Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

meseria de invatator-meserie de vocatie?


62 raspunsuri la acest subiect

#61
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 11 noiembrie 2016 - 14:12

Da , Nana , ai drepatate , 18 ore , dar bani iau toti si cei care taie frunze la caini si ceilalati . De ce sa nu li se faca un program normal in care sa fie prezenti la scoalal la afterschool .
De ce sa plateasca parintii sume exorbitante acelorasi invatatori , acre dupa cele 4 ore merg la afterul pe care si l-au deschis sau prietenii lor si l-au deschis .
De ce sa nu se ia povara de pe umerii parintilor.

Profesorii in schimb practica la greu pregatitea in particular , si as vrea sa -mi spuneti daca ati auzit vreodata pe cineva platind taxe pentru aceste venituri .

Care activitati conexe ? Ca pentru comisii si cercuri pedagogice au zi libera

#62
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 11 noiembrie 2016 - 14:36

Te inteleg, Collins. Crede-ma, e frustrant mai ales pentru cei care lucreaza in sistem sa vada ca primesc acelasi salariu si cei implicati, pregatiti, dedicati cat si ceilalti care fac minimum posibil. Aici cred ca tine de managementul fiecarei scoli sa impuna si sa verifice respectarea obligatiilor.

Daca chiar vrei, as putea sa-ti detaliez activitatile alea conexe, doar poate ca un rezumat si o esenta a lor ajunge: la mine personal e o norma de cercetare care nu se aplica in inv. preuniversitar. Dar exista sedinte, intruniri ale comisiilor metodice, activitati in cadrul acestor comisii metodice specifice disciplinelor, cercuri, completarea actelor specifice (sunt o tona de planificari, adeverinte, cereri, registre etc) activitati de formare ale inspectoratului/casei corpului didactic, activitati educative specifice in cazul dirigintilor, ore deschise, proiectarea lectiilor, pregatirea materialelor. 

Cu toata sinceritatea iti spun, daca n-ar trebui sa fac toate activitatile alea care nu se vad, as prefera sa mi se dubleze norma de predare. Ar fi mult mai simplu.

Cat despre bani... uf. Sensibil subiect. Prefer sa nu-l abordez. Numai atat as vrea sa spun, ca pentru o ora suplimentara de curs (vorbesc la nivel universitar, da?) primesc de la statul roman mareata suma de 7 lei. Ca-i criza, de aia. In cazul asta, imi cer scuze daca imi permit sa-mi completez venitul. Da, am PFA. Da, platesc impozite. 

Se zvonea anul trecut ca se vor da bani de la buget pentru after-school. Nu stiu ce s-a mai intamplat cu legea asta. Si eu platesc after-school pentru fiul meu. 



#63
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 12 noiembrie 2016 - 15:24

Munca unui profesor nu e de 4-5-6 ore pe zi, de predare. Nana e explicat in detaliu, mai adaug unele precizari pentru invatamantul preuniversitar.

 

Corectat lucrari, teme, teze, planificarea zilnica a lectiilor, informarea de specialitate. Intocmirea situatiilor de tot felul, completarea unor documente, rapoarte, dari de seama.

 

Apoi majoritatea sunt si diriginti, invatatorii se ocupa de clasa lor, deci interactiuni cu patintii, telefoane, corespondenta, sedinte etc.

Toate astea NU se fac in timpul lor liber, ci platit, in cadrul meseriei lor.

 

Ca or fi si unii care nu fac toate astea, de acord. Si acum ce ar trebui facut, sa fie platiti toti profesorii numai 4 5 sau 6 ore pe zi cat sunt la catedra? Ar fi absurd.

 

Sa li se interzica sa faca afterschool, meditatii? Ar fi ca si cum ai interzice altui salariat sa aiba un al doilea job.

S ar replica probabil ca unii profi fac asta in ore ce ar trebui dedicate pregatirii.

 

Insa in Ro cel putin aceste ore pot fi greu cuantificate. Profesorii nu prea au birou la scoala, se invata in schimburi deci nu pot ramane la scoala decat inghesuiti in cancelarie. Asa ca isi fac o mare parte din orele de corectat etc, acasa. Nu vad ce e rau in asta. Ca nu sta directorul sa le sufle in ceafa? Ca lucreaza dupa un afterschool, de pe la 7 8 seara? Munca e aceeasi.


Editat de Fleurdelise, 12 noiembrie 2016 - 15:30 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -