp nici sa mananc, dorm sau sa fac altceva.

 

Ne intoarcem in casa cand e intuneric afara, ca deh, "nu e noapte", unde Alex vrea sa reluam joaca, mananca si face baie pe fuga si ora de culcare se tot adanceste bine in noapte (am ajuns sa trecem constant de 22).

 

Am inceput sa ma stresez cu inscrierile la gradinita pentru ca la cea la care am vrea noi nu sunt locuri destule, iar la cea din zona cresei ar insemna sa facem naveta (50 min.-1 h) inca 3 ani, iar eu trag de mine si de Alex in fiecare dimineata sa ajungem la timp.

 

In rest suntem bine, ne incepem si ne incheiem ziua cu imbratisari si sendvisuri de iubire in 3, cu pupaceli si cu tot ceea ce inseamna bucurie si fericire.

 

Va imbratisez cu drag si mult dor!




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -