Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 - capitolul 6


371 raspunsuri la acest subiect

#21
Anamaria_12

Anamaria_12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 11 decembrie 2016 - 09:54

Norma ii luam instructor pt ca eu nu stiu sa schiez, numai sotul, si ne e si teama ca nu stim sa il invatam. Si anul trecut tot cu instructor. Ii place.

#22
Anamaria_12

Anamaria_12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 200 mesaje

Postat 11 decembrie 2016 - 09:56

Kytana welcome back si mult noroc

#23
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 11 decembrie 2016 - 21:44

Ce bine ca ii place. Andrei nu a fost deloc incantat de faptul ca i se vorbea in germana . El e destul de vorbăreț si faptul ca nu putea zice nimic si nici nu intelegea mare lucru l-au făcut sa nu ii prea placa. Anul asta mergem la Paltinis în tabăra de schi cu instructor in limba română. Daca ii place mergem.inca o săptămână si anul.viitor mergem in Austria cu același instructor. Azi am fost la.patinoar. Super soare si frumos. Am patinat toti trei o ora. Face cate o tura de patinoar singur netinut de mână dar prefera sa mergem toti trei de mana. Sâmbătă avem serbare ...abia astept. Va fi pinguin dar nu vrea sa ne spună rolul....Distractie faina si vreme buna va doresc...

Sa aveti o săptămână minunată....



#24
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 12 decembrie 2016 - 20:34

Saluti!

 

Oli, o imbratisare mare de la mine! [flo]

 

Norma, cu Luca este f posibil sa nu mai fie necesar de niciun fel de terapie, doar sa fim noi foarte atenti sa il ghidam. Limba romana ii prieste, desi Bucurestiul il sperie; imi tot spune ca ii e frica sa iasa din casa si nu-l fortez. Dar, unde vom sta noi in afara orasului, e liniste, putine masini, se aseamana cu locul de unde am plecat.

Logopeda din DE mi-a spus ca nu cred ca Luca va avea nevoie de logopedie aici. Cel putin 6 luni sa il las sa se obisnuiasca bine cu limba si de atunci incolo sa vedem. Eu inca vb cu el in germana, ii citesc cate ceva in germana, doar era obisnuit atatea ore de la gradi si ar fi pacat sa o uite.

 

Fain la patinoar, abia astept sa putem iesi si noi. Noi de bine ce am venit in tara am fugit la urgente la Sanador pt ca sangeram din senin. M-au luat repede iar dr nu si-a dat seama de unde sangerez, colul fiind inchis si bb bine. Cu ocazia asta i-am zi vazut mutricica. Pana sa ajung la dr m-am umflat de plans, dupa cum va puteti imagine. Acum stau cuminte cu no spa si progesteron si caut in continuare dr. 

Oli, cand vei putea tu, vb despre doctorita ta. 

 

Aveti grija de voi, somn usor!



#25
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 12 decembrie 2016 - 21:21

Kytana.....vesti bune ai. Mă bucur ca ati ajuns cu bine. Ca Luca nu va avea nevoie de terapie. Se va acomoda Luca si cu Bucurestiul....ar fi fain sa ii gasesti o gradi aproape. Poate nu ar fi rau daca i-ai duce pe amândoi...s-ar familiariza mai usor. Depinde cat sunt de dispuse educatoarele / directoarea grădiniței. La Andrei in grupa desi 10 copii vor merge la.scoală in toamna deci au 5-6 ani este si fratele unei fetite care are doar 3 ani. Era la grupa.mica si plângea dupa surioara toata ziua. Si educatoarele au fost dispuse sa il ia si pe el. Evident ca nu face despărțire in silabe dar ii găsesc activitati si lui si măcar e fericit.

AI GRIJA DE TINE SI BB.

Sotul tau cum e? Mama ta?



#26
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 12 decembrie 2016 - 21:30

Ah Norma, unde vom sta e o singura gradinita care au grupe doar de la 3 ani, Efremica abia face 2 ani in februarie. In DE grupele erau de la 2 la 6 ani, mixte si se gasea cate ceva pt fiecare de facut. 

A. e plecat in DE cu o mare gripa, mamet e cred mult mai bine decat departe de tara. Ce de activitati au aici copilasii la gradi. M-a mai prevenit pe mine o mamica intoarsa cu copilasul de 10 ani in Ro, care era sa ramana repetent aici datorita diferentelor enorme din invatamant. 

Chiar sunt curioasa cum va fi adaptarea la gradi de aici. 



#27
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 12 decembrie 2016 - 22:36

Da Kytana fac activitati f grele pt ca cei care împlinesc 6 ani după 1 septembrie si vor neapărat sa meargă la scoală trebuie sa dea un test in februarie....si abia daca îl iau se pot înscrie la.scoala. La Andrei in grupa sunt cam 6 in situatia asta ( nu inteleg de ce se grăbesc oamenii sa isi dea copii la scoala....) ...testul nu e f greu dar trebuie sa stie copiii sa spună diverse cuvinte care încep sau contin un sunet, sa desparta in silabe, sa spună cate silabe are un cuvânt etc... Nu am.vazut testele ...asta am.auzit si eu ......si im loc sa se joace la gradi fac activitati de parca merg la facultate.



#28
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 13 decembrie 2016 - 08:58

Sunt uimita foarte. In Germania nu se auzea de asa ceva. La sf clasei intai abia daca stiu sa scrie alfabetul - de tipar, majuscule. La gradinita nu ii invata absolut nimic necesar pt la scoala. Undeva in ultimul an, primesc o vizita de la Administratia care se ocupa de asa ceva care evalueaza daca copilul e pregatit pt gradi: cat de atent e, cum se exprima, cum se joaca, etc. Atat. Uneori iti spun sa il mai lasi un an la gradi si recomanda terapie. Terapie e acolo ceva comun, e facuta sa ii ajute pe copii sa invete sa se relaxeze, sa comunice, sa socializeze, totul facandu-se prin joaca.

 

Cat despre 



#29
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 13 decembrie 2016 - 08:59

... varsta tot la 6 ani ii dau la scoala. Trebuie sa aiba 6 ani impliniti pana pe nush cat august/septembrie, depinde de Land (un fel de judet la noi). 



#30
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 13 decembrie 2016 - 09:31

Andrei e mic deci nu imi bat capul inca dar am discutat cu sotul meu si sincer eu as prefera sa il dam la 7 ani la scoală. Sotul meu ar prefera 6. Eu as vrea sa se mai joace, sa copilărească si sa fie mai copt. Nu as vrea sa fie cel mai mic din clasa sa fie tinta bullyingul sau sa nu tina pasul cu restul. Mai avem timp de gândire....




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -