Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 - capitolul 6


371 raspunsuri la acest subiect

#31
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 13 decembrie 2016 - 10:35

Kyrana, la gradinita Mayei nu sunt grupe pe varsta. Toate grupele sunt mixte (3-6 ani). Directoarea e de parere ca e mai bine asa: cei mici invata mai repede de la cei mari, cei mari devin mai responsabili ajutandu-i pe cei mici cu diverse (masa, schimbat...). Anul trecut in grupa Mayei erau 2 seturi de fratiori (3 si 6 ani). 

V-ati luat alta casa sau de ce stati in afara orasului? Aveam impresia ca ai apartament prin Militari/Crangasi...

Eu am preferat sa o dau la gradinita de vis a vis de mama, pentru ca noua cu serviciul ne-ar fi fost imposibil sa o luam la 16.30-17, cand noi de-abia la 18.30 cel mai devreme ajungem acasa.



#32
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 13 decembrie 2016 - 12:32

Da, eu stau in Militari, A. statea in Magurele (daca ti-e cunoscut). Aici e apt cu 2 camere, am capiat cu copiii zilele astea, mai ales fara jucarii, cu pat de 1 persoana in dormitor. Dar ne-am acomodat chiar si asa. Acolo sunt 4 camere, de aceea am ales sa parasim Bucurestiul

 

Fain asa cu grupele si mie mi se pare o idee buna. Mai ales ca unii copilasi desi sunt de aceeasi varsta nu sunt la fel dezvoltati si pot invata multe unii de la ceilalti.



#33
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 13 decembrie 2016 - 15:51

Mai bine sa stati in apartament mai mare, daca tot il aveti. Mama ta va sta cu voi sau va ramane in apartamentul din Militari?

sa il inregistrezi si pe Efrem pentru alocatie, daca nu e deja inscris. Nu stiu daca dau si retroactiv, dar pana face 2 ani primeste 200 lei. Luca banuiesc ca a ramas inscris. Cred ca de indemnizatie pt Efrem nu mai poti depune dosar, ca trebuia in 60 zile dupa nastere.

dar pentru bb 3, sa mergi sa iti platesti tu contributiile separat, ca sa primesti indemnizatie dupa ce nasti. Din iulie s-a schimbat legea si primesti 85% din venituri timp de 2 ani, fara plafon limitat (cu cat platesti contributii mai mari, vei avea un venit mai mare 2 ani dupa ce nasti). Ar fi pacat sa nu ii primesti, mai ales ca nu se va putea pune problema sa te angajezi repede dupa nastere.

ti-am dat pe whatsapp datele doctoritei



#34
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 16:30

Merci de idei si de info Oli! Nu stiam ca se poate. Ai idee cam cat ar fi contributiile? Dar nu ar fi trebuit sa le platesc dinainte sa raman insarcinata? 

 

Cu mama mea chiar nu stiu. As vrea si nu as vrea sa vina cu noi. Daca nu gasesc loc pt Luca la gradi, nu le fac fata si cu burtica, mai ales ca nu mai am voie deloc sa ridic. 

 

Voi ce faceti? Cum sunt fetele? A. e deja in Budapesta, abia astept sa il vad ajuns.



#35
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 17:50

Contributiile trebuie platite pana nasti, nu pana ramai insarcinata. Legea zicea ca sa ai 12 luni vechime in ultimii 2 ani, dar tu in ultimii 2 ani ai avut alt bebe, deci nu prea aveai cum. Cel mai bine da un telefon la biroul care se ocupa de indemnizatii, la orice sector, ca doar informatiile sunt aceleasi. Dintre toate sectiile primariilor, doamnele de la depunerea dosarelor de indemnizatie mi s-au parut mereu amabile. Eu stiu ca nasa mea acum 3 ani si-a platit singura contributiile, ce suma a vrut si a avut, ca sa ia cat sta acasa...



#36
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 17:55

Contributiile sunt cat vrei tu. Peactic cu cat depui mai mult, cu atat ai putea lua mai mult. Nu stiu acum daca exista un minim. Stiu ca la cele cu salarii mici nu se calculeza 85%, se da indemnizatia minima care e in jur de 1000 lei. Dar nu stiu daca se apluca si pt cele fara serviciu. Sunt cam multe chestii neclare, de aceea mai bine intrebi la primarie. Oricum, calculele se fac pana in luna nasterii, deci poate mai ai timp sa faci ceva



#37
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 18:01

Maya a avut azi serbarea la gradi. Fara parinti, ca nu au obtinut aprobarea ISU. Asa m-am suparat cand am auzit ca e fara parinti .... In fine, pe ea nu a afectat-o, asa ca asta conteaza. A zis ca a fost frumos, era fericita ca a venit Mos Craciun si i-a dat cadou...

 

S ma dispera cu mucii din gat. Din septembrie ii are :((( Ii haraie si ii tuseste intruna 



#38
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 14 decembrie 2016 - 21:26

Hello.

Andrei a avut lectie deschisa la înot. A fost super dragut. Ne-au arătat copiii tot ce au invatat. Ne strigau de jos din bazin sa ne faca cu mana, sa ne intrebe daca mai merg la gradi dupa inot, si cine stie ce le mai trecea prin cap. Ne făceau cu mana. Sâmbătă are si Andrei serbare dar gradinita închiriază ceva sala de cinema si incapem acolo cu bunici, parinti etc... Maine vine mosul la mine la job...Tot mosi peste tot....O seara buna va doresc



#39
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 20 decembrie 2016 - 12:41

Hello.Va scriu pe fuga si scurt. A trecut si serbarea. Au fost haiosi copiii. Toti erau pinguini si au dansat cântat si recitat pe scena. A venit Mosul cu cadouri....A fost serbarea si la.mine la.job. Acasa am facut bradul si așteptăm weekendul ca suntem tare obositi. Andrei doarme de la 20,la 8 dimineata. Mai avem.putin dar sunt f aglomerata la job.



#40
Olivette

Olivette

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.214 mesaje

Postat 21 decembrie 2016 - 19:13

Hello,

 

noi, cum ne stiti. Maya e de vineri acasa cu tuse seaca. Sambata era mai bine, duminica iar tusea, luni dimi febra, de ieri tuse productiva si muci verzi care sar la stranutat....E sub control.

Sophia cu tusea ei de 3 luni, de ieri tuseste mai rau, azi a facut febra... Am inceput de azi adrenalina. O pandesc cu Ventolinul daca se agraveaza. Sper sa nu!

 

In rest, asteptam si noi sarbatorile. Sper sa le facem acasa si nu prin spitale. 

 

 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -