Sari la conținut

Sari la conținut


Nutella - din nou probleme

nutella clatite cancer

145 raspunsuri la acest subiect

#91
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 17 ianuarie 2017 - 19:59

c

 

 

 

clar, e imposibil sa traiesti 100% natural si sanatos. god knows i've tried :)

 

 

 

Yep! Si eu la fel. Incerc sa feresc cit insa nu imi pot face un stil de viata in a evita tot ce e suspectat de nocivitate (in diferite proportii) pentru ca e imposibil. Chiar daca ma hotarasc sa imi cresc propriile animale, legume si sa imi tes hainele singura, tot afectata de nivelul global de poluare sintem.

 

Basca mai ies din casa citeodata si ma palesc "gaselnitele" din toate directiile.

 

Bravo celor care reusesc sa aiba produse 100% naturale (aia 2 oameni de pe planeta care or fi ei)!


Editat de antmil, 17 ianuarie 2017 - 20:00 .


#92
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 17 ianuarie 2017 - 20:57

Cand m-am mutat in Germania am avut un soc cand am constatat cat de prost mananca nemtii si totodata cat de mult traiesc.

Prin urmare, secretul longevitatii nu sta neaparat in alimentatie ci in modul in care-ti traiesti viata.

Este o constatare personala. Intr-o zi voi face si un studiu, dar cand ma mut in UK  [:-)))]


Editat de mianda, 17 ianuarie 2017 - 20:58 .


#93
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 ianuarie 2017 - 21:25

Cand m-am mutat in Germania am avut un soc cand am constatat cat de prost mananca nemtii si totodata cat de mult traiesc.

Prin urmare, secretul longevitatii nu sta neaparat in alimentatie ci in modul in care-ti traiesti viata.

Este o constatare personala. Intr-o zi voi face si un studiu, dar cand ma mut in UK  [:-)))]

Hi, hi, hi! In timp ce citeam posturile lui Antmil si Aqai gandeam acelasi lucru.

 

In ultimii ani a crescut speranta de viata, s-a marit cu nerusinaare varsta de pensionare ... Astea, mie personal, ca e tot o constatare ce imi apartine, imi spun ca altele sunt criteriile unei vieti sanatoase.

Cred ca pentru unii alegerea alimentelor e un stress mai mare decat la serviciu.



#94
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.759 mesaje

Postat 17 ianuarie 2017 - 21:48

Hi, hi, hi! In timp ce citeam posturile lui Antmil si Aqai gandeam acelasi lucru.

 

In ultimii ani a crescut speranta de viata, s-a marit cu nerusinaare varsta de pensionare ... Astea, mie personal, ca e tot o constatare ce imi apartine, imi spun ca altele sunt criteriile unei vieti sanatoase.

Cred ca pentru unii alegerea alimentelor e un stress mai mare decat la serviciu.

 

 

sa stii ca e stresanta si chestia cu alimentele :)))) eu m-am ingrasat vreo 4-5 kg cand m-am mutat in canada, fara sa mananc altfel. dar ingredientele erau f diferite... zahar, antibiotice, hormoni in carne.

 

pana cand ne-am desteptat si am inceput sa fim atenti exact la astea 3 lucruri + programul de miscare.

 

eu am 58 de kg, consortul vreo 75 ... copiii is lungi si subtiri si mananca... mai ales al mare.

 

ieri dl meu de 11 ani a mancat asa: wafles cu zmeura la breakfast, la scoala un snack cu ton si biscuiti sarati, sandwich cu sunca branza salata verde si rosii, o portocala, o budinca de orez cu lapte (preambalata) si un apple sauce (preambalat) - deci prostii din comert.

 

acasa a mancat 2 felii de paine prajita (macar painea am facut-o eu acasa :))) cu unt si cu anchovies, o felie cu peanut butter si miere si seara a mancat 2 kiwi, o portocala si jumate de pomello.

 

 

dar azi face iar minim 50 de bazine la viteza mare ... 

 

 

 

ma saraceste efectiv :)))))



#95
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.351 mesaje

Postat 18 ianuarie 2017 - 12:27

Cand m-am mutat in Germania am avut un soc cand am constatat cat de prost mananca nemtii si totodata cat de mult traiesc.
Prin urmare, secretul longevitatii nu sta neaparat in alimentatie ci in modul in care-ti traiesti viata.
Este o constatare personala. Intr-o zi voi face si un studiu, dar cand ma mut in UK  [:-)))]


Traiesc mai mult si mananca foarte prost , ai dreptate , dar cu ce pret , cu tone de medicamente si boli . In UK este o criza fara precedent in sanatate si asistenta in domeniul ingrijirii batranilor . Nu au mai avut niciodata atat de multe cazuri de dementa si alte boli care necesita ingrijire permanenta . Casele de batrani nu mai fac fata si sunt in criza de personal , ... si cu totte acestea , o cunostinta care lucreaza pentru Serviciul Social cu persoane in varsta mi-a spus ca cei de la ss incearca pe sa gaseasca toate posibilitatile inainte ca un batran sa fie internat intr-un home care pentru ca supravietuesc in medie 2 ani , odata ce sunt smulsi din mediul de acasa . E trist .

#96
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.351 mesaje

Postat 18 ianuarie 2017 - 12:37

Nutella nu mincam si este sperietoare saptaminii dar Botox/colagen/aciduri de mai toate felurile sint OK?
Creme de fata care au zeci de componenti chimici care mai de care mai greu de pronuntat sint OK?
Creme anticelulitice?
Detergenti pentru spalat?
Produse pentru par?
Implanturi de sin?
Oja?
Cosmetice (rimel, ruj, fard de pleoape)?
 
Nutella e bau-bau dar fumatul prin toate locatiile parca a avut multi sustinatori.
Microsferele din gelurile de dus?
Plasticul omniprezent?
Ingrasamintele/pesticidele/hormonii?
Metale grele in peste?
 
Hai sa fim seriosi putin si sa ne recapatam perspectiva.
 
Si am uitat: mersul la restaurant, cofetarie, etc.


Mersul la restaurant si cofetarie ? De ce ?

#97
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 ianuarie 2017 - 12:48

Traiesc mai mult si mananca foarte prost , ai dreptate , dar cu ce pret , cu tone de medicamente si boli . In UK este o criza fara precedent in sanatate si asistenta in domeniul ingrijirii batranilor . Nu au mai avut niciodata atat de multe cazuri de dementa si alte boli care necesita ingrijire permanenta . Casele de batrani nu mai fac fata si sunt in criza de personal , ... si cu totte acestea , o cunostinta care lucreaza pentru Serviciul Social cu persoane in varsta mi-a spus ca cei de la ss incearca pe sa gaseasca toate posibilitatile inainte ca un batran sa fie internat intr-un home care pentru ca supravietuesc in medie 2 ani , odata ce sunt smulsi din mediul de acasa . E trist .

Nu e din cauza a ceea ce mananca ci din cauza cresterii sperantei de viata. cu cat mai multi oameni depasesc varsta de 80 de ani cu atat se va mari si procentul celor care vor face dementa senila.

 

Sper ca in curand sa se gaseasca si un leac pentru asta.

 

chiar aseara am vazut un reportaj dintr-o tara nordica care pentru acesti batrani a construit un orasel special.



#98
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 ianuarie 2017 - 13:29

Extrem de trist sa-i trimitem in orasele lor ....

Nu , nu e vorba numai de cei cu varste inaintate , a coborat foarte mult varsta celor care fac astfel de boli , aici e problema .

Dementa senila e dementa senila si apare la persoane de peste 65 de ani. Se mai numeste si senilitate

Restul cazurilor de dementa sunt in mare parte genetice sau date de alte conditii preexistente gen parkinson, HIV, alcoolism.

 

In fine nu sunt doctor, vorbesc din experienta.

===

Nu nu e deloc trist ca acesti oameni sa poata umbla liberi, sa-si faca cumparaturi nestingheriti, sa merga la cinematograf, sa iasa la plimbare in parc si in acelasi timp sa fie si in siguranta. 

Dar adevarul este ca e greu sa-ti dai cu parerea asupra unui reportaj pe care nu l-ai vazut.



#99
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.308 mesaje

Postat 18 ianuarie 2017 - 13:49

Pai cu cit speranta de viata e mai mare intr-o tara, cu atit mai multe cazuri de Alzheimer si dementia, cum bine sublinia Viviana. Daca speranta de viata e doar de 60 de ani, nu mai apuca nimeni sa faca bolile batrinetii. Logic.



#100
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.308 mesaje

Postat 18 ianuarie 2017 - 14:02

Collins vad ca ti-ai sters postul in care te intrbai pe cine deranjeaza batrinii senili cind se duc la cuparaturi, la plimbare in parc sau la cinema! [:D]





Etichetat si cu nutella, clatite, cancer

Panic Questions

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Prima Morfologie

    Irina0820
    - Astăzi, 11:41

  • Saptamana 10 de sarcina

    Andrevvv
    - Astăzi, 09:24

  • Zile cu miros de lăptic

    Roxanesss
    - Ieri, 23:29

  • Nastere Cezariana

    AnaDemsa
    - Ieri, 19:40

  • Mai e putin...38 saptamani

    FloreClau
    - mai 10 2024 22:34

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -