Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

meseria de invatator-meserie de vocatie?


62 raspunsuri la acest subiect

#1
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 08:41

Sunt curioasa ce intelegeti prin meserie de vocatie in general, si particularizand la meseria de invatator - ce calitati sau aptitudini te recomanda pentru meseria de invatator? 

Oare poate oricine sa devina invatator?

Multumesc.



#2
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 08:57

Ca in orice meserie, unii au aptitudini, altii nu.

Dar, pt binele copilului tau, invata sa-ti stapanesti furia si indignarea si nu te certa cu invatatoarea si, pe viitor, cu profesorii. 

Poti avea o discutie in contradictoriu si fara nervi, ci cu argumente de bun simt.



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 09:20

Eu cred că e greu de precizat mai ales la învățător. Pentru că diferă si in funcție de elevi. Unii au nevoie de cineva energic, vesel, activ, alții de cineva calm, alții învață mai repede si au nevoie de informații rapide, scurte, la obiect. Alții de explicații, demonstrații. Etc. Etc. Un învățător trebuie să fie suficient de flexibil, să aleagă dintre multele calități și aptitudini pe care le are pe cele care se potrivesc mai bine cu stilul de învățare al copiilor din clasa lui. Normal trebuie să fie inteligent, empatic, răbdător, vesel, optimist, să știe și să inventeze jocuri, să cunoască psihologia copilului, să fie deschis la auto perfecționare, să fie un bun ascultător. Orice calitate umană descrisă în general își găsește locul în tabloul unui învățător, are ce face cu orice aptitudine.

#4
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 09:54

Multumesc. Alizee, observ ca tu continui la orice subiect deschis o discutie lansata in alta parte...Te astept acolo, sau...in privat. Pe aceasta cale, rog moderatorii acestui forum sa ia atitudine. Anda, sunt de acord cu tine si consider ca toate aceste calitati trebuie dovedite in practica de zi cu zi la clasa, cu elevii.

#5
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 10:10

Cateva idei din partea mea pentru un educator bun:

 

- sa fie in stare sa creeze in clasa o atmosfera pozitiva, prielnica procesului de invatat. Copiii sa se simta ca sunt parte a unei comunitati (clasa), ca nu sunt izolati, ca au sansa si sunt stimulati sa participe la ora.

- sa aiba respect fata de fiecare elev in parte si sa isi impuna cat "mai soft si nu autoritar" sa fie respectat

- sa aiba empatie si social skills care sa-l ajute sa inteleaga fiecare persoana in parte, sa-i inteleaga talentele si slabiciunile si sa-l ajute sa performeze.

- sa fie entiziast fata de meseria pe care o practica si sa transmita acest entuziasm si aceasta energie pozitiva elevilor

- sa fie flexibil si inovativ fata de metodele de invatamant. Evident ca trebuie sa urmeze programa de invatamant dar sa gaseasca metodele necesare sa faca ora atractiva, sa-i scoata pe elevi din rutina clasica, sa-i stimuleze.

- sa comunice constant cu alti colegi si cu parintii pentru a colabora impreuna cu toate partile implicate in educatie sa maximizeze potentialul fiecarui copil.

- indiferent de cata experienta are sa fie constant preocupat de modernizarea procesului de invatamant. Sa participe la cursuri, sa citeasca, sa fie la curent cu ultimile inovatii in domeniu.

- ca in fiecare domeniu sa fie un profesionist! Sa nu accepte jumatati de masura, "merge si asa" si sa fie determinat sa ofere cel mai bun serviciu elevilor sai.

 

Din pacate insa .... trebuie sa se multumeasca cu un salariu mizer, cu directori impusi pe criterii politice, cu un sistem de invatamant bolnav si falimentar, cu o lipsa acuta de materiale care sa-i sustina procesul de invatamant, asa in general .... cu Romania anului 2016.



#6
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 10:19

Admin, multumesc pentru raspuns. Sunt intru totul de acord si cu ideile enumerate de tine, si punctez faptul ca mi se pare esential ca un educator/invatator sa aiba un comportament egal, de respect cu toti elevii deopotriva. Adica, de pilda, degeaba te comporti respectuos, valorizezi si esti pozitiv cu cativa copii, daca in acelasi timp te rastesti la altii, ii intimidezi, ii umilesti sau ii culpabilizezi, evidentiindu-i negativ. Aceasta abordare nepotrivita ii afecteaza si pe cei care asista si in plus, le ofera un model negativ de urmat.

#7
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 10:45

Multumesc. Alizee, observ ca tu continui la orice subiect deschis o discutie lansata in alta parte...Te astept acolo, sau...in privat. Pe aceasta cale, rog moderatorii acestui forum sa ia atitudine. Anda, sunt de acord cu tine si consider ca toate aceste calitati trebuie dovedite in practica de zi cu zi la clasa, cu elevii.

 

Ti se pare ca te hartuiesc daca iti explic ca atitudinea ta nu ii face bine copilului tau !? 

 

Ok, e problema ta daca nu vrei sa accepti si alte puncte de vedere care nu corespund cu ale tale .



#8
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 10:51

Si, ca sa-ti raspund clar : invatatoarea din clasa I a fetitei mele avea temperament coleric si tipa din pura placere la copii. Am incercat sa discut cu ea, fara sa ma cert sau sa-i reprosez ceva si n-am rezolvat absolut nimic. Ba, mai mult de atat, si-a gasit aliati in mamele care considerau ca tipatul la copii nu dauneaza. Am facut reclamatie scrisa la directie, in urma careia invatatoarea a fost mutata la alta scoala. Dar si eu am preferat sa-mi mut copilul, atat din cauza atitudinii adeptilor acelei invatatoare, cat si din cauza copilului problema al clasei, care a fost alt motiv de scindare a parintilor. 

 

Am luat cea mai buna decizie pt copilul meu, transferand-o. 



#9
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 11:07

Alizee, problema legata de hartuire ai adus-o singura in discutie, ceea ce dovedeste ca pe undeva simti ca atitudinea ta nu este normala. Punctele de vedere diferite se exprima si....atat. Putem dialoga si veni cu argumente sau contrargumente...insa nu aici. Ce legatura au raspunsurile tale cu subiectul lansat aici? Poate nu am postat unde trebuie...Daca e asa, subiectul poate fi eventual mutat. Daca asa se procedeaza pe acesr forum...iti pot raspunde ca din punctul meu de vedere nu port o lupta personala cu invatatoarea, pun in discutie abordarea copiilor si nu consider ca transferul copilului reprezinta solutia. Daca toti vom proceda asa, fara a da glas neregulilor nu se va schimba niciodata nimic. Multumesc.

#10
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 11:10

Alizee, problema legata de hartuire ai adus-o singura in discutie, ceea ce dovedeste ca pe undeva simti ca atitudinea ta nu este normala. Punctele de vedere diferite se exprima si....atat. Putem dialoga si veni cu argumente sau contrargumente...insa nu aici. Ce legatura au raspunsurile tale cu subiectul lansat aici? Poate nu am postat unde trebuie...Daca e asa, subiectul poate fi eventual mutat. Daca asa se procedeaza pe acesr forum...iti pot raspunde ca din punctul meu de vedere nu port o lupta personala cu invatatoarea, pun in discutie abordarea copiilor si nu consider ca transferul copilului reprezinta solutia. Daca toti vom proceda asa, fara a da glas neregulilor nu se va schimba niciodata nimic. Multumesc.

 

Uiti ca tu ai solicitat ajutorul moderatorilor fata de postarile mele ?!  [fal]




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -