Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Trump - Make America Great Again sau Bring America 200yrs Back Again?


1340 raspunsuri la acest subiect

#821
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 19 iunie 2017 - 23:41

Marina, poate  s au mai schimbat lucrurile. Istoria mea dateaza de 5-6 ani. 

 

Pe perioada administratiei Obama, s-au facut eforturi mari la ambasada US pentru diminuare procentului de cereri de viza respinse. Programul Visa Waiver specifica clar ca procentul de vize respinse sa fie sub 3%.

Procentul de refusals a scazut semnificativ de la 24% in 2010, la 17% in 2011-12 si pana la 11.43% in 2016. Romania o sa ajunga in Visa Waiver eventual pe propriile puteri.

Asta nu inseamna ca nu ar fii frumos sa nu fim priviti cu suspiciune de catre aliatii nostrii.

De exemplu eu una nu cred ca ridicarea vizelor pentru US va echivala cu o invazie romaneasca sau rroma in US, pentru ca biletele de avion sunt scumpe si nu exista transatlantic low-cost. In plus US prin definitie e tara in care "te faci sau te spargi" pe cont propriu. Nu exista ajutor social (pana si localnicii se plang de asta), nu exista sistem de sanatate pentru toti (pana si localnicii se plang de asta), nu exista gradinita/daycare gratis, nu-ti da nimeni casa gratis si tot asa, si nici cersetoria nu prea functioneaza (americanul doneaza la charity, nu la cersetorul de pe marginea drumului).

Aici nu vine decat ala care are incredere ca poate sa munceasca. Nici hotia, sau alte chestii la fel de ilegale nu prea sunt la fel de atractive, politia pe aici e iute la pistol unde nu mai pui ca daca intrii legal (fie si fara viza) te amprenteaza si iti fac poza asa ca daca o comiti te au in baza de date.



#822
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 19 iunie 2017 - 23:47

Nu, nu invazie de cerșetori, ci invazie de nou formați cetățeni români, cine știe ce demenți radicali.....



#823
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 20 iunie 2017 - 00:13

Nu, nu invazie de cerșetori, ci invazie de nou formați cetățeni români, cine știe ce demenți radicali.....

 

Adica tu crezi ca daca Mohamed Asifi is ia cetatenie romana va fi lasat sa intre prin aeroport in US asa ca si cutitul prin branza? 

 

Ai fost vreodata in vizita in US? In multe aeroporturi europene inainte de imbarcarea in avionul pentru US dai interviu. Cine esti? Unde te duci? De ce te duci acolo? si tot asa. 

Apoi cand ajungi in US nu esti "in the clear", trebuie sa vorbesti cu baietii de la US Immigration service, mai multe intrebari. Unde o sa stai? Cine e raspunzator pentru tine? Cu ce te ocupi? Ce face un inginer/software dev sau ce profesie ai spus? Amprentare, pozare. Sunt sigura ca iti verifica amprentele si fata in sistem. 

 

US is rezerva dreptul sa te intoarca din drum chiar daca ai ajuns pe teritoriul lor, scrie in orice pamflet de emigrare sau de viza de turism.


Editat de Madanic, 20 iunie 2017 - 00:14 .


#824
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 iunie 2017 - 07:06

Ok, atunci m-am liniștit , deși aș fi jurat că s-a mai putut și înainte, probabil acum au măsuri mai drastice.



#825
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 20 iunie 2017 - 07:52

andaghe, eu stiu ca procedurile legale de obtinut cetatenie romana sunt foarte dificile (am subliniat, legale), chiar mai nasoale decat in unele tari cu migratie importanta. 



#826
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 iunie 2017 - 07:58

A, nu te contrazic, nu cunosc chestiunea in amănunt, era doar o ipoteza a ridicării vizelor. Am înțeles că asta nu e totuși așa simplu.



#827
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 20 iunie 2017 - 08:56

Madanic, de acord cu tine. Avem si exemplul consulatul Canadei ,unde nu se mai inghesuie nimeni acum sa emigreze.



#828
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 20 iunie 2017 - 18:03

Ok, atunci m-am liniștit , deși aș fi jurat că s-a mai putut și înainte, probabil acum au măsuri mai drastice.

Problema US si nu numai, nu sunt vizitatorii sau emigrantii care incearca sa intre acuma in tara. Legile sunt aproape draconice, mai nou vor sa-ti poata verifica conturile pe retele sociale, blog-urile si email-ul cand intrii daca li se pare lor ca esti suspect.

Problema sunt cei care sunt deja aici si s-au radicalizat. Acolo legile de control al vizelor nu se mai aplica.



#829
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 20 iunie 2017 - 22:22

Am înțeles, confundam,desigur, cu stilul european



#830
Carolyne

Carolyne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 539 mesaje

Postat 21 iunie 2017 - 05:05

Ma bag si eu in seama la faza asta cu vizele: am cunoscut o tipa si mi-a fost foarte apropiata in Romania, care a lucrat la consulatul american exact unde se acordau vize. Pai ce mi-a povestit mie tipa asta nu se pupa deloc cu teoriile stiute in general.

Pentru orice misiune diplomatica consulii americani sunt scoliti 6 luni in limba tarii unde urmeaza sa presteze.

Invata limba la nivel incepator, obiceiuri, reguli ale tarii, etc, si au un angajat ca investigator pentru consulat. Regula zice ca trebuie sa arati motive solide ca te intorci in tara (salariu bun, proprietate, familie, job nemaivazut, etc etc).

Ca unii consuli iti dau asa pe incredere este strict felul in care au apreciat ei situatia solicitantului X.

Mai spunea amica asta a mea ca era o tipa pana in 30 de ani, americanca, care refuza cam pe banda rulanta, si era alta dna consul in jur de 35-40 care dadea vize pe banda rulanta...

Deci este o loterie si asa in linii mari ce se aplica la tine nu mi se potriveste mie.

 

De aceea si cazuri din astea unicat cand unii fara bani, job, etc au primit viza, iar altii blindati cu documente perfect valide au fost refuzati. Chestie de interpretare si feeling al consulului american.

 

 Cat despre interviurile cerute de imigration la americani... am dubii ca sunt asa smart, deoarece pe socrela mea au tinut-o de 3  ori la intrarea in US cate 1-2 ore ca pe-un infractor intr-o camera speciala. Are nume perfect romanesc, comun, este mititica, ochelari... au gasit bunica infractoare. Are si green card pe deasupra si de fiecare data o tin asa mult la granita. Tare neplacut...Nu a incalcat nici o lege nici in R nici in USA. Hai sa ne mai uitam si unde pierd timpul si pe cine tot purica atat serviciul de imigrari din aeroporturi.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - apr 26 2024 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -