Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Manifestatii sustinere familia traditionala


654 raspunsuri la acest subiect

#11
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 11:15

Exact, Andacos. Acceptare.

 

Despre asta e vorba. 

 

Sigur,insa acceptarea asta trebuie sa fie de ambele parti.

 

Nu poti pretinde ca toata lumea sa accepte ideea familiei uni sex,trebuiesc acceptati si cei ce nu agreeaza astfel d eidei.

Manifestari si mitinguri au existat si de cealalata parte,deci fiecare se manifesta cum crede de cuviinta.



#12
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 11:26

Eu nu m-am alaturat acestui protest si nici n-as face-o.

Insa asta nu pentru ca accept sau nu accept ceva, ci pentru ca pur si simplu nu sunt hotarat in capul meu ce parere am la subiect.

Dar pot spune un lucru si asta il stiu foarte bine: la mine (cel putin) nu e vorba ca accept sau nu ca exista si astfel de persoane cu alta orientare ca a mea. Cei care "accepta" si sunt larg deschisi, numai de asta vorbesc. Aha...deci nu accepti...nu crezi ca sunt altii diferiti de tine...ce crezi ca vor diparea daca nu-i accepti tu?

O prostie...nu despre asta e vorba in acest protest. Ca doar stiu ca exista si homosexuali, nu-s fantome sau inchipuiri.

Eu inteleg ca protestul nu se adreseaza negarii naturii acestor oameni, ci pentru intemeierea unei familii egale ca importanta celei traditionale.

E corect? Nu-i corect? V-am zis...nu ma pot decide. Inca.

Dar corect este macar sa stim despre ce vorbesc interlocutorii nostri.

Nu se neaga natura, se neaga o conotatie sociala.

Ori despre viata in societate, cred ca putem vorbi, in orice sens, toti care compunem societatea asta.



#13
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 11:28

Sigur,insa acceptarea asta trebuie sa fie de ambele parti.

 

Nu poti pretinde ca toata lumea sa accepte ideea familiei uni sex,trebuiesc acceptati si cei ce nu agreeaza astfel d eidei.

Manifestari si mitinguri au existat si de cealalata parte,deci fiecare se manifesta cum crede de cuviinta.

Asa e. Pe mine de exemplu nu ma deranjeaza aceste menifestari sub nicio forma, dar cand se doreste schimbarea Constitutiei in care sa dispara definitia familiei cum ca este formata din sot si sotie si sa apara ca familia e formata din barbat+femeie mi se pare o impunere de norme absolute care in viitor pot duce la incriminarea relatiilor homesxuale si implicit a copiilor acestor familii care nu au nicio vina.

 

Noi de fapt de asta discutam. De cererea asta de schimbare a Constitutiei.



#14
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 11:30

Si mai e vorba de mesaj: cum ca familia traditionala e in pericol.



#15
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 11:38

Si mai e vorba de mesaj: cum ca familia traditionala e in pericol.

 

Si asta e de discutat.

Numarul familiilor intemeiate a scazut constant si unii pun pe seama asta scaderea natalitatii, in mai toate tarile nu numai la noi. Scaderea natalitatii reprezinta o problema reala si are multe cauze.

Cum familii fara copii sunt destul de rare, pentru cei ce protesteaza e un motiv suficient sa asimileze, printre combinatiile "neproductive", si eventualele familii de homosexuali.

In opinia lor, existenta unui curent, de orice fel ar fi, care nu promoveaza familia traditionala, este daunator acesteia. Si deci natalitatii.



#16
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 11:56

Sunt destule familii tradiționale care nu au copii (fie că nu pot, fie că nu vor). Cu ei ce facem?



#17
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 12:52

Si asta e de discutat. Numarul familiilor intemeiate a scazut constant si unii pun pe seama asta scaderea natalitatii, in mai toate tarile nu numai la noi. Scaderea natalitatii reprezinta o problema reala si are multe cauze. Cum familii fara copii sunt destul de rare, pentru cei ce protesteaza e un motiv suficient sa asimileze, printre combinatiile "neproductive", si eventualele familii de homosexuali. In opinia lor, existenta unui curent, de orice fel ar fi, care nu promoveaza familia traditionala, este daunator acesteia. Si deci natalitatii.

 

Soluția pentru scăderea natalității e foarte simpla si eficientă...s-a numit decretul 770.

Interzicem avortul, scoatem in ilegalitate contracepția si "voila"! Problema rezolvată!

 

Asta in condițiile in care România are un concediu de maternitate de invidiat (cel putin de unde stau eu). 

 

 



#18
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 13:18

Cand aud de familia traditionala mi se ridica parul pe cap, de nervi.

Adica ceilalti ce sunt, ce facem cu ei ?

Divortatii, vaduvii, adoptatii, cei care iubesc altfel ? Ii punem inafara legii, ii aruncam, ii expulzam ???

 

Rusine celor care ies in strada pentru asa ceva, rusine !!!



#19
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 14:36

Conform News.ro, participantii s-au rugat impreuna, au cantat cantece religioase si au cerut organizarea unui referendum in acelasi timp cu alegerile parlamentare din 11 decembrie.

Este vorba despre un referendum pentru modificarea Constitutiei, astfel incat sa se specifice explicit ca familia se intemeiaza pe casatoria liber consimtita intre barbat si femeie, nu pe cea intre soti.

Potrivit sursei citate, la mitingul din Piata Unirii din Oradea au participat "cateva mii de persoane".

Unii dintre participanti au purtat steaguri tricolore, iar altii au afisat pancarte cu mesaje precum: "Un strigat firesc menit sa protejeze firescul!”, "Sustinem familia intemeiata intre un barbat si o femeie” sau "Milioane de romani cer referendum pentru firesc”.

Mai multi parinti si-au adus copiii la miting spunand ca acestia pot fi doar "rodul unei familii traditionale, o familie bazata pe dragostea curata dintre un barbat si o femeie”.

 

"Inainte de toate, aceasta intalnire este un act de marturisire a credintei noastre stramosesti, a valorilor traditionale. Este un act de unitate pentru ca, daca ati privit in jur, ati vazut oameni de diferite confesiuni religioase, de etnii diferite, dar care toti au pe buze aceleasi cuvinte: familie traditionala. Am venit cu bucurie, am venit cu dragoste pentru ca noi propovaduim credinta crestina care este o credinta a dragostei, a unitatii si a iubirii”, a spus unul dintre preotii prezenti la intalnire.



#20
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 16:33

Si asta e de discutat.

Numarul familiilor intemeiate a scazut constant si unii pun pe seama asta scaderea natalitatii, in mai toate tarile nu numai la noi. Scaderea natalitatii reprezinta o problema reala si are multe cauze.

Cum familii fara copii sunt destul de rare, pentru cei ce protesteaza e un motiv suficient sa asimileze, printre combinatiile "neproductive", si eventualele familii de homosexuali.

In opinia lor, existenta unui curent, de orice fel ar fi, care nu promoveaza familia traditionala, este daunator acesteia. Si deci natalitatii.

 

Dar daca ar fi acceptabil ca o familie sa se poata intemeia intre persoane de acelasi sex, ce i-ar impiedica sa aiba si copii ai lor? Fie biologic, cu un parinte purtator / donator, fie adoptand...




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -