Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sa facem pasul? Canada->Spania


50 raspunsuri la acest subiect

#1
LiliM36

LiliM36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 31 ianuarie 2017 - 10:19

Buna dimineata,

 

Ne macina de multa vreme o intrebare mare, iar acum lipsa unui raspuns ne-a cam incoltit si trebuie luata o decizie. Am gasit mereu sprijin pe acest forum, oriunde m-as fi aflat si orice problema as fi avut, asa ca ma adresez din nou voua. Nu am mai avut timp sa urmaresc discutiile asa cum o faceam acum cativa ani, dar am incercat sa citesc ce s-a mai scris pe acest subiect, dar fiecare situatie e diferita. Pe scurt: traim de 15 ani in Canada, sotul este inginer si serviciul lui este cel care sustine in cea mai mare parte familia. Ne dorim de multa vreme sa fim mai aproape de Romania, de casa, de familie. Am intentionat lsa ne mutam inapoi in Romania, dar acum ni se spune ca am fi nebuni sa ne intoarcem, multi vor sa plece, si cum am putea noi sa stim mai bine decat cei care traiesc aici (folosesc acest adverb pentru ca ma aflu pentru cateva zile in Romania) si care pana acum ceva vreme incercau sa ne convinga sa ne intoarcem? 

Pentru cine crede ca odata plecat din tara e usor... nu este, dar stiu ca asta e alta discutie. Este greu si cand simti ca locul tau nu mai e niciunde... dezradacinarea chiar reprezinta o problema pentru unii.

In Europa nu prea avem alte variante, am putea sa incercam poate in UK sau Germania. In prima avem avantajul limbii engleze pe care deja o stim... in Germania nu cunoastem o boaba de germana... Dar in Spania ne gandim ca putem invata limba si ca mai scapam de iernile interminabile, de frigul pe care cu greu il mai suportam si care ne-a afectat si sanatatea. 

Pentru fetele care sunt in Spania sau au fost sau cunosc situatia de acolo: cat de grea este adaptarea pentru o familie cu 2 copii de varsta scolara? Cat de greu se invata limba? Cat de greu se gaseste de lucru? Inspre ce zona sa ne indreptam? Venind dintr-o tara unde imigrantii nu sunt priviti cu suspiciune, o mare intrebare pentru noi este: sunt multi straini in Spania si cum sunt priviti si tratati? Este importanta obtinerea cetateniei spaniole? Sistemul de sanatate este unul bun? Am multe intrebari, dar nu le voi pune pe toate odata, evident. 

Va imbratisez si va multumesc anticipat. 



#2
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 31 ianuarie 2017 - 11:38

Spania nu e departe de Grecia...asa ca ginditi-va bine la ce as faceti.Este in cadere libera,cu colaps economic.

 

De fapt eu in ziua de astazi,nu as pleca daca am un contract de munca nelimitat.Bine,asta nu-ti garanteaza ca nu poti fi concediat ,insa totusi un contract de munca nelimitat iti da o siguranta si niste avantaje,

 

Situatia nu e roza in Europa,nu se stie incotro si cum,personal nu as face nicio miscare in acest moment.



#3
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 31 ianuarie 2017 - 13:26

Deacord cu Dana.

 

Eu daca as fi mai tinara as emigra in Australia sau Canada, cit mai departe de ERuropa. Am avut ocazia sa plec in Canada, dar am ales UK si imi pare rau. Europa e in turmoil, iar in tari ca Spania, Portugalia se gaseste greu de lucru. Stiu pentru ca am colegi din aceste tari, situatia nu e roz deloc la ei, de aia au venit in UK ca se gaseste mai usor de munca.

 

Mie mi-ar place sa emigrez in una din insulele Canare. Stiu ca tin de Spania, dar sint intr-o continua dezvoltare, se construieste mult, cred ca s-ar gasi mai usor de munca, iar vremea e absolut fantastica. 



#4
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 31 ianuarie 2017 - 13:45

Si eu sint de parere ca acum e o perioada de incertitudine politica si economicain care nu e propice sa faci mari mutari.
Un job de inginer nu e simplu de obtinut probabil sotul tau a dat examene de intrare in ordin etc. Posibil in Spania sa fie alte reglementari deci sa trebuiasca sa o ia de la capat.
Pluc ca Spania e in plina criza economica.
Cantariti bine inainte de a lua o decizie radicala. Daaar...in Canada va puteti intoarce oricand. Aveti cetatenia, nu?

#5
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 31 ianuarie 2017 - 19:16

 

Pentru fetele care sunt in Spania sau au fost sau cunosc situatia de acolo: cat de grea este adaptarea pentru o familie cu 2 copii de varsta scolara? Cat de greu se invata limba? Cat de greu se gaseste de lucru? Inspre ce zona sa ne indreptam? Venind dintr-o tara unde imigrantii nu sunt priviti cu suspiciune, o mare intrebare pentru noi este: sunt multi straini in Spania si cum sunt priviti si tratati? Este importanta obtinerea cetateniei spaniole? Sistemul de sanatate este unul bun? Am multe intrebari, dar nu le voi pune pe toate odata, evident. 

Va imbratisez si va multumesc anticipat. 

 

 

Incerc sa raspund eu la cateva din intrebarile de mai sus. Noi ne-am mutat acum 2 ani si ceva din Ro in Spania, in insulele canare. Cum a zis si Letitia, este o zona care se dezvolta f accelerat in acest moment. 

 

Copiii invata limba rapid (daca stiu romana, evident) si se adapteaza rapid. Scoala este foarte usoara, nivelul este mediu/scazut, daca depun cel mai mic efort trec prin ea fluierand. Fii-mea cea mica e prima din clasa inca din trim 2 al primului an de scoala aici, desi nu stia spaniola cand am venit. Cealalta fiica nu e prima, ca e putoare si nu pune osul deloc, dar tot e in prima jumatate a clasei.

 

Fiind in insulele canare, sunt o gramaaadaaaa de imigranti, din toate zonele posibil, acceptati asa cum sunt ei, cu spaniola lor de balta etc. Copilele mele au colegi din UK, Germania, Italia, Portugalia, China, India, Rusia, America Latina, Africa, Romania, Bulgaria, Polonia etc. Cred ca 1/3 din copiii din scoala aia mare sunt din afara Spaniei.

 

Sunt o multime de englezi in zona, atat pensionari cat si 'oameni ai muncii'.

 

Canariotii sunt oameni simpli, fara pretentii, cumsecade si la locul lor. Nu fura, nu incearca sa te smechereasca, nu se grabesc nicaieri etc. Dar nici nu te poti baza ca fac ceva la timp, e adevarat! 

 

Nu stiu ce sa-ti spun cu gasitul de lucru, mai ales in zona de inginerie. Noi am venit aici pt vremea calda, dar si ca sa nu mai lucram pt altii, asa ca am cumparat un business local de la niste englezi de aici si treaba merge asa si asa, cu trend pozitiv insa.

 

Sistemul de sanatate inteleg ca e ca si in Canada: daca ai ceva grav te prioritizeaza si te rezolva rapid, daca ai doar o durere de umar dureaza luni de zile. Insa, e OK, nu pot sa ma plang cu adevarat. Niciodata nu mi s-a intamplat sa am nevoie de pediatru, de exemplu, si sa nu pot face programare pt a 2-a zi. 

 

Exista zbor direct in Romania, daca asta te preocupa, sa fii mai aproape:)

 

Cetatenia nu e necesara, e suficient sa obtii rezidenta. Ca roman, cetatean UE, se obtine relativ usor: ai contract de munca, ai inregistrat un autonomo (un fel de freelancer), ai cumparat o proprietate etc.

 

Chiriile sunt decente, vremea e ideala pe coasta de sud/vest aproape de mare. Mai sus pe munte e mai rece iarna si mai cald vara, dar decent mereu.

 

Viata aici e asa cum e ea, depinde de asteptari. 

 

Editez sa spun ca noi am luat in considerare la un moment dat Barcelona care nu e deloc in declin economic, dimpotriva. E un oras frumos, f bun de locuit, clima e blanda, sistemul de invatamant e f bun. Chiriile insa sunt mari si, in general, preturile sunt mult mai mari decat in Canare. Evident ca si veniturile sunt la fel... 


Editat de carolinah, 31 ianuarie 2017 - 19:22 .


#6
LiliM36

LiliM36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 31 ianuarie 2017 - 20:04

Da, avem cetatenia, dar mutarea nu e usoara si nici ieftina cand nu mai ai 20 de ani, ca sa nu mai zic adaptarea cand ai si copii, de aceea am vrea sa facem pasul catre un loc unde sa ne fie bine, sa ne placa intr-atat incat sa ramanem. Jobul este, bineinteles, cel care pune probleme si e de cea mai mare importanta. In Barcelona am fost in vacanta, ne-a placut, mai ales clima. Am fost si in Madrid, ne-a placut si acolo.

Nu am stiut niciodata exact daca in Barcelona esti ok cu spaniola sau trebuie sa inveti catalana. putina spaniola stim, pentru cat timp ne-am putea descurca cu ea pana sa fim nevoiti sa invatam catalana?



#7
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 31 ianuarie 2017 - 20:24

cel mai important e sa te interesezi daca va puteti angaja imediat.

 

daca ai un loc de munca din care sa va puteti plati chiria sau rata si intretine e ok.

 

 

 

caro, cam care sunt chiriile acolo?



#8
Danalyj

Danalyj

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 31 ianuarie 2017 - 23:16

Buna

Eu locuiesc in spania de 13 ani. Acum sunt casatorita aici si cu doi copii. As putea sa-ti raspund la cateva intrebari, desi unele raspunsuri cred ca tin de experienta personala si nu se pot generaliza.

 

eu am lucrat un an in US inainte de a veni definitiv in Europa si motivul intoarcerii a fost fix sa fiu mai aproape de familie. Asa ca inteleg foarte bine. Nu e usor, la o distanta de 10 ore in avion si diferenta de fus orar de alte 6-7 ore.

Pe scurt. Spaniola se poate invata relativ usor. In doua luni de efort intens eu am invatat spaniola suficienta pentru un interviu. 
Nu ai spus ce varsta au copiii. Cu cat sunt mai mici cu atat mai repede se adapta. Dar exista si posibilitatea unei scoli in limba engleza. 

Sistemul public de sanatate e destul de géneros. Daca esti emigrant cu contract de munca si asigurare sociala. Desi exista multa presiune sa se modifice.

De fapt cu asta ar fi trebuit sa incep. Stii probabil ca spania a trecut printr-o criza profunda si efectele inca se mai vad. Somajul a ajuns si la 25%, in ultima vreme scade dar e tot in jur de 20%.

Nu e usor sa gasesti un job. Cel mai bine ar fi sa veniti cu un contract de munca altfel e f greu.

In fine, daca vrei sa mai vorbim, da-mi un email si iti scriu.

Salutari
Dana

 



#9
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 31 ianuarie 2017 - 23:53

Da, avem cetatenia, dar mutarea nu e usoara si nici ieftina cand nu mai ai 20 de ani, ca sa nu mai zic adaptarea cand ai si copii, de aceea am vrea sa facem pasul catre un loc unde sa ne fie bine, sa ne placa intr-atat incat sa ramanem. Jobul este, bineinteles, cel care pune probleme si e de cea mai mare importanta. In Barcelona am fost in vacanta, ne-a placut, mai ales clima. Am fost si in Madrid, ne-a placut si acolo.

Nu am stiut niciodata exact daca in Barcelona esti ok cu spaniola sau trebuie sa inveti catalana. putina spaniola stim, pentru cat timp ne-am putea descurca cu ea pana sa fim nevoiti sa invatam catalana?

 

 

Lili, e greu sa stii daca iti va placea mult pana nu locuiesti aici. Noi am avut destule experiente neplacute dupa ce ne-am mutat. Stii cum e sa emigrezi, nu? Ei, asa e peste tot, Canada sau Spania.

 

Ca sa te angajezi cred ca trebuie sa stii ceva spaniola, chiar mai serios daca trebuie sa comunici mult cu cei din jur. Daca nu e vreun loc la o multinationala care cere engleza tuturor (f rare dupa stiinta mea), se cere spaniola peste tot, pt ca ei sunt extrem de slabi la limbi straine. In turism te descurci fara probleme cu multa engleza si o spoiala de spaniola. In inginerie nu stiu cum e.

 

La Barcelona e ok cu spaniola, no problem. Eu stiu romani care stau bine-mersi de ani de zile acolo fara sa fi invatat catalana. Nu garantez ca e asa insa, evident, asa stiu eu. 



#10
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 01 februarie 2017 - 01:33

Vai de mine, 25% rata șomajului?  Holly molly !!! Chiar si 20% mi se pare înfiorător. ..

 

La o asemenea rata, numai daca va duceti cu job ...altfel, emigrant, fara limba, la 20% rata somaj mi se pare o nebunie.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -