Sari la conținut

Sari la conținut


Nutella - din nou probleme

nutella clatite cancer

145 raspunsuri la acest subiect

#31
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 15 ianuarie 2017 - 23:54

Bine, ai putea si sa stai intr-o casa de azbest, fumand, band spirt si mancand carne arsa. In Fukushima. Si tot sa nu faci cancer [:)]

 

Toate astea aduc un anumit risc care se combina cu multi alti factori.



#32
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 16 ianuarie 2017 - 09:54

Și totuși era o vreme când uleiul de palmier era considerat mult mai sănătos pentru prăjit decât altele pentru că, datorită compoziției sale, este solid la temperatură normală și rezistă mult mai bine la temperaturi înalte. Ce s-a întâmplat cu teoria asta?

 

 

De-a lungul timpului, s-a dovedit că interesele economice au dus la lansarea multor teorii sau speculații, astfel încât nu știi pe cine să crezi. Ca să nu mai vorbim că uleiul de palmier este folosit cam peste tot în lume și pică măgăreața fix pe Nutella... Aș fi tare curioasă dacă cineva poate spune despre un ulei vegetal rafinat că e sănătos.

 

 

Pe de altă parte, dacă ar fi să se reproșeze ceva cu adevărat uleiului de palmier este faptul că din cauza cererii tot mai mari pe plan mondial, sunt puse în pericol pădurile tropicale. Personal m-aș bucura ca aceasta să fie adevărata campanie care să se ducă împotriva uleiului de palmier.



#33
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 ianuarie 2017 - 10:07

Uleiuul de palmier nu era considerat mult mai sanatos ci o alternativa mai ieftina.

 

Sunt sceptica cu privire la toata debandada asta. Ca sa  poti spune cu siguranta ca ceva e posibil cancerigen ar trebui sa urmaresti cel putin 10-20 de ani persoane care consuma acel ceva.

 

Nu am avut niciodata in casa ulei de palmier nici nu cred ca am mancat cu buna-stiinta. Motivul a fost unul foarte simplu: traiesc in Europa unde de sute ani oamenii isi iau grasimile din surse consacrate.

 

Despre doamna Nutella nu stiu ce sa spun, nu am in casa, nu imi place, nu imi amintesc ca familia mea sa fii consumat de prea multe ori.

 

Pentru noi nu exista decat clatitele clasice cu dulceata. 



#34
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 16 ianuarie 2017 - 10:27

In UK majoritatea produselor care contin ulei contin ulei de palmier. De la cremele de ciocolata gen Nutella, la biscuiti, ciocolata, mancare pentru catei si pisici... Din pacate. Nu pentru ca ar fi cancerigen, dar pentru ca productia lui distruge padurea tropicala.

Iata aici o lista cu produsele care nu contin ulei de palmier: http://www.ethicalco...ilfreelist.aspx

 

Inclusiv majoritatea produselor Cadbury contin o cantitate mica de ulei de palmier.


Editat de DarkBendis, 16 ianuarie 2017 - 10:31 .


#35
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 16 ianuarie 2017 - 10:29

Iată exemple de articole ce arătau beneficiile uleiului de palmier:

 

 

http://www.gandul.in...prajit-13524920

 

 

http://adevarul.ro/s...38f8/index.html

 

 

Am dat două exemple din publicații mai citite, dar era plin de astfel de articole. Inclusiv vedete cu pretenții de nutriționist scriau pe blogurile lor.

 

 

Ideea e că despre toate uleiurile vegetale se știe că dau produse cancerigene prin tratare la temperaturi înalte. Am găsit și articole care reproșau uleiului de palmier ceea ce era corect: mai bogat în grăsimi saturate, deci mai susceptibil în a provoca boli cardiovasculare și una din cauzele distrugerii pădurilor tropicale .


Editat de brilla, 16 ianuarie 2017 - 10:29 .


#36
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 16 ianuarie 2017 - 10:32

Si eu cred ca e o exagerare. Nu mai zic ca articolul HuffPost zice ca BBC anunta ca lantul COOP nu mai vinde Nutella si da un link, dar in link articolul BBC nu zice acelasi lucru. Nu omoara pe nimeni o felie de paine cu Nutella pe saptamana, sau cateva clatite pe luna.

nu omora pe nimeni zici - e ceva la care garantezi ? GLumesc desigur.

 

OK nu omoara insa nu strica sa stim.  [flo2] mai ales ca sunt si alte alternative mai sanatoase si se poate trai si fara Nutella.



#37
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 16 ianuarie 2017 - 10:38

si iata ca exista si o consolare: Cum sa faci Nutella in doar 7 pasi!

 

Asa ca, putem face cate un borcanas de casa, din cand in cand. 



#38
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 ianuarie 2017 - 10:42

Și totuși era o vreme când uleiul de palmier era considerat mult mai sănătos pentru prăjit decât altele pentru că, datorită compoziției sale, este solid la temperatură normală și rezistă mult mai bine la temperaturi înalte. Ce s-a întâmplat cu teoria asta? De-a lungul timpului, s-a dovedit că interesele economice au dus la lansarea multor teorii sau speculații, astfel încât nu știi pe cine să crezi. Ca să nu mai vorbim că uleiul de palmier este folosit cam peste tot în lume și pică măgăreața fix pe Nutella... Aș fi tare curioasă dacă cineva poate spune despre un ulei vegetal rafinat că e sănătos. Pe de altă parte, dacă ar fi să se reproșeze ceva cu adevărat uleiului de palmier este faptul că din cauza cererii tot mai mari pe plan mondial, sunt puse în pericol pădurile tropicale. Personal m-aș bucura ca aceasta să fie adevărata campanie care să se ducă împotriva uleiului de palmier.

 

Exact la asta ma gindeam si eu...cine  a ordonat studiul asupra uleiului de palmier si cine s-a gindit asa deodata la existenta padurii tropicale/ecuatoriale. [:D]

 

Nu Maninc Nutella ,deci am "scapat"de Cancer  [:D] ,voiam sa spun ca aseara am vazut intimplator pe un Programm National o reclama la Nutella. [:D]



#39
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 16 ianuarie 2017 - 10:42

Tin minte ca acum cateva luni aparuse ceva articol legat de Nutella pe wall-ul nepoatei mele de 19 ani, pe FB, (nu l-am citit ca eu nu consum Nutella, alte pacate am [:)] ) Dar comentariul fetei era "Granny, I don't eat Nutella to be healthy, I eat Nutella to be happy". Asa cum a zis si Roxana, o felie de paine cu Nutella, sau cateva clatite cu crema de ciocolata din cand in cand nu omoara pe nimeni!

 

Ale mele mandre miorlaitoare mananca zilnic Iams, acum vad ca are ulei de palmier. E singurul tip de haleala pe care madama cea bulimica il suporta cat de cat. Matza are 13 ani. La varsta asta zau ca nu mai apuc sa ii schimb grauntele si sa caut altceva pentru ea... 



#40
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 16 ianuarie 2017 - 10:48

 

 

Nu Maninc Nutella ,deci am "scapat"de Cancer  [:D] ,voiam sa spun ca aseara am vazut intimplator pe un Programm National o reclama la Nutella. [:D]

te asigur ca vei vedea tot mai multa reclama cu Nutella ... insa asta nu spune nimic despre cat de sanatos este un produs.





Etichetat si cu nutella, clatite, cancer

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -