Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sa facem pasul? Canada->Spania


50 raspunsuri la acest subiect

#41
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 07 februarie 2017 - 14:41

Eu nu m-as duce in Australia nici batuta! Muuult prea mari paianjenii [fri]  [fri]  [fri]

 

Noi am studiat problema cu NZ si am ajuns la concluzia ca ar fi mult mai greu de razbit decat in Europa, mai ales la 40+ cum eram noi.

Corect. Asa e.

 

In NZ mi s=a spus ca e vreme ploioasa, nu ca in Australia. Orium tu in Canare esti supernorocoasa cu vremea.



#42
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.263 mesaje

Postat 07 februarie 2017 - 14:47

Noi ne/am uitat ieri la o emisiune despre nemti care pleaca prin alte tari. Si era un cuplu, amandoi 31 de ani, un copil mic de vreo...5 ani cred, un catel si 2 pisici. Isi cumparasera in urma cu 5 ani o casa faina cu etaj, locuiau pe ceeasi strada cu mama ei, aveau amandoi locuri de munca sigure cu contract pe termen nedeterminat si castigau cred eu destul de bine. el parca era ceva electrician sau in domeniul asta, ea lucra la un cabinet de avocatura (nu avocata).

si dupa ce a fost o data in Tanzania, s/a gandit el ca acolo vrea sa mearga si sa isi deschida o scoala de scufundari.

Decizia au luat/o in cateva luni.

Nu vorbeau decat germana. :))

Au vandut casa din Germania, au demisionat si au plecat acolo.

Dupa socul de la vama, cand au stat 5 ore ca sa isi ia animalele, pt ca li s/au cerut 400 de dolari desi ei platisera toate taxele, au plecat spre cei 2 nemti cu care doreau sa isi inceapa afacerea.

Acestia erau un tip si o tipa care erau de 3 ani acolo, aveau o cabana....sa zicem restaurant.

In anul cu Ebola nu au avut nici macar un singur client.

 

In fine, nemtii tineri au cumparat de la nemtii experimentati o cabanuta cu 5000 de euro.

Au ajuns acolo si s/au dus sa se intereseze de scoala de scufundari.

Domnul din Tanzania le/a spus ca in 6 ani de zile au avut 3 turisti care au intrebat de asa ceva.

 

Dupa jumatate de an sau ceva de genul, s/au intors in Germania.

 

 

 

Ideea e sa va ganditi bine inainte sa va mutati, sau macar s aaveti un plan de rezerva.

 

 

 

Mie mi/ar place de exemplu sa lucrez in Italia sau Spania sau Africa :)))

Sotul nu vrea sub nici o forma in Franta, Elvetia (din pacate) sau USA.

 

 

dar chiar mi.ar place sa gasesc ceva un an in Franta, unul in UK, 1 in Spania, 1 in Italia, Panama etc :))

Da si la noi sint emisiuni de astea. Ai nostri pleaca mai cu seama in Australia, unde se asteapta sa gaseasca ciini cu colaci in coada. Ei asociaza vremea buna cu statul degeaba, ori se munceste si in Australia si e si mai nasol sa muncesti in 45 de grade. Destui se intorc dezamagiti. Nu toti evident, la unii le prieste.

 

Xio poate ar fi bine sa incerci sa muncesti pe unde vrei acuma cit n-ai obligatii si ti=e usor sa e muti. Daca asta-ti doresti, why not?



#43
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 07 februarie 2017 - 14:57

lili, am reusit sa o contactez pe colega mea emigrata in spania. acum are baietii bolnaviori, dupa ce se fac bine mi-a promis ca-mi povesteste despre viata in barcelona. insa a spus telegrafic ca are numai cuvinte de lauda, pana acum.

o s-o intreb eventual daca este de acord sa-ti dau adresa ei de mail, sa discutati direct si s-o intrebi exact ce te intereseaza.



#44
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.704 mesaje

Postat 07 februarie 2017 - 20:38

multi americani se duc in costa rica, porto rico...si sunt superbe zonele, dar pur si simplu nu stiu din ce traiesc. poate doar daca sutn la pensie si le vin banii asa pe tava...sau lucreaza de acasa.

in rest nu stiu ce poti face in tarile astea, unde nu-i de lucru nici pt ei.

 

aaa...si noi ne uitam la emisiuni din astea.cel mai recent a fost cu unii care cumparu insule..dar asta alta poveste.

 

ideea e ca treb sa cunosti zona, tara, sa te apuci de o afacere ceva...cand ai peste 45- 50 de ani...e mai dificil...

dar sotul meu de ex, e genul aventurier care e mereu gata sa inceapa o viata noua...oriunde, oricind.ma sperie chiar , cand ii vine cite o idee creatza...ca poate chiar o pune in aplicare.

 

eu ma mai gindesc ca,  noi care avem copiii in prag de liceu, facultate...treb sa tin cont si de viitorul lui...nu poti sa pleci asa de nebun.



#45
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 08 februarie 2017 - 11:53

Da si la noi sint emisiuni de astea. Ai nostri pleaca mai cu seama in Australia, unde se asteapta sa gaseasca ciini cu colaci in coada. Ei asociaza vremea buna cu statul degeaba, ori se munceste si in Australia si e si mai nasol sa muncesti in 45 de grade. Destui se intorc dezamagiti. Nu toti evident, la unii le prieste.

 

Xio poate ar fi bine sa incerci sa muncesti pe unde vrei acuma cit n-ai obligatii si ti=e usor sa e muti. Daca asta-ti doresti, why not?

La noi nu sint. Francezii nu sint obisnuiti sa emigreze, sint atit de orgoliosi si siguri ca o tara mai frumoasa ca a lor nu exista, incit pina si cei care se duc ca expati sint priviti ca niste curiozitati.



#46
Melody

Melody

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 156 mesaje

Postat 18 februarie 2017 - 05:19

Incerc sa raspund eu la cateva din intrebarile de mai sus. Noi ne-am mutat acum 2 ani si ceva din Ro in Spania, in insulele canare. Cum a zis si Letitia, este o zona care se dezvolta f accelerat in acest moment. 

 

Copiii invata limba rapid (daca stiu romana, evident) si se adapteaza rapid. Scoala este foarte usoara, nivelul este mediu/scazut, daca depun cel mai mic efort trec prin ea fluierand. Fii-mea cea mica e prima din clasa inca din trim 2 al primului an de scoala aici, desi nu stia spaniola cand am venit. Cealalta fiica nu e prima, ca e putoare si nu pune osul deloc, dar tot e in prima jumatate a clasei.

 

Fiind in insulele canare, sunt o gramaaadaaaa de imigranti, din toate zonele posibil, acceptati asa cum sunt ei, cu spaniola lor de balta etc. Copilele mele au colegi din UK, Germania, Italia, Portugalia, China, India, Rusia, America Latina, Africa, Romania, Bulgaria, Polonia etc. Cred ca 1/3 din copiii din scoala aia mare sunt din afara Spaniei.

 

Sunt o multime de englezi in zona, atat pensionari cat si 'oameni ai muncii'.

 

Canariotii sunt oameni simpli, fara pretentii, cumsecade si la locul lor. Nu fura, nu incearca sa te smechereasca, nu se grabesc nicaieri etc. Dar nici nu te poti baza ca fac ceva la timp, e adevarat! 

 

Nu stiu ce sa-ti spun cu gasitul de lucru, mai ales in zona de inginerie. Noi am venit aici pt vremea calda, dar si ca sa nu mai lucram pt altii, asa ca am cumparat un business local de la niste englezi de aici si treaba merge asa si asa, cu trend pozitiv insa.

 

Sistemul de sanatate inteleg ca e ca si in Canada: daca ai ceva grav te prioritizeaza si te rezolva rapid, daca ai doar o durere de umar dureaza luni de zile. Insa, e OK, nu pot sa ma plang cu adevarat. Niciodata nu mi s-a intamplat sa am nevoie de pediatru, de exemplu, si sa nu pot face programare pt a 2-a zi. 

 

Exista zbor direct in Romania, daca asta te preocupa, sa fii mai aproape:)

 

Cetatenia nu e necesara, e suficient sa obtii rezidenta. Ca roman, cetatean UE, se obtine relativ usor: ai contract de munca, ai inregistrat un autonomo (un fel de freelancer), ai cumparat o proprietate etc.

 

Chiriile sunt decente, vremea e ideala pe coasta de sud/vest aproape de mare. Mai sus pe munte e mai rece iarna si mai cald vara, dar decent mereu.

 

Viata aici e asa cum e ea, depinde de asteptari. 

 

Editez sa spun ca noi am luat in considerare la un moment dat Barcelona care nu e deloc in declin economic, dimpotriva. E un oras frumos, f bun de locuit, clima e blanda, sistemul de invatamant e f bun. Chiriile insa sunt mari si, in general, preturile sunt mult mai mari decat in Canare. Evident ca si veniturile sunt la fel... 

Carolina, ce frumos ai povestit. Ma bate gandul sa mergem si noi in Insulele Canare. Mai zii, ca imi place sa citesc. Mersi.

 

Ani



#47
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 19 februarie 2017 - 23:04

Ani, te bate gandul sa va mutati sau sa mergeti in vacanta? Ce anume ai mai dori sa stii?



#48
Melody

Melody

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 156 mesaje

Postat 20 februarie 2017 - 02:59

Ani, te bate gandul sa va mutati sau sa mergeti in vacanta? Ce anume ai mai dori sa stii?

 

La pensie poate. As vrea sa stiu ce zona anume e mai potrivita? Mersi.



#49
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 24 februarie 2017 - 17:43

F interesant subiect, pana la urma a ti luat o decizie? 

P.s. Si mie mi ar place o vacanta in insulele canare sau in tenerife, dar nu prea cunosc zona. Ceva recomandari aveti?



#50
LiliM36

LiliM36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 07 martie 2017 - 17:23

s

 

lili, am reusit sa o contactez pe colega mea emigrata in spania. acum are baietii bolnaviori, dupa ce se fac bine mi-a promis ca-mi povesteste despre viata in barcelona. insa a spus telegrafic ca are numai cuvinte de lauda, pana acum.

o s-o intreb eventual daca este de acord sa-ti dau adresa ei de mail, sa discutati direct si s-o intrebi exact ce te intereseaza.

se vede ca sunt noua pe aici in ale postatului... nu am mai verificat convinsa fiind ca ar fi trebuit sa primesc o notificare daca mai scria cineva. scuze daca a parut ca am disparut. eu nu mai am noutati, inca nu stim ce sa facem. m-ar ajuta tare mult parerea prietenei tale. poate intre timp programul ii permite macar un pic sa ma indrume. as vrea sa imi spuna mai ales despre scoli, limba... merci mult de ajutor. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - apr 26 2024 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -