Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 - capitolul 6


371 raspunsuri la acest subiect

#321
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 12 septembrie 2017 - 23:23

Hello. Lui Andrei i-a căzut primul dinte. Înainte de a împlini 5 ani. Stomatoloaga spune ca e ok. 

Azi ne_am intors din.citybreak de la Venetia si ne-a tot arătat ca se misca dintele. Cum am coborât din.avion cum a.ramas fara dinte. A mușcat din.mar si a crezut ca e un.sâmbure. 

A fost super la Venetia. Andrei a fost f incantat de plimbarea cu gondola,  cu.vaporeto. A tropotit in.apa iesita pe trotuare....dar la.final a.zis ca totusi e prea multa apa pt el. 

Maine incepe gradi. Mi-am luat liber sa stau.cu el. E noua gradi, colegii, educatoarea. Sper sa fie.ok. 

Noapte buna. 



#322
Anamaria_12

Anamaria_12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 14 septembrie 2017 - 18:08

Oli - sanatate multa! Cum mai e M? Si S e bine?
Norma tinem pumnii pt integrare rapida lui Andrei la noua gradi!
M al meu are vreo 23 kg si cm intre 116 si 118 va zic peste 1 sapt cand mergem la control. Dar cu inot de 3 ori pe sapt si alte activitati fizice cred ca e normal. De pilda a mers 7 km pe bici cu noi acum 2 saptamani fara probleme.
Inca nu avem o solutie pt Andra... pana la urma nu e o drama sa se hotarasca pana la anul. Si intre timp sa si lucreze, macar part-time, ca e prea pe alta planeta... sanatosi sa fim!
Va pup



#323
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 14 septembrie 2017 - 20:02

Ana, foarte bine dezvoltat e M!!!

Maya tot naspa e: 3-5 scaune apa/zi, nu vrea sa manance, bea mai mult cu forta. Am fost azi si la Medicover, ne-au zis sa continuam tratamentul.

 

Sophia e mai rau. A inceput sa vomite azi dimi in somn la ora 6. Pana la 8 cand am plecat la spital a vomitat de 4 ori. Pe drum de inca 3 ori. La Medicover in 2h de inca 4 ori. Pe drum a vomat la 2 minute si metroclopramidul, asa ca ne-am internat la Medlife (la Medicover nu erau locuri). De atunci nu a mai vomat, e pe perfuzie, suge si atat. Nu vrea apa/mancare. Dar macar e hidratata cu perfuzia si nu face diaree. Antivomitivul facut la 13 cica ar avea efect 8-10 ore. Sper sa nu mai vomite dupa ce ii trece efectul. Sotul e cu M acasa care e slabita si plangacioasa. :(



#324
Anamaria_12

Anamaria_12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 15 septembrie 2017 - 07:33

Oli, e virus sau bacterie? Ce le-a dat? M a facut din astea pe virus si combinatia de debridat cu hidrasec a fost castigatoare. In decembrie cred ca a fost nevoie si de smecta (a vomat fff mult si el atunci si era praf si kk). Daca e bacterie e mai rau... tinem pumnii sa treaca repede.



#325
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 15 septembrie 2017 - 07:42

Ciao. Oau Anamaria ce mare e M al tău. Foarte tare că merge atât de des la înot și 7 km cu bicicleta...Oau. Andrei doar de doua ori merge la înot și nu știu cum vom face cu pianul. Că nu vreau toate după mesele sa fie ocupate cu program. S_ a adaptat f ușor la grădiniță. Zice că îi place f mult iar educatoarea a spus că e f firesc și natural Andrei că și cum nu ar fi copil nou in grupa. 

 

Pupici tuturor



#326
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 15 septembrie 2017 - 08:48

Inca nu stim ce este. Sophia a facut acum kk de a umplut pampersul di dat pe afara. Macar am trimis proba la laborator. Nu era diaree, era ceva moale galben mustar gen la bebelusi (ca doar san a bagat ieri in ea), combinat si cu bucati de solid, ca nu mai facuse de miercuri. 

 

Am Vorbit acum cu sotul: i-a dat Mayei hidrasec, debridat, a convins-o sa manace, acum manca toortizi si bea apa, apoi ii da Enterol. Macar ea are doar diaree, nu vomita, poate sa bage in gura, dar mai mult fortata. Sper sa isi revina amandoua repede si sa nu o internez si pe Maya

 



#327
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 15 septembrie 2017 - 11:26

Au iesit rezultatele Sophiei: este rotavirus. Care ne-a zis ca e cel mai nasol dintre toate. Dureaza 7-10 zile, cu febra, diaree, varsaturi. Mi-a zis ca atata timp cat face febra inseamna ca virusul este activ si se inmulteste. Acum iar are 38.5. Ca tratament, exact ce ia Maya: Hidrasec si probiotice. Insa, este foarte important aportul de lichide. Maya trebuie sa bea 1,5 l/zi. Cam 3 scaune/zi e acceptabil. 6 cum au fost ieri nu e ok, ca deja pierde prea mult si ea nici 0.5 l nu bea. Daca nu da semne azi ca isi mai revine si sa bea lichide, o aduc si pe ea aici sa ii puna o perfuzie. Se ia si la adult, si chiar sub o forma mai urata decat la copii: de nu mai poti sa te ridici din pat...

 



#328
Anamaria_12

Anamaria_12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 15 septembrie 2017 - 13:39

La Matei a ajutat si debridatul la rotavirus. E urat dar bacterie e si mai rau. Oricum el fiind vaccinat a facut forma mai usoara. Pupam si trimitem ganduri bune Oli!



#329
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 15 septembrie 2017 - 13:57

Multumesc mult, Ana! Te pup.

 

maya ia debridat. S nu vrea nimic in gura decat san. Azi a vomitat o singura data, cand i-a dat Hidrasec. Si a avut doar scaunul acela de dimi. Stam bine momentan, dar cu febra



#330
corinuka_g

corinuka_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 953 mesaje

Postat 16 septembrie 2017 - 21:13

Hello dragelor!

Vai, Oli, ce vesti! Imi pare tare rau, sanatate multa, multa! Cum mai sunt fetele? O pup pe Maya, nu cred ca i-am transmis La multi ani pe 6..

Ce bine stau puii vostri la capitolul greutate. David a stat vreo 2 ani la 15 kg. Inainte sa inceapa gradi cand l-am adus de la mama, avea 18.3 kg, dupa o saptamana de gradi are 17.5. De aseara e cu muci, futui, dupa doar o saptamana! Mi frica sa nu faca iar otita. La ORL inca nu am ajuns. Luni e ziua lui si duminica viitoare avem petrcere. Daca il duc la gradi saptamana asta e praf pe atunci. Nush ce sa fac. 

Imi pare rau pentru Andra, sper sa gasiti o solutie.

Felicitari Norma pentru primul dintisor pierdut!

Gabi pupam flacaii! Bafta la scoala!

Pupici

 


Editat de corinuka_g, 16 septembrie 2017 - 21:16 .



Panic Questions

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - Ieri, 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - Ieri, 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

Last Blogs

  • Săptămâna 26

    lili.95
    - Astăzi, 13:07

  • Vreme frumoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:40

  • Cumparaturi È™i curatenie

    FloreClau
    - Astăzi, 11:44

  • Cum s-a schimbat corpul meu în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 08:05

  • Numele fetitei, o provocare

    RoxiMada
    - Ieri, 20:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -