Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Bulgarasi de Februarie 2015 (2)


46 raspunsuri la acest subiect

#21
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 10 aprilie 2017 - 09:46

Yuhuuu,

Am reusit sa ma identific si eu de pe telefon. Ieri am incercat dar numai errori imi apareau.
La multi ani pentru ziua de ieri tuturor celor cu nume de flori din familie.

Lory....multumesc mult de urari. Asa cum tot zic esti un om deosebit. Cum esti tu harnicura desi nici nu ai ajuns bine.
L este un pic cam geloasa si posesiva vad eu...tare dor le-au fost de tine. Tati si el este minunat cum s-a descurcat cu fetele inca in covalescenta.
Stiu fata are dreptate, vorba bunicii mele...cand eram mici si parinti ne aduceau dulciuri cand eram in vacanta de vara, care pe vremea aia era cam un lux, eu imi imparteam in asa fel sa am pana la urmatoarea lor vizita
Sormea le radea in 2-3 zile, apoi cand voiam sa mananc incepea sa planga ca vrea si ea, eu ii explicam ca a avut si ca nu a stiut cum sa si le imparta, dar ea plangea ca stia ca o are pe mamaie de partea ei care imediat venea
Si ma certa " da-i fa si ei", " pai mamaie si ea a avut dar de ce le-a mancat pe toate deodata", " da-i fa si ei ca tu ai tot mancat pana a venit ea" ( intre noi e o diferenta de aproape 7 ani)
Si uite cum partea mea o mai imparteam inca o data. :)))(

Soparlici.....asteptam povesti minunate si foti din vacanta. Doar ti-am zis ca Lisabona e visul meu. Sper sa ajung sa il indeplinesc, chiar daca la batranete la pensie.
Insa in ritmul asta, cred eu ca nu ma mai angajeaza nimeni la 40 de ani dupa 5 ani de stat acasa cu copii si ma pensioneaza. :)))

Noi suntem ok-isi. Eu acum scriu in timp ce am pr foc o supa si pilaf sarbesc si astept sa se dezghete frigi sa il spal.
Ieri am fost de dimi la gradina zoologica, apoi la mama la oranz la masa , nani de dupa amiaza si apoi ceva cumparaturi si a trecut ziua parca prea repede.
Ioana este de la inceput de luna la gradi pana la 16, deci facem nani acolo. S-a comportat exemplar si adaptat f repede. La noi la bl au inceput bubuielile, apoi gata dupa 15 mai trebuie sa fasim chirie
Ca ne apucam si noi de santier. Pfff...ne cam depaseste bugetul si tot sper ca am sa reusesc sa il redresez si incadrez cumva pana la final.
Eu am facut analizele, miercuri trebuie sa am eco dar o reprogramez pentru luni ca este dr meu de garda si o fac in spital. Am mari emotii si sper sa fie totul bine.
Analizele.nu au iesit stralucite, sper sa fie bine pana la final. Eu deja am luat 3kg. Cum nu stiu caci am avut zile in care am mancat doar fructe si compoturi caci nu puteam altceva, dar i intr-o
Seara am avut pofta de un cozonac anume ( eu nu mananc de frl cozonac) si l-am mancat aproape singura. Stiu ca la mine daca mananc putin anapoda sau dulce se pune imediat nu zic ca asta vine dupa
O dieta si se pune al naibi de repede. Ma enerveaza la culme chestia asta.

Ioana e un deliciu. Are niste replici de raman cateodata uimita. Intr-o seara ma.ia in bucatarie si cu o fata si un glas de milog imi zice " mami da si lu Ioana bucuiti, ca doare gatu"....am ras de numa.
Apoi a dat taicasu drumu la AC ca seara e cam racoare si il intreaba " tati ce e ala?, ce face ala tati?" Sau cand vrea ceva sau mancam noi ceva fara sa o intrebam daca vrea si ea, vine ea si incepe cu un glas plangacios
" da si mie, da si lu Ioana" de zici ca nu i-am dat mancare niciodata sau nu vrem sa ii dam deloc.
Saptamana trecuta a facut ceva febra, nu i-am dat decat intr-o noapte antitermic si rest peste zi am lasat sa lucreze organismul am lasat-o in pielea goala etc iar dp ce a trecut febra i-au aparut timp de 3 zile niste bubite
Mici si dese mai pe tot corpul care au disparut cum au aparut.
A stat si ea 3 zile fara nimic, acum are din nou muci, dar muci asa multi ca acum nu am mai vazut de mult.

Cam astea fiind spuse despre noi ne auzim curand. Va pupicesc.

#22
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 10 aprilie 2017 - 12:39

Bine v-am regasit!

 

Am aterizat si eu pe aici sa scriu in iuresul mare, mare despre cum fuse si cum se duse (cam in galop se duse!!!).

 

Dar mai intai LA MULTI, MULTI ANI INTARZIATI FLORICEL! Sa fii sanatoasa si sa ti se intample toate dupa cum iti doresti. Bulgaroaica si Butonel sa-ti traiasca si sa-ti mearga toate bine!

 

Dupa o saptamana de smotru a venit una de alergat, zgait, admirat, obosit (ca doar din concediu musai sa venim mai obositi decat am plecat).

 

Desi toata lumea spunea ca ma voi indragosti de Lisabona, vreau sa va spun ca mai finuta mi s-a parut Barcelona. In schimb m-am indragostit de coasta (Cascais, Estoril) si imi doresc sa revin prin aceste locuri.

 

Ne-am delectat cu vizite la Turnul Belem, la Manastirea Jeronimilor (unde Alex a constatat ca Iisus nu are "ţeţele" - sosete), zoo (unde au avut niste spectacole care ne-au dat pe spate), ocenariu, castelul Sf. George, muzeul trasurilor si muzeul marinei, Alfama, Baixa, Birro Alto, Sintra (castelele Pena si al Maurilor), Cabo da Roca, Cascais (cu a lui Boca d'Inferno), Estoril, Almada cu (replica Cristo Rei).

 

Ne-am bagat la propriu picioarele in el de ocean, iar Alex a tot carat nisip de pe plaja in el.

 

Am fost raciti pe rand; intai sotul cu vreo doua zile inainte de plecare, apoi Alex la doua zile dupa ce am ajuns, apoi eu. Eu sunt cel mai rau: tuse, muci, febra. La ei parca nici nu s-a cunoscut. Alex mai tuseste cate un pic cand isi mai aduce aminte, dar si atunci mai mult se prosteste ca ma aude pe mine.

 

Alex a fost deliciul tuturor si si-a insusit fiecare lucru sau loc. Erau pe rand ale lui avioanele, metrourile, autobuzele, plaja, apa... tot, dar absolut tot "a' lu' bebe".

 

Ziua dormea 1-1.5 h in sistem si toata ziulica nu-i stateau nici picioarele, nici gura asa ca seara cadea lat si dormea dus toata noaptea.

 

Am avut si un incident in sensul ca la aeroport la Otopeni am constatat ca au schimbat aeronava si locurile noastre disparusera si primisem loc fiecare in alta parte drept pentru care intentionez sa fac o plangere companiei aeriene.

 

Inainte sa plecam am avut eu programare la endocrinolog si am mers cu el si l-au masurat si cantarit (11.8 kg si 82 cm) si mi-au zis sa stau linistita ca este in grafic.

 

Acum este acasa cu socrela caci de joi intra in vacanta pana pe 24 si cum mi-e urat sa tot alerg dupa avize am zis ca ramane acasa astea 3 zile.

 

Lory ce zici? Pai Alex e gelos si pe umbra lui asa ca o inteleg pe Leya. Si are un ton taioas cand iti porunceste "nu, mami meu!" de instant ranjesti. Si iti mai arunca si cate o privire...

 

Alex este la stadiul in care imi cuprinde obrajii cu ambele manute, ma fixeaza cu privirea si ma intreaba diverse: ce face...? am facut/luat ...? dupa care ma pupa pe ambii obraji si apoi spune ca vrea sa-l las jos.

 

Flory dar multe ati mai reusit sa faceti voi ieri. Noi nu ne-am ales decat cu o fuga la cumparaturi si cu vreo 3 ore petrecute la nasi. A zburat tare repede ziua.

 

Daca Ioana s-a acomodat la somn n-ai de ce sa-ti faci griji.

 

Cu eruptia cred ca a fost roseola infantum, mai ales daca a avut febra mare.

 

Eu am avut control ginecologic azi si am primit un tratament pentru 3 luni pentru problema mea urmand sa vedem daca polipul/fibromul pe care il am pe uter se mareste sau scade in dimensiuni si daca necesita ulterior interventie chirurgicala.

 

Gata si timpul meu. Incerc maine sa va pun poze.

 

Pe curand!



#23
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 13 aprilie 2017 - 10:28

Bun gasit!

 

V-am lasat poze si filmulete din concediu.

 

Va doresc sa aveti sarbatori cu liniste, cu sanatate si cu multa veselie!

 

Eu maine sunt libera si probabil ca voi sta si marti acasa.

 

Alex este un strengar de toata speta. Ma asteapta ca pe painea calda sa ma intorc de la serviciu, iar cand ajung exclama "hiii, mamiiii!", vine si ma ia de gat si se lipeste ca lipitoarea de mine. Pe seara insa il apuca dorul de tat-su' si incepe sa boceasca "tati, tati", iar cand acesta vine nici nu-l saluta.

 

Aaaaa, probabil auzind ca l-am strigat de mai multe ori pe nume (atat eu cat si fratele meu) a inceput sa-l strige din toate puterile "Iin" (Sorin). Asa ca, este la stadiul cand tati e "Iin", iar mami e...."Mami".

 

V-am pupacit!



#24
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 14 aprilie 2017 - 18:53

Buna fetele,

 

Desigur, eu pe fuga, ca intotdeauna.

 

Soparlicule v-am vazut! Asa, in gasca, cu fetele calare pe mine si comentand fiecare poza si filmulet. Incep cu concluzia :))): sunteti 3 frumosi si ati avut o vacanta minunata!

 

Acum, sa o luam asa pe rand: Alexul este un frumooooos, are niste ochisori asa de profunzi si expresivi si un zambet de strengar! Este micutel asa, ce picioruse subtirele la plaja dar ce mandrete de baiat cu sapca lui cu mickey. Mai si este peste tot, fantastic...este pe scari, alearga, se suie, se bucura, se mira, e curios, e delicios, e ca o bomba de energie si vorbe! [il]  Si ce candid doarme in sistem, cu capul pe pieptul mamei si fatuca de copil dulce! [il]  O mandrete de copil aveti! Si este asa o combinatie ultra reusita intre voi doi: zambetul tau dar cu forma gurii si a danturii de la tati, nasul tau, pometii de la tati, ochii cu forma de la tine si culoarea de la tati si tot asa. M-a fermecat! [il]

 

Tu mi-ai parut mai rezervata, mai serioasa, mai visatoare. Tati al vostru dupa cum il stim, mereu dupa comorile lui! Frumos frumos, mi-a placut muuuuuult tot ce am vazut in poze! [flo2]

 

Floricel ce-mi place sa te citesc. Plina de planuri si calcule si treburi dar cumva altfel, implinita, calma, asezata.

 

Vai ce dulceeeeeeeee este Ioana, deci biscuitii sunt buni pentru durerile de gat! [:-)))]  [il]  Haha, ce replici are dar bine, la ea chiar nu ma mira, a fost intotdeauna o avansata! Si bravo, soricel frumos si special, pentru adaptarea la program lung si nani in colectivitate!

 

Spor in toate, draga mea! Si lasa kilogramele, le dai tu de cap dupa ce nasti si vei avea de alergat dupa doua minuni! [il]

 

Daca mai vorbiti cu fetele, va rog sa le transmiteti gandurile mele bune! In special Alinutei, cred ca este mamica de doi parisieni, de acum! [flo2]

 

Noi suntem in regula. Am facut drobul si ouale, maine avem program de pasca, sarmale si tort 'cu un cuib plin de oua de ciocolata', order by Marmo; mergem la egg hunt si bla.

 

Fetele sunt minunate si dulci si de toate. Are L atatea replici si face atatea trasnai de nici sa am timp, nu le-as termina de scris. Nu am timp acum dar voi reveni. Doar una mica de ieri. Eram cu L in masina, mergeam sa o luam pe Marmo de la Easter camp. Ne opreste politia, era filtru random.

 

Ma dau jos si ma asez langa usa din spate, de la Ley, ca sa nu se sperie ca e singura. Vine politistul, bla si bla, tanar, frumusel, nu prea stiu daca asa era el amabil sau era extra amabil cu mine. [:I] . Si L in gura mare: mami, I don't like this man. Eu in fine, incerc sa trec peste, desi-mi venea sa rad, el trece si el peste. Vine colegul lui, bla si bla si L: mami, I like this one! :))). Radem, ma scuz ca ma grabesc sa-mi iau si comoara cea mare, cel pe care nu l-a placut ma intreaba daca poate sa-i ofere 1 ou de ciocolata Leyului, zic da. Merge si aduce 2, i le intinde si ii spune: one for you and one for your sister. Si L se uita profund la el, le ia si apoi zice spre mine: mami, I like this one now. [:-)))]  A fost de filmat, le-am facut ziua si lor.

 

Gata, time's up.

 

Va urez Sarbatori frumoase, asezate, insotite de rasetele bulgarasilor si lumina din ochisorii lor pretiosi! Sa fiti bine! [flo2]

 

Hugs!



#25
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 20 aprilie 2017 - 10:50

Hristos a Inviat!

 

Sper ca ati petrecut frumos si ca v-ati odihnit cel putin la fel de mult ca si noi.

 

Pentru ca n-am plecat pe nicaieri (doar la masa la nasici duminica) si pentru ca nici vremea n-a fost una prielnica, am reusit sa ne odihnim pe rupte. Nici nu stiu de cand n-am mai lenevit si dormit atata.

 

Eu inca ma mai rasfat dimineata ca Alex este in vacanta si-l las pe sot sa coboare primul din pat, dar de luni...

 

Am facut oua rosii, o prajitura (aici Alex si-a dat mai mult concursul), friptura de curcan (si sotul de miel - eu nu mananc) si am primit de la socrela cozonac, pasca si drob.

 

Alex a fost campion la spartul oualelor castigand de fiecare data.

 

Lory ce bine ne citesti tu pe noi! Nici noi n-am fi reusit sa ne descriem mai bine decat ai facut-o tu.

 

Eu eram EPUIZATA si necajita de faptul ca nu apucam sa plecam de la hotel mai devreme de ora 10-10.30 (exceptie cand am mers la Sintra cand am plecat la 8.30 desi ne propusesem sa ajungem la gara la 8).

Si cum Alex a trecut destul de des si prin faza "vau mami date" (vreau la mami in brate) a trebuit sa ma conformez. Si inchipuie-ti ca-l lovea fraza asta cand ti-era lumea mai draga si il luam pentru 30-50 m (uneori nici pentru atat) dupa care vroia iar jos si iar sus si tot asa ca eram seara teapana de spate.

Se mai nimerea sa stau cu ochii si-n soare (ca pana ajungeau ochelarii la mine se facea seara)....

DAR, asta nu se pune la socoteala. Concediul a fost mult mai frumos incat acest aspect este un detaliu nesemnificativ si imi doresc o astfel de epuizare fizica pentru o relaxare sufeteasca alaturi de baietii mei.

 

Wow ce tare Leya. Crede-ma ca si pe mine m-a lasat masca cu replicile ei. Sunt curioasa de ce alte perle a mai facut/scos acum cu sarbatorile.

Ai doua minuni extraordinare! Sa va traiasca si sa fiti sanatosi cu totii ca sunteti un exemplu pentru noi!

 

La noi s-a trecut la scrisul pe burta pentru ca a epuizat toate variantele. Bine, mai are tavanul, dar aici inca nu ajunge. Si la citit, pe limba lui deocamdata asezat pe jos, pe coate si cu fundu'-n sus.

 

Aaaaa si daca va spuneam cum il striga pe sot data trecuta, acum el l-a invatat cum ma cheama pe mine si ma striga uneori "IHA". Inchipuiti-va un tril exact cum rage un magar.

 

Si a inceput de ieri sa spuna "ssssst, taci, taci".

 

Flory voi ce mai faceti? Cum mai esti? Cum mai este Ioana cu cresa? Pe unde ati petrecut Pastele?

 

Fetelor eu nu mai stiu nimic de nimeni. La un monet dat am vazut ca Alinutza era insarcinata cu baietel, dar asta era mai in iarna.

 

Trebuie sa va las acum, ma cheam scarbiciul! Pe curand!



#26
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 21 aprilie 2017 - 12:17

Hristos a inviat!

Dragelor sper ca au trecut sarbatorile cu bine.
Am mai ramas 3 "mate" ratacite. Mie imi e si rusine, caci voi
cu pitici si servici intrati mai des si scrieti, decat mine. Am devenit o pututosenie.

Soparlici... vazut si eu in etape pozele si filmuletele. Asa frumos a fost totul prin ochi vostri, parca as fi fost acolo.
Da si mie imi plac filmuletele cu omuletul pe plaja, cu tine pe iarba si acolo unde are mainile smechereste in buzunarul pantalonilor.
Tati a fost numai un zambet si fotograful de serviciu. Ma bucur ca v-ati simtit bine.
Pfoa...cum de reusiti relaxare cand sunteti acasa....Ioana nici in pat 1 minut nu ne lasa sa lenevim, se da jos din patul ei,
vine la fiecare sa ne dea pup si sa o iubim ( ocoleste patul :))) pentru a ajunge la noi, nu il traverseaza ) si apoi striga "sus" si de mana la joaca.
In ziua de Paste s-a trezit la 6.30 de eram chiauni amandoi si acum la gradi de-abis o trezim la 7.45 si atunci cu proteste ca ea nu merge la gradi ca doarme.

Lory...asa istete si dezinvolte sunt fetele tale, de sincer nu ma uimeste ca au asa replici. L a fost dulce, dulce. Deci la final "interesul poarta fesul".
Daca fata a primit bunataturi mai ca incepe sa si il placa, nu?! :))))

Eu am tot intrat sa scriu de vre-o 2 ori de pe tel, dar aveam eroare de conectare.
Si acum, dar am tot insistat si la final vad ca a mers. Sper sa se si afiseze ce am scris.

Noi am fost ca in fiecare an sambata si diminica la soacra ca luni sa mergem cu ai mei la parintii mamei mele.
Eu nu am gatit mai nimic, Ioanei i-am gasit de comandat pasca fara de nici unele si a fost f buna si ca si gust la fel ca cea clasica si ea a mancat f bine.
M-am bucurat ca a avut si ea ceva specific. Cozonaci am cumparat si comandat soacra la un laborator. Friptura am facut din ied de la ea duminica dimi pusa la macerat de cu o zi inainte.
Ciorbica la fel din ied a facut soacra. La bunicii mei la tara am facut un gratar desii ploua cu galeata si a mea bunica a facut placinta cu branza sarata si turta in foi ( preferatele mele)
caci stia ca pot manca si eu dupa atata amar de vreme si am mancat lana la epuizare, nici nu am gustat gratar. Erau calde. ( tineam regim de excludere lactate cand alaptam si apoi dieta de slabit)
Marti am fost noi fetele acasa....am avut eu o consultatie la endocrinologie si am fost impreuna, apoi am luat masa noi 2 in oras, dupa a adormit in masina si nani acasa si dupa amiaza am stat cu toti in casa
caci a veniti si tati de la job.
Luni seara am fost si la spital ca era dr meu de garda si am facut eco de 9s. Este bine, evolyam suntem in grafic, placenta se formeaza destul de departe de taietura de ceza, dar am din nou o zona de decolare.
Este totusi mica si destul de departe de pozitionarea sarcinii, dar tot cu risc si ar trebuii sa restrictionez eforturile. Uff tare greu cand Ioana vrea numai mami brate si nu vrea sa urce 4 etaje si ajung sa o car.
In rest astazi am consult hemato si tot asa. Mama lor si toate costa o caruta de bani. Ar trebuii sa ajung si cu ea la consult oftalmo si din nou la picioruse. Nu e nimic grav, adica oftalmo din cauza rudelor de gr1
care mai toate au ochelari si picioruse ca deja se face 1 an de la ultima evaluare. Ca mai apoi se fac 6 luni de nou regim si relyam analizele sa vedem ce s-a modificat.
De saptamana cr vine trebuie sa incepem usor usor sa strangem de prin casa, sa cautam loc de depozitare la ce nu luam cu noi in chirie si sa gasim chirie. Pe 22 mai ap trebuie sa fie gol golut.
Eu am mai bifat un interviu...ufff si parca in loc sa ma ajute la moral.mai rau cad. Realizez ca o sa imi fir f f greu sa reiau activitatea oricare ar fi ea dupa atatia ani acasa, dar apoi dupa inca 2. (Total or sa fie 5)
Parca nu mai stiu nimic si ma.impiedic singura de mine. Tot incerc sa gasesc ceva sau sa ma gasesc pr mine sa fac ceva cat voi sta si acasa ani ce vor urma, caci pe langa faptul ca ma voi regasii poate si pe mine si ma voi simti utila
voi reusi sa scot si ceva banuti si ajuta financiar. Greu tare greu cu moralul si increderea in sine.

Ioana e la gradi de miercuri, in fiecare dimi ea nu vrea sa se trezeasca sa mearga, iar cand ii zic ca daca nu merge la gradi trebuie sa mearga la servici cu tati sa munceasca schimba placa ca vrea la gradi.
A devenit super mega lipicioasa...are zile cand totul face cu mami si zile in care face cu tati. Cand e cu mine si sa o pupe tati nu lasa. Mai in fiecare seara sa smiorcaie ca vrea ciorbita si cand vine ora mesei si are ciorbita
incepr vaicareala ca nu vrea, in final sfarseste prin a manca fie singura fie in bratelr unuia dintre noi servita. La gradi insa nu stiu daca v-am spus a avut o perioada cand manca numai servita, acum mananca singura dar are momente cand
le zice ca "Ioana a obosit sa manance", asta ca sa i se dea sa manance.
E din ce in ce mai greu sa ne jucam in casa, acum cu zilele astea urate. Se joaca 5-10 min cu ceva apoi se plictiseste si trece la altceba pana epuizam ce avem si nici sa mai inventez.nu imi.mai iese, deci m-am ramolit efectiv si ma gandesc ca vine si bebe 2.
Baba de mine.

Cam atat de pe la noi.
Daca reusesc saptamana asta urc ceva poze. Anunt eu.
Va pup.

#27
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 21 aprilie 2017 - 17:44

Buna fetelor,

 

Haha, vorba Floricelului, 3 amarate am ramas :)) Dar stiu eu sigur ca ne mai citesc si alte fete, poate poate isi fac curaj ;)

 

Iha  [:D]  ce scump e Alex! Haha, lasa mai, e un nume original! Si asa zici, alint, dormit muuuult...clar, meritati asta! (omulet-care-face-tantrum-verde-de-invidie [:D] ) Mai sa stii ca 'cititul' oamenilor face parte din jobul meu dar cand e vorba despre oameni asa dragi si minunati ca voi, e o placere. Ah, da, ca mi-a adus aminte Flory, ce mi-a placut cum te tavaleste Alex in iarba [:-)))]  si cum nu-si scotea mainile din buzunare, era prea preocupat sa caute...el stie ce. Am ras cu zgomot. Spor la treburi si planuit urmatoarea iesire, in stilul vostru caracteristic! [pup]

 

Oii, cred ca e varsta cu brate-brate, cand sunt mai atasati decat oricand. Te inteleg foarte bine cu sus-jos de 30 de ori/ora, la Ley asta este business as usual. Dar doar cu mami, restul nu au dreptul sa se atinga de ea. Si ea are cu 5 kg si 15 cm mai mult decat Alex, deci I feel you sister, nici eu nu-mi mai simt spatele. Dar se fac ei mari, nu? [testoasa]

 

Flory ce ma bucur ca ai scris, imi faceam griji. Ce frumos ai povestit, aproape ca am simtit gustul placintelor, mi-ai readus franturi de copilarie in suflet. [pup]

 

Hahaha, Ioana o sa ajunga ceva sef, are asa niste texte si un mod de a pune problema, ca sa iasa ca ea. [:D]  A obosit mancand, auzi  [:D]  [:D]  Iar aia cu inconjurat patul  [:D]  [:D]

 

Din ce scrii mi-o imaginez un fel de Marmo cand era mica. La fel de plina de replici si la fel de needy, mereu trebuia sa ne jucam cu ea, indiferent de muntii de jucarii, tot noi, parintii, eram cele mai utile 'obiecte'. L e asa needy cu prezenta noastra (a mea, in special), pt ca are multe obsesii dar dpdv al jocului, e muuult, mult independenta, isi fabrica niste jocuri lungi si interesante, de ramanem toti muti de uimire.

 

Ma bucur sa aud ca micul bulgarel creste in liniste si pace! [il]  Iti doresc sa ai o sarcina usoara, cu analize bune si griji putine. [flo2]  Si iti trimit toate gandurile mele pozitive, sa gasesti un ritm al tau, care sa te multumeasca, sa iti ajute la self esteem si la bugetul familiei. [pup]

 

Despre noi sunt asa de multe de zis, incat n-am cum le cuprinde. Suntem bine, prinsi cu (prea) multe planuri/proiecte dar sanatosi. Saptamana asta Marmo a fost in vacanta si nu a mai mers la nici un camp, am stat eu cu ele. Maiculita, sugative de energie si bani sunt copilele astea ale mele. [afro]  [il]  Miercuri am fost la circ, toti 4 si au fost f incantate. Bine, noi ii stiam pe cei de la Vegas, pt L a fost o premiera si nu s-a miscat de incantare, a aplaudat frenetic, a tipat, a ras.

 

L este asa un copil absolut fermecator. Are o personalitate atat de interesanta. Este foarte dulce si poate fi chiar rusinoasa si diafana, pe de o parte iar pe de alta parte este asa de independenta, hotarata, opinionated, curajoasa.

 

Ii place sa cante toata ziulica, pe oriunde mergem. Devine deliciul publicului cand incepe sa cante: rain rain go away, rain rain go to Spain  [:-)))]...o doamna i-a replicat ca draguto, nu ai ales bine tara in care te-ai nascut, muhahaha [:D] ; minte si inventeaza pe banda rulanta si se preface ca se loveste, numai ca sa o ajuti/pupi; cand nu-i convine ce ii spui, nu-ti zice ca minti ci incepe sa cante: liar liar, pants on fire, din toti plamanii asa  [:-)))] ; la fel, cand nu-i convine ceva ce-i faci sau nu, se uita la tine cu ochii micsorati asa si cu degetul aratator in sus, iti spune ferm: te cert, sa stii! [:-)))] Ma mosteneste la ocd (mie mi se zice Monica, dupa cea din Friends) dar agravat asa  [:-)))] , nu bea laptic din sticla roz decat cu pai roz, din sticla albastra decat cu pai albastru, etc etc; daca ii dai o prajitura cu frisca putin stramba nu o vrea; daca isi desface inghetata si atinge cumva conul si sare vreo firimitura, la fel, nu o mai vrea si etc etc. Sta in 80% din cazuri complet dezbracata in casa, cand se hotaraste sa poarte haine, sunt musai chiloti+maieu sau ceva rochita/pantaloni scurti...e calduroasa tare. Este incredibil de mamofila, dusa la extrem asa, la mami in brate juma de zi, mami sa-i faca, mami s-o adoarma, mami mami.:) E sociabila dar rezervata asa, nu as spune ca e prietenoasa peste masura; daca pastrezi o distanta rezonabila, este prietena ta, daca esti intruziv, aleluia. Ah si e prietena cea mai buna cu pisica, o ia asa la subrat si ii spune: c'mon Dexi, let's go....si o duce pe unde are ea nevoie. Si pisica...rezista. [:-)))]

 

De Paste am fost la o ferma frumoasa, cu multe locuri de joaca, multe animale si cu egg hunt, desigur. Au tinut iepurasi miiiici in brate si de atunci Marmo ne piseaza marunt ca de ziua ei, poate, daca, parca. Stie explicatiile, le integreaza si degeaba, o ia de la capat ziua urmatoare. Parca ma vad la Craciun cu pisica, iepure si caine [:-)))]

Astazi am fost la dr cu Marmo, are o iritatie urata si suspecta pe incheietura mainii, partea opusa cotului. Si i-a luat si sange din deget si de atunci este eroul sora'sii, o mangaie Ley de zici ca cine stie ce buba are. [:)]  Acum e la party, ceea ce va face tot weekendul. E copila asta asa de populara si are, categoric, o viata sociala mult mai antrenanta decat a mea. [:-)))]

 

Noi astia mari, bine, alergati tare dar bine. Eu ma culc numai la 12-1 si la 5.30 sunt in picioare si tot asa va trebui sa mentin ritmul pana in iulie, ca sa putem termina proiectul. And speaking of proiect, dupa ce ca facem ceva ce nimeni nu a reusit si nici nu credea posibil, ceva care va avea un impact major in viata si siguranta atator oameni, mai avem si bete in roate. E un sef al altui departament, fara absolut nici o expertiza pe munca noastra dar care emite pareri pe banda rulanta. Si eu, ca sa imi tin echipa focusata si departe de pareristi din astia, fac scut in jurul lor si ma oboseste teribil. Si mai las diplomatia, pe alocuri, mai raspund si eu cu batul prin gard. Gradinita curata....unii oameni chiar se cred cei mai destepti si entitled to...

 

Ah, olandezii nostri sunt minunati, cum ii stiti. Em e o adevarata domnisoara, scrie, socoteste, citeste; Ver e o scumpete dolofana si hotarata, a fost bolnavioara dar a reusit sa treaca peste; Carmenus este cum o stiti si voi, o minune de om! Ah si tot despre Ver, pt ca ma amuza de numa, a descoperit ciocolata (deh, asa-i cand ai frati mai mari, le descoperi pe toate mai devreme), asa ca se aseaza la masa si spune ferm: Nu vreau fasole verde, vreau ciocolata! [:-)))]  [il]  Adorabila familie, sper ca pe ei sa stiu sa-i pastrez in viata mea si sa nu-i pierd, asa cum am facut cu prea multi oameni dragi...

 

Ma opresc. V-am scris pentru o vreme, caci nu stiu cat timp liber am de luni incolo.

 

V-am lasat si poze.

 

Va pup, sa fiti bine! [pup]



#28
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 24 aprilie 2017 - 10:50

Hello,

Am lasat si eu niste pozici.
Am vazut niste bunataturi pe masa, superrrr de la drob, tort la pasca.
Niste fete cu ochelari si stambacioase.
O L care face pe plaja "sst" la manjita de inghetata acasa si la circ apoi in plimbari de praji si de cioco in pielea goala
Nu mai zic de poza pielea goala la laptop.....e mortalaaaa.
Iar distractia cu tati e la maxim.
Imi place si Marmo pe plaja sarind si serioasa pe craca copac.

Va pup. O saptamana frumoasa.

#29
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 26 aprilie 2017 - 14:36

Buna dragelor!

 

Las si eu cateva vorbulite sa nu ma dati disparuta prea mult timp. Dar sunt intr-un iures la munca...seminarii, prezentari, lucru, sustineri de proiecte si doctorate...incat mi-am notat ca niciodata pe hartie sa nu uit sau sa le incurc.

 

V-am citit, din pacate nu v-am si vazut si....

 

Flory sa stii ca Ioana nu este singura care inconjoara/ocoleste ceva de genu' plecand de la Bucuresti sa ajunga la Constanta, trece prin Sighetul Marmatiei desi are varianta scurta la nici 30 cm distanta. Asa face si cu patul nostru, si cu masa si cu chestiile din parc. Asa ca ma amuz de fiecare data ca, desi-i spun sa faca stanga/dreapta sa ajunga unde isi propune face numai pe moment, ulterior revenind la varianta sa.

 

La noi "luptele" sunt in top de multa vreme. Tot datorita lipsei de iesit afara si epuizat variante de activitati. Ne trantim in pat si el se pune peste mine si eu ma "chinui" sa-l dobor si apoi il dobor si-l las sa ma doboare si rade pana transpira.

La fel si cu aruncatul mingei in si din patut. Ma solicita singur in functie de ce are chef sa facem si pentru cateva minute bune avem o ocupatie.

Aaaaa si plimbatul cu cosul de rufe. Cand vede cosul (a avut el la un moment dat o poza-n el) nu ma mai lasa sa pun rufe-n el si se suie singur asteptand sa-l imping. Si eu il imping pana aproape de balcon tainand cateva rufe ude in mana. Il las "a cacaj" pana pun rufele si facem drumul inapoi la masina de spalat de unde iau iar alte rufe si totul se repeta pana cand toate rufele sunt puse la uscat (sau mult dupa).

 

Mai nou a descoperit joaca cu mingea in parc si, pe langa "urcat" munti, alergat cu motorul, "operele" cu creta trebuie sa jucam o vreme si "goc" - gol. Ieri spre exemplu am jucat desculti in iarba si a fost asa de bine...si lumea se uita la noi ca la circ.

 

Si eu iti doresc o sarcina usoara si sa ai numai vesti bune!

 

Lory mi-ai luat o piatra de pe suflet cand am citit ca si Ley e la fel ca Alex. Imi faceam griji ca e prea alintat si chiar celor cunoscuti nu m-am plans de asta ca sigur mi se scoteau ochii. Nu de alta, dar ma si vedeam impingandu-l de la spate cand ar fi fost si el in pat cu vreo fata si nu se putea desprinde de cracii mei.

 

Cu cana/paiul este si la noi la fel. Ma rog, utilizand alte obiecte/locuri. Mai nou i-am luat un burete de baie in forma de arici si a apucat sa spele numai o singura jucarie cu el si musai numai pe aia o spala asa ca trebuie sa fie prezenta in baie la momentul imbaierii indiferent ca el a lasat-o in Honolulu. Altfel imediat incepe sa se smiorcaie.

 

A inceput si el sa minta (daca un raspuns negativ/pozitiv la o intrebare este incorect se poate numi minciuna).

 

Cu jobul te inteleg, dar stiu ca atunci cand e ambitie se poate, la urma urmei stii macar ca ai incercat decat sa regreti ca ai avut o sansa si n-ai profitat de ea.

 

Marmotica cum este? I-a trecut iritatia?

 

Noi suntem la stadiul in care, imediat cum intram pe usa cresei incepe cu "nu dau aci, dau acaca" si intra plangand in clasa. Cresa este si ea in renovare si pe interior si pe exterior si i-au comasat in alta clasa si e un haos total, plus intreruperea...e dimineata un concert pe mai multe glasuri...

 

Aseara m-am mirat auzindu-l zicand, vazand ca nu-i intra motorul intr-un suport pentru biciclete, ca-i "o bobema".

 

Aaaa si m-a vazut pe mine o data iesind in prosop de la baie si acum isi pune si el prosopul (in legea lui) si defileaza ca o "diva" prin casa.

 

Pare-se ca Puturosul meu aduna "spuma" din fiecare fetita ca si de la micuta olandeza a luat ceva. Doar ca la noi e "o bobema" cu inghetata. Ar manca si-o tona. Altceva...inca nu, dar se pare ca pentru ea ar renunta si la lapte.

 

Va las acum, fug sa-l iau ca mi-e dor de el si de expresia lui cand ma vede "hii ute mamici".

 

Va imbratisez cu drag si sper sa reusesc marti sa va povestesc cum fu excursia noastra la Timisoara.

 



#30
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 03 mai 2017 - 12:35

Buna dragelor,

 

Noi suntem bine. Ma rog, cu tusea si mucii nelipsiti ca doar a fost o saptamana la cresa. Totusi l-am dus si le-am zis doamnelor ca ii dau sirop de tuse si ca tuseste din weekend asa ca ori n-au avut timp sa-mi faca, ori au uitat de reprosuri si cereri de avize. ma fac si eu ca ploua.

 

La Timisoara a fost...frig in prima zi si multa, multa ploaie dupa-amiaza drept pentru care ne-am retras spre hotel.

Duminica a fost placut, soare si am putut sa lenevim la zoo si la Muzeul Satului.

 

Ce ne-a placut? Centrul pietonal cu toate pietele lui, parcurile (in Parcul Copiilor am gasit si un loc cu leagane/tobogane/chestii pentru adulti in care m-am destrabalat), mancarea, aranjamentele florale (era un festival al florilor).

 

Ce nu ne-a placut? Transportul in comun care mai mult lipsea (oricum centrele de vanzare a biletelor au fost inchise s-d asa ca duminica am mers fara bilet pana la aeroport) si orarele lor aiurea (toata lumea se vaita ca autobuzele de la aeroport catre oras pleaca inainte de sosirea curselor si pentru urmatorul astepti cel putin o ora).

 

Noi am mers destul de mult cu taxiul, mult mai scump decat in Bucuresti. Vorba sotului: n-am mers noi atat cu taxiul de cand ne stim.

 

In rest...Alex este la stadiu de tavalit pe jos cand nu-i convine ceva, probabil si datorita oboselii acumulate peste zi (imi spun ba ca nu doarme, ba ca doarme foarte putin) si nu prea mai reusesc sa gestionez situatia. Mi se rupe sufletul cand vad ca plange asa, dar nici nu stiu ce sa-i fac sau cum sa-l iau caci orice varianta (sa-i ofer altceva de facut/mancat/luat, sa-l pup, sa-l strang in brate, sa inventam sau sa incepem un joc/cantec/poezie) nu da roade. Deci???

 

Cu mancarea este iarasi la dieta si deja este stresant pentru mine, desi la cresa imi spun ca mananca (mai putin gustarea care-i dulce). Aseara n-a mancat decat carne, duminica la nasi tot asa (dar atunci a fost foarte haios ca lua bucata de carne in mana si defila toata curtea urmarit fie de catei, fie de pisici astfel ca trebuia sa-l pazim mereu sa nu-i fure vreunul mancarea).

 

Are energie cat 100 si alearga ca la un concurs de viteza, iar baba de mine cu greu tine pasul.

 

Sper ca voi sunteti bine si astept sa va citesc. Nu pun poze astazi caci nu mai am timp, dar le pun eu.

 

Pe curand!


Editat de Soparlica, 03 mai 2017 - 12:37 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -